ATP Czech Rep F4 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Czech Rep F4 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep F4 Futures Event Details:

2009-11-16Carpet
IndoorRoznov pod Radhostem, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Mertl (3) (CZE)Dawid Olejniczak (POL)6-4 7-5[H2H]
SFJan Mertl (3) (CZE)Josh Goodall (1) ()6-2 7-6(4)[H2H]
SFDawid Olejniczak (POL)Roman Jebavy (CZE)6-2 7-5[H2H]
QFJosh Goodall (1) ()Denis Matsukevitch (RUS)6-4 6-7(6) 6-2[H2H]
QFJan Mertl (3) (CZE)Pavel Snobel (6) (CZE)6-2 6-4[H2H]
QFDawid Olejniczak (POL)Peter Gojowczyk (4) (GER)2-6 6-3 6-4[H2H]
QFRoman Jebavy (CZE)Matthew Illingworth ()6-4 6-1[H2H]
R16Josh Goodall (1) ()Robert Rumler (WC) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R16Denis Matsukevitch (RUS)Daniel Lustig (CZE)6-4 6-4[H2H]
R16Jan Mertl (3) (CZE)Ervin Eleskovic (Q) (SWE)6-4 6-4[H2H]
R16Pavel Snobel (6) (CZE)Karel Triska (Q) (CZE)7-5 6-4[H2H]
R16Dawid Olejniczak (POL)Adrian Sikora (Q) (SVK)6-1 3-6 6-2[H2H]
R16Peter Gojowczyk (4) (GER)Neil Pauffley ()6-2 6-0[H2H]
R16Matthew Illingworth ()Jakub Lustyk (WC) (CZE)6-1 6-4[H2H]
R16Roman Jebavy (CZE)Michal Schmid (Q) (CZE)7-5 3-6 7-6(4)[H2H]
R32Josh Goodall (1) ()Jaroslav Pospisil (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Robert Rumler (WC) (CZE)Jiri Kosler (CZE)7-5 6-4[H2H]
R32Daniel Lustig (CZE)Joshua Milton (GBR)7-6(5) 7-5[H2H]
R32Denis Matsukevitch (RUS)Jurgen Zopp (5) (EST)6-1 4-0 Retired[H2H]
R32Jan Mertl (3) (CZE)Radim Urbanek (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Ervin Eleskovic (Q) (SWE)Franko Skugor (CRO)7-5 7-6(7)[H2H]
R32Karel Triska (Q) (CZE)Jiri Vesely (WC) (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Pavel Snobel (6) (CZE)Lubomir Majsajdr (Q) (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Dawid Olejniczak (POL)Daniel Cox (8) ()6-3 4-6 7-6(2)[H2H]
R32Adrian Sikora (Q) (SVK)Jiri Skoloudik (CZE)2-4 Retired[H2H]
R32Neil Pauffley ()Jan Satral (LL) (CZE)6-3 6-7(3) 6-4[H2H]
R32Peter Gojowczyk (4) (GER)Michal Konecny (Q) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Matthew Illingworth ()Chris Eaton (7) ()6-4 6-7(6) 6-3[H2H]
R32Jakub Lustyk (WC) (CZE)Nikolai Fidirko (Q) (BLR)6-4 7-6(5)[H2H]
R32Michal Schmid (Q) (CZE)Marcus Willis (GBR)6-2 3-1 Retired[H2H]
R32Roman Jebavy (CZE)Adam Kellner (2) (HUN)3-6 6-3 7-5[H2H]
Men's Doubles
FDenis Matsukevitch (2) (RUS)
Dawid Olejniczak (POL)
Jaroslav Pospisil (3) (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
6-3 6-4
SFJaroslav Pospisil (3) (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Chris Eaton (1) ()
Josh Goodall ()
7-5 6-3
SFDenis Matsukevitch (2) (RUS)
Dawid Olejniczak (POL)
Daniel Cox ()
Neil Pauffley ()
6-2 6-4
QFChris Eaton (1) ()
Josh Goodall ()
Ervin Eleskovic (SWE)
Peter Gojowczyk (GER)
6-2 6-2
QFJaroslav Pospisil (3) (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Jan Satral (CZE)
Lukas Vrnak (CZE)
7-6(4) 1-6 [13-11]
QFDaniel Cox ()
Neil Pauffley ()
Karel Triska (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
6-3 3-6 [10-4]
QFDenis Matsukevitch (2) (RUS)
Dawid Olejniczak (POL)
Bertram Steinberger (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
6-2 7-6(4)
R16Chris Eaton (1) ()
Josh Goodall ()
Roman Jebavy (CZE)
Jan Mertl (CZE)
6-3 6-7(6) [10-7]
R16Ervin Eleskovic (SWE)
Peter Gojowczyk (GER)
Robert Rumler (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
6-3 6-4
R16Jaroslav Pospisil (3) (CZE)
Pavel Snobel (CZE)
Alexander Bury (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
6-3 6-4
R16Jan Satral (CZE)
Lukas Vrnak (CZE)
Jiri Kosler (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
2-6 6-1 [10-7]
R16Karel Triska (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
Michal Navratil (CZE)
Leonard Stakhovsky (UKR)
6-3 6-4
R16Daniel Cox ()
Neil Pauffley ()
Jiri Skoloudik (4) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
WO
R16Bertram Steinberger (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Joshua Milton (GBR)
Marcus Willis (GBR)
WO
R16Denis Matsukevitch (2) (RUS)
Dawid Olejniczak (POL)
Daniel Lustig (CZE)
Franko Skugor (CRO)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ervin Eleskovic (1) (SWE)Jan Satral (CZE)6-3 6-7(3) 6-1[H2H]
Q1Nikolai Fidirko (2) (BLR)Herbert Wiltschnig (12) (AUT)6-3 6-4[H2H]
Q1Adrian Sikora (3) (SVK)Matus Horecny (9) (SVK)6-3 6-4[H2H]
Q1Alexander Bury (4) (BLR)Tomas Prokop (WC) (CZE)4-6 7-5 6-3[H2H]
Q1Lubomir Majsajdr (CZE)Matthias Dorfler (14) (GER)7-5 6-0[H2H]
Q1Michal Konecny (15) (CZE)Martin Fafl (6) (CZE)5-2 Retired[H2H]
Q1Michal Schmid (10) (CZE)David Sodek (7) (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q1Karel Triska (8) (CZE)Otakar Lucak (WC) (CZE)7-6(5) 7-5[H2H]
Q2Ervin Eleskovic (1) (SWE)ByeBye[H2H]
Q2Jan Satral (CZE)Marko Danis (11) (SVK)6-2 6-1[H2H]
Q2Nikolai Fidirko (2) (BLR)ByeBye[H2H]
Q2Herbert Wiltschnig (12) (AUT)Leonard Stakhovsky (WC) (UKR)6-0 6-1[H2H]
Q2Adrian Sikora (3) (SVK)Jan Lostak (CZE)7-6(6) 6-1[H2H]
Q2Matus Horecny (9) (SVK)Vaclav Safranek (CZE)7-6(11) 7-5[H2H]
Q2Alexander Bury (4) (BLR)Lukas Vrnak (WC) (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Tomas Prokop (WC) (CZE)Bertram Steinberger (13) (AUT)6-4 7-6(5)[H2H]
Q2Lubomir Majsajdr (CZE)Roman Kutac (5) (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Matthias Dorfler (14) (GER)Adam Novak (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q2Martin Fafl (6) (CZE)Vladzimir Kruk (BLR)6-3 6-4[H2H]
Q2Michal Konecny (15) (CZE)Jan Hradsky (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q2David Sodek (7) (CZE)Dominik Suc (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q2Michal Schmid (10) (CZE)Jan Perutka (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Karel Triska (8) (CZE)Michal Kozelsky (WC) (CZE)7-5 6-1[H2H]
Q2Otakar Lucak (WC) (CZE)Oleksiy Zhornyak (16) (UKR)6-2 6-4[H2H]