ATP Czech Rep. F5 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Czech Rep. F5 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep. F5 Futures Event Details:

2001-11-05Hard
OutdoorPrague, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep. F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMartin Stepanek (SE) (CZE)Pavel Snobel (7SE) (CZE)6-2 6-1[H2H]
SFMartin Stepanek (SE) (CZE)Jan Mertl (CZE)6-3 7-5[H2H]
SFPavel Snobel (7SE) (CZE)Mariusz Fyrstenberg (POL)6-3 6-4[H2H]
QFMartin Stepanek (SE) (CZE)Bartlomiej Dabrowski (POL)6-4 7-6(4)[H2H]
QFJan Mertl (CZE)Ionut Moldovan (ROU)6-4 6-4[H2H]
QFPavel Snobel (7SE) (CZE)Victor Ionita (Q) (ROU)6-2 6-3[H2H]
QFMariusz Fyrstenberg (POL)Michal Kokta (WC) (CZE)6-4 7-6(4)[H2H]
R16Bartlomiej Dabrowski (POL)Jan Minar (Q) (CZE)4-6 7-6(3) 6-3[H2H]
R16Martin Stepanek (SE) (CZE)David Miketa (WC) (CZE)6-7(4) 7-6(8) 7-6(4)[H2H]
R16Ionut Moldovan (ROU)Melvyn Op der Heijde (3) (NLD)6-2 6-4[H2H]
R16Jan Mertl (CZE)Artemon Apostu-Efremov (5) (ROU)6-2 6-3[H2H]
R16Pavel Snobel (7SE) (CZE)Igor Branisa (Q) (SVK)6-3 6-7(5) 6-3[H2H]
R16Victor Ionita (Q) (ROU)Kornel Bardoczky (HUN)7-6(2) 3-6 7-6(5)[H2H]
R16Mariusz Fyrstenberg (POL)Lukas Dlouhy (CZE)6-4 7-6(6)[H2H]
R16Michal Kokta (WC) (CZE)Tomas Cakl (2) (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Jan Minar (Q) (CZE)Petr Dezort (1) (CZE)6-1 7-6(6)[H2H]
R32Bartlomiej Dabrowski (POL)Martin Bartonek (CZE)3-0 Retired[H2H]
R32David Miketa (WC) (CZE)Tomas Jecminek (Q) (CZE)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Martin Stepanek (SE) (CZE)Lukasz Kubot (8) (POL)7-6(1) 6-1[H2H]
R32Melvyn Op der Heijde (3) (NLD)Radovan Svetlik (CZE)6-1 6-4[H2H]
R32Ionut Moldovan (ROU)Tomas Berdych (WC) (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Jan Mertl (CZE)Jiri Vrbka (Q) (CZE)7-5 3-6 6-4[H2H]
R32Artemon Apostu-Efremov (5) (ROU)Krzysztof Kwinta (Q) (POL)6-3 6-4[H2H]
R32Pavel Snobel (7SE) (CZE)Michal Navratil (CZE)7-6(3) 6-0[H2H]
R32Igor Branisa (Q) (SVK)Gabriel Moraru (ROU)6-3 6-4[H2H]
R32Kornel Bardoczky (HUN)Markus Kanellos (AUT)6-7(4) 6-2 6-4[H2H]
R32Victor Ionita (Q) (ROU)Radim Zitko (4) (CZE)6-3 7-6(4)[H2H]
R32Mariusz Fyrstenberg (POL)Kim Tiilikainen (6) (FIN)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Lukas Dlouhy (CZE)Alexander Sikanov (Q) (RUS)7-6(4) 6-4[H2H]
R32Michal Kokta (WC) (CZE)Daniel Lustig (Q) (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Tomas Cakl (2) (CZE)Adam Vejmelka (WC) (CZE)6-4 7-5[H2H]
Men's Doubles
FLukas Dlouhy (CZE)
David Miketa (CZE)
Pavel Snobel (3) (CZE)
Radovan Svetlik (CZE)
6-1 1-0 Retired
SFLukas Dlouhy (CZE)
David Miketa (CZE)
Petr Dezort (1) (CZE)
Michal Navratil (CZE)
7-6(5) 6-2
SFPavel Snobel (3) (CZE)
Radovan Svetlik (CZE)
Victor Ionita (ROU)
Krzysztof Kwinta (POL)
5-7 6-4 6-3
QFPetr Dezort (1) (CZE)
Michal Navratil (CZE)
Daniel Lustig (CZE)
Jan Minar (CZE)
7-5 6-3
QFLukas Dlouhy (CZE)
David Miketa (CZE)
Tomas Berdych (CZE)
Tomas Krupa (CZE)
6-4 6-2
QFPavel Snobel (3) (CZE)
Radovan Svetlik (CZE)
Tomas Cakl (CZE)
Radim Zitko (CZE)
WO
QFVictor Ionita (ROU)
Krzysztof Kwinta (POL)
Martin Stepanek (2) (CZE)
Jiri Vrbka (CZE)
5-7 7-6(5) 6-4
R16Petr Dezort (1) (CZE)
Michal Navratil (CZE)
Dusan Karol (CZE)
Jan Mertl (CZE)
6-2 6-0
R16Daniel Lustig (CZE)
Jan Minar (CZE)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Gabriel Moraru (ROU)
6-1 6-1
R16Tomas Berdych (CZE)
Tomas Krupa (CZE)
Kornel Bardoczky (4) (HUN)
Tamas Gyorgy (HUN)
6-4 6-2
R16Lukas Dlouhy (CZE)
David Miketa (CZE)
Jakub Hasek (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
6-2 4-6 6-1
R16Tomas Cakl (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Melvyn Op der Heijde (NLD)
Filip Urban (POL)
6-2 6-3
R16Pavel Snobel (3) (CZE)
Radovan Svetlik (CZE)
Theodor Devoty (CZE)
Adam Vejmelka (CZE)
6-1 6-2
R16Victor Ionita (ROU)
Krzysztof Kwinta (POL)
Tomas Jecminek (CZE)
Kamil Vondracek (CZE)
7-6(2) 7-6(7)
R16Martin Stepanek (2) (CZE)
Jiri Vrbka (CZE)
Ondrej Chvapil (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
7-6(1) 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jan Minar (9) (CZE)Jaroslav Pospisil (1) (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q1Jiri Vrbka (CZE)Ladislav Chramosta (13) (CZE)2-6 6-3 2-0 Retired[H2H]
Q1Igor Branisa (SVK)Miloslav Grolmus (16) (SVK)WO[H2H]
Q1Tomas Jecminek (4) (CZE)Theodor Devoty (WC) (CZE)7-5 6-1[H2H]
Q1Victor Ionita (5) (ROU)Jan Masik (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q1Daniel Lustig (WC) (CZE)Ivan Puchkarov (14) (UKR)2-6 6-3 6-1[H2H]
Q1Alexander Sikanov (7) (RUS)Aleksandr Yarmola (10) (UKR)6-2 0-6 6-4[H2H]
Q1Krzysztof Kwinta (11) (POL)Jakub Hasek (8) (CZE)7-6(5) 6-3[H2H]
Q2Jaroslav Pospisil (1) (CZE)Viatcheslav Arkhiereev (WC) (CZE)6-0 6-4[H2H]
Q2Jan Minar (9) (CZE)Filip Urban (POL)6-3 2-6 6-2[H2H]
Q2Jiri Vrbka (CZE)Remus Farcas (2) (ROU)5-7 6-4 7-6(4)[H2H]
Q2Ladislav Chramosta (13) (CZE)Petr Savrda (WC) (CZE)7-6(6) 6-2[H2H]
Q2Igor Branisa (SVK)Martin Noha (A) (CZE)6-3 6-0[H2H]
Q2Miloslav Grolmus (16) (SVK)Michal Przysiezny (POL)6-1 6-2[H2H]
Q2Tomas Jecminek (4) (CZE)Ondrej Chvapil (CZE)3-6 6-3 6-0[H2H]
Q2Theodor Devoty (WC) (CZE)Nikolai Dyachok (12) (UKR)6-4 3-6 7-5[H2H]
Q2Victor Ionita (5) (ROU)Roman Kukal (SVK)6-3 6-1[H2H]
Q2Jan Masik (CZE)Andrei Mazkun (A) (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q2Daniel Lustig (WC) (CZE)Josef Nesticky (6) (CZE)6-1 7-5[H2H]
Q2Ivan Puchkarov (14) (UKR)Tamas Gyorgy (HUN)6-1 6-2[H2H]
Q2Alexander Sikanov (7) (RUS)Jedrzej Zarski (POL)6-1 6-2[H2H]
Q2Aleksandr Yarmola (10) (UKR)Aivaras Balzekas (LAT)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q2Jakub Hasek (8) (CZE)Jiri Spousta (WC) (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Krzysztof Kwinta (11) (POL)Marek Dvorak (WC) (CZE)6-1 6-2[H2H]