ATP Czech Rep. F3 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Czech Rep. F3 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep. F3 Futures Event Details:

2009-05-18Clay
OutdoorJablonec Nad Nisou, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep. F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAdam Kellner (1) (HUN)Raemon Sluiter (Q) (NED)7-6(7) 4-6 6-3 [H2H]
SFAdam Kellner (1) (HUN)Ladislav Chramosta (WC) (CZE)WO[H2H]
SFRaemon Sluiter (Q) (NED)Martin Klizan (SVK)6-4 3-6 7-5 [H2H]
QFAdam Kellner (1) (HUN)Jurgen Zopp (7) (EST)6-2 6-4 [H2H]
QFLadislav Chramosta (WC) (CZE)Gyorgy Balazs (HUN)6-3 6-2 [H2H]
QFMartin Klizan (SVK)Michal Tabara (8) (CZE)6-2 6-0 [H2H]
QFRaemon Sluiter (Q) (NED)Roman Kutac (CZE)6-4 6-1 [H2H]
R16Adam Kellner (1) (HUN)Robert Varga (UKR)6-1 7-6(1) [H2H]
R16Jurgen Zopp (7) (EST)Norbert Gombos (Q) (SVK)6-3 6-2 [H2H]
R16Gyorgy Balazs (HUN)Karel Triska (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R16Ladislav Chramosta (WC) (CZE)Matus Horecny (Q) (SVK)7-6(7) 6-4 [H2H]
R16Michal Tabara (8) (CZE)Tim Van Terheijden (Q) (NED)6-4 6-4 [H2H]
R16Martin Klizan (SVK)Andrej Martin (3) (SVK)6-2 6-2 [H2H]
R16Raemon Sluiter (Q) (NED)Jan Blecha (Q) (CZE)6-3 6-1 [H2H]
R16Roman Kutac (CZE)Roman Jebavy (2) (CZE)6-1 5-7 6-3 [H2H]
R32Adam Kellner (1) (HUN)Jiri Skoloudik (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R32Robert Varga (UKR)Filip Zeman (CZE)6-2 6-1 [H2H]
R32Norbert Gombos (Q) (SVK)Marko Danis (Q) (SVK)6-1 6-2 [H2H]
R32Jurgen Zopp (7) (EST)Gastao Elias (POR)6-3 5-7 6-4 [H2H]
R32Gyorgy Balazs (HUN)Gero Kretschmer (4) (GER)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Karel Triska (CZE)Michael Linzer (Q) (AUT)3-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Ladislav Chramosta (WC) (CZE)Ricardo Urzua-Rivera (WC) (CHI)6-4 6-3 [H2H]
R32Matus Horecny (Q) (SVK)Miloslav Mecir (6) (SVK)7-6(7) 1-6 6-3 [H2H]
R32Michal Tabara (8) (CZE)Juho Paukku (Q) (FIN)6-3 6-3 [H2H]
R32Tim Van Terheijden (Q) (NED)Giulio Torroni (ITA)6-2 6-1 [H2H]
R32Martin Klizan (SVK)Adrian Sikora (SVK)6-3 6-1 [H2H]
R32Andrej Martin (3) (SVK)Radim Urbanek (WC) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Raemon Sluiter (Q) (NED)David Novak (5) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
R32Jan Blecha (Q) (CZE)Richard Hampel (WC) (CZE)7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Roman Kutac (CZE)David Sodek (LL) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
R32Roman Jebavy (2) (CZE)Kornel Bardoczky (HUN)6-3 5-7 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FRoman Jebavy (1) (CZE)
Martin Klizan (SVK)
Michal Tabara (4) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
6-4 6-4
SFRoman Jebavy (1) (CZE)
Martin Klizan (SVK)
Richard Hampel (CZE)
David Sodek (CZE)
7-6(3) 6-4
SFMichal Tabara (4) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Gastao Elias (2) (POR)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
6-1 6-0
QFRoman Jebavy (1) (CZE)
Martin Klizan (SVK)
Andrej Martin (SVK)
David Mikula (SVK)
6-2 3-6 [10-6]
QFRichard Hampel (CZE)
David Sodek (CZE)
Adam Fabik (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
6-4 6-2
QFMichal Tabara (4) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Kornel Bardoczky (HUN)
Robert Varga (UKR)
3-6 6-3 [10-3]
QFGastao Elias (2) (POR)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Stepan Kohout (CZE)
Jan Satral (CZE)
7-6(5) 7-5
R16Roman Jebavy (1) (CZE)
Martin Klizan (SVK)
Marko Danis (SVK)
Jiri Skoloudik (CZE)
6-7(1) 6-1 [10-7]
R16Andrej Martin (SVK)
David Mikula (SVK)
Jiri Fraenkl (CZE)
Tomas Trsek (CZE)
7-6(5) 6-3
R16Richard Hampel (CZE)
David Sodek (CZE)
Tim Van Terheijden (3) (NED)
Jurgen Zopp (EST)
6-3 2-6 [10-8]
R16Adam Fabik (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
Nurdaulen Baimakhanov (KAZ)
Alexander Hillbricht (GER)
6-1 6-3
R16Kornel Bardoczky (HUN)
Robert Varga (UKR)
Lubomir Majsajdr (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
5-7 6-4 [10-7]
R16Michal Tabara (4) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Robert Gasparetz (SVK)
Jan Hradsky (CZE)
6-3 6-4
R16Stepan Kohout (CZE)
Jan Satral (CZE)
Trent Aaron (USA)
Jan Kuncik (CZE)
6-4 6-2
R16Gastao Elias (2) (POR)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Jiri Broz (CZE)
Theodor Devoty (CZE)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Juho Paukku (1) (FIN)Adam Fabik (WC) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q1Raemon Sluiter (2) (NED)Bastian Trinker (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q1Norbert Gombos (SVK)David Sodek (3) (CZE)4-6 6-4 6-4 [H2H]
Q1Tim Van Terheijden (4) (NED)Robert Gasparetz (WC) (SVK)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q1Matus Horecny (5) (SVK)Jiri Vesely (CZE)6-1 6-7(4) 6-4 [H2H]
Q1Michael Linzer (6) (AUT)Sergei Pershin (9) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q1Jan Blecha (7) (CZE)Jan Satral (10) (CZE)7-5 3-6 6-2 [H2H]
Q1Marko Danis (8) (SVK)Florian Farnleitner (AUT)6-4 7-6(6) [H2H]
Q2Juho Paukku (1) (FIN)Stepan Kohout (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q2Adam Fabik (WC) (CZE)Jacob Kahoun (SUI)6-3 6-2 [H2H]
Q2Raemon Sluiter (2) (NED)Petr Satral (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q2Bastian Trinker (AUT)Yuri Matyychuk (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q2David Sodek (3) (CZE)Dominik Suc (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q2Norbert Gombos (SVK)Jakub Mezek (CZE)6-4 7-5 [H2H]
Q2Tim Van Terheijden (4) (NED)Marcus Weiglhofer (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q2Robert Gasparetz (WC) (SVK)Anthony Loconte (ITA)6-2 6-1 [H2H]
Q2Matus Horecny (5) (SVK)Tomas Vyrostko (SVK)6-2 3-6 6-3 [H2H]
Q2Jiri Vesely (CZE)Jakub Eisner (CZE)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Michael Linzer (6) (AUT)Ruslan Chomaev (RUS)6-0 6-3 [H2H]
Q2Sergei Pershin (9) (RUS)Daniele Cattaneo (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Jan Blecha (7) (CZE)Lubomir Majsajdr (CZE)6-4 6-4 [H2H]
Q2Jan Satral (10) (CZE)Jan Hradsky (CZE)7-6(0) 6-2 [H2H]
Q2Marko Danis (8) (SVK)Petr Dostal (WC) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
Q2Florian Farnleitner (AUT)Mike Steinherr (11) (GER)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Juho Paukku (1) (FIN)Bye
Q3Stepan Kohout (CZE)Ondrej Vaculik (WC) (CZE)6-1 7-5 [H2H]
Q3Adam Fabik (WC) (CZE)Adam Novak (CZE)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q3Jacob Kahoun (SUI)Bye
Q3Raemon Sluiter (2) (NED)Bye
Q3Petr Satral (CZE)David Mikula (SVK)6-4 6-2 [H2H]
Q3Bastian Trinker (AUT)Otakar Lucak (CZE)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Yuri Matyychuk (RUS)Bye
Q3David Sodek (3) (CZE)Bye
Q3Dominik Suc (CZE)Frantisek Simon (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Jakub Mezek (CZE)Martin Lazarcik (SVK)6-7(4) 6-1 6-0 [H2H]
Q3Norbert Gombos (SVK)Bye
Q3Tim Van Terheijden (4) (NED)Bye
Q3Marcus Weiglhofer (AUT)Lukas Vojtechovsky (CZE)WO[H2H]
Q3Robert Gasparetz (WC) (SVK)Tomas Musil (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q3Anthony Loconte (ITA)Bye
Q3Matus Horecny (5) (SVK)Bye
Q3Tomas Vyrostko (SVK)Jan Zelezny (CZE)3-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3Jakub Eisner (CZE)Bye
Q3Jiri Vesely (CZE)Bye
Q3Michael Linzer (6) (AUT)Bye
Q3Ruslan Chomaev (RUS)Nurdaulen Baimakhanov (KAZ)6-2 6-1 [H2H]
Q3Daniele Cattaneo (ITA)Stanislav Shvetsov (RUS)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Sergei Pershin (9) (RUS)Bye
Q3Jan Blecha (7) (CZE)Bye
Q3Lubomir Majsajdr (CZE)Jan Kuncik (CZE)6-1 6-7(5) 7-6(3) [H2H]
Q3Jan Hradsky (CZE)Alexander Hillbricht (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Jan Satral (10) (CZE)Bye
Q3Marko Danis (8) (SVK)Bye
Q3Petr Dostal (WC) (CZE)Philipp Kahoun (SUI)6-4 6-2 [H2H]
Q3Florian Farnleitner (AUT)Jan Lysy (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Mike Steinherr (11) (GER)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Rep. F3 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Czech Rep. F3 Futures?