ATP Czech Rep. F3 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Czech Rep. F3 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep. F3 Futures Event Details:

2008-05-19Clay
OutdoorJablonec Nad Nisou, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep. F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJaroslav Pospisil (1) (CZE)Martin Vacek (2) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
SFJaroslav Pospisil (1) (CZE)Erik Chvojka (3) (CAN)3-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
SFMartin Vacek (2) (CZE)Max Raditschnigg (7) (AUT)6-1 6-4 [H2H]
QFJaroslav Pospisil (1) (CZE)Hubert Holzler (Q) (AUT)6-1 6-2 [H2H]
QFErik Chvojka (3) (CAN)Andrej Martin (SE) (SVK)6-4 6-4 [H2H]
QFMax Raditschnigg (7) (AUT)Dusan Karol (CZE)4-6 7-6(2) 6-2 [H2H]
QFMartin Vacek (2) (CZE)Jan Masik (CZE)6-2 6-4 [H2H]
R16Jaroslav Pospisil (1) (CZE)Jakub Praibis (SE) (CZE)6-0 7-5 [H2H]
R16Hubert Holzler (Q) (AUT)Christoph Palmanshofer (AUT)6-4 6-3 [H2H]
R16Erik Chvojka (3) (CAN)Roman Jebavy (CZE)6-4 6-1 [H2H]
R16Andrej Martin (SE) (SVK)David Novak (6) (CZE)4-6 6-0 6-3 [H2H]
R16Max Raditschnigg (7) (AUT)Jan Blecha (WC) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R16Dusan Karol (CZE)Alexander Sadecky (4) (SUI)6-4 6-4 [H2H]
R16Jan Masik (CZE)Gero Kretschmer (8) (GER)4-6 6-3 7-5 [H2H]
R16Martin Vacek (2) (CZE)Colin O'brien (Q) (IRL)7-5 4-6 6-3 [H2H]
R32Jaroslav Pospisil (1) (CZE)Robert Phillips (Q) (AUS)6-1 6-0 [H2H]
R32Jakub Praibis (SE) (CZE)Enric Guaita-Pais (LL) (ESP)0-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Hubert Holzler (Q) (AUT)Jiri Kosler (WC) (CZE)7-5 3-6 6-4 [H2H]
R32Christoph Palmanshofer (AUT)Gvidas Sabeckis (5) (LTU)6-2 6-1 [H2H]
R32Erik Chvojka (3) (CAN)Patrick Taubert (GER)6-3 3-6 7-5 [H2H]
R32Roman Jebavy (CZE)Sadik Kadir (AUS)6-0 6-4 [H2H]
R32Andrej Martin (SE) (SVK)Christoph Hodl (Q) (AUT)6-3 6-4 [H2H]
R32David Novak (6) (CZE)Filip Zeman (CZE)6-3 7-5 [H2H]
R32Max Raditschnigg (7) (AUT)Roman Chmelik (WC) (CZE)6-1 6-3 [H2H]
R32Jan Blecha (WC) (CZE)Jakub Lustyk (WC) (CZE)6-0 6-3 [H2H]
R32Dusan Karol (CZE)Bertram Steinberger (AUT)6-4 6-4 [H2H]
R32Alexander Sadecky (4) (SUI)Tomas Toman (Q) (CZE)4-6 6-2 6-2 [H2H]
R32Gero Kretschmer (8) (GER)Federico Sansonetti (URU)6-2 6-1 [H2H]
R32Jan Masik (CZE)Navid Johannigmann (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Colin O'brien (Q) (IRL)Sergei Pershin (Q) (RUS)6-2 6-3 [H2H]
R32Martin Vacek (2) (CZE)Otakar Lucak (Q) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FErik Chvojka (1) (CAN)
Jaroslav Pospisil (CZE)
James Ludlow (USA)
Colin O'brien (IRL)
6-4 6-3
SFErik Chvojka (1) (CAN)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Enric Guaita-Pais (ESP)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
6-2 6-3
SFJames Ludlow (USA)
Colin O'brien (IRL)
Pavel Kunc (CZE)
Martin Vacek (CZE)
6-4 6-2
QFErik Chvojka (1) (CAN)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Jakub Lustyk (CZE)
David Novak (CZE)
6-2 6-2
QFEnric Guaita-Pais (ESP)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Christoph Palmanshofer (3) (AUT)
Bertram Steinberger (AUT)
6-4 7-5
QFJames Ludlow (USA)
Colin O'brien (IRL)
Gvidas Sabeckis (4) (LTU)
Federico Sansonetti (URU)
6-2 6-1
QFPavel Kunc (CZE)
Martin Vacek (CZE)
Roman Jebavy (2) (CZE)
Filip Zeman (CZE)
6-3 6-2
R16Erik Chvojka (1) (CAN)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Jiri Kosler (CZE)
Petr Kovacka (CZE)
6-2 6-2
R16Jakub Lustyk (CZE)
David Novak (CZE)
Artem Gorbachevskiy (RUS)
Stanislav Shvetsov (RUS)
6-3 6-1
R16Christoph Palmanshofer (3) (AUT)
Bertram Steinberger (AUT)
Navid Johannigmann (GER)
Tobias Simon (GER)
7-5 6-3
R16Enric Guaita-Pais (ESP)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Otakar Lucak (CZE)
Sergei Pershin (RUS)
6-2 6-1
R16James Ludlow (USA)
Colin O'brien (IRL)
Cory Phillips (AUS)
Robert Phillips (AUS)
6-3 6-3
R16Gvidas Sabeckis (4) (LTU)
Federico Sansonetti (URU)
Pavel Liska (CZE)
Lukas Vrnak (CZE)
6-3 6-2
R16Pavel Kunc (CZE)
Martin Vacek (CZE)
Tim Huynh (AUS)
Tyler Neill (USA)
6-3 6-1
R16Roman Jebavy (2) (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Jakub Cymorek (CZE)
Tomas Toman (CZE)
6-0 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Hubert Holzler (1WC) (AUT)Cory Phillips (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q1Tomas Toman (CZE)Michal Tyml (CZE)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q1Sergei Pershin (RUS)Enric Guaita-Pais (3) (ESP)7-5 7-6(5) [H2H]
Q1Robert Phillips (4) (AUS)Josef Hrabal (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q1Navid Johannigmann (5) (GER)Pavel Liska (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q1Colin O'brien (IRL)James Ludlow (6) (USA)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q1Christoph Hodl (AUT)Ricardo Urzua-Rivera (WC) (CHI)6-4 6-3 [H2H]
Q1Otakar Lucak (WC) (CZE)Pavel Vanis (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q2Hubert Holzler (1WC) (AUT)Lukas Michl (CZE)6-7(1) 6-2 6-4 [H2H]
Q2Cory Phillips (AUS)Jarryd Maher (AUS)6-4 5-4 Retired[H2H]
Q2Tomas Toman (CZE)Martin Fafl (2) (CZE)WO[H2H]
Q2Michal Tyml (CZE)Jakub Jirovsky (CZE)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q2Enric Guaita-Pais (3) (ESP)Jakub Cymorek (CZE)7-6(5) 6-0 [H2H]
Q2Sergei Pershin (RUS)David Sodek (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q2Robert Phillips (4) (AUS)Robert Rumler (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q2Josef Hrabal (CZE)Tobias Simon (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q2Navid Johannigmann (5) (GER)Pavel Prochorov (RUS)7-5 6-2 [H2H]
Q2Pavel Liska (CZE)Vladimir Romanchenko (UKR)6-4 6-0 [H2H]
Q2James Ludlow (6) (USA)Tomas Vyrostko (SVK)6-3 6-0 [H2H]
Q2Colin O'brien (IRL)Jan Satral (CZE)4-6 6-4 6-3 [H2H]
Q2Christoph Hodl (AUT)Tyler Neill (USA)6-1 6-1 [H2H]
Q2Ricardo Urzua-Rivera (WC) (CHI)Artem Gorbachevskiy (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Otakar Lucak (WC) (CZE)Sven Poslusny (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q2Pavel Vanis (CZE)Maciej Braciszewicz (POL)6-3 6-3 [H2H]
Q3Hubert Holzler (1WC) (AUT)Bye
Q3Lukas Michl (CZE)Tim Huynh (AUS)7-5 7-5 [H2H]
Q3Cory Phillips (AUS)Bye
Q3Jarryd Maher (AUS)Bye
Q3Martin Fafl (2) (CZE)Bye
Q3Tomas Toman (CZE)Stanislav Shvetsov (RUS)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Michal Tyml (CZE)Bye
Q3Jakub Jirovsky (CZE)Bye
Q3Enric Guaita-Pais (3) (ESP)Bye
Q3Jakub Cymorek (CZE)Bye
Q3David Sodek (CZE)Bye
Q3Sergei Pershin (RUS)Bye
Q3Robert Phillips (4) (AUS)Bye
Q3Robert Rumler (CZE)Bye
Q3Josef Hrabal (CZE)Bye
Q3Tobias Simon (GER)Bye
Q3Navid Johannigmann (5) (GER)Bye
Q3Pavel Prochorov (RUS)Bye
Q3Vladimir Romanchenko (UKR)Bye
Q3Pavel Liska (CZE)Bye
Q3James Ludlow (6) (USA)Bye
Q3Tomas Vyrostko (SVK)Bye
Q3Colin O'brien (IRL)Bye
Q3Jan Satral (CZE)Bye
Q3Tyler Neill (USA)Bye
Q3Christoph Hodl (AUT)Bye
Q3Artem Gorbachevskiy (RUS)Bye
Q3Ricardo Urzua-Rivera (WC) (CHI)Bye
Q3Otakar Lucak (WC) (CZE)Bye
Q3Sven Poslusny (GER)Bye
Q3Maciej Braciszewicz (POL)Bye
Q3Pavel Vanis (CZE)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Rep. F3 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Czech Rep. F3 Futures?