ATP Czech Rep. F3 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Czech Rep. F3 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep. F3 Futures Event Details:

2007-05-21Clay
OutdoorJablonec Nad Nisou, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep. F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Minar (2) (CZE)Michal Tabara (1) (CZE)7-6(5) 6-3 [H2H]
SFMichal Tabara (1) (CZE)David Klier (4) (GER)6-4 6-4 [H2H]
SFJan Minar (2) (CZE)Bruno Rodriguez (Q) (MEX)7-5 6-2 [H2H]
QFMichal Tabara (1) (CZE)Jan Marek (CZE)7-6(3) 6-1 [H2H]
QFDavid Klier (4) (GER)Jaroslav Pospisil (5) (CZE)7-5 6-4 [H2H]
QFBruno Rodriguez (Q) (MEX)Marek Semjan (SVK)6-4 6-3 [H2H]
QFJan Minar (2) (CZE)Roman Kutac (7) (CZE)6-7(1) 6-4 6-2 [H2H]
R16Michal Tabara (1) (CZE)Daniel Lustig (CZE)3-6 6-1 6-2 [H2H]
R16Jan Marek (CZE)Dusan Karol (6) (CZE)4-6 7-6(5) 7-6(4) [H2H]
R16David Klier (4) (GER)Jiri Kosler (WC) (CZE)7-6(2) 6-4 [H2H]
R16Jaroslav Pospisil (5) (CZE)Filip Polasek (SVK)6-4 6-1 [H2H]
R16Bruno Rodriguez (Q) (MEX)David Novak (8) (CZE)6-3 7-5 [H2H]
R16Marek Semjan (SVK)Michal Konecny (WC) (CZE)4-6 6-1 6-4 [H2H]
R16Roman Kutac (7) (CZE)Daniel Muller (GER)6-1 6-1 [H2H]
R16Jan Minar (2) (CZE)Miles Armstrong (AUS)6-4 6-4 [H2H]
R32Michal Tabara (1) (CZE)Jan Masik (CZE)2-6 7-6(2) 6-4 [H2H]
R32Daniel Lustig (CZE)Christian Haupt (Q) (GER)6-2 6-4 [H2H]
R32Jan Marek (CZE)Roman Jebavy (WC) (CZE)6-3 6-7(4) 6-2 [H2H]
R32Dusan Karol (6) (CZE)Christoph Palmanshofer (Q) (AUT)6-2 6-4 [H2H]
R32David Klier (4) (GER)Tomas Jecminek (Q) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R32Jiri Kosler (WC) (CZE)Ladislav Svarc (SVK)3-6 6-3 Retired[H2H]
R32Filip Polasek (SVK)Erik Chvojka (Q) (CAN)7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Jaroslav Pospisil (5) (CZE)Andrew Roberts (AUS)6-0 6-0 [H2H]
R32David Novak (8) (CZE)Jiri Podhajsky (WC) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R32Bruno Rodriguez (Q) (MEX)Patrick Taubert (Q) (GER)6-3 6-7(6) 6-2 [H2H]
R32Michal Konecny (WC) (CZE)Miloslav Mecir (Q) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
R32Marek Semjan (SVK)Ladislav Chramosta (3) (CZE)2-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Roman Kutac (7) (CZE)Josef Hrabal (Q) (CZE)6-4 7-5 [H2H]
R32Daniel Muller (GER)Bertram Steinberger (LL) (AUT)7-6(6) 3-6 7-6(4) [H2H]
R32Miles Armstrong (AUS)Jiri Skoloudik (CZE)2-6 7-5 7-6(4) [H2H]
R32Jan Minar (2) (CZE)Jakub Hasek (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FJan Masik (3) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Erik Chvojka (4) (CAN)
Bruno Rodriguez (MEX)
7-5 7-5
SFJan Masik (3) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Roman Jebavy (CZE)
Filip Zeman (CZE)
6-1 2-6 7-5
SFErik Chvojka (4) (CAN)
Bruno Rodriguez (MEX)
Jiri Podhajsky (CZE)
Radovan Svetlik (CZE)
6-3 6-3
QFRoman Jebavy (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Michal Konecny (CZE)
Roman Kutac (CZE)
7-6(2) 6-0
QFJan Masik (3) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Christoph Palmanshofer (AUT)
Bertram Steinberger (AUT)
6-4 6-3
QFErik Chvojka (4) (CAN)
Bruno Rodriguez (MEX)
Hubert Holzler (AUT)
Richard Stera (GBR)
6-1 7-6(3)
QFJiri Podhajsky (CZE)
Radovan Svetlik (CZE)
Ladislav Chramosta (2) (CZE)
Dusan Karol (CZE)
WO
R16Roman Jebavy (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Daniel Lustig (1) (CZE)
Filip Polasek (SVK)
6-1 7-5
R16Michal Konecny (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Antonin Adamcik (CZE)
David Pultr (CZE)
6-7(5) 6-4 6-2
R16Jan Masik (3) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
Miles Armstrong (AUS)
Andrew Roberts (AUS)
6-4 6-2
R16Christoph Palmanshofer (AUT)
Bertram Steinberger (AUT)
Mike Steinherr (GER)
Patrick Taubert (GER)
6-1 6-2
R16Hubert Holzler (AUT)
Richard Stera (GBR)
Pavel Hanek (CZE)
Marek Michalicka (CZE)
6-0 6-1
R16Erik Chvojka (4) (CAN)
Bruno Rodriguez (MEX)
Dusan Hajatko (CZE)
Tomas Huza (CZE)
6-3 6-1
R16Jiri Podhajsky (CZE)
Radovan Svetlik (CZE)
Josef Hrabal (CZE)
Jan Subota (CZE)
4-6 6-3 6-4
R16Ladislav Chramosta (2) (CZE)
Dusan Karol (CZE)
Jiri Kosler (CZE)
Jan Marek (CZE)
5-7 6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Bruno Rodriguez (1) (MEX)Hubert Holzler (AUT)6-1 6-2 [H2H]
Q1Christoph Palmanshofer (2) (AUT)Pavel Hanek (CZE)6-4 6-3 [H2H]
Q1Patrick Taubert (3) (GER)Massimiliano Costa (ITA)6-4 6-0 [H2H]
Q1Erik Chvojka (4) (CAN)Richard Stera (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q1Josef Hrabal (CZE)Tomas Huza (CZE)6-1 6-4 [H2H]
Q1Tomas Jecminek (CZE)Stephen Donald (6) (AUS)6-2 6-0 [H2H]
Q1Christian Haupt (7) (GER)Cosmin Georgescu (9) (ROU)6-2 6-4 [H2H]
Q1Miloslav Mecir (10) (SVK)Bertram Steinberger (8) (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q2Bruno Rodriguez (1) (MEX)Antonin Adamcik (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q2Hubert Holzler (AUT)Stepan Kohout (CZE)6-4 6-3 [H2H]
Q2Christoph Palmanshofer (2) (AUT)Maros Horny (SVK)6-3 6-3 [H2H]
Q2Pavel Hanek (CZE)Tomas Lasak (CZE)7-5 7-6(5) [H2H]
Q2Patrick Taubert (3) (GER)David Pultr (CZE)6-3 0-6 7-6(5) [H2H]
Q2Massimiliano Costa (ITA)Dmitry Sventitsky (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Erik Chvojka (4) (CAN)Gaetano Marrone (ITA)6-2 6-0 [H2H]
Q2Richard Stera (GBR)Michal Tyml (CZE)2-6 7-5 7-6(3) [H2H]
Q2Josef Hrabal (CZE)Filip Zeman (5) (CZE)6-4 1-6 6-3 [H2H]
Q2Tomas Huza (CZE)Dusan Hajatko (CZE)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q2Stephen Donald (6) (AUS)Sven Poslusny (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Tomas Jecminek (CZE)Marek Michalicka (11) (CZE)5-7 6-2 6-2 [H2H]
Q2Christian Haupt (7) (GER)Tomas Toman (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q2Cosmin Georgescu (9) (ROU)Pavel Prochorov (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q2Bertram Steinberger (8) (AUT)Dhruv Gupta (IND)6-0 6-0 [H2H]
Q2Miloslav Mecir (10) (SVK)Tomas Vyrostko (SVK)4-6 6-2 6-1 [H2H]
Q3Bruno Rodriguez (1) (MEX)Bye
Q3Antonin Adamcik (CZE)Bye
Q3Stepan Kohout (CZE)Bye
Q3Hubert Holzler (AUT)Bye
Q3Christoph Palmanshofer (2) (AUT)Bye
Q3Maros Horny (SVK)Bye
Q3Pavel Hanek (CZE)Bye
Q3Tomas Lasak (CZE)Bye
Q3Patrick Taubert (3) (GER)Bye
Q3David Pultr (CZE)Bye
Q3Dmitry Sventitsky (RUS)Bye
Q3Massimiliano Costa (ITA)Bye
Q3Erik Chvojka (4) (CAN)Bye
Q3Gaetano Marrone (ITA)Bye
Q3Michal Tyml (CZE)Bye
Q3Richard Stera (GBR)Bye
Q3Filip Zeman (5) (CZE)Bye
Q3Josef Hrabal (CZE)Bye
Q3Tomas Huza (CZE)Bye
Q3Dusan Hajatko (CZE)Bye
Q3Stephen Donald (6) (AUS)Bye
Q3Sven Poslusny (GER)Bye
Q3Tomas Jecminek (CZE)Alexander Perfilov (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Marek Michalicka (11) (CZE)Bye
Q3Christian Haupt (7) (GER)Bye
Q3Tomas Toman (CZE)Bye
Q3Pavel Prochorov (RUS)Yura Chernyak (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Cosmin Georgescu (9) (ROU)Bye
Q3Bertram Steinberger (8) (AUT)Bye
Q3Dhruv Gupta (IND)Bye
Q3Tomas Vyrostko (SVK)Mike Steinherr (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Miloslav Mecir (10) (SVK)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Rep. F3 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Czech Rep. F3 Futures?