ATP Czech Rep. F2 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Czech Rep. F2 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep. F2 Futures Event Details:

2009-05-11Clay
OutdoorMost, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep. F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJerzy Janowicz (1) (POL)Michal Tabara (8) (CZE)6-4 2-6 7-6(3) [H2H]
SFJerzy Janowicz (1) (POL)Andrej Martin (5) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
SFMichal Tabara (8) (CZE)Gyorgy Balazs (HUN)WO[H2H]
QFJerzy Janowicz (1) (POL)Marco Mirnegg (AUT)6-4 6-4 [H2H]
QFAndrej Martin (5) (SVK)Gastao Elias (POR)6-3 1-6 6-4 [H2H]
QFGyorgy Balazs (HUN)Roman Jebavy (4) (CZE)6-1 6-4 [H2H]
QFMichal Tabara (8) (CZE)Andrey Kuznetsov (RUS)6-3 7-6(1) [H2H]
R16Jerzy Janowicz (1) (POL)Jiri Skoloudik (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R16Marco Mirnegg (AUT)Michal Franek (WC) (CZE)6-7(5) 6-3 6-3 [H2H]
R16Gastao Elias (POR)Mateusz Kowalczyk (POL)6-3 6-2 [H2H]
R16Andrej Martin (5) (SVK)Marius Zay (GER)6-7(2) 6-1 6-4 [H2H]
R16Gyorgy Balazs (HUN)Miloslav Mecir (7) (SVK)7-6(6) 6-2 [H2H]
R16Roman Jebavy (4) (CZE)Ricardo Urzua-Rivera (WC) (CHI)3-6 6-2 7-6(1) [H2H]
R16Michal Tabara (8) (CZE)Martin Emmrich (GER)6-1 6-0 [H2H]
R16Andrey Kuznetsov (RUS)Hans Podlipnik-Castillo (2) (CHI)6-4 6-2 [H2H]
R32Jerzy Janowicz (1) (POL)Ladislav Chramosta (Q) (CZE)7-6(8) 6-2 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (CZE)David Sodek (WC) (CZE)6-4 6-0 [H2H]
R32Michal Franek (WC) (CZE)Tim Van Terheijden (Q) (NED)1-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Marco Mirnegg (AUT)David Novak (6) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
R32Mateusz Kowalczyk (POL)Mikhail Vasiliev (3) (RUS)6-4 5-7 6-4 [H2H]
R32Gastao Elias (POR)Raemon Sluiter (Q) (NED)5-7 6-2 7-6(9) [H2H]
R32Marius Zay (GER)Jan Satral (Q) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
R32Andrej Martin (5) (SVK)Michal Pazicky (SVK)4-6 6-1 7-5 [H2H]
R32Miloslav Mecir (7) (SVK)Juho Paukku (Q) (FIN)6-3 6-2 [H2H]
R32Gyorgy Balazs (HUN)Karel Triska (Q) (CZE)6-4 3-6 7-6(2) [H2H]
R32Ricardo Urzua-Rivera (WC) (CHI)Radim Urbanek (WC) (CZE)6-0 6-7(5) 6-0 [H2H]
R32Roman Jebavy (4) (CZE)Sergei Pershin (LL) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
R32Michal Tabara (8) (CZE)Jakub Praibis (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R32Martin Emmrich (GER)Roman Kutac (CZE)6-2 7-6(2) [H2H]
R32Andrey Kuznetsov (RUS)Xander Spong (Q) (NED)6-0 6-0 [H2H]
R32Hans Podlipnik-Castillo (2) (CHI)Michal Schmid (Q) (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FMichal Tabara (3) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Ladislav Chramosta (4) (CZE)
Juho Paukku (FIN)
6-4 4-6 [11-9]
SFMichal Tabara (3) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Jerzy Janowicz (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
6-1 6-3
SFLadislav Chramosta (4) (CZE)
Juho Paukku (FIN)
Jan Blecha (2) (CZE)
Roman Jebavy (CZE)
4-6 7-5 [10-7]
QFJerzy Janowicz (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Xander Spong (NED)
Tim Van Terheijden (NED)
6-2 6-2
QFMichal Tabara (3) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Lubomir Majsajdr (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
7-6(3) 6-7(5) [10-4]
QFLadislav Chramosta (4) (CZE)
Juho Paukku (FIN)
Michal Franek (CZE)
Jan Satral (CZE)
6-3 6-3
QFJan Blecha (2) (CZE)
Roman Jebavy (CZE)
Andrej Martin (SVK)
David Mikula (SVK)
3-6 6-2 [11-9]
R16Jerzy Janowicz (1) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Bye
R16Xander Spong (NED)
Tim Van Terheijden (NED)
Arturo Palma (CHI)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
6-2 6-3
R16Michal Tabara (3) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Bye
R16Lubomir Majsajdr (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
Trent Aaron (USA)
Gastao Elias (POR)
4-6 6-1 [10-6]
R16Michal Franek (CZE)
Jan Satral (CZE)
Stepan Kohout (CZE)
Jan Zelezny (CZE)
2-6 6-2 [10-6]
R16Ladislav Chramosta (4) (CZE)
Juho Paukku (FIN)
Richard Hampel (CZE)
David Sodek (CZE)
6-0 7-6(4)
R16Andrej Martin (SVK)
David Mikula (SVK)
Michal Pazicky (SVK)
Jiri Skoloudik (CZE)
4-6 Retired
R16Jan Blecha (2) (CZE)
Roman Jebavy (CZE)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Karel Triska (1) (CZE)Adam Fabik (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q1Juho Paukku (2) (FIN)Jakub Mezek (CZE)6-1 6-3 [H2H]
Q1Raemon Sluiter (3) (NED)Matus Mydla (SVK)6-0 6-2 [H2H]
Q1Ladislav Chramosta (4) (CZE)Miroslav Stengl (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q1Tim Van Terheijden (5) (NED)Sergei Pershin (9) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q1Xander Spong (11) (NED)Michael Linzer (6) (AUT)2-6 6-1 6-0 [H2H]
Q1Michal Schmid (CZE)Richard Hampel (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q1Jan Satral (10) (CZE)Lubomir Majsajdr (CZE)0-6 6-1 7-5 [H2H]
Q2Karel Triska (1) (CZE)Dara Mcloughlin (IRL)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Adam Fabik (CZE)Sebastian Richter (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q2Juho Paukku (2) (FIN)Norbert Gombos (SVK)6-1 6-3 [H2H]
Q2Jakub Mezek (CZE)Lukas Michl (CZE)4-6 7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Raemon Sluiter (3) (NED)Jan Zelezny (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q2Matus Mydla (SVK)Petr Satral (CZE)0-6 6-3 7-6(0) [H2H]
Q2Ladislav Chramosta (4) (CZE)David Mikula (SVK)6-2 6-1 [H2H]
Q2Miroslav Stengl (CZE)Bastian Trinker (AUT)2-6 7-5 6-4 [H2H]
Q2Tim Van Terheijden (5) (NED)Tomas Pitra (WC) (CZE)6-0 5-7 6-2 [H2H]
Q2Sergei Pershin (9) (RUS)Tomas Musil (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q2Michael Linzer (6) (AUT)Tomas Hrabec (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q2Xander Spong (11) (NED)Otakar Lucak (CZE)6-3 4-6 6-2 [H2H]
Q2Richard Hampel (CZE)Jan Blecha (7) (CZE)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q2Michal Schmid (CZE)Michal Kozelsky (CZE)0-6 6-1 6-1 [H2H]
Q2Lubomir Majsajdr (CZE)Marko Danis (8) (SVK)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q2Jan Satral (10) (CZE)Ivan Kosec (SVK)6-3 6-0 [H2H]
Q3Karel Triska (1) (CZE)Bye
Q3Dara Mcloughlin (IRL)Adriano Locorotondo (WC) (ITA)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q3Sebastian Richter (WC) (GER)Martin Bezdicek (CZE)6-3 6-0 [H2H]
Q3Adam Fabik (CZE)David Partos (HUN)6-0 6-1 [H2H]
Q3Juho Paukku (2) (FIN)Bye
Q3Norbert Gombos (SVK)Patrick Plecity (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Lukas Michl (CZE)Stanislav Shvetsov (RUS)2-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Jakub Mezek (CZE)Anthony Loconte (ITA)6-2 6-3 [H2H]
Q3Raemon Sluiter (3) (NED)Bye
Q3Jan Zelezny (CZE)Andrej Wawrzyczek (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q3Petr Satral (CZE)Martin Lazarcik (SVK)6-3 6-0 [H2H]
Q3Matus Mydla (SVK)Philipp Kahoun (SUI)6-3 6-0 [H2H]
Q3Ladislav Chramosta (4) (CZE)Bye
Q3David Mikula (SVK)Jakub Soucek (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Miroslav Stengl (CZE)Yuri Matyychuk (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q3Bastian Trinker (AUT)Adam Novak (CZE)6-1 6-4 [H2H]
Q3Tim Van Terheijden (5) (NED)Bye
Q3Tomas Pitra (WC) (CZE)Jan Kuncik (WC) (CZE)6-4 0-6 6-4 [H2H]
Q3Tomas Musil (CZE)Frantisek Simon (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q3Sergei Pershin (9) (RUS)Bye
Q3Michael Linzer (6) (AUT)Bye
Q3Tomas Hrabec (CZE)Gaetano Marrone (ITA)6-0 6-2 [H2H]
Q3Otakar Lucak (CZE)Jacob Kahoun (SUI)6-1 6-0 [H2H]
Q3Xander Spong (11) (NED)Bye
Q3Jan Blecha (7) (CZE)Bye
Q3Richard Hampel (CZE)Petr Dostal (CZE)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q3Michal Kozelsky (CZE)Jaroslav Pesek (CZE)7-6(4) 6-0 [H2H]
Q3Michal Schmid (CZE)Mike Steinherr (12) (GER)7-6(0) 6-3 [H2H]
Q3Marko Danis (8) (SVK)Bye
Q3Lubomir Majsajdr (CZE)Tomas Rohan (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ivan Kosec (SVK)Lukas Vojtechovsky (CZE)2-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Jan Satral (10) (CZE)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Rep. F2 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Czech Rep. F2 Futures?