ATP Czech Rep. F2 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Czech Rep. F2 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep. F2 Futures Event Details:

2003-06-02Clay
OutdoorKarlovy Vary, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep. F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRadim Zitko (1) (CZE)Tomas Cakl (CZE)4-6 6-1 7-6(2) [H2H]
SFRadim Zitko (1) (CZE)Lukas Dlouhy (3) (CZE)6-3 3-6 6-2 [H2H]
SFTomas Cakl (CZE)Diego Junqueira (ARG)6-2 6-7(6) 6-0 [H2H]
QFRadim Zitko (1) (CZE)Daniel Lustig (WC) (CZE)6-1 6-3 [H2H]
QFLukas Dlouhy (3) (CZE)Daniel Lesske (6) (GER)6-2 6-0 [H2H]
QFTomas Cakl (CZE)Peter Capkovic (SVK)6-3 6-3 [H2H]
QFDiego Junqueira (ARG)Viktor Bruthans (8Q) (SVK)6-4 0-6 7-5 [H2H]
R16Radim Zitko (1) (CZE)Heinrich Heyl (Q) (RSA)6-1 6-2 [H2H]
R16Daniel Lustig (WC) (CZE)Karel Triska (WC) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R16Lukas Dlouhy (3) (CZE)Johannes Ager (AUT)WO[H2H]
R16Daniel Lesske (6) (GER)Jan Mertl (CZE)7-6(1) 6-3 [H2H]
R16Tomas Cakl (CZE)Mario Munoz-Bejarano (Q) (ESP)6-4 1-6 6-1 [H2H]
R16Peter Capkovic (SVK)Jakub Hasek (4) (CZE)4-6 7-6(2) 6-2 [H2H]
R16Viktor Bruthans (8Q) (SVK)David Novak (CZE)7-6(4) 7-6(2) [H2H]
R16Diego Junqueira (ARG)Andreas Fasching (AUT)5-7 6-3 6-0 [H2H]
R32Radim Zitko (1) (CZE)Patricio Arquez (ARG)7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Heinrich Heyl (Q) (RSA)Markus Egger (Q) (AUT)6-1 6-4 [H2H]
R32Karel Triska (WC) (CZE)Tomas Janci (Q) (SVK)7-5 6-2 [H2H]
R32Daniel Lustig (WC) (CZE)Ladislav Chramosta (7) (CZE)6-2 7-6(1) [H2H]
R32Lukas Dlouhy (3) (CZE)Ivan Beros (PR) (CRO)6-3 6-4 [H2H]
R32Johannes Ager (AUT)Bojan Szumanski (Q) (POL)6-3 6-2 [H2H]
R32Jan Mertl (CZE)Marcin Golab (POL)6-2 6-7(4) 6-2 [H2H]
R32Daniel Lesske (6) (GER)Lukas Rosol (WC) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R32Mario Munoz-Bejarano (Q) (ESP)Jan Minar (5) (CZE)6-1 1-6 6-2 [H2H]
R32Tomas Cakl (CZE)Ivan Sikula (Q) (SVK)6-3 6-3 [H2H]
R32Peter Capkovic (SVK)Patrick Schmolzer (LL) (AUT)6-2 4-6 6-4 [H2H]
R32Jakub Hasek (4) (CZE)Daniel Lencina-Ribes (ESP)6-0 6-2 [H2H]
R32Viktor Bruthans (8Q) (SVK)Christian Magg (AUT)6-4 6-0 [H2H]
R32David Novak (CZE)Gvidas Sabeckis (Q) (LTU)6-1 7-6(5) [H2H]
R32Diego Junqueira (ARG)Jiri Novy (WC) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R32Andreas Fasching (AUT)Bartlomiej Dabrowski (2) (POL)6-2 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FDaniel Lustig (CZE)
Karel Triska (CZE)
Lukas Dlouhy (1) (CZE)
David Miketa (CZE)
6-7(3) 6-3 6-1
SFLukas Dlouhy (1) (CZE)
David Miketa (CZE)
Viktor Bruthans (SVK)
Tomas Janci (SVK)
WO
SFDaniel Lustig (CZE)
Karel Triska (CZE)
Tomas Cakl (CZE)
Radim Zitko (CZE)
6-3 6-0
QFLukas Dlouhy (1) (CZE)
David Miketa (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Jiri Vrbka (CZE)
4-6 6-1 6-3
QFViktor Bruthans (SVK)
Tomas Janci (SVK)
Peter Capkovic (SVK)
Lukas Rosol (CZE)
7-6(6) 1-6 6-3
QFTomas Cakl (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Ladislav Chramosta (4) (CZE)
David Novak (CZE)
7-6(5) 6-4
QFDaniel Lustig (CZE)
Karel Triska (CZE)
Jakub Hasek (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
WO
R16Lukas Dlouhy (1) (CZE)
David Miketa (CZE)
Bye
R16Jan Mertl (CZE)
Jiri Vrbka (CZE)
Karel Luhan (CZE)
Jiri Novy (CZE)
3-6 7-6(4) 6-4
R16Viktor Bruthans (SVK)
Tomas Janci (SVK)
Patricio Arquez (3) (ARG)
Diego Junqueira (ARG)
6-2 6-2
R16Peter Capkovic (SVK)
Lukas Rosol (CZE)
Josef Benes (WC) (CZE)
Pavel Petricko (CZE)
6-3 6-0
R16Tomas Cakl (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Daniel Lencina-Ribes (ESP)
Daniel Lesske (GER)
7-5 6-4
R16Ladislav Chramosta (4) (CZE)
David Novak (CZE)
Ivan Beros (CRO)
Heinrich Heyl (RSA)
6-4 6-2
R16Daniel Lustig (CZE)
Karel Triska (CZE)
Kamil Blaha (CZE)
Tomas Zima (CZE)
6-4 6-4
R16Jakub Hasek (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Vahen Akapian (BLR)
Mikhail Filima (UKR)
6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Viktor Bruthans (1) (SVK)Mikhail Filima (15) (UKR)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q1Heinrich Heyl (11) (RSA)Patrick Schmolzer (2) (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q1Bojan Szumanski (POL)Jan Subota (CZE)6-7(3) 6-2 6-2 [H2H]
Q1Tomas Janci (4) (SVK)Tomas Matejka (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q1Mario Munoz-Bejarano (10) (ESP)Torsten Popp (5) (GER)3-6 7-5 6-1 [H2H]
Q1Markus Egger (6) (AUT)Johann-Georg Fankhauser (14) (AUT)6-2 6-0 [H2H]
Q1Gvidas Sabeckis (LTU)Tomas Zima (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q1Ivan Sikula (8) (SVK)Krzysztof Kwinta (12) (POL)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q2Viktor Bruthans (1) (SVK)Jiri Spousta (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q2Mikhail Filima (15) (UKR)Michal Varsanyi (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q2Patrick Schmolzer (2) (AUT)Tomas Hladil (CZE)6-0 6-3 [H2H]
Q2Heinrich Heyl (11) (RSA)Florian Preissler (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Jan Subota (CZE)Andreas Maroldt (GER)7-6(4) 4-6 7-6(4) [H2H]
Q2Bojan Szumanski (POL)Jakub Cech (13) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q2Tomas Janci (4) (SVK)Petr Savrda (WC) (CZE)7-6(8) 6-0 [H2H]
Q2Tomas Matejka (CZE)Martin Pucalka (16) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q2Torsten Popp (5) (GER)Martin Kothera (CZE)6-0 6-1 [H2H]
Q2Mario Munoz-Bejarano (10) (ESP)Jan Cingel (SVK)6-2 6-3 [H2H]
Q2Markus Egger (6) (AUT)Vahen Akapian (BLR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Johann-Georg Fankhauser (14) (AUT)Martin Fafl (CZE)2-6 6-2 6-4 [H2H]
Q2Gvidas Sabeckis (LTU)Branislav Repa (7) (SVK)6-4 4-6 6-1 [H2H]
Q2Tomas Zima (CZE)Ondrej Chvapil (9) (CZE)6-4 6-0 [H2H]
Q2Ivan Sikula (8) (SVK)Oscar Klimanek (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q2Krzysztof Kwinta (12) (POL)Sebastian Niedermayer (GER)1-6 7-6(6) 6-3 [H2H]
Q3Viktor Bruthans (1) (SVK)Jose-Angel Rivera (MEX)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jiri Spousta (CZE)Daniel Macko (WC) (CZE)7-5 6-2 [H2H]
Q3Michal Varsanyi (SVK)Peter-Robert Hodel (ROU)5-7 7-5 6-4 [H2H]
Q3Mikhail Filima (15) (UKR)Petr Stepanek (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Patrick Schmolzer (2) (AUT)Farid Shirinov (AZE)6-2 6-1 [H2H]
Q3Tomas Hladil (CZE)Erik Valerian (CZE)7-5 6-2 [H2H]
Q3Florian Preissler (GER)Jaroslav Trojan (CZE)6-1 7-6(3) [H2H]
Q3Heinrich Heyl (11) (RSA)Marek Galuszka (WC) (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q3Andreas Maroldt (GER)Radoslav Nijaki (3) (POL)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q3Jan Subota (CZE)Chris Lamb (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Bojan Szumanski (POL)Bjorn Simon (GER)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q3Jakub Cech (13) (CZE)Jan Zlesak (CZE)6-4 7-5 [H2H]
Q3Tomas Janci (4) (SVK)Daniel Zednik (WC) (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Petr Savrda (WC) (CZE)Lukas Marsoun (CZE)6-2 7-6(5) [H2H]
Q3Tomas Matejka (CZE)Marek Hubaty (SVK)3-6 6-3 7-6(1) [H2H]
Q3Martin Pucalka (16) (CZE)Tigran Simoian (ARM)7-6(8) 6-0 [H2H]
Q3Torsten Popp (5) (GER)Petr Olsak (CZE)6-3 Retired[H2H]
Q3Martin Kothera (CZE)Lukas Leinich (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q3Jan Cingel (SVK)Lukas Gernat (CZE)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Mario Munoz-Bejarano (10) (ESP)Jiri Svoboda (CZE)6-0 1-6 6-1 [H2H]
Q3Markus Egger (6) (AUT)Petr Vojtisek (WC) (CZE)6-1 7-5 [H2H]
Q3Vahen Akapian (BLR)Jiri Linha (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Martin Fafl (CZE)Marek Kolar (WC) (CZE)7-6(8) 6-2 [H2H]
Q3Johann-Georg Fankhauser (14) (AUT)Pavel Petricko (WC) (CZE)4-6 6-0 6-4 [H2H]
Q3Branislav Repa (7) (SVK)Armen Gomktsian (RUS)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q3Gvidas Sabeckis (LTU)Fakhraddin Shirinov (AZE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Tomas Zima (CZE)Ondrej Rihovsky (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ondrej Chvapil (9) (CZE)Martin Zemla (CZE)7-5 6-7(6) 6-1 [H2H]
Q3Ivan Sikula (8) (SVK)Karol Galik (SVK)6-3 6-2 [H2H]
Q3Oscar Klimanek (CZE)Marek Dvorak (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Sebastian Niedermayer (GER)Tomas Piskacek (WC) (CZE)6-7(5) 6-2 6-4 [H2H]
Q3Krzysztof Kwinta (12) (POL)Jaroslav Kormych (RUS)6-2 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Czech Rep. F2 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Czech Rep. F2 Futures?