ATP Czech Rep. F1 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Czech Rep. F1 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep. F1 Futures Event Details:

2007-05-07Clay
OutdoorTeplice, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep. F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLukas Rosol (1) (CZE)Martin Vacek (6) (CZE)6-7(4) 6-4 6-4[H2H]
SFLukas Rosol (1) (CZE)Filip Polasek (SVK)6-4 6-1[H2H]
SFMartin Vacek (6) (CZE)Kornel Bardoczky (5) (HUN)WO[H2H]
QFLukas Rosol (1) (CZE)Karel Triska (CZE)6-0 6-4[H2H]
QFFilip Polasek (SVK)Markus Bayer (GER)6-1 6-3[H2H]
QFKornel Bardoczky (5) (HUN)Robert Godlewski (POL)6-4 6-3[H2H]
QFMartin Vacek (6) (CZE)Jan Marek (CZE)6-4 6-2[H2H]
R16Lukas Rosol (1) (CZE)Roman Jebavy (WC) (CZE)5-7 6-1 6-2[H2H]
R16Karel Triska (CZE)Erik Chvojka (Q) (CAN)6-3 6-3[H2H]
R16Filip Polasek (SVK)David Klier (3) (GER)6-2 7-5[H2H]
R16Markus Bayer (GER)Daniel Lustig (CZE)6-2 6-2[H2H]
R16Kornel Bardoczky (5) (HUN)Jakub Hasek (CZE)6-3 6-1[H2H]
R16Robert Godlewski (POL)Martin Slanar (Q) (AUT)6-2 4-6 6-1[H2H]
R16Martin Vacek (6) (CZE)Raphael Durek (Q) (AUS)7-6(4) 3-6 6-2[H2H]
R16Jan Marek (CZE)Dawid Olejniczak (2) (POL)7-6(4) 1-6 7-5[H2H]
R32Lukas Rosol (1) (CZE)Theodor Devoty (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Roman Jebavy (WC) (CZE)Jiri Kosler (WC) (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Erik Chvojka (Q) (CAN)Michal Schmid (Q) (CZE)7-5 6-4[H2H]
R32Karel Triska (CZE)David Novak (8) (CZE)6-2 6-0[H2H]
R32David Klier (3) (GER)Lubomir Majsajdr (Q) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Filip Polasek (SVK)Krisjanis Stabins (Q) (LVA)6-3 7-5[H2H]
R32Daniel Lustig (CZE)Jan Blecha (WC) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Markus Bayer (GER)Roman Kutac (7) (CZE)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Kornel Bardoczky (5) (HUN)Igor Zelenay (SVK)7-5 6-2[H2H]
R32Jakub Hasek (CZE)Marius Zay (GER)7-6(3) 6-0[H2H]
R32Martin Slanar (Q) (AUT)Jakub Praibis (Q) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Robert Godlewski (POL)Jan Stancik (4) (SVK)6-3 1-6 7-6(4)[H2H]
R32Martin Vacek (6) (CZE)Jedrzej Zarski (POL)3-6 6-2 6-3[H2H]
R32Raphael Durek (Q) (AUS)Daniel Muller (GER)3-6 7-5 6-4[H2H]
R32Jan Marek (CZE)Jakub Lustyk (WC) (CZE)6-0 6-0[H2H]
R32Dawid Olejniczak (2) (POL)Mateusz Kowalczyk (Q) (POL)6-4 6-1[H2H]
Men's Doubles
FRoman Kutac (CZE)
Karel Triska (CZE)
Martin Slanar (3) (AUT)
Igor Zelenay (SVK)
6-4 6-4
SFRoman Kutac (CZE)
Karel Triska (CZE)
David Klier (1) (GER)
Daniel Muller (GER)
6-4 6-1
SFMartin Slanar (3) (AUT)
Igor Zelenay (SVK)
Erik Chvojka (CAN)
Peter Clarke (IRL)
6-2 6-2
QFDavid Klier (1) (GER)
Daniel Muller (GER)
Roman Jebavy (WC) (CZE)
Jan Marek (CZE)
6-3 2-6 6-2
QFRoman Kutac (CZE)
Karel Triska (CZE)
Mateusz Kowalczyk (4) (POL)
Michal Walkow (POL)
6-1 7-5
QFMartin Slanar (3) (AUT)
Igor Zelenay (SVK)
Michal Franek (WC) (CZE)
Jiri Kosler (CZE)
6-0 7-5
QFErik Chvojka (CAN)
Peter Clarke (IRL)
Raphael Durek (2) (AUS)
Robert Godlewski (POL)
3-6 7-6(4) 7-5
R16David Klier (1) (GER)
Daniel Muller (GER)
Bye
R16Roman Jebavy (WC) (CZE)
Jan Marek (CZE)
Janis Mellups ()
Krisjanis Stabins (LVA)
6-3 6-4
R16Mateusz Kowalczyk (4) (POL)
Michal Walkow (POL)
Bye
R16Roman Kutac (CZE)
Karel Triska (CZE)
Lukas Rosol (CZE)
Michal Tyml (CZE)
5-7 7-6(6) 6-0
R16Michal Franek (WC) (CZE)
Jiri Kosler (CZE)
Martin Fafl (CZE)
Jan Pavlicek (CZE)
6-3 6-4
R16Martin Slanar (3) (AUT)
Igor Zelenay (SVK)
Bye
R16Erik Chvojka (CAN)
Peter Clarke (IRL)
Stepan Kohout (CZE)
Michal Schmid (CZE)
5-7 7-5 7-5
R16Raphael Durek (2) (AUS)
Robert Godlewski (POL)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Raphael Durek (1) (AUS)Michal Franek (WC) (CZE)6-7(1) 6-3 6-0[H2H]
Q1Martin Slanar (2) (AUT)Martin Zemla (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q1Jakub Praibis (WC) (CZE)Peter Clarke (3) (IRL)7-5 6-2[H2H]
Q1Erik Chvojka (4) (CAN)Dmitry Sventitsky (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q1Krisjanis Stabins (5) (LVA)Michal Tyml (CZE)6-4 5-7 6-4[H2H]
Q1Lubomir Majsajdr (CZE)Martin Fafl (6) (CZE)6-2 7-6(5)[H2H]
Q1Mateusz Kowalczyk (7) (POL)Alexander Perfilov (WC) (RUS)7-6(4) 6-1[H2H]
Q1Michal Schmid (CZE)Michal Walkow (8) (POL)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q2Raphael Durek (1) (AUS)Jakub Cymorek (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q2Michal Franek (WC) (CZE)Richard Stera (GBR)6-3 6-2[H2H]
Q2Martin Slanar (2) (AUT)Janis Mellups ()6-3 6-4[H2H]
Q2Martin Zemla (CZE)Jan Pavlicek (CZE)6-3 5-7 6-1[H2H]
Q2Peter Clarke (3) (IRL)Richard Hampel (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q2Jakub Praibis (WC) (CZE)Pavel Cerny (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q2Erik Chvojka (4) (CAN)Conor Taylor (IRL)5-7 6-4 6-4[H2H]
Q2Dmitry Sventitsky (RUS)Pavel Prochorov (RUS)2-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Krisjanis Stabins (5) (LVA)Jiri Podhajsky (WC) (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q2Michal Tyml (CZE)Sven Poslusny ()6-1 6-2[H2H]
Q2Martin Fafl (6) (CZE)Emanuel Rehola (WC) (CZE)2-0 Retired[H2H]
Q2Lubomir Majsajdr (CZE)Ricards Opmanis ()4-6 6-1 6-2[H2H]
Q2Mateusz Kowalczyk (7) (POL)Pavel Hanek (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q2Alexander Perfilov (WC) (RUS)Matyas Hilgert (CZE)6-0 6-4[H2H]
Q2Michal Walkow (8) (POL)Miloslav Navratil (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q2Michal Schmid (CZE)Stepan Kohout (CZE)6-2 6-4[H2H]