ATP Czech Rep. F1 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Czech Rep. F1 Futures Discussion!


Share This...


Czech Rep. F1 Futures Event Details:

2003-05-26Clay
OutdoorMost, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Rep. F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Masik (CZE)Tomas Cakl (CZE)7-5 7-6(10) [H2H]
SFJan Masik (CZE)Boris Borgula (SVK)6-4 6-2 [H2H]
SFTomas Cakl (CZE)Lukas Dlouhy (CZE)6-1 7-6(6) [H2H]
QFJan Masik (CZE)Torsten Popp (Q) (GER)7-6(6) 6-2 [H2H]
QFBoris Borgula (SVK)Bartlomiej Dabrowski (8) (POL)6-3 7-6(3) [H2H]
QFLukas Dlouhy (CZE)Marcos Baghdatis (3) (CYP)0-6 6-3 6-3 [H2H]
QFTomas Cakl (CZE)Jan Mertl (CZE)7-6(3) 7-6(9) [H2H]
R16Torsten Popp (Q) (GER)Michal Navratil (CZE)7-5 6-4 [H2H]
R16Jan Masik (CZE)Igor Zelenay (6) (SVK)6-4 0-6 6-1 [H2H]
R16Boris Borgula (SVK)Petr Kralert (4Q) (CZE)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R16Bartlomiej Dabrowski (8) (POL)Juraj Hasko (SVK)6-2 6-0 [H2H]
R16Lukas Dlouhy (CZE)Jaroslav Levinsky (7) (CZE)6-0 6-1 [H2H]
R16Marcos Baghdatis (3) (CYP)Ivan Beros (Q) (CRO)6-2 7-6(3) [H2H]
R16Jan Mertl (CZE)Radim Zitko (5) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
R16Tomas Cakl (CZE)Adam Vejmelka (WC) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R32Torsten Popp (Q) (GER)Jan Hernych (1Q) (CZE)6-3 4-6 6-4 [H2H]
R32Michal Navratil (CZE)Christian Grunes (GER)3-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Jan Masik (CZE)Roman Kutac (WC) (CZE)0-6 6-2 7-6(6) [H2H]
R32Igor Zelenay (6) (SVK)Radovan Svetlik (Q) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
R32Petr Kralert (4Q) (CZE)Jakub Hasek (CZE)6-3 7-6(2) [H2H]
R32Boris Borgula (SVK)Petr Dezort (Q) (CZE)7-5 4-6 7-6(7) [H2H]
R32Juraj Hasko (SVK)Josef Nesticky (WC) (CZE)6-0 6-1 [H2H]
R32Bartlomiej Dabrowski (8) (POL)David Miketa (Q) (CZE)6-4 7-5 [H2H]
R32Jaroslav Levinsky (7) (CZE)Lukas Rosol (WC) (CZE)7-5 6-3 [H2H]
R32Lukas Dlouhy (CZE)Benjamin Kohlloeffel (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Ivan Beros (Q) (CRO)Jaroslav Pospisil (CZE)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R32Marcos Baghdatis (3) (CYP)Peter Capkovic (SVK)6-7(0) 7-6(4) 6-2 [H2H]
R32Radim Zitko (5) (CZE)Johannes Ager (AUT)6-2 7-5 [H2H]
R32Jan Mertl (CZE)Marcin Golab (LL) (POL)6-2 3-6 7-6(5) [H2H]
R32Tomas Cakl (CZE)Frantisek Polyak (Q) (SVK)6-4 7-6(9) [H2H]
R32Adam Vejmelka (WC) (CZE)Martin Stepanek (2) (CZE)6-7(4) 2-1 Retired[H2H]
Men's Doubles
FLukas Dlouhy (3) (CZE)
David Miketa (CZE)
Petr Kralert (CZE)
Jan Mertl (CZE)
6-3 6-4
SFPetr Kralert (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Marcos Baghdatis (WC) (CYP)
Guillaume Peyre (FRA)
WO
SFLukas Dlouhy (3) (CZE)
David Miketa (CZE)
Martin Bartonek (CZE)
Adam Vejmelka (CZE)
6-1 6-4
QFMarcos Baghdatis (WC) (CYP)
Guillaume Peyre (FRA)
Petr Dezort (1) (CZE)
Jaroslav Levinsky (CZE)
WO
QFPetr Kralert (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Juraj Hasko (SVK)
Jiri Vrbka (CZE)
6-4 7-6(9)
QFLukas Dlouhy (3) (CZE)
David Miketa (CZE)
Martin Stepanek (CZE)
Radim Zitko (CZE)
WO
QFMartin Bartonek (CZE)
Adam Vejmelka (CZE)
Jan Masik (CZE)
Michal Navratil (CZE)
WO
R16Petr Dezort (1) (CZE)
Jaroslav Levinsky (CZE)
Roman Kutac (WC) (CZE)
Radovan Svetlik (CZE)
6-3 6-3
R16Marcos Baghdatis (WC) (CYP)
Guillaume Peyre (FRA)
Johannes Ager (AUT)
Johann-Georg Fankhauser (AUT)
6-7(2) 6-3 6-2
R16Petr Kralert (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Jakub Hasek (4) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
7-6(2) 6-3
R16Juraj Hasko (SVK)
Jiri Vrbka (CZE)
Ondrej Rihovsky (WC) (CZE)
Petr Stepanek (CZE)
6-0 6-3
R16Martin Stepanek (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Armen Gomktsian (RUS)
Lukas Rosol (CZE)
6-2 6-1
R16Lukas Dlouhy (3) (CZE)
David Miketa (CZE)
Tomas Cakl (CZE)
Igor Zelenay (SVK)
6-2 6-3
R16Martin Bartonek (CZE)
Adam Vejmelka (CZE)
Radek Blazek (CZE)
Jan Kesl (CZE)
6-2 7-6(5)
R16Jan Masik (CZE)
Michal Navratil (CZE)
Dusan Karol (2) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Torsten Popp (9) (GER)Krzysztof Kwinta (WC) (POL)6-2 6-3 [H2H]
Q1Jan Hernych (2) (CZE)Karel Triska (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q1Petr Kralert (3) (CZE)Pavel Riha (11) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q1David Miketa (4) (CZE)Marcin Maszczyk (POL)6-2 6-1 [H2H]
Q1Radovan Svetlik (15) (CZE)Marcin Golab (5WC) (POL)6-1 6-3 [H2H]
Q1Petr Dezort (6) (CZE)Johann-Georg Fankhauser (AUT)6-0 6-2 [H2H]
Q1Ivan Beros (CRO)Tomas Kubis (SVK)6-1 6-3 [H2H]
Q1Frantisek Polyak (SVK)Radoslav Nijaki (8WC) (POL)7-6(2) 2-6 6-2 [H2H]
Q2Krzysztof Kwinta (WC) (POL)Pavel Snobel (1) (CZE)6-7(4) 6-2 6-1 [H2H]
Q2Torsten Popp (9) (GER)Bastian Moldehnke (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q2Jan Hernych (2) (CZE)Roman Bicek (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Q2Karel Triska (CZE)Daniel Lustig (10) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q2Petr Kralert (3) (CZE)Peter-Robert Hodel (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q2Pavel Riha (11) (CZE)Tomas Matejka (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q2David Miketa (4) (CZE)Gvidas Sabeckis (LTU)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q2Marcin Maszczyk (POL)Ivan Sikula (14) (SVK)6-1 6-3 [H2H]
Q2Marcin Golab (5WC) (POL)Vaclav Kucera (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q2Radovan Svetlik (15) (CZE)Petr Savrda (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q2Petr Dezort (6) (CZE)Christian Tempke (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Johann-Georg Fankhauser (AUT)Ondrej Chvapil (13) (CZE)6-0 6-0 [H2H]
Q2Ivan Beros (CRO)Bastian Knittel (7) (GER)3-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Tomas Kubis (SVK)Tomas Piskacek (WC) (CZE)7-5 6-2 [H2H]
Q2Radoslav Nijaki (8WC) (POL)Bojan Szumanski (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Frantisek Polyak (SVK)Dawid Olejniczak (12) (POL)6-4 7-6(6) [H2H]
Q3Pavel Snobel (1) (CZE)Bye
Q3Krzysztof Kwinta (WC) (POL)Jiri Vrbka (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q3Bastian Moldehnke (GER)Tomas Pejznoch (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Torsten Popp (9) (GER)Bye
Q3Jan Hernych (2) (CZE)Bye
Q3Roman Bicek (CZE)Karel Jilek (CZE)7-5 5-7 6-3 [H2H]
Q3Karel Triska (CZE)Armen Gomktsian (RUS)4-6 6-2 6-0 [H2H]
Q3Daniel Lustig (10) (CZE)Bye
Q3Petr Kralert (3) (CZE)Bye
Q3Peter-Robert Hodel (ROU)Evgeny Samoylov (RUS)6-1 6-4 [H2H]
Q3Tomas Matejka (CZE)Martin Zemla (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q3Pavel Riha (11) (CZE)Vaclav Stverva (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q3David Miketa (4) (CZE)Bye
Q3Gvidas Sabeckis (LTU)Karol Galik (SVK)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Marcin Maszczyk (POL)Jiri Linha (CZE)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Ivan Sikula (14) (SVK)Jaroslav Kormych (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Marcin Golab (5WC) (POL)Bye
Q3Vaclav Kucera (CZE)Petr Vojtisek (CZE)6-4 6-0 [H2H]
Q3Petr Savrda (CZE)Jiri Prokop (CZE)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Radovan Svetlik (15) (CZE)Jan Zlesak (CZE)3-6 6-1 6-1 [H2H]
Q3Petr Dezort (6) (CZE)Bye
Q3Christian Tempke (GER)Daniel Macko (WC) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Johann-Georg Fankhauser (AUT)Benjamin Lichtenberger (FIN)WO[H2H]
Q3Ondrej Chvapil (13) (CZE)Petr Olsak (CZE)6-2 7-5 [H2H]
Q3Bastian Knittel (7) (GER)Bye
Q3Ivan Beros (CRO)Vahen Akapian (BLR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Tomas Piskacek (WC) (CZE)Tomas Zima (CZE)6-2 5-7 6-2 [H2H]
Q3Tomas Kubis (SVK)Heinrich Heyl (16) (RSA)2-6 6-3 7-6(4) [H2H]
Q3Radoslav Nijaki (8WC) (POL)Bye
Q3Bojan Szumanski (POL)Daniel Hejzlar (CZE)6-4 6-0 [H2H]
Q3Frantisek Polyak (SVK)Jan Kubes (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Dawid Olejniczak (12) (POL)Radek Blazek (CZE)7-6(0) 6-7(8) 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Czech Rep. F1 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Czech Rep. F1 Futures?