ATP Czech Republic F4 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Czech Republic F4 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F4 Futures Event Details:

2014-10-20Carpet
IndoorJablonec Nad Nisou, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FNikola Mektic (3) (CRO)Jan Hernych (4Q) (CZE)6-4 6-4[H2H]
SFNikola Mektic (3) (CRO)Uladzimir Ignatik (1) (BLR)6-3 3-6 6-3[H2H]
SFJan Hernych (4Q) (CZE)Jan Mertl (2) (CZE)3-6 7-6(5) 6-3[H2H]
QFUladzimir Ignatik (1) (BLR)Marek Michalicka (5) (CZE)4-6 6-3 7-5[H2H]
QFNikola Mektic (3) (CRO)Dominik Suc (CZE)6-3 7-6(8)[H2H]
QFJan Hernych (4Q) (CZE)Filip Veger (8) (CRO)6-3 6-2[H2H]
QFJan Mertl (2) (CZE)Mateusz Kowalczyk (Q) (POL)2-3 Retired[H2H]
R16Uladzimir Ignatik (1) (BLR)Pavel Staubert (Q) (CZE)7-5 6-3[H2H]
R16Marek Michalicka (5) (CZE)Petr Michnev (LL) (CZE)6-4 6-4[H2H]
R16Nikola Mektic (3) (CRO)Bastian Wagner (GER)7-6(0) 6-2[H2H]
R16Dominik Suc (CZE)Michal Konecny (CZE)6-4 6-4[H2H]
R16Filip Veger (8) (CRO)Zdenek Kolar (WC) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R16Jan Hernych (4Q) (CZE)Jan Kuncik (Q) (CZE)7-6(2) 6-7(5) 6-3[H2H]
R16Mateusz Kowalczyk (Q) (POL)Andriej Kapas (7) (POL)7-5 6-4[H2H]
R16Jan Mertl (2) (CZE)David Poljak (WC) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Uladzimir Ignatik (1) (BLR)David Simunek (Q) (CZE)6-2 7-6(3)[H2H]
R32Pavel Staubert (Q) (CZE)Mikolaj Jedruszczak (Q) (POL)6-1 3-6 7-5[H2H]
R32Petr Michnev (LL) (CZE)Daniel Knoflicek (Q) (CZE)6-3 6-7(7) 7-6(2)[H2H]
R32Marek Michalicka (5) (CZE)Robert Rumler (Q) (CZE)7-6(3) 6-3[H2H]
R32Nikola Mektic (3) (CRO)Danylo Kalenichenko (UKR)6-4 6-3[H2H]
R32Bastian Wagner (GER)Patrik Rikl (WC) (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Michal Konecny (CZE)Marek Jaloviec (CZE)6-4 2-6 7-5[H2H]
R32Dominik Suc (CZE)Roman Jebavy (6) (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32Filip Veger (8) (CRO)Vadim Alekseenko (UKR)6-2 6-2[H2H]
R32Zdenek Kolar (WC) (CZE)Marcin Gawron (POL)6-1 7-6(8)[H2H]
R32Jan Kuncik (Q) (CZE)Nerman Fatic (BIH)7-5 6-4[H2H]
R32Jan Hernych (4Q) (CZE)Mateusz Terczynski (WC) (POL)6-3 6-2[H2H]
R32Andriej Kapas (7) (POL)Michal Bisko (LL) (CZE)6-7(10) 7-6(5) 6-1[H2H]
R32Mateusz Kowalczyk (Q) (POL)Jan Blecha (CZE)6-4 7-5[H2H]
R32David Poljak (WC) (CZE)Blazej Koniusz (POL)7-6(5) 4-6 6-3[H2H]
R32Jan Mertl (2) (CZE)Vlad Victor Cornea (ROU)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMarek Michalicka (3) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Jan Kuncik (CZE)
Martin Suchanek (CZE)
3-6 6-2 [10-5]
SFMarek Michalicka (3) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Roman Jebavy (1) (CZE)
Mateusz Kowalczyk (POL)
6-1 0-6 [10-6]
SFJan Kuncik (CZE)
Martin Suchanek (CZE)
Zdenek Kolar (WC) (CZE)
David Poljak (CZE)
6-2 6-4
QFRoman Jebavy (1) (CZE)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Vadim Alekseenko (UKR)
Vlad Victor Cornea (ROU)
6-4 6-1
QFMarek Michalicka (3) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Jiri Broz (WC) (CZE)
Lukas Dlouhy (CZE)
6-4 6-4
QFZdenek Kolar (WC) (CZE)
David Poljak (CZE)
Jan Blecha (4) (CZE)
Jan Mertl (CZE)
6-3 7-6(3)
QFJan Kuncik (CZE)
Martin Suchanek (CZE)
Krystof Janosik (CZE)
Ondrej Krstev (CZE)
6-3 6-3
R16Roman Jebavy (1) (CZE)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Michal Konecny (CZE)
Lukas Marsoun (CZE)
7-6(9) 6-3
R16Vadim Alekseenko (UKR)
Vlad Victor Cornea (ROU)
Robert Rumler (CZE)
Mateusz Terczynski (POL)
6-3 6-2
R16Marek Michalicka (3) (CZE)
Dominik Suc (CZE)
Jan Michalek (CZE)
Frantisek Polanka (CZE)
6-1 6-1
R16Jiri Broz (WC) (CZE)
Lukas Dlouhy (CZE)
Marcin Gawron (POL)
Mikolaj Jedruszczak (POL)
5-7 6-3 [10-1]
R16Zdenek Kolar (WC) (CZE)
David Poljak (CZE)
Michal Bisko (CZE)
Martin Poboril (CZE)
6-3 7-5
R16Jan Blecha (4) (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Marek Jaloviec (CZE)
Petr Michnev (CZE)
1-6 6-3 [10-8]
R16Krystof Janosik (CZE)
Ondrej Krstev (CZE)
Juraj Simcak (SVK)
Dominik Sproch (SVK)
6-4 6-4
R16Jan Kuncik (CZE)
Martin Suchanek (CZE)
Andriej Kapas (2) (POL)
Blazej Koniusz (POL)
7-6(5) 3-6 [10-3]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jan Hernych (1WC) (CZE)Petr Michnev (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q1Jan Kuncik (2) (CZE)Alex Molcan (WC) (SVK)3-6 7-5 6-1[H2H]
Q1Mateusz Kowalczyk (3) (POL)Dominik Recek (WC) (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q1Robert Rumler (4) (CZE)Michal Bisko (14) (CZE)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Pavel Staubert (5) (CZE)Jakub Oravec (10) (SVK)6-3 3-6 6-2[H2H]
Q1Mikolaj Jedruszczak (6) (POL)Patryk Janik (16) (POL)6-2 6-4[H2H]
Q1Daniel Knoflicek (7) (CZE)Ondrej Krstev (WC) (CZE)5-7 6-4 6-1[H2H]
Q1David Simunek (8) (CZE)Matej Maruscak (SVK)7-6(5) 6-2[H2H]
Q2Jan Hernych (1WC) (CZE)Krystof Janosik (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q2Petr Michnev (CZE)Dominik Sproch (11) (SVK)6-4 6-1[H2H]
Q2Jan Kuncik (2) (CZE)Zdenek Derkas (CZE)6-4 5-7 6-4[H2H]
Q2Alex Molcan (WC) (SVK)Andre Biro (9) (HUN)6-1 6-3[H2H]
Q2Mateusz Kowalczyk (3) (POL)Juraj Simcak (SVK)6-4 7-5[H2H]
Q2Dominik Recek (WC) (CZE)Bartosz Wojnar (12) (POL)7-6(2) 6-2[H2H]
Q2Robert Rumler (4) (CZE)Frantisek Polanka (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q2Michal Bisko (14) (CZE)Tomas Musil (CZE)7-6(2) 6-4[H2H]
Q2Pavel Staubert (5) (CZE)Jan Michalek (CZE)6-4 6-7(2) 7-5[H2H]
Q2Jakub Oravec (10) (SVK)Martin Poboril (CZE)6-4 4-6 6-2[H2H]
Q2Mikolaj Jedruszczak (6) (POL)Dominik Stary (WC) (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q2Patryk Janik (16) (POL)Piotr Baranski (POL)7-6(5) 6-1[H2H]
Q2Daniel Knoflicek (7) (CZE)Marek Rehacek (WC) (CZE)7-6(9) 7-6(2)[H2H]
Q2Ondrej Krstev (WC) (CZE)Lukas Marsoun (13) (CZE)6-4 6-0[H2H]
Q2David Simunek (8) (CZE)Arnold Kokulewski (POL)6-0 6-3[H2H]
Q2Matej Maruscak (SVK)Martin Blasko (15) (SVK)6-3 1-6 6-3[H2H]