ATP Czech Republic F3 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Czech Republic F3 Futures Discussion!


Share This...


Czech Republic F3 Futures Event Details:

2010-05-17Clay
OutdoorJablonec Nad Nisou, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Czech Republic F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJaroslav Pospisil (5) (CZE)Jan Mertl (4) (CZE)7-5 6-7(5) 6-4 [H2H]
SFJan Mertl (4) (CZE)Jan-Lennard Struff (GER)6-4 6-2 [H2H]
SFJaroslav Pospisil (5) (CZE)Roman Jebavy (8) (CZE)4-6 6-2 6-3 [H2H]
QFJan-Lennard Struff (GER)James Lemke (1) (AUS)5-7 6-2 7-6(1) [H2H]
QFJan Mertl (4) (CZE)Miloslav Mecir (6) (SVK)6-2 6-4 [H2H]
QFRoman Jebavy (8) (CZE)Adam Kellner (3) (HUN)6-3 6-3 [H2H]
QFJaroslav Pospisil (5) (CZE)Ladislav Chramosta (CZE)5-3 Retired[H2H]
R16James Lemke (1) (AUS)Nicolas Reissig (AUT)6-3 6-2 [H2H]
R16Jan-Lennard Struff (GER)Dennis Bloemke (7) (GER)4-6 7-6(0) 6-1 [H2H]
R16Jan Mertl (4) (CZE)Patrick Taubert (GER)6-3 7-6(5) [H2H]
R16Miloslav Mecir (6) (SVK)Clement Reix (FRA)1-6 6-4 7-5 [H2H]
R16Roman Jebavy (8) (CZE)Nikolai Fidirko (BLR)7-6(4) 6-1 [H2H]
R16Adam Kellner (3) (HUN)Michal Pazicky (SVK)7-5 6-1 [H2H]
R16Jaroslav Pospisil (5) (CZE)Michal Konecny (Q) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R16Ladislav Chramosta (CZE)Robert Rumler (WC) (CZE)6-1 6-0 [H2H]
R32James Lemke (1) (AUS)Adrian Sikora (SVK)6-3 6-1 [H2H]
R32Nicolas Reissig (AUT)Tim Van Terheijden (NED)6-3 0-6 6-4 [H2H]
R32Jan-Lennard Struff (GER)Ricardo Urzua-Rivera (CHI)6-2 6-1 [H2H]
R32Dennis Bloemke (7) (GER)Sebastian Sachs (Q) (GER)6-2 2-6 6-4 [H2H]
R32Jan Mertl (4) (CZE)Gerald Melzer (Q) (AUT)7-5 6-3 [H2H]
R32Patrick Taubert (GER)Pavel Vanis (WC) (CZE)6-1 6-0 [H2H]
R32Clement Reix (FRA)Laslo Urrutia Fuentes (Q) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Miloslav Mecir (6) (SVK)Martin Prikryl (Q) (CZE)6-0 6-0 [H2H]
R32Roman Jebavy (8) (CZE)Adam Chadaj (POL)WO[H2H]
R32Nikolai Fidirko (BLR)Siarhei Betau (BLR)6-4 6-3 [H2H]
R32Michal Pazicky (SVK)Jiri Kosler (Q) (CZE)7-5 6-4 [H2H]
R32Adam Kellner (3) (HUN)Jan Kuncik (WC) (CZE)6-2 5-7 6-4 [H2H]
R32Jaroslav Pospisil (5) (CZE)Frantisek Cermak (Q) (CZE)6-3 3-2 Retired[H2H]
R32Michal Konecny (Q) (CZE)Jan Satral (Q) (CZE)1-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Robert Rumler (WC) (CZE)Marko Danis (WC) (SVK)6-2 6-1 [H2H]
R32Ladislav Chramosta (CZE)Marc Sieber (2) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FJan Hradsky (CZE)
Jan Satral (CZE)
Miloslav Mecir (4) (SVK)
Michal Pazicky (SVK)
6-2 6-3
SFJan Hradsky (CZE)
Jan Satral (CZE)
Roman Jebavy (1) (CZE)
Jan Mertl (CZE)
6-3 6-2
SFMiloslav Mecir (4) (SVK)
Michal Pazicky (SVK)
Jan Kuncik (CZE)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
3-6 6-2 [10-6]
QFRoman Jebavy (1) (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Jiri Broz (CZE)
Ladislav Chramosta (CZE)
6-4 6-1
QFJan Hradsky (CZE)
Jan Satral (CZE)
Jaroslav Pospisil (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
4-6 6-4 [10-4]
QFMiloslav Mecir (4) (SVK)
Michal Pazicky (SVK)
David Prokop (CZE)
Jiri Staubert (CZE)
6-1 6-2
QFJan Kuncik (CZE)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Siarhei Betau (2) (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
3-6 7-5 [11-9]
R16Roman Jebavy (1) (CZE)
Jan Mertl (CZE)
Bye
R16Jiri Broz (CZE)
Ladislav Chramosta (CZE)
Marc Sieber (GER)
Patrick Taubert (GER)
WO
R16Jaroslav Pospisil (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Bye
R16Jan Hradsky (CZE)
Jan Satral (CZE)
Michal Konecny (CZE)
Jiri Kosler (CZE)
4-6 6-0 [10-8]
R16David Prokop (CZE)
Jiri Staubert (CZE)
Philip Lang (AUT)
Nicolas Reissig (AUT)
WO
R16Miloslav Mecir (4) (SVK)
Michal Pazicky (SVK)
Bye
R16Jan Kuncik (CZE)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Michal Franek (CZE)
Tomas Musil (CZE)
3-6 6-2 [10-7]
R16Siarhei Betau (2) (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Sebastian Sachs (GER)Tobias Simon (GER)5-7 7-5 7-6(4) [H2H]
Q1Jiri Kosler (2) (CZE)Jiri Staubert (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q1Gerald Melzer (15) (AUT)Radim Urbanek (3) (CZE)7-6(1) 6-2 [H2H]
Q1Martin Prikryl (11) (CZE)Philip Lang (4) (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q1Michal Konecny (5) (CZE)Jan Blecha (13) (CZE)7-6(4) 0-6 6-2 [H2H]
Q1Jan Satral (14) (CZE)Pascal Brunner (6) (AUT)7-6(0) 6-3 [H2H]
Q1Laslo Urrutia Fuentes (GER)Jan Hradsky (9) (CZE)7-5 6-0 [H2H]
Q1Frantisek Cermak (WC) (CZE)Michal Franek (12) (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q2Sebastian Sachs (GER)Yannik Reuter (1) (BEL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Tobias Simon (GER)Vitaly Klimchev (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Jiri Kosler (2) (CZE)Tamas Batyi (HUN)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2Jiri Staubert (CZE)Adam Novak (10) (CZE)6-4 2-6 6-3 [H2H]
Q2Radim Urbanek (3) (CZE)Tomas Hruncak (SVK)6-1 3-6 6-1 [H2H]
Q2Gerald Melzer (15) (AUT)Florian Kappe (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q2Philip Lang (4) (AUT)Maik Ulrich (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Martin Prikryl (11) (CZE)Tomas Musil (CZE)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Michal Konecny (5) (CZE)Pavel Kukuczka (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q2Jan Blecha (13) (CZE)George Jecminek (CAN)6-0 6-7(7) 7-6(3) [H2H]
Q2Pascal Brunner (6) (AUT)Jakub Eisner (CZE)6-0 6-0 [H2H]
Q2Jan Satral (14) (CZE)Jiri Sunkovsky (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q2Laslo Urrutia Fuentes (GER)Matus Horecny (7) (SVK)6-2 6-4 [H2H]
Q2Jan Hradsky (9) (CZE)Patryk Gewert (POL)2-6 6-0 6-1 [H2H]
Q2Frantisek Cermak (WC) (CZE)Nicolas Rosenzweig (8) (FRA)6-1 7-5 [H2H]
Q2Michal Franek (12) (CZE)Dalibor Slauf (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Yannik Reuter (1) (BEL)Bye
Q3Sebastian Sachs (GER)Patricio Konortoff (ARG)6-1 6-1 [H2H]
Q3Tobias Simon (GER)Jakub Gewert (POL)6-2 6-0 [H2H]
Q3Vitaly Klimchev (RUS)Bye
Q3Jiri Kosler (2) (CZE)Bye
Q3Tamas Batyi (HUN)Michal Kozelsky (CZE)5-7 6-2 7-6(3) [H2H]
Q3Jiri Staubert (CZE)Bye
Q3Adam Novak (10) (CZE)Bye
Q3Radim Urbanek (3) (CZE)Bye
Q3Tomas Hruncak (SVK)Jan Nesvorny (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q3Florian Kappe (GER)Bye
Q3Gerald Melzer (15) (AUT)Bye
Q3Philip Lang (4) (AUT)Bye
Q3Maik Ulrich (WC) (GER)Matej Klobusovsky (SVK)1-0 Retired[H2H]
Q3Tomas Musil (CZE)Bye
Q3Martin Prikryl (11) (CZE)Bye
Q3Michal Konecny (5) (CZE)Bye
Q3Pavel Kukuczka (CZE)Ondrej Vaculik (CZE)7-5 6-2 [H2H]
Q3George Jecminek (CAN)Bye
Q3Jan Blecha (13) (CZE)Bye
Q3Pascal Brunner (6) (AUT)Bye
Q3Jakub Eisner (CZE)Filip Strnad (CZE)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q3Jiri Sunkovsky (CZE)Bye
Q3Jan Satral (14) (CZE)Bye
Q3Matus Horecny (7) (SVK)Bye
Q3Laslo Urrutia Fuentes (GER)Andrej Kurtis (SVK)6-2 6-2 [H2H]
Q3Patryk Gewert (POL)Bye
Q3Jan Hradsky (9) (CZE)Bye
Q3Nicolas Rosenzweig (8) (FRA)Bye
Q3Frantisek Cermak (WC) (CZE)David Virabian (LAT)6-1 6-0 [H2H]
Q3Dalibor Slauf (CZE)Bye
Q3Michal Franek (12) (CZE)Bye


What's your opinion on the ATP Czech Republic F3 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Czech Republic F3 Futures?