ATP Croatia F8 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Croatia F8 Futures Discussion!


Share This...


Croatia F8 Futures Event Details:

2010-10-25Clay
OutdoorDubrovnik, Croatia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Croatia F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FKristijan Mesaros (7) (CRO)Dino Marcan (CRO)6-2 6-4 [H2H]
SFDino Marcan (CRO)Mirza Basic (BIH)6-3 1-6 6-3 [H2H]
SFKristijan Mesaros (7) (CRO)Alexander Flock (2) (GER)6-4 4-6 6-3 [H2H]
QFMirza Basic (BIH)Alessandro Giannessi (ITA)6-3 7-5 [H2H]
QFDino Marcan (CRO)Ivan Bjelica (YUG)6-4 6-1 [H2H]
QFKristijan Mesaros (7) (CRO)Boris Pashanski (3) (YUG)6-3 6-3 [H2H]
QFAlexander Flock (2) (GER)David Savic (8) (YUG)6-1 6-0 [H2H]
R16Alessandro Giannessi (ITA)Attila Balazs (1) (HUN)6-3 6-1 [H2H]
R16Mirza Basic (BIH)Marcel Zimmermann (6) (GER)7-5 7-6(5) [H2H]
R16Dino Marcan (CRO)Toni Androic (CRO)6-1 6-2 [H2H]
R16Ivan Bjelica (YUG)Javier Marti (5) (ESP)2-6 6-3 6-1 [H2H]
R16Kristijan Mesaros (7) (CRO)Damir Dzumhur (Q) (BIH)6-2 6-0 [H2H]
R16Boris Pashanski (3) (YUG)Morgan Phillips (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R16David Savic (8) (YUG)Mate Pavic (WC) (CRO)6-4 3-6 7-6(2) [H2H]
R16Alexander Flock (2) (GER)Marc Sieber (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Attila Balazs (1) (HUN)Ivan Kosec (Q) (SVK)6-0 6-1 [H2H]
R32Alessandro Giannessi (ITA)Mate Delic (WC) (CRO)1-6 6-3 Retired[H2H]
R32Mirza Basic (BIH)Mislav Hizak (CRO)6-3 6-4 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (6) (GER)Antonio Lupieri (Q) (CRO)6-1 6-0 [H2H]
R32Toni Androic (CRO)Aldin Setkic (4) (BIH)6-4 6-1 [H2H]
R32Dino Marcan (CRO)Tim Nekic (WC) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Ivan Bjelica (YUG)Matej Sabanov (Q) (CRO)6-4 7-6(4) [H2H]
R32Javier Marti (5) (ESP)Tomislav Ternar (Q) (SLO)6-2 1-6 6-3 [H2H]
R32Kristijan Mesaros (7) (CRO)Bertram Steinberger (Q) (AUT)6-1 6-0 [H2H]
R32Damir Dzumhur (Q) (BIH)Raphael Hemmeler (Q) (SUI)6-2 6-3 [H2H]
R32Morgan Phillips (GBR)Miha Mlakar (LL) (SLO)6-2 6-1 [H2H]
R32Boris Pashanski (3) (YUG)Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)3-6 6-0 6-3 [H2H]
R32David Savic (8) (YUG)Norbert Gombos (SVK)6-3 6-1 [H2H]
R32Mate Pavic (WC) (CRO)Tomislav Brkic (BIH)2-6 6-3 7-5 [H2H]
R32Marc Sieber (GER)Daniel Geib (Q) (AUT)6-3 6-0 [H2H]
R32Alexander Flock (2) (GER)Tilen Zitnik (WC) (SLO)6-1 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FTomislav Brkic (BIH)
Damir Dzumhur (BIH)
Kristijan Mesaros (CRO)
Marin Milan (CRO)
2-6 6-1 [11-9]
SFTomislav Brkic (BIH)
Damir Dzumhur (BIH)
Alessandro Giannessi (1) (ITA)
Bertram Steinberger (AUT)
4-6 6-3 [10-5]
SFKristijan Mesaros (CRO)
Marin Milan (CRO)
Ivan Bjelica (2) (YUG)
David Savic (YUG)
6-4 7-5
QFAlessandro Giannessi (1) (ITA)
Bertram Steinberger (AUT)
Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
Cosmin Georgescu (ROU)
6-3 6-4
QFTomislav Brkic (BIH)
Damir Dzumhur (BIH)
Oscar Burrieza-Lopez (3) (ESP)
Javier Marti (ESP)
4-6 6-3 [11-9]
QFKristijan Mesaros (CRO)
Marin Milan (CRO)
Toni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
4-6 6-2 [10-7]
QFIvan Bjelica (2) (YUG)
David Savic (YUG)
Ivan Sabanov (CRO)
Matej Sabanov (CRO)
6-4 6-4
R16Alessandro Giannessi (1) (ITA)
Bertram Steinberger (AUT)
Bye
R16Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
Cosmin Georgescu (ROU)
Alen Salibasic (BIH)
Antun Vidak (CRO)
6-2 6-2
R16Oscar Burrieza-Lopez (3) (ESP)
Javier Marti (ESP)
Bye
R16Tomislav Brkic (BIH)
Damir Dzumhur (BIH)
Ante Bilic (CRO)
Josip Mesin (CRO)
WO
R16Kristijan Mesaros (CRO)
Marin Milan (CRO)
Tomislav Ternar (SLO)
Tilen Zitnik (SLO)
6-2 6-4
R16Toni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Bye
R16Ivan Sabanov (CRO)
Matej Sabanov (CRO)
Tim Nekic (GER)
Antun Pehar (CRO)
7-6(7) 7-5
R16Ivan Bjelica (2) (YUG)
David Savic (YUG)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Raphael Hemmeler (12) (SUI)Bjorn Propst (1) (AUT)6-3 6-0 [H2H]
Q1Daniel Geib (16) (AUT)Ivan Sabanov (CRO)6-3 6-0 [H2H]
Q1Bertram Steinberger (AUT)Josip Mesin (15) (CRO)6-4 6-3 [H2H]
Q1Tomislav Ternar (4) (SLO)Marko Mijacevic (10) (CRO)6-0 6-3 [H2H]
Q1Damir Dzumhur (5) (BIH)Henri Laaksonen (9) (FIN)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q1Ivan Kosec (6) (SVK)Miha Mlakar (SLO)6-3 6-1 [H2H]
Q1Antonio Lupieri (11) (CRO)Ante Bilic (7) (CRO)4-6 6-2 7-6(4) [H2H]
Q1Matej Sabanov (CRO)Ivan Djurdjevic (14) (YUG)6-4 7-5 [H2H]
Q2Bjorn Propst (1) (AUT)Aleksandre Kondulukov (RUS)7-5 6-0 [H2H]
Q2Raphael Hemmeler (12) (SUI)Ante Borovina (CRO)6-1 6-0 [H2H]
Q2Ivan Sabanov (CRO)Wesley Koolhof (2) (NED)WO[H2H]
Q2Daniel Geib (16) (AUT)Duje Kekez (CRO)6-3 1-6 6-4 [H2H]
Q2Bertram Steinberger (AUT)Andraz Bedene (3) (SLO)3-6 6-1 6-1 [H2H]
Q2Josip Mesin (15) (CRO)Miroslav Kleman (SVK)6-1 6-3 [H2H]
Q2Tomislav Ternar (4) (SLO)Claude Benz (SUI)6-3 6-7(2) 6-2 [H2H]
Q2Marko Mijacevic (10) (CRO)Sven Lalic (BIH)6-4 4-6 6-4 [H2H]
Q2Damir Dzumhur (5) (BIH)Antun Vidak (CRO)6-3 6-0 [H2H]
Q2Henri Laaksonen (9) (FIN)Antun Pehar (CRO)6-0 6-1 [H2H]
Q2Ivan Kosec (6) (SVK)Toni Boljat (CRO)6-0 7-5 [H2H]
Q2Miha Mlakar (SLO)Filip Dzanko (CRO)6-3 6-3 [H2H]
Q2Ante Bilic (7) (CRO)Vanja Blazun (CRO)6-4 5-7 6-2 [H2H]
Q2Antonio Lupieri (11) (CRO)Marin Milan (CRO)6-4 5-7 6-1 [H2H]
Q2Matej Sabanov (CRO)Marin Draganja (8) (CRO)WO[H2H]
Q2Ivan Djurdjevic (14) (YUG)Zeljko Ivic (CRO)6-4 6-1 [H2H]
Q3Bjorn Propst (1) (AUT)Bye
Q3Aleksandre Kondulukov (RUS)Karlo Peric (CRO)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ante Borovina (CRO)Faruk Hasanhodzic (BIH)6-0 6-0 [H2H]
Q3Raphael Hemmeler (12) (SUI)Marcel Ruzic (CRO)7-5 6-3 [H2H]
Q3Wesley Koolhof (2) (NED)Bye
Q3Ivan Sabanov (CRO)Matej Klobusovsky (SVK)6-4 2-6 6-1 [H2H]
Q3Duje Kekez (CRO)Bojan Zdravkovic (SRB)7-5 6-4 [H2H]
Q3Daniel Geib (16) (AUT)Tamas Batyi (HUN)6-4 6-1 [H2H]
Q3Andraz Bedene (3) (SLO)Bye
Q3Bertram Steinberger (AUT)Ivan Blazevic (CRO)7-6(3) 6-0 [H2H]
Q3Miroslav Kleman (SVK)Marko Lovrinovic (CRO)6-4 5-7 6-2 [H2H]
Q3Josip Mesin (15) (CRO)Aladin Sarganovic (BIH)6-0 6-0 [H2H]
Q3Tomislav Ternar (4) (SLO)Bye
Q3Claude Benz (SUI)Janko Lumpert (CRO)6-3 6-0 [H2H]
Q3Sven Lalic (BIH)Bruno Steh (SLO)3-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Marko Mijacevic (10) (CRO)Bye
Q3Damir Dzumhur (5) (BIH)Bye
Q3Antun Vidak (CRO)Drazen Vuko (CRO)6-2 6-1 [H2H]
Q3Antun Pehar (CRO)Alen Salibasic (BIH)6-3 6-7(3) 6-4 [H2H]
Q3Henri Laaksonen (9) (FIN)Bye
Q3Ivan Kosec (6) (SVK)Bye
Q3Toni Boljat (CRO)Henrik Wallensten (SWE)7-6(2) 6-0 [H2H]
Q3Filip Dzanko (CRO)Ziga Papez (SLO)6-0 6-1 [H2H]
Q3Miha Mlakar (SLO)Cosmin Georgescu (13) (ROU)0-6 7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Ante Bilic (7) (CRO)Bye
Q3Vanja Blazun (CRO)Dino Mesin (CRO)6-0 6-1 [H2H]
Q3Marin Milan (CRO)Mile Cilic (WC) (CRO)4-6 6-0 7-6(5) [H2H]
Q3Antonio Lupieri (11) (CRO)Nerman Fatic (BIH)6-2 6-4 [H2H]
Q3Marin Draganja (8) (CRO)Bye
Q3Matej Sabanov (CRO)Marko Dadic (SRB)6-3 6-4 [H2H]
Q3Zeljko Ivic (CRO)Slobodan Bavrlic (BIH)6-3 6-2 [H2H]
Q3Ivan Djurdjevic (14) (YUG)Miran Pasic (BIH)6-1 7-6(3) [H2H]


What's your opinion on the ATP Croatia F8 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Croatia F8 Futures?