ATP China F9 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The China F9 Futures Discussion!


Share This...


China F9 Futures Event Details:

2007-11-19Hard
OutdoorSu Zhou, China, P.R.
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the China F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FYan Bai (CHN)Antal Van Der Duim (2) (NED)6-1 3-0 Retired[H2H]
SFYan Bai (CHN)Martin Slanar (1) (AUT)1-6 6-2 6-3 [H2H]
SFAntal Van Der Duim (2) (NED)Ervin Eleskovic (SE) (SWE)3-6 7-6(1) 7-6(0) [H2H]
QFMartin Slanar (1) (AUT)Blazej Koniusz (8) (POL)7-6(10) 6-4 [H2H]
QFYan Bai (CHN)Kento Takeuchi (7) (JPN)6-1 6-2 [H2H]
QFErvin Eleskovic (SE) (SWE)Riccardo Ghedin (ITA)6-1 6-4 [H2H]
QFAntal Van Der Duim (2) (NED)Daniel Danilovic (Q) (SWE)6-2 6-1 [H2H]
R16Martin Slanar (1) (AUT)Jun-Chao Xu (CHN)7-6(3) 6-3 [H2H]
R16Blazej Koniusz (8) (POL)Mao-Xin Gong (CHN)6-4 6-3 [H2H]
R16Yan Bai (CHN)Hsin-Han Lee (TPE)6-4 6-3 [H2H]
R16Kento Takeuchi (7) (JPN)Yong-Kyu Lim (Q) (KOR)6-4 7-6(5) [H2H]
R16Ervin Eleskovic (SE) (SWE)Boy Westerhof (5) (NED)6-4 3-6 7-6(7) [H2H]
R16Riccardo Ghedin (ITA)Peng Sun (3) (CHN)6-1 2-6 6-4 [H2H]
R16Daniel Danilovic (Q) (SWE)Zhe Li (CHN)7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Antal Van Der Duim (2) (NED)Ante Pavic (Q) (CRO)3-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Martin Slanar (1) (AUT)Dylan Seong-Kwan Kim (Q) (KOR)7-6(5) 4-6 6-4 [H2H]
R32Jun-Chao Xu (CHN)Di Wu (WC) (CHN)2-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Mao-Xin Gong (CHN)Andrei Plotniy (RUS)3-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Blazej Koniusz (8) (POL)Hao Zhu (WC) (CHN)6-2 6-3 [H2H]
R32Yan Bai (CHN)Yu Jr. Wang (4) (CHN)1-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Hsin-Han Lee (TPE)Hui Zhang (Q) (CHN)6-2 6-4 [H2H]
R32Yong-Kyu Lim (Q) (KOR)Tsung-Hua Yang (Q) (TPE)6-2 6-4 [H2H]
R32Kento Takeuchi (7) (JPN)Feng Xue (WC) (CHN)6-2 6-3 [H2H]
R32Boy Westerhof (5) (NED)Huai-En Chang (TPE)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Ervin Eleskovic (SE) (SWE)Chu-Huan Yi (TPE)6-0 7-6(0) [H2H]
R32Riccardo Ghedin (ITA)Rohan Gajjar (IND)6-4 6-0 [H2H]
R32Peng Sun (3) (CHN)Hao Lu (CHN)1-6 7-5 6-1 [H2H]
R32Daniel Danilovic (Q) (SWE)David Klier (6) (GER)2-0 Retired[H2H]
R32Zhe Li (CHN)Sa Chen (WC) (CHN)6-3 6-1 [H2H]
R32Ante Pavic (Q) (CRO)Zhuo-Qing Zhou (Q) (CHN)6-2 6-3 [H2H]
R32Antal Van Der Duim (2) (NED)Mateusz Kowalczyk (Q) (POL)3-6 6-4 4-1 Retired[H2H]
Men's Doubles
FAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Daniel Danilovic (SWE)
Ervin Eleskovic (SWE)
7-6(5) 6-1
SFAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Shuang-Qiang Liang (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
3-6 6-4 [10-4]
SFDaniel Danilovic (SWE)
Ervin Eleskovic (SWE)
Hsin-Han Lee (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
6-3 6-3
QFAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Huai-En Chang (TPE)
Hsien-Yin Peng (TPE)
4-6 6-3 [10-8]
QFShuang-Qiang Liang (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Peng Sun (CHN)
Kento Takeuchi (JPN)
7-5 6-3
QFDaniel Danilovic (SWE)
Ervin Eleskovic (SWE)
Riccardo Ghedin (ITA)
Ante Pavic (CRO)
6-4 6-4
QFHsin-Han Lee (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
Yu Chang (WC) (CHN)
Hui Zhang (CHN)
7-6(2) 7-6(3)
R16Antal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Tzu-Yang Lin (TPE)
Chu-Huan Yi (TPE)
6-3 6-2
R16Huai-En Chang (TPE)
Hsien-Yin Peng (TPE)
Dylan Seong-Kwan Kim (KOR)
Sun-Yong Kim (KOR)
6-2 6-2
R16Peng Sun (CHN)
Kento Takeuchi (JPN)
Blazej Koniusz (3) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
3-6 6-0 [11-9]
R16Shuang-Qiang Liang (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Rohan Gajjar (IND)
Andrei Plotniy (RUS)
6-3 6-2
R16Riccardo Ghedin (ITA)
Ante Pavic (CRO)
Feng Xue (WC) (CHN)
Hao Zhu (CHN)
6-4 6-4
R16Daniel Danilovic (SWE)
Ervin Eleskovic (SWE)
Mao-Xin Gong (4) (CHN)
Zhe Li (CHN)
7-6(5) 6-3
R16Yu Chang (WC) (CHN)
Hui Zhang (CHN)
Lei Gao (WC) (CHN)
Chen Ye (CHN)
6-2 6-4
R16Hsin-Han Lee (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
David Klier (2) (GER)
Martin Slanar (AUT)
6-4 3-6 [10-5]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tsung-Hua Yang (1) (TPE)Yilun Wang (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q1Mateusz Kowalczyk (2) (POL)Ji Shi (CHN)6-3 6-0 [H2H]
Q1Zhuo-Qing Zhou (CHN)Rong Ma (CHN)6-3 6-4 [H2H]
Q1Daniel Danilovic (4) (SWE)Chen Ye (14) (CHN)6-3 6-3 [H2H]
Q1Dylan Seong-Kwan Kim (5) (KOR)Ye Du (10) (CHN)6-2 6-4 [H2H]
Q1Hui Zhang (11) (CHN)Tzu-Yang Lin (6) (TPE)7-5 6-3 [H2H]
Q1Ante Pavic (7) (CRO)Patrick Flint (CAN)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q1Yong-Kyu Lim (KOR)Sun-Yong Kim (13) (KOR)6-1 3-6 6-1 [H2H]
Q2Tsung-Hua Yang (1) (TPE)Yi-Fan Yang (CHN)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Q2Yilun Wang (CHN)Qiu Shi Dong (CHN)7-5 4-6 7-6(3) [H2H]
Q2Mateusz Kowalczyk (2) (POL)Sen Li (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q2Ji Shi (CHN)Zheng Li (CHN)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Zhuo-Qing Zhou (CHN)Hsien-Yin Peng (3) (TPE)6-2 6-2 [H2H]
Q2Rong Ma (CHN)Shuang-Qiang Liang (9) (CHN)7-5 7-6(6) [H2H]
Q2Daniel Danilovic (4) (SWE)Yang Lu (CHN)6-4 6-0 [H2H]
Q2Chen Ye (14) (CHN)Xiao Qi (CHN)5-4 Retired[H2H]
Q2Dylan Seong-Kwan Kim (5) (KOR)Guo-Bin Cen (CHN)6-3 6-2 [H2H]
Q2Ye Du (10) (CHN)Yun-Long Li (CHN)6-3 6-2 [H2H]
Q2Tzu-Yang Lin (6) (TPE)Nick Coutts (CAN)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Hui Zhang (11) (CHN)Artem Ilyushin (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q2Ante Pavic (7) (CRO)Heng-Yuan Lou (CHN)6-1 6-3 [H2H]
Q2Patrick Flint (CAN)Qiu Ai (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q2Yong-Kyu Lim (KOR)Yu Chang (8) (CHN)6-3 6-2 [H2H]
Q2Sun-Yong Kim (13) (KOR)Shi Cheng (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Tsung-Hua Yang (1) (TPE)Jin Chai (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q3Yi-Fan Yang (CHN)Jie Li (CHN)7-6(8) 3-6 6-2 [H2H]
Q3Yilun Wang (CHN)Wan-Yong Park (KOR)5-7 6-3 6-3 [H2H]
Q3Qiu Shi Dong (CHN)Lei Xu (CHN)6-3 6-3 [H2H]
Q3Mateusz Kowalczyk (2) (POL)Zi-Dong Yang (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sen Li (CHN)Dmitry Postrekhin (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Zheng Li (CHN)Yang Li (CHN)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q3Ji Shi (CHN)Xiao-Long Yin (CHN)6-4 6-2 [H2H]
Q3Hsien-Yin Peng (3) (TPE)Wen-Bo Qu (CHN)6-1 6-3 [H2H]
Q3Zhuo-Qing Zhou (CHN)Yu Cheng Li (CHN)6-3 6-2 [H2H]
Q3Rong Ma (CHN)Maxim Kolomoets (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q3Shuang-Qiang Liang (9) (CHN)Yi-Feng Li (WC) (CHN)6-3 6-0 [H2H]
Q3Daniel Danilovic (4) (SWE)Li Qian (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q3Yang Lu (CHN)Tian Yu Yang (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Xiao Qi (CHN)Masaki Harada (JPN)6-2 6-1 [H2H]
Q3Chen Ye (14) (CHN)Zhe Wang (CHN)6-4 6-1 [H2H]
Q3Dylan Seong-Kwan Kim (5) (KOR)Qian Yu (CHN)6-0 6-0 [H2H]
Q3Guo-Bin Cen (CHN)Zheng-Yu Liu (CHN)6-4 6-0 [H2H]
Q3Yun-Long Li (CHN)Ke Zhu (CHN)6-0 6-1 [H2H]
Q3Ye Du (10) (CHN)Nian Feng (CHN)3-6 6-0 6-3 [H2H]
Q3Tzu-Yang Lin (6) (TPE)Peng-Cheng Xiao (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Nick Coutts (CAN)Yao-Zhong Zhang (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Artem Ilyushin (RUS)Wu-De Liu (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q3Hui Zhang (11) (CHN)Ying-Zheng Wang (CHN)7-5 6-4 [H2H]
Q3Ante Pavic (7) (CRO)Benedikt Eger (GER)6-1 6-7(7) 6-3 [H2H]
Q3Heng-Yuan Lou (CHN)Seong-Gook Oh (KOR)6-3 7-5 [H2H]
Q3Qiu Ai (CHN)Varun Walia (IND)6-4 3-1 Retired[H2H]
Q3Patrick Flint (CAN)Lei Gao (12) (CHN)4-6 6-3 6-0 [H2H]
Q3Yu Chang (8) (CHN)Jia Li (CHN)6-4 6-1 [H2H]
Q3Yong-Kyu Lim (KOR)Yang Yang (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q3Shi Cheng (CHN)Ngoc Tan Nguyen (VIE)6-0 6-1 [H2H]
Q3Sun-Yong Kim (13) (KOR)Ivan Ljubicic (BIH)7-6(4) 3-0 Retired[H2H]


What's your opinion on the ATP China F9 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win China F9 Futures?