ATP China F8 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The China F8 Futures Discussion!


Share This...


China F8 Futures Event Details:

2007-11-12Hard
OutdoorWuxi, China, P.R.
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the China F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FErvin Eleskovic (8Q) (SWE)Antal Van Der Duim (2) (NED)6-3 6-2 [H2H]
SFErvin Eleskovic (8Q) (SWE)Martin Slanar (1) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
SFAntal Van Der Duim (2) (NED)Blazej Koniusz (7) (POL)4-6 6-4 6-2 [H2H]
QFMartin Slanar (1) (AUT)Dylan Seong-Kwan Kim (KOR)6-3 6-2 [H2H]
QFErvin Eleskovic (8Q) (SWE)Yan Bai (CHN)6-2 6-4 [H2H]
QFBlazej Koniusz (7) (POL)Andrei Plotniy (RUS)6-3 6-3 [H2H]
QFAntal Van Der Duim (2) (NED)Boy Westerhof (5) (NED)6-1 6-3 [H2H]
R16Martin Slanar (1) (AUT)Sa Chen (WC) (CHN)6-0 6-1 [H2H]
R16Dylan Seong-Kwan Kim (KOR)David Klier (6) (GER)7-6(2) 5-7 7-5 [H2H]
R16Yan Bai (CHN)Yu Jr. Wang (4) (CHN)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R16Ervin Eleskovic (8Q) (SWE)Riccardo Ghedin (ITA)6-3 6-2 [H2H]
R16Blazej Koniusz (7) (POL)Ante Pavic (CRO)6-2 6-3 [H2H]
R16Andrei Plotniy (RUS)Peng Sun (3) (CHN)4-6 7-6(6) 6-4 [H2H]
R16Boy Westerhof (5) (NED)Jun-Chao Xu (CHN)4-6 6-4 6-4 [H2H]
R16Antal Van Der Duim (2) (NED)Yong-Kyu Lim (Q) (KOR)6-3 6-1 [H2H]
R32Martin Slanar (1) (AUT)Rohan Gajjar (IND)6-1 6-3 [H2H]
R32Sa Chen (WC) (CHN)Ji Shi (Q) (CHN)6-4 6-3 [H2H]
R32Dylan Seong-Kwan Kim (KOR)Chen Ye (LL) (CHN)6-1 6-1 [H2H]
R32David Klier (6) (GER)Xiao Qi (Q) (CHN)6-2 6-2 [H2H]
R32Yu Jr. Wang (4) (CHN)Ye Du (Q) (CHN)6-3 6-1 [H2H]
R32Yan Bai (CHN)Di Wu (WC) (CHN)6-3 6-3 [H2H]
R32Riccardo Ghedin (ITA)Daniel Danilovic (SWE)6-3 6-3 [H2H]
R32Ervin Eleskovic (8Q) (SWE)Mao-Xin Gong (CHN)6-2 6-2 [H2H]
R32Blazej Koniusz (7) (POL)Yu Chang (Q) (CHN)6-1 6-1 [H2H]
R32Ante Pavic (CRO)Feng Xue (WC) (CHN)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Andrei Plotniy (RUS)Mateusz Kowalczyk (POL)1-6 7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Peng Sun (3) (CHN)Shuang-Qiang Liang (WC) (CHN)6-2 7-5 [H2H]
R32Boy Westerhof (5) (NED)Zhe Li (CHN)7-6(4) 7-6(5) [H2H]
R32Jun-Chao Xu (CHN)Zhuo-Qing Zhou (Q) (CHN)7-5 6-1 [H2H]
R32Yong-Kyu Lim (Q) (KOR)Sun-Yong Kim (Q) (KOR)7-5 6-4 [H2H]
R32Antal Van Der Duim (2) (NED)Hao Lu (CHN)7-6(6) 3-6 7-6(2) [H2H]
Men's Doubles
FAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Mao-Xin Gong (4) (CHN)
Zhe Li (CHN)
7-6(5) 6-4
SFAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Blazej Koniusz (3) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
6-4 6-4
SFMao-Xin Gong (4) (CHN)
Zhe Li (CHN)
Shuang-Qiang Liang (CHN)
Peng Sun (CHN)
6-2 6-3
QFAntal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Hao Lu (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
6-4 6-4
QFBlazej Koniusz (3) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Dylan Seong-Kwan Kim (KOR)
Yang Li (CHN)
3-6 6-3 [10-8]
QFMao-Xin Gong (4) (CHN)
Zhe Li (CHN)
Yu Chang (CHN)
Hui Zhang (CHN)
6-1 6-2
QFShuang-Qiang Liang (CHN)
Peng Sun (CHN)
David Klier (2) (GER)
Martin Slanar (AUT)
4-6 6-2 [10-7]
R16Antal Van Der Duim (1) (NED)
Boy Westerhof (NED)
Lei Gao (WC) (CHN)
Ying-Zheng Wang (CHN)
6-1 7-5
R16Hao Lu (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Feng Xue (WC) (CHN)
Hao Zhu (CHN)
6-4 6-1
R16Blazej Koniusz (3) (POL)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Ye Du (WC) (CHN)
Xiao Qi (CHN)
7-6(3) 4-6 [10-6]
R16Dylan Seong-Kwan Kim (KOR)
Yang Li (CHN)
Sun-Yong Kim (KOR)
Yong-Kyu Lim (KOR)
7-6(3) 5-7 [10-7]
R16Yu Chang (CHN)
Hui Zhang (CHN)
Riccardo Ghedin (ITA)
Nai-Zheng Yu (CHN)
6-1 7-5
R16Mao-Xin Gong (4) (CHN)
Zhe Li (CHN)
Daniel Danilovic (SWE)
Ervin Eleskovic (SWE)
6-3 7-6(7)
R16Shuang-Qiang Liang (CHN)
Peng Sun (CHN)
Jun-Chao Xu (CHN)
Ran Xu (CHN)
0-6 7-6(3) [10-5]
R16David Klier (2) (GER)
Martin Slanar (AUT)
Rohan Gajjar (IND)
Andrei Plotniy (RUS)
6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ervin Eleskovic (1) (SWE)Nian Feng (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q1Sun-Yong Kim (2) (KOR)Yu Cheng Li (CHN)6-0 6-2 [H2H]
Q1Yu Chang (3) (CHN)Hao Zhu (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q1Ye Du (4) (CHN)Guang-Yu Li (CHN)6-3 2-6 6-1 [H2H]
Q1Ji Shi (CHN)Nai-Zheng Yu (CHN)6-4 6-1 [H2H]
Q1Xiao Qi (CHN)Chen Ye (6) (CHN)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q1Yong-Kyu Lim (KOR)Rong Ma (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q1Zhuo-Qing Zhou (CHN)Yang Li (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q2Ervin Eleskovic (1) (SWE)Ying-Zheng Wang (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q2Nian Feng (CHN)Xiao-Long Yin (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q2Sun-Yong Kim (2) (KOR)Yilun Wang (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q2Yu Cheng Li (CHN)Yang Yang (CHN)6-2 7-5 [H2H]
Q2Yu Chang (3) (CHN)Varun Walia (IND)6-3 6-2 [H2H]
Q2Hao Zhu (CHN)Zheng Li (CHN)7-5 6-3 [H2H]
Q2Ye Du (4) (CHN)Nick Coutts (CAN)6-4 6-2 [H2H]
Q2Guang-Yu Li (CHN)Li Qian (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q2Ji Shi (CHN)Hui Zhang (5) (CHN)6-3 6-4 [H2H]
Q2Nai-Zheng Yu (CHN)Chuhan Wang (CHN)6-3 2-1 Retired[H2H]
Q2Chen Ye (6) (CHN)Patrick Flint (CAN)7-5 6-3 [H2H]
Q2Xiao Qi (CHN)Yi-Fan Yang (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q2Rong Ma (CHN)Lei Gao (7) (CHN)6-0 6-4 [H2H]
Q2Yong-Kyu Lim (KOR)Wen-Bo Qu (CHN)6-2 6-0 [H2H]
Q2Zhuo-Qing Zhou (CHN)Jie Li (CHN)6-0 6-2 [H2H]
Q2Yang Li (CHN)Dmitry Postrekhin (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Ervin Eleskovic (1) (SWE)Qiu Ai (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Ying-Zheng Wang (CHN)Ivan Ljubicic (BIH)6-3 6-3 [H2H]
Q3Nian Feng (CHN)Ngoc Tan Nguyen (VIE)6-0 6-0 [H2H]
Q3Xiao-Long Yin (CHN)Jin Chai (CHN)7-5 7-5 [H2H]
Q3Sun-Yong Kim (2) (KOR)Da-Wei Li (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Yilun Wang (CHN)Yang Lu (CHN)6-1 6-4 [H2H]
Q3Yang Yang (CHN)Maxim Kolomoets (RUS)6-1 6-4 [H2H]
Q3Yu Cheng Li (CHN)Ke Zhu (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Yu Chang (3) (CHN)Wan-Yong Park (KOR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Varun Walia (IND)Yao-Zhong Zhang (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q3Hao Zhu (CHN)Seong-Gook Oh (KOR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Zheng Li (CHN)Wu-De Liu (CHN)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q3Ye Du (4) (CHN)Zi-Dong Yang (CHN)6-4 6-0 [H2H]
Q3Nick Coutts (CAN)Sen Li (CHN)6-3 6-3 [H2H]
Q3Li Qian (CHN)Qian Yu (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Guang-Yu Li (CHN)Jia Li (CHN)6-2 6-1 [H2H]
Q3Hui Zhang (5) (CHN)Artem Ilyushin (RUS)7-6(5) 6-7(4) 6-3 [H2H]
Q3Ji Shi (CHN)Benedikt Eger (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q3Chuhan Wang (CHN)Zhe Wang (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q3Nai-Zheng Yu (CHN)Masaki Harada (JPN)6-1 4-6 6-4 [H2H]
Q3Chen Ye (6) (CHN)Tian Yu Yang (CHN)6-4 6-4 [H2H]
Q3Patrick Flint (CAN)Ang Li (CHN)6-3 7-6(2) [H2H]
Q3Xiao Qi (CHN)Runze He (CHN)6-1 6-3 [H2H]
Q3Yi-Fan Yang (CHN)Qiu Shi Dong (CHN)6-1 6-3 [H2H]
Q3Lei Gao (7) (CHN)Peng-Cheng Xiao (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q3Rong Ma (CHN)Chao Xu (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q3Wen-Bo Qu (CHN)Heng-Yuan Lou (CHN)4-6 7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Yong-Kyu Lim (KOR)Lei Xu (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jie Li (CHN)Bo Ye (CHN)6-4 6-2 [H2H]
Q3Zhuo-Qing Zhou (CHN)Zheng-Yu Liu (CHN)6-3 6-3 [H2H]
Q3Dmitry Postrekhin (UKR)Sejeong Kang (KOR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Yang Li (CHN)He Feng (CHN)6-2 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP China F8 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win China F8 Futures?