ATP China F3 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The China F3 Futures Discussion!


Share This...


China F3 Futures Event Details:

2008-04-14Hard
OutdoorTaizhou, China, P.R.
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the China F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMao-Xin Gong (CHN)Zhe Li (CHN)6-4 7-5 [H2H]
SFZhe Li (CHN)Karan Rastogi (4) (IND)7-6(6) 6-4 [H2H]
SFMao-Xin Gong (CHN)Hsin-Han Lee (TPE)6-4 4-6 7-6(6) [H2H]
QFZhe Li (CHN)Mikal Statham (Q) (NZL)6-1 6-4 [H2H]
QFKaran Rastogi (4) (IND)Jun-Chao Xu (CHN)6-2 6-4 [H2H]
QFMao-Xin Gong (CHN)Matthew Ebden (5) (AUS)6-4 6-4 [H2H]
QFHsin-Han Lee (TPE)Chu-Huan Yi (TPE)6-1 6-0 [H2H]
R16Mikal Statham (Q) (NZL)Tatsuma Ito (1) (JPN)6-2 7-6(6) [H2H]
R16Zhe Li (CHN)Tzu-Yang Lin (LL) (TPE)6-1 6-2 [H2H]
R16Karan Rastogi (4) (IND)Sa Chen (Q) (CHN)6-4 6-3 [H2H]
R16Jun-Chao Xu (CHN)Ye Du (WC) (CHN)6-3 7-6(5) [H2H]
R16Matthew Ebden (5) (AUS)Kento Takeuchi (JPN)6-1 3-6 6-0 [H2H]
R16Mao-Xin Gong (CHN)Arata Onozawa (JPN)6-2 6-2 [H2H]
R16Chu-Huan Yi (TPE)Hao Lu (WC) (CHN)6-2 6-4 [H2H]
R16Hsin-Han Lee (TPE)Brydan Klein (2) (AUS)6-7(4) 6-2 7-6(5) [H2H]
R32Tatsuma Ito (1) (JPN)Heinrich Heyl (RSA)6-3 6-4 [H2H]
R32Mikal Statham (Q) (NZL)Jurgens Strydom (Q) (NAM)6-0 6-2 [H2H]
R32Tzu-Yang Lin (LL) (TPE)Vishnu Vardhan (IND)3-6 6-4 7-6(5) [H2H]
R32Zhe Li (CHN)Yu Jr. Wang (8) (CHN)7-5 6-7(11) 6-4 [H2H]
R32Karan Rastogi (4) (IND)Ben-Qiang Zhu (Q) (CHN)7-6(3) 4-1 Retired[H2H]
R32Sa Chen (Q) (CHN)Tsung-Hua Yang (TPE)6-3 6-2 [H2H]
R32Ye Du (WC) (CHN)Wan Gao (WC) (CHN)6-3 6-2 [H2H]
R32Jun-Chao Xu (CHN)Ashutosh Singh (7) (IND)6-1 6-1 [H2H]
R32Matthew Ebden (5) (AUS)Yu Chang (Q) (CHN)5-7 6-3 7-5 [H2H]
R32Kento Takeuchi (JPN)Zhuo-Qing Zhou (Q) (CHN)6-3 6-4 [H2H]
R32Mao-Xin Gong (CHN)Hui Zhang (Q) (CHN)6-0 6-3 [H2H]
R32Arata Onozawa (JPN)Peng Sun (3) (CHN)2-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Hao Lu (WC) (CHN)Yan Bai (6) (CHN)4-6 6-2 7-5 [H2H]
R32Chu-Huan Yi (TPE)Jiri Krkoska (CZE)1-6 7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Hsin-Han Lee (TPE)Xiao-Long Yin (WC) (CHN)6-2 6-1 [H2H]
R32Brydan Klein (2) (AUS)Ji Shi (Q) (CHN)6-2 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FKaran Rastogi (2) (IND)
Ashutosh Singh (IND)
Matthew Ebden (1) (AUS)
Brydan Klein (AUS)
6-2 6-3
SFMatthew Ebden (1) (AUS)
Brydan Klein (AUS)
Tzu-Yang Lin (TPE)
Chu-Huan Yi (TPE)
6-1 6-7(5) [10-7]
SFKaran Rastogi (2) (IND)
Ashutosh Singh (IND)
Yu Jr. Wang (CHN)
Jun-Chao Xu (CHN)
6-1 6-3
QFMatthew Ebden (1) (AUS)
Brydan Klein (AUS)
Yan Bai (CHN)
Di Wu (CHN)
WO
QFTzu-Yang Lin (TPE)
Chu-Huan Yi (TPE)
Huai-En Chang (4) (TPE)
Hsien-Yin Peng (TPE)
4-6 6-4 [10-6]
QFYu Jr. Wang (CHN)
Jun-Chao Xu (CHN)
Arata Onozawa (JPN)
Kento Takeuchi (JPN)
4-6 7-5 [10-2]
QFKaran Rastogi (2) (IND)
Ashutosh Singh (IND)
Sa Chen (WC) (CHN)
Chuan Jiang (CHN)
6-4 6-2
R16Matthew Ebden (1) (AUS)
Brydan Klein (AUS)
Wan Gao (CHN)
Zhe Li (CHN)
6-4 6-3
R16Yan Bai (CHN)
Di Wu (CHN)
Yu Chang (CHN)
Hui Zhang (CHN)
7-5 6-4
R16Huai-En Chang (4) (TPE)
Hsien-Yin Peng (TPE)
Heinrich Heyl (RSA)
Jiri Krkoska (CZE)
7-6(8) 4-6 [10-4]
R16Tzu-Yang Lin (TPE)
Chu-Huan Yi (TPE)
Mikal Statham (NZL)
Vishnu Vardhan (IND)
6-1 4-6 [10-7]
R16Yu Jr. Wang (CHN)
Jun-Chao Xu (CHN)
Jurgens Strydom (NAM)
Rohan Weideman (RSA)
6-3 6-3
R16Arata Onozawa (JPN)
Kento Takeuchi (JPN)
Hsin-Han Lee (3) (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
3-6 7-6(5) [10-8]
R16Sa Chen (WC) (CHN)
Chuan Jiang (CHN)
Ye Du (WC) (CHN)
Xiao Qi (CHN)
7-6(5) 6-3
R16Karan Rastogi (2) (IND)
Ashutosh Singh (IND)
Mao-Xin Gong (CHN)
Hao Lu (CHN)
6-1 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jurgens Strydom (1) (NAM)Yu Cheng Li (CHN)7-5 6-4 [H2H]
Q1Ji Shi (CHN)Huai-En Chang (2) (TPE)5-7 6-2 6-2 [H2H]
Q1Zhuo-Qing Zhou (CHN)Dongrun Zhang (WC) (CHN)6-0 2-6 6-4 [H2H]
Q1Ben-Qiang Zhu (WC) (CHN)Tzu-Yang Lin (4) (TPE)7-6(3) 2-6 6-4 [H2H]
Q1Mikal Statham (5) (NZL)Jie Li (CHN)6-7(8) 6-2 7-5 [H2H]
Q1Sa Chen (6) (CHN)Di Wu (10) (CHN)7-6(2) 7-5 [H2H]
Q1Yu Chang (11) (CHN)Lei Gao (7) (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q1Hui Zhang (8) (CHN)Yang Lu (CHN)6-1 7-5 [H2H]
Q2Jurgens Strydom (1) (NAM)Xiao Qi (CHN)7-6(5) 6-7(5) 6-4 [H2H]
Q2Yu Cheng Li (CHN)Ming-Jong Hai (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q2Huai-En Chang (2) (TPE)Da-Wei Li (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q2Ji Shi (CHN)Zi-Dong Yang (CHN)4-6 6-4 6-3 [H2H]
Q2Zhuo-Qing Zhou (CHN)Chuhan Wang (CHN)6-0 6-2 [H2H]
Q2Dongrun Zhang (WC) (CHN)Feng Xue (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q2Tzu-Yang Lin (4) (TPE)Wu-De Liu (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q2Ben-Qiang Zhu (WC) (CHN)Yi-Feng Li (CHN)6-0 6-2 [H2H]
Q2Mikal Statham (5) (NZL)Guo-Bin Cen (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q2Jie Li (CHN)Marko Danis (WC) (SVK)6-4 6-1 [H2H]
Q2Sa Chen (6) (CHN)Hong-Bo Deng (CHN)6-2 6-7(1) 6-3 [H2H]
Q2Di Wu (10) (CHN)Bin Jiang (CHN)6-0 6-1 [H2H]
Q2Lei Gao (7) (CHN)Wen-Bo Qu (CHN)7-5 6-2 [H2H]
Q2Yu Chang (11) (CHN)Yun-Long Li (CHN)6-4 6-1 [H2H]
Q2Hui Zhang (8) (CHN)Liang Zhang (CHN)6-4 6-0 [H2H]
Q2Yang Lu (CHN)Rohan Weideman (9) (RSA)6-3 6-1 [H2H]
Q3Jurgens Strydom (1) (NAM)Bin Liu (WC) (CHN)4-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Xiao Qi (CHN)De-Long Zhu (CHN)6-4 7-5 [H2H]
Q3Yu Cheng Li (CHN)Guan-Yu Cao (WC) (CHN)7-5 1-6 6-2 [H2H]
Q3Ming-Jong Hai (CHN)Hao Zhu (CHN)6-1 6-3 [H2H]
Q3Huai-En Chang (2) (TPE)Hai-Yun Tan (CHN)6-4 6-0 [H2H]
Q3Da-Wei Li (CHN)Jin Chai (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ji Shi (CHN)Yang Li (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q3Zi-Dong Yang (CHN)He Feng (CHN)6-3 6-0 [H2H]
Q3Zhuo-Qing Zhou (CHN)Hsien-Yin Peng (3) (TPE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Chuhan Wang (CHN)Shi Cheng (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q3Dongrun Zhang (WC) (CHN)Ziyu Zhang (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q3Feng Xue (CHN)Pengfei Sun (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Tzu-Yang Lin (4) (TPE)Runze He (CHN)6-4 6-0 [H2H]
Q3Wu-De Liu (CHN)Chao Xu (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q3Yi-Feng Li (CHN)Yang Yang (CHN)7-5 6-2 [H2H]
Q3Ben-Qiang Zhu (WC) (CHN)Yi-Fan Yang (CHN)6-4 6-4 [H2H]
Q3Mikal Statham (5) (NZL)Nian Feng (CHN)6-2 6-4 [H2H]
Q3Guo-Bin Cen (CHN)Qian Yu (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Marko Danis (WC) (SVK)Zheng Li (CHN)6-2 7-5 [H2H]
Q3Jie Li (CHN)Yilun Wang (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q3Sa Chen (6) (CHN)Ying-Zheng Wang (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q3Hong-Bo Deng (CHN)Andre Janse Van Rensburg (WC) (RSA)6-1 6-4 [H2H]
Q3Bin Jiang (CHN)Peng-Cheng Xiao (CHN)6-4 4-6 6-4 [H2H]
Q3Di Wu (10) (CHN)Zhe Wang (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q3Lei Gao (7) (CHN)Li Qian (CHN)6-4 3-6 6-2 [H2H]
Q3Wen-Bo Qu (CHN)Meng Wang (CHN)6-0 6-2 [H2H]
Q3Yun-Long Li (CHN)Heng-Yuan Lou (CHN)7-5 6-3 [H2H]
Q3Yu Chang (11) (CHN)Yun-Peng Fu (CHN)6-4 2-6 6-1 [H2H]
Q3Hui Zhang (8) (CHN)Ke Zhu (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Liang Zhang (CHN)Long Zhang (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Yang Lu (CHN)Tianchao Mei (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q3Rohan Weideman (9) (RSA)Yao-Zhong Zhang (CHN)6-2 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP China F3 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win China F3 Futures?