ATP China F1 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The China F1 Futures Discussion!


Share This...


China F1 Futures Event Details:

2009-01-05Hard
OutdoorGuangzhou, China, P.R.
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the China F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTsung-Hua Yang (8) (TPE)Shao-Xuan Zeng (CHN)6-3 5-7 6-4 [H2H]
SFTsung-Hua Yang (8) (TPE)Chu-Huan Yi (Q) (TPE)6-3 6-1 [H2H]
SFShao-Xuan Zeng (CHN)Hsin-Han Lee (TPE)6-2 6-3 [H2H]
QFTsung-Hua Yang (8) (TPE)Kaes Van't Hof (USA)6-1 6-4 [H2H]
QFChu-Huan Yi (Q) (TPE)Zhe Li (CHN)6-3 6-1 [H2H]
QFHsin-Han Lee (TPE)Xin-Yuan Yu (WC) (CHN)6-3 6-2 [H2H]
QFShao-Xuan Zeng (CHN)Yong-Kyu Lim (KOR)6-1 6-4 [H2H]
R16Kaes Van't Hof (USA)Ivan Sergeyev (1) (UKR)6-3 1-6 6-2 [H2H]
R16Tsung-Hua Yang (8) (TPE)Hao Lu (Q) (CHN)6-2 6-3 [H2H]
R16Zhe Li (CHN)Yuichi Ito (JPN)1-6 7-5 6-4 [H2H]
R16Chu-Huan Yi (Q) (TPE)Vladislav Bondarenko (UKR)6-2 6-3 [H2H]
R16Xin-Yuan Yu (WC) (CHN)Tobias Clemens (5) (GER)7-6(5) 7-5 [H2H]
R16Hsin-Han Lee (TPE)Hiroki Kondo (4) (JPN)6-4 4-6 6-2 [H2H]
R16Yong-Kyu Lim (KOR)Kento Takeuchi (6) (JPN)3-6 6-3 7-6(2) [H2H]
R16Shao-Xuan Zeng (CHN)Sa Chen (WC) (CHN)1-6 6-1 6-1 [H2H]
R32Ivan Sergeyev (1) (UKR)Peng Sun (CHN)6-4 6-3 [H2H]
R32Kaes Van't Hof (USA)Alexandre Renard (FRA)6-4 6-2 [H2H]
R32Hao Lu (Q) (CHN)Dong-Kyu Lee (Q) (KOR)6-3 6-2 [H2H]
R32Tsung-Hua Yang (8) (TPE)Matt Reid (Q) (AUS)6-3 4-6 7-6(4) [H2H]
R32Zhe Li (CHN)Danila Arsenov (3) (RUS)3-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Yuichi Ito (JPN)Ye Du (Q) (CHN)6-0 6-1 [H2H]
R32Chu-Huan Yi (Q) (TPE)Yu Jr. Wang (Q) (CHN)6-4 6-1 [H2H]
R32Vladislav Bondarenko (UKR)Mao-Xin Gong (7) (CHN)7-6(3) 7-5 [H2H]
R32Tobias Clemens (5) (GER)Yu Chang (Q) (CHN)6-2 4-6 6-4 [H2H]
R32Xin-Yuan Yu (WC) (CHN)Syrym Abdukhalikov (KAZ)6-4 7-5 [H2H]
R32Hsin-Han Lee (TPE)Rong Ma (WC) (CHN)6-3 6-4 [H2H]
R32Hiroki Kondo (4) (JPN)Yan Bai (CHN)6-4 6-2 [H2H]
R32Kento Takeuchi (6) (JPN)Jun-Chao Xu (CHN)7-5 7-6(4) [H2H]
R32Yong-Kyu Lim (KOR)Ze Zhang (WC) (CHN)6-3 2-6 6-3 [H2H]
R32Sa Chen (WC) (CHN)Hyun-Joon Kim (Q) (KOR)6-3 6-3 [H2H]
R32Shao-Xuan Zeng (CHN)Thomas Oger (2) (FRA)6-4 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FHsin-Han Lee (4) (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
Zhe Li (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
6-0 6-3
SFZhe Li (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Syrym Abdukhalikov (KAZ)
Ivan Sergeyev (UKR)
6-1 6-3
SFHsin-Han Lee (4) (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
Rylan Rizza (2) (USA)
Kaes Van't Hof (USA)
7-6(4) 7-6(7)
QFZhe Li (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Mao-Xin Gong (1) (CHN)
Xin-Yuan Yu (CHN)
6-3 6-4
QFSyrym Abdukhalikov (KAZ)
Ivan Sergeyev (UKR)
Hao Lu (WC) (CHN)
Jun-Chao Xu (CHN)
WO
QFHsin-Han Lee (4) (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
Ye Du (WC) (CHN)
Ji Shi (CHN)
WO
QFRylan Rizza (2) (USA)
Kaes Van't Hof (USA)
Shao-Xuan Zeng (CHN)
Ze Zhang (CHN)
6-3 2-6 [10-7]
R16Mao-Xin Gong (1) (CHN)
Xin-Yuan Yu (CHN)
I-Ta Chen (TPE)
Peng Sun (CHN)
6-2 7-6(2)
R16Zhe Li (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Tzu-Yang Lin (TPE)
Chu-Huan Yi (TPE)
4-6 7-6(8) [10-6]
R16Syrym Abdukhalikov (KAZ)
Ivan Sergeyev (UKR)
Danila Arsenov (3) (RUS)
Vladislav Bondarenko (UKR)
6-4 7-6(4)
R16Hao Lu (WC) (CHN)
Jun-Chao Xu (CHN)
Hyun-Joon Kim (KOR)
Kento Takeuchi (JPN)
7-6(3) 2-6 [10-8]
R16Ye Du (WC) (CHN)
Ji Shi (CHN)
Rong Ma (WC) (CHN)
Bo Ye (CHN)
6-3 3-6 [12-10]
R16Hsin-Han Lee (4) (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
Thomas Oger (FRA)
Alexandre Renard (FRA)
7-6(3) 6-4
R16Shao-Xuan Zeng (CHN)
Ze Zhang (CHN)
Tobias Clemens (GER)
Matt Reid (AUS)
4-6 6-1 [10-4]
R16Rylan Rizza (2) (USA)
Kaes Van't Hof (USA)
Yuichi Ito (JPN)
Hiroki Kondo (JPN)
6-3 5-7 [10-8]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Chu-Huan Yi (1) (TPE)Peerakit Siributwong (9) (THA)7-6(6) 3-6 6-3 [H2H]
Q1Hyun-Joon Kim (2) (KOR)Ben-Qiang Zhu (15) (CHN)6-3 3-1 Retired[H2H]
Q1Matt Reid (3) (AUS)Zhuo-Qing Zhou (CHN)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q1Yu Chang (CHN)Liang-Chi Huang (13) (TPE)6-2 6-2 [H2H]
Q1Yu Jr. Wang (5) (CHN)Tzu-Yang Lin (11) (TPE)6-1 6-3 [H2H]
Q1Dong-Kyu Lee (10) (KOR)Di Wu (CHN)7-5 4-6 6-2 [H2H]
Q1Hao Lu (14) (CHN)I-Ta Chen (7) (TPE)6-3 6-0 [H2H]
Q1Ye Du (12) (CHN)Peng Gao (CHN)6-4 6-4 [H2H]
Q2Chu-Huan Yi (1) (TPE)Shi Cheng (CHN)6-4 6-2 [H2H]
Q2Peerakit Siributwong (9) (THA)Ko Suzuki (JPN)6-2 6-1 [H2H]
Q2Hyun-Joon Kim (2) (KOR)Yang Lu (CHN)6-3 6-4 [H2H]
Q2Ben-Qiang Zhu (15) (CHN)Qiu Shi Dong (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q2Matt Reid (3) (AUS)Zi-Dong Yang (CHN)6-3 6-4 [H2H]
Q2Zhuo-Qing Zhou (CHN)Ji Shi (16) (CHN)WO[H2H]
Q2Yu Chang (CHN)Guang-Yu Li (CHN)6-0 6-0 [H2H]
Q2Liang-Chi Huang (13) (TPE)Wen-Bo Qu (CHN)6-4 6-1 [H2H]
Q2Yu Jr. Wang (5) (CHN)De-Long Zhu (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q2Tzu-Yang Lin (11) (TPE)Bei Liu (WC) (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q2Di Wu (CHN)Seung-Jae Lee (6) (KOR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Dong-Kyu Lee (10) (KOR)Chuan Jiang (CHN)6-2 6-3 [H2H]
Q2I-Ta Chen (7) (TPE)Feng Xue (CHN)7-6(5) 2-6 6-4 [H2H]
Q2Hao Lu (14) (CHN)Hui Zhang (CHN)6-4 4-6 6-1 [H2H]
Q2Peng Gao (CHN)Seong-Yoon Chung (8) (KOR)7-5 6-4 [H2H]
Q2Ye Du (12) (CHN)Chuhan Wang (CHN)6-4 6-4 [H2H]
Q3Chu-Huan Yi (1) (TPE)Qian Yu (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Shi Cheng (CHN)Da-Wei Li (CHN)6-3 7-6(1) [H2H]
Q3Ko Suzuki (JPN)Jia Li (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q3Peerakit Siributwong (9) (THA)Jin Chai (CHN)6-0 6-3 [H2H]
Q3Hyun-Joon Kim (2) (KOR)Hao Zhu (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Yang Lu (CHN)Zheng Li (CHN)6-4 6-4 [H2H]
Q3Qiu Shi Dong (CHN)Yi-Feng Li (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q3Ben-Qiang Zhu (15) (CHN)Wu-De Liu (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q3Matt Reid (3) (AUS)Ya-Nan Ma (CHN)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3Zi-Dong Yang (CHN)Yao-Zhong Zhang (CHN)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Zhuo-Qing Zhou (CHN)Yang Li (CHN)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ji Shi (16) (CHN)Guo-Bin Cen (CHN)6-3 3-6 6-1 [H2H]
Q3Yu Chang (CHN)Rylan Rizza (4) (USA)6-1 6-4 [H2H]
Q3Guang-Yu Li (CHN)Tat-Fu Tong (HKG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Wen-Bo Qu (CHN)Chen Ye (CHN)1-6 6-4 7-6(2) [H2H]
Q3Liang-Chi Huang (13) (TPE)Hong-Bo Deng (CHN)6-0 6-4 [H2H]
Q3Yu Jr. Wang (5) (CHN)Yu Cheng Li (CHN)6-0 6-0 [H2H]
Q3De-Long Zhu (CHN)Bin Jiang (CHN)6-3 6-4 [H2H]
Q3Bei Liu (WC) (CHN)Nian Feng (CHN)6-3 6-2 [H2H]
Q3Tzu-Yang Lin (11) (TPE)Ying-Zheng Wang (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Seung-Jae Lee (6) (KOR)Zheng-Yu Liu (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q3Di Wu (CHN)Yang Yang (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Chuan Jiang (CHN)Yi-Fan Yang (CHN)6-3 6-4 [H2H]
Q3Dong-Kyu Lee (10) (KOR)Hung-Yuan Hsu (TPE)6-3 6-1 [H2H]
Q3I-Ta Chen (7) (TPE)Xiao Qi (CHN)6-4 6-4 [H2H]
Q3Feng Xue (CHN)Tianchao Mei (CHN)6-3 7-6(4) [H2H]
Q3Hui Zhang (CHN)Tung-Han Lee (TPE)6-1 3-6 6-3 [H2H]
Q3Hao Lu (14) (CHN)Wan Gao (CHN)7-5 6-3 [H2H]
Q3Seong-Yoon Chung (8) (KOR)Ming Li (CHN)6-4 6-1 [H2H]
Q3Peng Gao (CHN)Ang Li (CHN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Chuhan Wang (CHN)Yilun Wang (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q3Ye Du (12) (CHN)Shuang-Qiang Liang (CHN)6-2 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP China F1 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win China F1 Futures?