ATP China F3 Futures Draw (Men's) - 2004

Click Here To Join The China F3 Futures Discussion!


Share This...


China F3 Futures Event Details:

2004-11-22Hard
OutdoorJiangmen, China, P.R.
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the China F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMelvyn Op Der Heijde (2) (NED)Ben-Qiang Zhu (5) (CHN)6-4 6-2 [H2H]
SFBen-Qiang Zhu (5) (CHN)Flavio Cipolla (6) (ITA)7-5 6-4 [H2H]
SFMelvyn Op Der Heijde (2) (NED)Oh-Hee Kwon (7) (KOR)6-2 6-3 [H2H]
QFBen-Qiang Zhu (5) (CHN)Yu Jr. Wang (1) (CHN)6-4 6-2 [H2H]
QFFlavio Cipolla (6) (ITA)Ran Xu (Q) (CHN)6-4 6-2 [H2H]
QFOh-Hee Kwon (7) (KOR)Peng Sun (3) (CHN)4-6 7-6(2) 6-0 [H2H]
QFMelvyn Op Der Heijde (2) (NED)Hao Lu (8) (CHN)6-2 6-1 [H2H]
R16Yu Jr. Wang (1) (CHN)Jerome Almagrida (FRA)6-0 6-2 [H2H]
R16Ben-Qiang Zhu (5) (CHN)Denis Istomin (UZB)6-3 6-4 [H2H]
R16Ran Xu (Q) (CHN)Kyu-Tae Im (4) (KOR)1-6 6-4 4-0 Retired[H2H]
R16Flavio Cipolla (6) (ITA)Yi-Ning Wang (CHN)6-4 6-1 [H2H]
R16Oh-Hee Kwon (7) (KOR)Jing-Yi Li (CHN)6-3 6-3 [H2H]
R16Peng Sun (3) (CHN)Alessandro Motti (ITA)6-0 6-1 [H2H]
R16Hao Lu (8) (CHN)Murad Inoyatov (UZB)6-3 6-3 [H2H]
R16Melvyn Op Der Heijde (2) (NED)Dong-Hyun Kim (KOR)6-3 6-4 [H2H]
R32Yu Jr. Wang (1) (CHN)Baptiste Bayet (Q) (FRA)6-0 6-2 [H2H]
R32Jerome Almagrida (FRA)Xiang Li (CHN)6-3 6-3 [H2H]
R32Denis Istomin (UZB)Shuon Madden (VEN)6-1 6-2 [H2H]
R32Ben-Qiang Zhu (5) (CHN)Jing-Zhu Yang (Q) (CHN)6-2 6-1 [H2H]
R32Kyu-Tae Im (4) (KOR)Sun-Yong Kim (Q) (KOR)1-6 2-6 [H2H]
R32Ran Xu (Q) (CHN)Rong Ma (WC) (CHN)6-4 6-1 [H2H]
R32Yi-Ning Wang (CHN)Zhe Li (WC) (CHN)2-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
R32Flavio Cipolla (6) (ITA)Sebastian Louis (FRA)3-6 6-1 6-3 [H2H]
R32Oh-Hee Kwon (7) (KOR)Yu Zhang (CHN)6-1 6-7(6) 6-2 [H2H]
R32Jing-Yi Li (CHN)Hui Zhang (Q) (CHN)6-2 6-1 [H2H]
R32Alessandro Motti (ITA)Ry Tarpley (Q) (USA)6-3 2-6 6-4 [H2H]
R32Peng Sun (3) (CHN)Shuang-Qiang Liang (Q) (CHN)6-3 6-3 [H2H]
R32Hao Lu (8) (CHN)Bo Ye (WC) (CHN)6-2 6-1 [H2H]
R32Murad Inoyatov (UZB)Yu Wang (WC) (CHN)6-0 6-3 [H2H]
R32Dong-Hyun Kim (KOR)Alexander Kudryavtsev (Q) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
R32Melvyn Op Der Heijde (2) (NED)Shao-Xuan Zeng (CHN)0-6 6-1 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FFlavio Cipolla (1) (ITA)
Alessandro Motti (ITA)
Yu Zhang (2) (CHN)
Ben-Qiang Zhu (CHN)
7-6(3) 6-2
SFFlavio Cipolla (1) (ITA)
Alessandro Motti (ITA)
Dong-Hyun Kim (4) (KOR)
Oh-Hee Kwon (KOR)
6-3 7-6(2)
SFYu Zhang (2) (CHN)
Ben-Qiang Zhu (CHN)
Jing-Yi Li (CHN)
Yu Wang (CHN)
6-2 6-3
QFFlavio Cipolla (1) (ITA)
Alessandro Motti (ITA)
Kyu-Tae Im (KOR)
Sun-Yong Kim (KOR)
WO
QFDong-Hyun Kim (4) (KOR)
Oh-Hee Kwon (KOR)
Murad Inoyatov (UZB)
Denis Istomin (UZB)
5-2 Retired
QFJing-Yi Li (CHN)
Yu Wang (CHN)
Shuon Madden (3) (VEN)
Shao-Xuan Zeng (CHN)
WO
QFYu Zhang (2) (CHN)
Ben-Qiang Zhu (CHN)
Hao Lu (CHN)
Ran Xu (CHN)
6-3 6-1
R16Flavio Cipolla (1) (ITA)
Alessandro Motti (ITA)
Zhe Li (CHN)
Yi-Ning Wang (CHN)
6-4 6-3
R16Kyu-Tae Im (KOR)
Sun-Yong Kim (KOR)
Rong Ma (WC) (CHN)
Bo Ye (CHN)
6-2 6-3
R16Dong-Hyun Kim (4) (KOR)
Oh-Hee Kwon (KOR)
Mao-Xin Gong (Q) (CHN)
Feng Xue (CHN)
7-6(2) 6-4
R16Murad Inoyatov (UZB)
Denis Istomin (UZB)
Xiang Li (WC) (CHN)
Hao Zhu (CHN)
6-4 6-1
R16Jing-Yi Li (CHN)
Yu Wang (CHN)
Jiang Yang (WC) (CHN)
Jian Li (CHN)
6-4 6-7(4) 6-2
R16Shuon Madden (3) (VEN)
Shao-Xuan Zeng (CHN)
Jerome Almagrida (FRA)
Sebastian Louis (FRA)
6-1 6-2
R16Hao Lu (CHN)
Ran Xu (CHN)
Peng Sun (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
3-6 6-3 6-3
R16Yu Zhang (2) (CHN)
Ben-Qiang Zhu (CHN)
Alexander Kudryavtsev (RUS)
Ry Tarpley (USA)
7-6(5) 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexander Kudryavtsev (1) (RUS)Xu Yin (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q1Ran Xu (CHN)Scott Spencer (USA)6-1 6-2 [H2H]
Q1Sun-Yong Kim (3) (KOR)Hao Zhu (CHN)6-1 5-7 6-1 [H2H]
Q1Ry Tarpley (4) (USA)Bhee Witoonpanich (THA)6-3 6-2 [H2H]
Q1Jing-Zhu Yang (CHN)Yue Wang (CHN)6-7(5) 7-6(4) 6-2 [H2H]
Q1Hui Zhang (CHN)William Ward (6) (NZL)3-6 6-2 6-3 [H2H]
Q1Shuang-Qiang Liang (CHN)Diederik De Groot (NED)6-2 6-2 [H2H]
Q1Baptiste Bayet (FRA)Hong-Bo Deng (CHN)6-4 6-1 [H2H]
Q2Alexander Kudryavtsev (1) (RUS)Miao Cui (CHN)4-6 6-0 6-1 [H2H]
Q2Xu Yin (CHN)Dai-Chiao Lin (TPE)6-2 4-6 7-6(2) [H2H]
Q2Scott Spencer (USA)Kostyantyn Dmytrenko (2) (UKR)6-3 1-6 7-6(3) [H2H]
Q2Ran Xu (CHN)Bo Liu (CHN)6-1 6-4 [H2H]
Q2Sun-Yong Kim (3) (KOR)Jian Li (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q2Hao Zhu (CHN)Yi-Fei Cao (CHN)4-6 7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Ry Tarpley (4) (USA)Jiang Yang (CHN)6-3 6-1 [H2H]
Q2Bhee Witoonpanich (THA)Chun Xie (CHN)5-7 6-3 6-1 [H2H]
Q2Yue Wang (CHN)Levan Vadachkoria (5) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q2Jing-Zhu Yang (CHN)Ji Shi (CHN)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2William Ward (6) (NZL)Mao-Xin Gong (CHN)6-3 6-2 [H2H]
Q2Hui Zhang (CHN)Yu Wei (CHN)6-2 6-4 [H2H]
Q2Diederik De Groot (NED)Lei Xu (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q2Shuang-Qiang Liang (CHN)Ming Li (CHN)5-7 7-5 6-2 [H2H]
Q2Hong-Bo Deng (CHN)Wei-Guang Yang (CHN)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Baptiste Bayet (FRA)Martijn Bok (NED)6-4 Retired[H2H]
Q3Alexander Kudryavtsev (1) (RUS)Bye
Q3Miao Cui (CHN)Ying Shi (CHN)6-0 5-7 6-0 [H2H]
Q3Dai-Chiao Lin (TPE)Pang-Chi Chu (TPE)6-3 6-4 [H2H]
Q3Xu Yin (CHN)Bye
Q3Kostyantyn Dmytrenko (2) (UKR)Bye
Q3Scott Spencer (USA)Ka-Wing Wong (HKG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Bo Liu (CHN)Mark Daly (CAN)WO[H2H]
Q3Ran Xu (CHN)Bye
Q3Sun-Yong Kim (3) (KOR)Bye
Q3Jian Li (CHN)Marc Ijzermann (NED)6-3 6-3 [H2H]
Q3Hao Zhu (CHN)Wen-Bin Zhu (CHN)7-5 7-5 [H2H]
Q3Yi-Fei Cao (CHN)Ya-Nan Ma (CHN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Ry Tarpley (4) (USA)Bye
Q3Jiang Yang (CHN)Bin Cui (CHN)6-2 6-1 [H2H]
Q3Bhee Witoonpanich (THA)Peng Gao (CHN)6-2 6-4 [H2H]
Q3Chun Xie (CHN)Fei Dai (CHN)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Levan Vadachkoria (5) (RUS)Bye
Q3Yue Wang (CHN)Bo Zhang (CHN)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q3Jing-Zhu Yang (CHN)Rui Hao (CHN)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ji Shi (CHN)Jean-Baptiste Dupuy (FRA)6-4 6-3 [H2H]
Q3William Ward (6) (NZL)Bye
Q3Mao-Xin Gong (CHN)Xing Chen (CHN)6-4 5-7 7-5 [H2H]
Q3Yu Wei (CHN)Han Zhou (CHN)3-6 5-1 Retired[H2H]
Q3Hui Zhang (CHN)Yi-Fan Yang (CHN)6-3 5-7 6-2 [H2H]
Q3Lei Xu (CHN)Bye
Q3Diederik De Groot (NED)Guo-Bin Cen (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q3Ming Li (CHN)Wan Gao (CHN)6-2 6-2 [H2H]
Q3Shuang-Qiang Liang (CHN)Can Li (CHN)6-4 6-2 [H2H]
Q3Hong-Bo Deng (CHN)Bye
Q3Wei-Guang Yang (CHN)Utsav Rijal (NEP)6-1 6-2 [H2H]
Q3Baptiste Bayet (FRA)Feng Xue (CHN)6-3 2-6 6-2 [H2H]
Q3Martijn Bok (NED)Hai-Yun Tan (CHN)6-2 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP China F3 Futures draw (Men's) 2004?
Who will win China F3 Futures?