ATP Celle Challenger Draw (Men's) - 1994

Click Here To Join The Celle Challenger Discussion!


Share This...


Celle Challenger Event Details:

1994-02-14Carpet
IndoorCelle, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Celle Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAlbert Chang (CAN)Alexander Mronz (4) (GER)7-6 6-1[H2H]
SFAlbert Chang (CAN)Markus Zoecke (1) (GER)7-6 6-4[H2H]
SFAlexander Mronz (4) (GER)Karol Kucera (2) (SVK)2-6 7-6 6-4[H2H]
QFMarkus Zoecke (1) (GER)Frederik Fetterlein (Q) (DNK)4-6 6-1 6-4[H2H]
QFAlbert Chang (CAN)Thomas Gollwitzer (GER)7-6 6-3[H2H]
QFAlexander Mronz (4) (GER)Fernon Wibier (NLD)7-6 6-3[H2H]
QFKarol Kucera (2) (SVK)Lars Burgsmuller (WC) (GER)6-3 6-2[H2H]
R16Markus Zoecke (1) (GER)Mikael Tillstrom (Q) (SWE)3-6 6-2 7-6[H2H]
R16Frederik Fetterlein (Q) (DNK)Massimo Valeri (8) (ITA)6-2 6-4[H2H]
R16Thomas Gollwitzer (GER)David Engel (3) (SWE)6-4 6-2[H2H]
R16Albert Chang (CAN)Martin Strelba (CZE)6-4 6-3[H2H]
R16Fernon Wibier (NLD)Brent Larkham (6) (AUS)6-7 7-5 6-2[H2H]
R16Alexander Mronz (4) (GER)Arne Thoms (GER)7-6 6-2[H2H]
R16Lars Burgsmuller (WC) (GER)Tom Kempers (NLD)3-6 6-4 6-4[H2H]
R16Karol Kucera (2) (SVK)Thomas Johansson (Q) (SWE)7-5 6-1[H2H]
R32Markus Zoecke (1) (GER)Leander Paes (IND)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Mikael Tillstrom (Q) (SWE)Paul Wekesa (KEN)6-3 6-2[H2H]
R32Frederik Fetterlein (Q) (DNK)Lionel Barthez (FRA)6-3 6-2[H2H]
R32Massimo Valeri (8) (ITA)Johan Carlsson (SWE)7-6 6-4[H2H]
R32David Engel (3) (SWE)Joshua Eagle (AUS)6-4 5-7 6-2[H2H]
R32Thomas Gollwitzer (GER)Marten Renstrom (Q) (SWE)6-1 6-2[H2H]
R32Albert Chang (CAN)Christian Vinck (WC) (GER)6-4 6-2[H2H]
R32Martin Strelba (CZE)Jozsef Krocsko (5) (HUN)6-7 6-4 6-3[H2H]
R32Brent Larkham (6) (AUS)Vladimir Gabrichidze (GEO)7-5 2-6 6-3[H2H]
R32Fernon Wibier (NLD)Massimo Ardinghi (ITA)6-3 6-4[H2H]
R32Arne Thoms (GER)Davide Sanguinetti (ITA)6-4 7-6[H2H]
R32Alexander Mronz (4) (GER)Johan Van Herck (BEL)7-5 6-2[H2H]
R32Lars Burgsmuller (WC) (GER)Daniele Musa (7) (ITA)6-4 6-4[H2H]
R32Tom Kempers (NLD)Rainer Schuettler (WC) (GER)6-4 7-6[H2H]
R32Thomas Johansson (Q) (SWE)Amir Reza (WC) ()6-0 6-0[H2H]
R32Karol Kucera (2) (SVK)Axel Finnberg (GER)7-5 6-4[H2H]
Men's Doubles
FBill Behrens (USA)
Kirk Haygarth (RSA)
Alexander Mronz (1) (GER)
Arne Thoms (GER)
6-4 4-6 6-3
SFAlexander Mronz (1) (GER)
Arne Thoms (GER)
Wayne Arthurs (AUS)
Brent Larkham (AUS)
6-4 6-7 7-6
SFBill Behrens (USA)
Kirk Haygarth (RSA)
Joshua Eagle (2) (AUS)
Andrew Florent (AUS)
6-4 6-4
QFAlexander Mronz (1) (GER)
Arne Thoms (GER)
Rich Benson (USA)
Adam Malik (MYS)
4-6 6-2 7-6
QFWayne Arthurs (AUS)
Brent Larkham (AUS)
David Engel (SWE)
Aleksandar Kitinov ()
7-6 2-6 6-2
QFBill Behrens (USA)
Kirk Haygarth (RSA)
Michael Mortensen (3) (DNK)
Christian Saceanu (GER)
7-6 7-6
QFJoshua Eagle (2) (AUS)
Andrew Florent (AUS)
Johan Donar (SWE)
Nils Holm (SWE)
6-2 2-6 7-6
R16Alexander Mronz (1) (GER)
Arne Thoms (GER)
Albert Chang (WC) (CAN)
Massimo Valeri (ITA)
6-3 2-6 6-2
R16Rich Benson (USA)
Adam Malik (MYS)
Tom Kempers (NLD)
Fernon Wibier (NLD)
3-6 6-4 6-4
R16David Engel (SWE)
Aleksandar Kitinov ()
Marten Renstrom (4) (SWE)
Mikael Tillstrom (SWE)
7-6 6-4
R16Wayne Arthurs (AUS)
Brent Larkham (AUS)
Johan Carlsson (SWE)
Thomas Gollwitzer (GER)
7-6 6-4
R16Bill Behrens (USA)
Kirk Haygarth (RSA)
Sascha Nensel (WC) (GER)
Christian Tambue (GER)
6-3 6-3
R16Michael Mortensen (3) (DNK)
Christian Saceanu (GER)
Markus Pfannkuchen (Q) (GER)
Michael Veeser ()
6-3 7-6
R16Johan Donar (SWE)
Nils Holm (SWE)
Vladimir Gabrichidze (GEO)
Joost Winnink (NLD)
6-4 7-5
R16Joshua Eagle (2) (AUS)
Andrew Florent (AUS)
Lionel Barthez (FRA)
Paul Wekesa (KEN)
5-7 7-6 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marten Renstrom (7) (SWE)Stephan Rhode (WC) (GER)6-2 7-5[H2H]
Q1Frederik Fetterlein (DNK)Ullrich-Jasper Seetzen (WC) ()6-1 6-4[H2H]
Q1Mikael Tillstrom (SWE)Johan Donar (SWE)7-5 6-4[H2H]
Q1Thomas Johansson (SWE)Burkhard Scholz (GER)6-4 6-2[H2H]
Q2Stephan Rhode (WC) (GER)Joost Winnink (1) (NLD)6-4 6-3[H2H]
Q2Marten Renstrom (7) (SWE)Matthias A. Muller ()6-2 6-3[H2H]
Q2Ullrich-Jasper Seetzen (WC) ()Lars Rehmann (2) (GER)1-6 5-3 Retired[H2H]
Q2Frederik Fetterlein (DNK)Andreas Kriebel (GER)6-4 6-0[H2H]
Q2Johan Donar (SWE)Gabriel Trifu (ROU)6-2 6-2[H2H]
Q2Mikael Tillstrom (SWE)Andrew Florent (AUS)7-5 6-1[H2H]
Q2Burkhard Scholz (GER)Christian Saceanu (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Thomas Johansson (SWE)Radomir Vasek (6) (CZE)6-4 3-2 Retired[H2H]
Q3Joost Winnink (1) (NLD)Jan-Ralph Brandt (WC) (GER)6-2 6-1[H2H]
Q3Stephan Rhode (WC) (GER)Thomas G. Andersen ()6-4 6-4[H2H]
Q3Matthias A. Muller ()Igor Kornienko (RUS)6-4 6-0[H2H]
Q3Marten Renstrom (7) (SWE)Ofer Sela (ISR)7-5 6-3[H2H]
Q3Lars Rehmann (2) (GER)Bartlomiej Dabrowski (POL)6-2 6-3[H2H]
Q3Ullrich-Jasper Seetzen (WC) ()Patrik Wennberg (SWE)7-6 3-6 7-6[H2H]
Q3Andreas Kriebel (GER)Heiner Moraing (WC) (GER)7-6 6-2[H2H]
Q3Frederik Fetterlein (DNK)Branislav Stankovic (8) (SVK)7-6 7-6[H2H]
Q3Johan Donar (SWE)Slobodan Vojinovic (A) ()7-6 6-2[H2H]
Q3Gabriel Trifu (ROU)Patrik Gottesleben (WC) ()6-4 6-2[H2H]
Q3Mikael Tillstrom (SWE)Christian Tambue (GER)6-2 4-6 6-3[H2H]
Q3Andrew Florent (AUS)Sascha Nensel (5) (GER)7-6 7-6[H2H]
Q3Burkhard Scholz (GER)Wayne Arthurs (4) (AUS)4-6 7-6 6-0[H2H]
Q3Christian Saceanu (GER)Roman Ruppenthal (GER)7-6 6-3[H2H]
Q3Thomas Johansson (SWE)Robert Kroll (GER)3-6 7-6 7-6[H2H]
Q3Radomir Vasek (6) (CZE)Sascha Bandermann (GER)6-4 3-6 6-3[H2H]