ATP Bulgaria F3 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Bulgaria F3 Futures Discussion!


Share This...


Bulgaria F3 Futures Event Details:

2014-06-23Clay
OutdoorStara Zagora, Bulgaria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bulgaria F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMathias Bourgue (1) (FRA)Alexander Lazov (4) (BUL)6-4 6-3 [H2H]
SFMathias Bourgue (1) (FRA)Pirmin Haenle (GER)6-2 6-0 [H2H]
SFAlexander Lazov (4) (BUL)Cedrick Commin (FRA)6-2 6-1 [H2H]
QFMathias Bourgue (1) (FRA)Omar Giacalone (8) (ITA)4-6 6-3 6-1 [H2H]
QFPirmin Haenle (GER)Nerman Fatic (BIH)6-3 6-1 [H2H]
QFAlexander Lazov (4) (BUL)Edoardo Eremin (5) (ITA)6-4 6-0 [H2H]
QFCedrick Commin (FRA)Jack Carpenter (SE) (GBR)6-0 6-4 [H2H]
R16Mathias Bourgue (1) (FRA)Albert Alcaraz Ivorra (ESP)6-2 6-2 [H2H]
R16Omar Giacalone (8) (ITA)Andrew Bettles (Q) (GBR)7-5 4-6 7-6(5) [H2H]
R16Pirmin Haenle (GER)Francesco Garzelli (Q) (ITA)6-2 6-7(4) 7-5 [H2H]
R16Nerman Fatic (BIH)Tomislav Jotovski (MKD)6-2 6-2 [H2H]
R16Edoardo Eremin (5) (ITA)Andreas Mies (GER)6-1 6-2 [H2H]
R16Alexander Lazov (4) (BUL)Samm Butler (Q) (GBR)3-6 6-0 6-2 [H2H]
R16Jack Carpenter (SE) (GBR)Gregoire Barrere (6) (FRA)6-4 4-6 7-5 [H2H]
R16Cedrick Commin (FRA)Petar Trendafilov (BUL)6-4 6-2 [H2H]
R32Mathias Bourgue (1) (FRA)Peter Goldsteiner (AUT)6-2 6-1 [H2H]
R32Albert Alcaraz Ivorra (ESP)Valentin Dimov (Q) (BUL)6-3 6-2 [H2H]
R32Andrew Bettles (Q) (GBR)Nikita Kryvonos (USA)6-4 6-4 [H2H]
R32Omar Giacalone (8) (ITA)Antoine-Michel Alexeev (Q) (SUI)6-2 6-3 [H2H]
R32Pirmin Haenle (GER)Dimitar Kuzmanov (3) (BUL)6-3 6-0 [H2H]
R32Francesco Garzelli (Q) (ITA)Martin Dimitrov (WC) (BUL)6-2 6-2 [H2H]
R32Tomislav Jotovski (MKD)Jan Blecha (CZE)7-5 6-2 [H2H]
R32Nerman Fatic (BIH)Catalin-Ionut Gard (7) (ROU)6-2 2-6 7-5 [H2H]
R32Edoardo Eremin (5) (ITA)Plamen Milushev (WC) (BUL)6-3 6-2 [H2H]
R32Andreas Mies (GER)Viktor Durasovic (Q) (NOR)6-0 6-3 [H2H]
R32Samm Butler (Q) (GBR)Danail Tarpov (Q) (BUL)4-6 7-5 6-2 [H2H]
R32Alexander Lazov (4) (BUL)Alexander Igoshin (Q) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
R32Gregoire Barrere (6) (FRA)Ronald Slobodchikov (RUS)6-1 6-4 [H2H]
R32Jack Carpenter (SE) (GBR)Gabriel Donev (WC) (BUL)6-1 6-3 [H2H]
R32Petar Trendafilov (BUL)Denislav Gochev (WC) (BUL)6-1 6-1 [H2H]
R32Cedrick Commin (FRA)Tihomir Grozdanov (2) (BUL)6-2 5-7 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FPirmin Haenle (1) (GER)
Andreas Mies (GER)
Francesco Garzelli (4) (ITA)
Alexander Igoshin (RUS)
6-0 6-3
SFPirmin Haenle (1) (GER)
Andreas Mies (GER)
Dinko Halachev (BUL)
Petar Trendafilov (BUL)
6-7(3) 6-4 [10-7]
SFFrancesco Garzelli (4) (ITA)
Alexander Igoshin (RUS)
Nikita Kryvonos (USA)
Vasko Mladenov (BUL)
6-2 6-2
QFPirmin Haenle (1) (GER)
Andreas Mies (GER)
Albert Alcaraz Ivorra (ESP)
Georgyi Malyshev (RUS)
5-2 Retired
QFDinko Halachev (BUL)
Petar Trendafilov (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
Plamen Milushev (BUL)
6-4 6-3
QFFrancesco Garzelli (4) (ITA)
Alexander Igoshin (RUS)
Denislav Gochev (WC) (BUL)
Christoph Negritu (GER)
6-3 6-4
QFNikita Kryvonos (USA)
Vasko Mladenov (BUL)
Edoardo Eremin (2) (ITA)
Omar Giacalone (ITA)
7-6(5) 6-2
R16Pirmin Haenle (1) (GER)
Andreas Mies (GER)
Martin Dimitrov (WC) (BUL)
Gabriel Donev (BUL)
7-6(3) 6-1
R16Albert Alcaraz Ivorra (ESP)
Georgyi Malyshev (RUS)
Ivo Karamanski (WC) (BUL)
Radoslav Shandarov (BUL)
6-3 6-0
R16Dinko Halachev (BUL)
Petar Trendafilov (BUL)
Tomislav Jotovski (3) (MKD)
Leandro Portmann (ARG)
1-6 6-2 [10-8]
R16Alexander Lazov (BUL)
Plamen Milushev (BUL)
Catalin-Ionut Gard (ROU)
Alexandru Gasca-Silav (ROU)
6-2 6-2
R16Denislav Gochev (WC) (BUL)
Christoph Negritu (GER)
Ryota Kishi (JPN)
Ronald Slobodchikov (RUS)
4-6 7-6(1) [10-7]
R16Francesco Garzelli (4) (ITA)
Alexander Igoshin (RUS)
Cedrick Commin (FRA)
Nerman Fatic (BIH)
6-1 6-4
R16Nikita Kryvonos (USA)
Vasko Mladenov (BUL)
Mihail Khaldeev (RUS)
Danail Tarpov (BUL)
6-3 3-6 [14-12]
R16Edoardo Eremin (2) (ITA)
Omar Giacalone (ITA)
Mohamed Adnaoui (MAR)
Samm Butler (GBR)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexander Igoshin (12) (RUS)Ryota Kishi (1) (JPN)6-1 7-5 [H2H]
Q1Valentin Dimov (2) (BUL)Georgyi Malyshev (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q1Viktor Durasovic (9) (NOR)Leandro Portmann (3) (ARG)6-3 3-6 7-6(5) [H2H]
Q1Danail Tarpov (16) (BUL)Loic Perret (4) (SUI)6-4 3-6 7-6(3) [H2H]
Q1Francesco Garzelli (5) (ITA)Beka Komakhidze (10) (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q1Samm Butler (GBR)Thomas Grinberg (6) (FRA)7-6(7) 7-6(9) [H2H]
Q1Andrew Bettles (GBR)Vasko Mladenov (13) (BUL)6-2 6-2 [H2H]
Q1Antoine-Michel Alexeev (SUI)Aleks Martinski (BUL)6-1 6-1 [H2H]
Q2Ryota Kishi (1) (JPN)Vanio Vasilev (BUL)6-3 6-0 [H2H]
Q2Alexander Igoshin (12) (RUS)Denis Borisov (WC) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q2Valentin Dimov (2) (BUL)Luciano Betella (ARG)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Georgyi Malyshev (RUS)Ferdun Shevkedov (15) (BUL)6-3 6-1 [H2H]
Q2Leandro Portmann (3) (ARG)Stefan Tafrov (BUL)6-0 6-0 [H2H]
Q2Viktor Durasovic (9) (NOR)Velislav Cholakov (WC) (BUL)6-0 6-4 [H2H]
Q2Loic Perret (4) (SUI)Alexandre Grigaut (FRA)6-4 7-5 [H2H]
Q2Danail Tarpov (16) (BUL)Christoph Negritu (GER)5-7 6-1 7-5 [H2H]
Q2Francesco Garzelli (5) (ITA)Neven Krivokuca (CRO)6-4 6-3 [H2H]
Q2Beka Komakhidze (10) (RUS)Vasil Shandarov (BUL)7-5 6-1 [H2H]
Q2Thomas Grinberg (6) (FRA)Tzvetan Mihov (WC) (BUL)6-4 6-3 [H2H]
Q2Samm Butler (GBR)Besir Durguti (11) (MKD)6-1 6-4 [H2H]
Q2Andrew Bettles (GBR)Dinko Halachev (7) (BUL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Vasko Mladenov (13) (BUL)Ted Bachev (BUL)6-1 6-3 [H2H]
Q2Aleks Martinski (BUL)Mohamed Adnaoui (8) (MAR)6-3 2-6 7-6(8) [H2H]
Q2Antoine-Michel Alexeev (SUI)Mihail Khaldeev (14) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
Q3Ryota Kishi (1) (JPN)Bye
Q3Vanio Vasilev (BUL)Stefan Luckanov (BUL)6-3 2-6 7-5 [H2H]
Q3Denis Borisov (WC) (RUS)Kaloyan Mihaylov (BUL)6-2 6-0 [H2H]
Q3Alexander Igoshin (12) (RUS)Bye
Q3Valentin Dimov (2) (BUL)Bye
Q3Luciano Betella (ARG)Assen Dimitrov (BUL)6-1 6-0 [H2H]
Q3Georgyi Malyshev (RUS)Mathieu Paumard (FRA)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ferdun Shevkedov (15) (BUL)Bye
Q3Leandro Portmann (3) (ARG)Bye
Q3Stefan Tafrov (BUL)Robert Sokratov (WC) (BUL)6-1 6-7(6) 6-3 [H2H]
Q3Velislav Cholakov (WC) (BUL)Nikola Telkedzhiev (WC) (BUL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Viktor Durasovic (9) (NOR)Bye
Q3Loic Perret (4) (SUI)Bye
Q3Alexandre Grigaut (FRA)Alexandru Gasca-Silav (ROU)6-3 6-2 [H2H]
Q3Christoph Negritu (GER)Traian Muchev (BUL)6-0 6-1 [H2H]
Q3Danail Tarpov (16) (BUL)Bye
Q3Francesco Garzelli (5) (ITA)Bye
Q3Neven Krivokuca (CRO)Ivo Karamanski (BUL)6-2 6-0 [H2H]
Q3Vasil Shandarov (BUL)Ethan Tulliani (AUS)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Beka Komakhidze (10) (RUS)Bye
Q3Thomas Grinberg (6) (FRA)Bye
Q3Tzvetan Mihov (WC) (BUL)Radoslav Shandarov (BUL)6-2 6-1 [H2H]
Q3Samm Butler (GBR)Stefan Vujic (WC) (AUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Besir Durguti (11) (MKD)Bye
Q3Dinko Halachev (7) (BUL)Bye
Q3Andrew Bettles (GBR)Andreas Neykov (BUL)6-1 6-3 [H2H]
Q3Ted Bachev (BUL)Joan Tsonev (BUL)6-4 6-4 [H2H]
Q3Vasko Mladenov (13) (BUL)Bye
Q3Mohamed Adnaoui (8) (MAR)Bye
Q3Aleks Martinski (BUL)Kasimir Balakov (WC) (BUL)6-3 6-2 [H2H]
Q3Antoine-Michel Alexeev (SUI)Vincent Suillerot (FRA)5-7 6-4 6-2 [H2H]
Q3Mihail Khaldeev (14) (RUS)Bye


What's your opinion on the ATP Bulgaria F3 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Bulgaria F3 Futures?