ATP Bulgaria F3 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Bulgaria F3 Futures Discussion!


Share This...


Bulgaria F3 Futures Event Details:

2010-05-17Clay
OutdoorPlovdiv, Bulgaria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bulgaria F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FTihomir Grozdanov (BUL)Javier Marti (8) (ESP)6-4 6-3 [H2H]
SFTihomir Grozdanov (BUL)Oscar Sabate-Bretos (4) (ESP)2-6 7-5 6-3 [H2H]
SFJavier Marti (8) (ESP)Carl Bergman (SWE)6-4 3-6 6-2 [H2H]
QFTihomir Grozdanov (BUL)Jurgen Zopp (1) (EST)1-6 6-4 6-3 [H2H]
QFOscar Sabate-Bretos (4) (ESP)Mikhail Vasiliev (7) (RUS)3-6 6-2 6-3 [H2H]
QFJavier Marti (8) (ESP)Michal Schmid (SE) (CZE)5-7 6-1 6-0 [H2H]
QFCarl Bergman (SWE)Tzvetan Mihov (WC) (BUL)6-0 6-1 [H2H]
R16Jurgen Zopp (1) (EST)Alexander Lazov (Q) (BUL)6-2 6-2 [H2H]
R16Tihomir Grozdanov (BUL)Gilles De Sousa (5) (FRA)5-7 7-6(6) 6-0 [H2H]
R16Oscar Sabate-Bretos (4) (ESP)Vadim Alekseenko (Q) (UKR)2-6 6-3 6-1 [H2H]
R16Mikhail Vasiliev (7) (RUS)Pavel Katliarov (Q) (BLR)6-4 6-2 [H2H]
R16Javier Marti (8) (ESP)James Feaver (GBR)6-1 6-2 [H2H]
R16Michal Schmid (SE) (CZE)Jiri Skoloudik (3) (CZE)6-3 4-1 Retired[H2H]
R16Tzvetan Mihov (WC) (BUL)Todor Enev (SE) (BUL)3-6 7-5 7-5 [H2H]
R16Carl Bergman (SWE)Bogdan-Victor Leonte (2) (ROU)6-2 3-6 7-6(8) [H2H]
R32Jurgen Zopp (1) (EST)Mikhail Balmashev (Q) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Alexander Lazov (Q) (BUL)Vladzimir Kruk (LL) (BLR)6-2 6-2 [H2H]
R32Tihomir Grozdanov (BUL)Ivaylo Traykov (BUL)7-6(6) 6-2 [H2H]
R32Gilles De Sousa (5) (FRA)Pirmin Haenle (GER)7-6(2) 6-4 [H2H]
R32Oscar Sabate-Bretos (4) (ESP)Radu Albot (MDA)4-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Vadim Alekseenko (Q) (UKR)Tomislav Jotovski (LL) (MKD)6-1 6-0 [H2H]
R32Pavel Katliarov (Q) (BLR)Dzmitry Zhyrmont (Q) (BLR)6-3 6-3 [H2H]
R32Mikhail Vasiliev (7) (RUS)Andrei Ciumac (Q) (MDA)7-6(9) 6-2 [H2H]
R32Javier Marti (8) (ESP)Danilo Petrovic (Q) (SRB)6-0 6-1 [H2H]
R32James Feaver (GBR)Dinko Halachev (WC) (BUL)7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Michal Schmid (SE) (CZE)Federico Zeballos (BOL)6-4 4-6 6-2 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (3) (CZE)Serafim Grozev (WC) (BUL)6-2 6-0 [H2H]
R32Todor Enev (SE) (BUL)Andrea Falgheri (6) (ITA)6-1 0-6 6-3 [H2H]
R32Tzvetan Mihov (WC) (BUL)Dimitar Kuzmanov (WC) (BUL)6-4 4-6 6-0 [H2H]
R32Carl Bergman (SWE)Roman Tudoreanu (MDA)6-1 6-3 [H2H]
R32Bogdan-Victor Leonte (2) (ROU)Gleb Alekseenko (Q) (UKR)6-1 4-6 7-6(6) [H2H]
Men's Doubles
FTihomir Grozdanov (BUL)
Ivaylo Traykov (BUL)
Ivan Anikanov (4) (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
6-4 6-3
SFIvan Anikanov (4) (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
Serafim Grozev (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
6-3 6-2
SFTihomir Grozdanov (BUL)
Ivaylo Traykov (BUL)
Raul Guardia (ARG)
Federico Zeballos (BOL)
6-1 6-4
QFSerafim Grozev (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
Mikhail Balmashev (RUS)
Tomislav Jotovski (MKD)
7-6(4) 6-4
QFIvan Anikanov (4) (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
Javier Marti (ESP)
David Tosas-Ros (ESP)
6-2 4-6 [10-4]
QFTihomir Grozdanov (BUL)
Ivaylo Traykov (BUL)
Radu Albot (3) (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
6-4 6-3
QFRaul Guardia (ARG)
Federico Zeballos (BOL)
Dimitar Kuzmanov (BUL)
Tzvetan Mihov (BUL)
6-2 6-1
R16Serafim Grozev (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
Gleb Alekseenko (1) (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
4-6 6-4 [10-6]
R16Mikhail Balmashev (RUS)
Tomislav Jotovski (MKD)
Ilya Lebedev (RUS)
Philipp Skvortsov (RUS)
7-6(6) 0-6 [10-3]
R16Ivan Anikanov (4) (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
Nikolay Draganov (WC) (BUL)
Vladislav Mateev (BUL)
6-0 6-2
R16Javier Marti (ESP)
David Tosas-Ros (ESP)
Peter Ivanov (BUL)
Oscar Sabate-Bretos (ESP)
6-2 6-0
R16Tihomir Grozdanov (BUL)
Ivaylo Traykov (BUL)
Danilo Petrovic (WC) (SRB)
Vasco Zdravkin (MKD)
6-4 6-3
R16Radu Albot (3) (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
Vladzimir Kruk (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
6-3 4-6 [10-6]
R16Dimitar Kuzmanov (BUL)
Tzvetan Mihov (BUL)
Milen Ianakiev (WC) (GER)
Dimitri Vidin (AUS)
6-0 6-1
R16Raul Guardia (ARG)
Federico Zeballos (BOL)
Pavel Katliarov (2) (BLR)
Bogdan-Victor Leonte (ROU)
6-3 1-6 [10-7]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Danilo Petrovic (SRB)Stefan Milenkovic (SRB)6-1 6-1 [H2H]
Q1Dzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Vasco Zdravkin (MKD)6-1 6-0 [H2H]
Q1Pavel Katliarov (3) (BLR)Djordje Zafirovic (SRB)6-0 6-0 [H2H]
Q1Vadim Alekseenko (4) (UKR)Pavel Kuzin (UKR)6-1 6-0 [H2H]
Q1Gleb Alekseenko (5) (UKR)Vladzimir Kruk (9) (BLR)6-2 6-2 [H2H]
Q1Alexander Lazov (6) (BUL)Andreas Neykov (12) (BUL)6-7(3) 6-4 6-1 [H2H]
Q1Andrei Ciumac (7) (MDA)Ivan Kobzar (BLR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Mikhail Balmashev (8) (RUS)Tomislav Jotovski (10) (MKD)4-6 6-1 6-4 [H2H]
Q2Danilo Petrovic (SRB)Ivan Anikanov (1) (UKR)5-7 6-3 6-2 [H2H]
Q2Stefan Milenkovic (SRB)Danail Tarpov (BUL)6-1 6-1 [H2H]
Q2Dzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Ferdun Shevkedov (BUL)6-0 6-1 [H2H]
Q2Vasco Zdravkin (MKD)Philipp Skvortsov (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q2Pavel Katliarov (3) (BLR)Martin Tomov (WC) (BUL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Djordje Zafirovic (SRB)Anastasios Charatsis (GRE)6-0 6-4 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (4) (UKR)Alexander Vydmysh (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Pavel Kuzin (UKR)Evgeny Khomenko (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Gleb Alekseenko (5) (UKR)Shendrit Deari (MKD)6-1 1-6 6-2 [H2H]
Q2Vladzimir Kruk (9) (BLR)Nikolay Draganov (BUL)6-0 6-3 [H2H]
Q2Alexander Lazov (6) (BUL)Milen Ianakiev (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q2Andreas Neykov (12) (BUL)Nedyalko Kraev (BUL)6-2 6-0 [H2H]
Q2Andrei Ciumac (7) (MDA)Stefan Micov (MKD)6-3 7-5 [H2H]
Q2Ivan Kobzar (BLR)Ilya Lebedev (11) (RUS)6-1 7-5 [H2H]
Q2Mikhail Balmashev (8) (RUS)Joan Tsonev (BUL)6-0 6-0 [H2H]
Q2Tomislav Jotovski (10) (MKD)Adrian Stoimenov (BUL)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ivan Anikanov (1) (UKR)Bye
Q3Danilo Petrovic (SRB)Nikola Telkedzhiev (BUL)6-1 6-3 [H2H]
Q3Danail Tarpov (BUL)Bye
Q3Stefan Milenkovic (SRB)Bye
Q3Dzmitry Zhyrmont (2) (BLR)Bye
Q3Ferdun Shevkedov (BUL)Dimitri Vidin (AUS)6-1 3-6 6-2 [H2H]
Q3Vasco Zdravkin (MKD)Petar Georgiev (BUL)6-2 6-1 [H2H]
Q3Philipp Skvortsov (RUS)Bye
Q3Pavel Katliarov (3) (BLR)Bye
Q3Martin Tomov (WC) (BUL)Plamen Avuski (BUL)6-3 7-6(5) [H2H]
Q3Djordje Zafirovic (SRB)Bye
Q3Anastasios Charatsis (GRE)Bye
Q3Vadim Alekseenko (4) (UKR)Bye
Q3Alexander Vydmysh (UKR)Plamen Mitev (BUL)6-2 6-4 [H2H]
Q3Evgeny Khomenko (UKR)Constantin Mitev (BUL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Pavel Kuzin (UKR)Bye
Q3Gleb Alekseenko (5) (UKR)Bye
Q3Shendrit Deari (MKD)Raul Guardia (ARG)1-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Nikolay Draganov (BUL)Vladislav Mateev (BUL)6-3 6-1 [H2H]
Q3Vladzimir Kruk (9) (BLR)Bye
Q3Alexander Lazov (6) (BUL)Bye
Q3Milen Ianakiev (GER)Martin Velev (WC) (BUL)6-2 6-2 [H2H]
Q3Nedyalko Kraev (BUL)Bye
Q3Andreas Neykov (12) (BUL)Bye
Q3Andrei Ciumac (7) (MDA)Bye
Q3Stefan Micov (MKD)Marko Radlovacki (SWE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Ivan Kobzar (BLR)Bye
Q3Ilya Lebedev (11) (RUS)Bye
Q3Mikhail Balmashev (8) (RUS)Bye
Q3Joan Tsonev (BUL)Evan Armondo Valdes (USA)6-4 6-2 [H2H]
Q3Adrian Stoimenov (BUL)Bye
Q3Tomislav Jotovski (10) (MKD)Bye


What's your opinion on the ATP Bulgaria F3 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Bulgaria F3 Futures?