ATP Bulgaria F2 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Bulgaria F2 Futures Discussion!


Share This...


Bulgaria F2 Futures Event Details:

2011-05-09Clay
OutdoorPlovdiv, Bulgaria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bulgaria F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAxel Michon (2) (FRA)Michael Linzer (3) (AUT)7-5 6-7(5) 6-4 [H2H]
SFMichael Linzer (3) (AUT)Marcin Gawron (1) (POL)1-6 7-6(0) 6-1 [H2H]
SFAxel Michon (2) (FRA)Victor-Mugurel Anagnastopol (4) (ROU)7-6(4) 7-5 [H2H]
QFMarcin Gawron (1) (POL)Petru-Alexandru Luncanu (5) (ROU)6-4 6-2 [H2H]
QFMichael Linzer (3) (AUT)Alexander Lazov (WC) (BUL)6-1 6-2 [H2H]
QFVictor-Mugurel Anagnastopol (4) (ROU)Tihomir Grozdanov (6) (BUL)6-4 6-1 [H2H]
QFAxel Michon (2) (FRA)Ilie-Aurelian Giurgiu (Q) (ROU)6-1 6-1 [H2H]
R16Marcin Gawron (1) (POL)Paris Gemouchidis (GRE)6-1 6-0 [H2H]
R16Petru-Alexandru Luncanu (5) (ROU)Dimitar Kuzmanov (BUL)4-6 6-2 6-0 [H2H]
R16Michael Linzer (3) (AUT)Todor Enev (BUL)6-4 6-4 [H2H]
R16Alexander Lazov (WC) (BUL)Matthias Kolbe (GER)6-2 6-4 [H2H]
R16Tihomir Grozdanov (6) (BUL)Edoardo Eremin (ITA)6-4 6-2 [H2H]
R16Victor-Mugurel Anagnastopol (4) (ROU)Valentin Dimov (BUL)6-3 6-3 [H2H]
R16Ilie-Aurelian Giurgiu (Q) (ROU)Riccardo Sinicropi (8) (ITA)2-6 6-3 7-5 [H2H]
R16Axel Michon (2) (FRA)Jeroen Benard (Q) (NED)6-3 6-1 [H2H]
R32Marcin Gawron (1) (POL)Steven Moneke (GER)7-6(6) 6-2 [H2H]
R32Paris Gemouchidis (GRE)Dinko Halachev (WC) (BUL)6-2 6-0 [H2H]
R32Dimitar Kuzmanov (BUL)George Balafoutas (Q) (GRE)6-3 6-1 [H2H]
R32Petru-Alexandru Luncanu (5) (ROU)Robert Coman (ROU)3-6 7-5 6-3 [H2H]
R32Michael Linzer (3) (AUT)Gibril Diarra (Q) (AUT)6-4 6-4 [H2H]
R32Todor Enev (BUL)Egor Gerasimov (Q) (BLR)6-4 6-1 [H2H]
R32Alexander Lazov (WC) (BUL)Herbert Wiltschnig (AUT)6-2 6-2 [H2H]
R32Matthias Kolbe (GER)Gleb Alekseenko (7) (UKR)6-4 2-6 7-6(7) [H2H]
R32Tihomir Grozdanov (6) (BUL)Ilya Lebedev (RUS)3-6 6-1 6-1 [H2H]
R32Edoardo Eremin (ITA)Georgi Yordanov (Q) (BUL)6-2 3-6 6-0 [H2H]
R32Valentin Dimov (BUL)Serafim Grozev (WC) (BUL)7-6(5) 6-2 [H2H]
R32Victor-Mugurel Anagnastopol (4) (ROU)Adrian-Marin Dancescu (Q) (ROU)6-4 6-2 [H2H]
R32Riccardo Sinicropi (8) (ITA)Alessandro Bega (ITA)6-4 6-2 [H2H]
R32Ilie-Aurelian Giurgiu (Q) (ROU)Petar Trendafilov (WC) (BUL)7-5 4-6 6-4 [H2H]
R32Jeroen Benard (Q) (NED)Anton Manegin (RUS)6-0 6-0 [H2H]
R32Axel Michon (2) (FRA)Dimitar Ristovski (Q) (MKD)6-1 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FMatthias Kolbe (GER)
Steven Moneke (GER)
Marcin Gawron (2) (POL)
Michael Linzer (AUT)
6-3 6-4
SFMatthias Kolbe (GER)
Steven Moneke (GER)
Valentin Dimov (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
6-2 6-2
SFMarcin Gawron (2) (POL)
Michael Linzer (AUT)
Joseph Kasnetz (WC) (USA)
Dominik Schulz (GER)
6-4 7-6(3)
QFValentin Dimov (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
Gleb Alekseenko (1) (UKR)
Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU)
6-1 5-7 [13-11]
QFMatthias Kolbe (GER)
Steven Moneke (GER)
Trent Aaron (4) (USA)
Paris Gemouchidis (GRE)
6-2 6-4
QFJoseph Kasnetz (WC) (USA)
Dominik Schulz (GER)
Egor Gerasimov (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
7-6(3) 6-4
QFMarcin Gawron (2) (POL)
Michael Linzer (AUT)
Serafim Grozev (BUL)
Dimitar Kuzmanov (BUL)
6-2 6-2
R16Gleb Alekseenko (1) (UKR)
Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU)
Jeroen Benard (NED)
Gibril Diarra (AUT)
6-3 6-2
R16Valentin Dimov (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
Edoardo Eremin (ITA)
Pavel Kuzin (UKR)
4-6 6-1 [12-10]
R16Trent Aaron (4) (USA)
Paris Gemouchidis (GRE)
Robert Coman (ROU)
Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)
7-5 3-6 [12-10]
R16Matthias Kolbe (GER)
Steven Moneke (GER)
Plamen Avuski (WC) (BUL)
Nedyalko Kraev (BUL)
6-0 6-1
R16Egor Gerasimov (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
Adrian-Marin Dancescu (A) (ROU)
Ciprian Popa (ROU)
7-5 7-6(4)
R16Joseph Kasnetz (WC) (USA)
Dominik Schulz (GER)
Petru-Alexandru Luncanu (3) (ROU)
Anton Manegin (RUS)
7-5 1-6 [10-8]
R16Serafim Grozev (BUL)
Dimitar Kuzmanov (BUL)
Ilya Lebedev (RUS)
Denis Rybanov (RUS)
6-4 6-2
R16Marcin Gawron (2) (POL)
Michael Linzer (AUT)
Shalva Dzhanashia (WC) (RUS)
Philipp Skvortsov (RUS)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)Shalva Dzhanashia (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q1George Balafoutas (GRE)Aleksandar Velev (BUL)6-1 6-0 [H2H]
Q1Jeroen Benard (3) (NED)Andrei Cociasu (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q1Gibril Diarra (AUT)Vlad Stefan (ROU)6-7(4) 7-6(5) 6-3 [H2H]
Q1Adrian-Marin Dancescu (5) (ROU)Andreas Konstantinos Stergiou (GRE)6-0 6-1 [H2H]
Q1Egor Gerasimov (6) (BLR)Ciprian Popa (ROU)6-3 6-0 [H2H]
Q1Georgi Yordanov (BUL)Joseph Kasnetz (USA)6-3 6-2 [H2H]
Q1Dimitar Ristovski (MKD)Athanasios Verbis (GRE)5-7 6-4 6-4 [H2H]
Q2Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)Andrei Savulescu (1) (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q2Shalva Dzhanashia (RUS)Martin Tomov (WC) (BUL)6-3 6-3 [H2H]
Q2Aleksandar Velev (BUL)Vladzimir Kruk (2) (BLR)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2George Balafoutas (GRE)Ibrahim Karmadzha (BUL)6-3 6-0 [H2H]
Q2Jeroen Benard (3) (NED)Vlad Corneliu Pop (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q2Andrei Cociasu (ROU)Igor Andonovski (MKD)6-1 6-3 [H2H]
Q2Gibril Diarra (AUT)Dragos Dima (4) (ROU)6-1 4-6 6-1 [H2H]
Q2Vlad Stefan (ROU)Vasil Shandarov (BUL)6-1 6-0 [H2H]
Q2Adrian-Marin Dancescu (5) (ROU)Borislav Bonchev (BUL)6-3 6-3 [H2H]
Q2Andreas Konstantinos Stergiou (GRE)Nedyalko Kraev (BUL)6-2 6-0 [H2H]
Q2Egor Gerasimov (6) (BLR)Besir Durguti (MKD)6-4 6-2 [H2H]
Q2Ciprian Popa (ROU)Catalin-Petre Nedelescu (ROU)6-3 6-3 [H2H]
Q2Joseph Kasnetz (USA)Pavel Kuzin (UKR)6-0 6-4 [H2H]
Q2Georgi Yordanov (BUL)Marcel Radev (BUL)6-3 4-6 6-2 [H2H]
Q2Dimitar Ristovski (MKD)Andreas Neykov (BUL)3-6 7-5 6-4 [H2H]
Q2Athanasios Verbis (GRE)Sebastian Padure (9) (ROU)4-6 7-5 7-6(9) [H2H]
Q3Andrei Savulescu (1) (ROU)Bye
Q3Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)Denis Rybanov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Martin Tomov (WC) (BUL)Nikola Telkedzhiev (BUL)6-3 7-5 [H2H]
Q3Shalva Dzhanashia (RUS)Yumer Yumerov (WC) (BUL)6-1 6-2 [H2H]
Q3Vladzimir Kruk (2) (BLR)Bye
Q3Aleksandar Velev (BUL)Marko Radlovacki (SWE)6-4 6-2 [H2H]
Q3George Balafoutas (GRE)Dimitar Petrov (WC) (BUL)6-2 6-2 [H2H]
Q3Ibrahim Karmadzha (BUL)Petar Atanasov (WC) (BUL)6-4 6-4 [H2H]
Q3Jeroen Benard (3) (NED)Bye
Q3Vlad Corneliu Pop (ROU)Nikolay Draganov (BUL)6-3 7-5 [H2H]
Q3Igor Andonovski (MKD)Pietro Campi (ITA)6-3 7-6(0) [H2H]
Q3Andrei Cociasu (ROU)Kosta Karamiha (MKD)6-0 6-0 [H2H]
Q3Dragos Dima (4) (ROU)Bye
Q3Gibril Diarra (AUT)Alexandru Grigorita (ROU)7-5 6-0 [H2H]
Q3Vlad Stefan (ROU)Maximilian Schmuck (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q3Vasil Shandarov (BUL)Joan Tsonev (WC) (BUL)6-4 6-3 [H2H]
Q3Adrian-Marin Dancescu (5) (ROU)Bye
Q3Borislav Bonchev (BUL)Antonio Stoynev (BUL)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Nedyalko Kraev (BUL)Alexandros Kanaris (GRE)6-2 6-2 [H2H]
Q3Andreas Konstantinos Stergiou (GRE)Zlatozar Dimitrov (WC) (BUL)6-0 6-3 [H2H]
Q3Egor Gerasimov (6) (BLR)Bye
Q3Besir Durguti (MKD)Plamen Avuski (BUL)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ciprian Popa (ROU)Trent Aaron (USA)6-1 6-3 [H2H]
Q3Catalin-Petre Nedelescu (ROU)Razvan Ioan Dumitrescu (ROU)6-4 6-4 [H2H]
Q3Joseph Kasnetz (USA)Stefan Micov (7) (MKD)6-2 7-6(13) [H2H]
Q3Pavel Kuzin (UKR)Yury Vaschenko (RUS)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Marcel Radev (BUL)Petar Georgiev (BUL)6-2 6-1 [H2H]
Q3Georgi Yordanov (BUL)Aleksandar Stoyanovski (WC) (BUL)6-1 6-1 [H2H]
Q3Andreas Neykov (BUL)Dominik Schulz (8) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Dimitar Ristovski (MKD)Milen Ianakiev (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Athanasios Verbis (GRE)Philipp Skvortsov (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Sebastian Padure (9) (ROU)Adrian Stoimenov (BUL)6-0 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Bulgaria F2 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Bulgaria F2 Futures?