ATP Bulgaria F2 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Bulgaria F2 Futures Discussion!


Share This...


Bulgaria F2 Futures Event Details:

2008-05-12Clay
OutdoorRousse, Bulgaria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bulgaria F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMaxime Authom (5) (BEL)Yannick Mertens (3) (BEL)7-6(4) 6-3 [H2H]
SFYannick Mertens (3) (BEL)Ivaylo Traykov (1) (BUL)6-3 6-1 [H2H]
SFMaxime Authom (5) (BEL)Pirmin Haenle (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
QFIvaylo Traykov (1) (BUL)Tihomir Grozdanov (BUL)6-1 6-4 [H2H]
QFYannick Mertens (3) (BEL)Simeon Ivanov (BUL)6-4 6-1 [H2H]
QFPirmin Haenle (Q) (GER)Robin Roshardt (SUI)6-2 2-6 6-4 [H2H]
QFMaxime Authom (5) (BEL)Bogdan-Victor Leonte (2) (ROU)6-1 6-2 [H2H]
R16Ivaylo Traykov (1) (BUL)Oscar Sabate-Bretos (SE) (ESP)7-5 3-6 6-2 [H2H]
R16Tihomir Grozdanov (BUL)Yordan Kanev (BUL)6-2 6-1 [H2H]
R16Yannick Mertens (3) (BEL)Ivan Nedelko (RUS)6-1 6-3 [H2H]
R16Simeon Ivanov (BUL)Yury Shirshov (LL) (RUS)6-4 6-2 [H2H]
R16Pirmin Haenle (Q) (GER)Milan Zekic (YUG)6-3 6-3 [H2H]
R16Robin Roshardt (SUI)Germain Gigounon (Q) (BEL)6-4 6-1 [H2H]
R16Maxime Authom (5) (BEL)Marco Simoni (Q) (ITA)5-7 6-4 6-1 [H2H]
R16Bogdan-Victor Leonte (2) (ROU)Frederic De Fays (Q) (BEL)1-6 6-2 7-5 [H2H]
R32Ivaylo Traykov (1) (BUL)Tzvetan Mihov (WC) (BUL)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Oscar Sabate-Bretos (SE) (ESP)Alexander Lazov (WC) (BUL)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Tihomir Grozdanov (BUL)Anas Fattar (MAR)6-1 6-7(3) 6-4 [H2H]
R32Yordan Kanev (BUL)Ilia Kushev (8) (BUL)7-5 Retired[H2H]
R32Yannick Mertens (3) (BEL)Vasil Mladenov (BUL)6-3 6-3 [H2H]
R32Ivan Nedelko (RUS)Andrea Alviano (Q) (ITA)6-4 6-2 [H2H]
R32Simeon Ivanov (BUL)Valentin Dimov (WC) (BUL)6-4 6-3 [H2H]
R32Yury Shirshov (LL) (RUS)Adrian-Vasile Gavrila (6) (ROU)3-6 7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Milan Zekic (YUG)Mikhail Vasiliev (7) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R32Pirmin Haenle (Q) (GER)Ilija Martinoski (Q) (MKD)7-5 7-6(2) [H2H]
R32Robin Roshardt (SUI)Aleksandar Cvetkov (Q) (YUG)7-5 6-2 [H2H]
R32Germain Gigounon (Q) (BEL)Artemon Apostu-Efremov (4) (ROU)6-3 4-6 6-4 [H2H]
R32Maxime Authom (5) (BEL)Siarhei Betau (BLR)7-5 6-1 [H2H]
R32Marco Simoni (Q) (ITA)Dmytro Kamynin (Q) (UKR)6-2 6-2 [H2H]
R32Frederic De Fays (Q) (BEL)Stefan Mitev (WC) (BUL)6-0 6-1 [H2H]
R32Bogdan-Victor Leonte (2) (ROU)Roman Kelecic (LL) (CRO)6-1 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FBogdan-Victor Leonte (3) (ROU)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Yannick Mertens (4) (BEL)
Milan Zekic (YUG)
7-6(5) 6-3
SFYannick Mertens (4) (BEL)
Milan Zekic (YUG)
Roman Kelecic (CRO)
Boran Poljancic (CRO)
6-4 6-4
SFBogdan-Victor Leonte (3) (ROU)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Siarhei Betau (2) (BLR)
Vasil Mladenov (BUL)
6-4 6-0
QFRoman Kelecic (CRO)
Boran Poljancic (CRO)
Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)
Adrian-Vasile Gavrila (ROU)
6-3 3-6 [10-5]
QFYannick Mertens (4) (BEL)
Milan Zekic (YUG)
Frederic De Fays (BEL)
Germain Gigounon (BEL)
1-6 7-6(4) [10-3]
QFBogdan-Victor Leonte (3) (ROU)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Alexander Lazov (BUL)
Stefan Mitev (BUL)
6-2 6-4
QFSiarhei Betau (2) (BLR)
Vasil Mladenov (BUL)
Maxime Authom (BEL)
Matt Fox (AUS)
7-6(3) 1-6 [10-5]
R16Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)
Adrian-Vasile Gavrila (ROU)
Shendrit Deari (MKD)
Ilija Martinoski (MKD)
6-4 6-3
R16Roman Kelecic (CRO)
Boran Poljancic (CRO)
Andrea Alviano (ITA)
Marco Simoni (ITA)
6-7(8) 6-4 [10-6]
R16Yannick Mertens (4) (BEL)
Milan Zekic (YUG)
Dmytro Kamynin (UKR)
Matija Palinic (CRO)
6-1 6-3
R16Frederic De Fays (BEL)
Germain Gigounon (BEL)
Nikola Bubnic (SCG)
Aleksandar Cvetkov (YUG)
7-6(3) 6-0
R16Alexander Lazov (BUL)
Stefan Mitev (BUL)
Nikola Dimitrov (BUL)
Anas Fattar (MAR)
6-2 6-7(3) [10-4]
R16Bogdan-Victor Leonte (3) (ROU)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Ilia Kushev (BUL)
Tzvetan Mihov (BUL)
6-0 6-1
R16Maxime Authom (BEL)
Matt Fox (AUS)
Tihomir Grozdanov (BUL)
Simeon Ivanov (BUL)
7-6(6) 6-4
R16Siarhei Betau (2) (BLR)
Vasil Mladenov (BUL)
Valentin Dimov (BUL)
Yordan Kanev (BUL)
6-7(6) 6-4 [10-3]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Pirmin Haenle (1) (GER)Marko Begovic (YUG)7-6(1) 6-0 [H2H]
Q1Ilija Martinoski (2) (MKD)Matija Palinic (CRO)6-1 6-2 [H2H]
Q1Marco Simoni (3) (ITA)Danail Tarpov (BUL)6-2 2-6 6-1 [H2H]
Q1Dmytro Kamynin (4) (UKR)Diego Conca-Carbonell (ESP)6-3 6-4 [H2H]
Q1Aleksandar Cvetkov (5) (YUG)Javier Peris-Inigo (ESP)6-4 6-3 [H2H]
Q1Andrea Alviano (ITA)Roman Kelecic (6) (CRO)7-5 6-0 [H2H]
Q1Frederic De Fays (7) (BEL)Yury Shirshov (12) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q1Germain Gigounon (BEL)Boran Poljancic (10) (CRO)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Pirmin Haenle (1) (GER)Angel Mirchev (BUL)6-0 6-0 [H2H]
Q2Marko Begovic (YUG)Martin Velev (BUL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Ilija Martinoski (2) (MKD)Nikolay Argirov (BUL)6-2 6-0 [H2H]
Q2Matija Palinic (CRO)Oscar Colomina-Gay (ESP)5-7 6-3 6-2 [H2H]
Q2Marco Simoni (3) (ITA)Georgi Yordanov (BUL)6-2 6-2 [H2H]
Q2Danail Tarpov (BUL)Eduardo Javier Autran Niedbalski (CHI)6-0 6-1 [H2H]
Q2Dmytro Kamynin (4) (UKR)Nikolay Gromov (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q2Diego Conca-Carbonell (ESP)Alex O'donohue (AUS)6-1 4-6 6-4 [H2H]
Q2Aleksandar Cvetkov (5) (YUG)Stanislav Bykov (KAZ)6-4 6-4 [H2H]
Q2Javier Peris-Inigo (ESP)Predrag Nedeljkovic (9) (SCG)6-1 6-4 [H2H]
Q2Roman Kelecic (6) (CRO)Nikola Bubnic (SCG)6-0 6-1 [H2H]
Q2Andrea Alviano (ITA)Rumen Gospodinov (11) (BUL)6-2 6-4 [H2H]
Q2Frederic De Fays (7) (BEL)Vasil Shandarov (BUL)6-0 6-0 [H2H]
Q2Yury Shirshov (12) (RUS)Nikola Dimitrov (BUL)6-0 7-6(2) [H2H]
Q2Germain Gigounon (BEL)Shendrit Deari (8) (MKD)6-1 6-2 [H2H]
Q2Boran Poljancic (10) (CRO)Serafim Grozev (BUL)7-5 6-1 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (1) (GER)Bye
Q3Angel Mirchev (BUL)Bye
Q3Marko Begovic (YUG)Bye
Q3Martin Velev (BUL)Bye
Q3Ilija Martinoski (2) (MKD)Bye
Q3Nikolay Argirov (BUL)Bye
Q3Matija Palinic (CRO)Martin Ilijeski (MKD)6-0 6-2 [H2H]
Q3Oscar Colomina-Gay (ESP)Bye
Q3Marco Simoni (3) (ITA)Bye
Q3Georgi Yordanov (BUL)Bye
Q3Danail Tarpov (BUL)Bye
Q3Eduardo Javier Autran Niedbalski (CHI)Bye
Q3Dmytro Kamynin (4) (UKR)Bye
Q3Nikolay Gromov (RUS)Krasen Stoychev (BUL)6-0 6-0 [H2H]
Q3Alex O'donohue (AUS)Bye
Q3Diego Conca-Carbonell (ESP)Bye
Q3Aleksandar Cvetkov (5) (YUG)Bye
Q3Stanislav Bykov (KAZ)Bye
Q3Javier Peris-Inigo (ESP)Bye
Q3Predrag Nedeljkovic (9) (SCG)Bye
Q3Roman Kelecic (6) (CRO)Bye
Q3Nikola Bubnic (SCG)Matt Fox (AUS)7-6(8) 7-6(5) [H2H]
Q3Andrea Alviano (ITA)Bye
Q3Rumen Gospodinov (11) (BUL)Bye
Q3Frederic De Fays (7) (BEL)Bye
Q3Vasil Shandarov (BUL)Bye
Q3Nikola Dimitrov (BUL)Bye
Q3Yury Shirshov (12) (RUS)Bye
Q3Shendrit Deari (8) (MKD)Bye
Q3Germain Gigounon (BEL)Ivelin Kolev (BUL)6-1 6-1 [H2H]
Q3Serafim Grozev (BUL)Bye
Q3Boran Poljancic (10) (CRO)Bye


What's your opinion on the ATP Bulgaria F2 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Bulgaria F2 Futures?