ATP Bukhara Challenger Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Bukhara Challenger Discussion!


Share This...


Bukhara Challenger Event Details:

2001-10-01Hard
OutdoorBukhara, Uzbekistan
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bukhara Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJohn van Lottum (1) (NLD)Oleg Ogorodov (3) (UZB)6-1 6-1[H2H]
SFJohn van Lottum (1) (NLD)Denis Golovanov (4) (RUS)6-3 6-3[H2H]
SFOleg Ogorodov (3) (UZB)Vadim Kutsenko (2) (RUS)4-6 6-4 6-1[H2H]
QFJohn van Lottum (1) (NLD)Viktor Bruthans (SVK)6-4 7-5[H2H]
QFDenis Golovanov (4) (RUS)Mikhail Elgin (RUS)6-1 3-6 6-3[H2H]
QFOleg Ogorodov (3) (UZB)Rogier Wassen (7) (NLD)6-3 2-6 6-4[H2H]
QFVadim Kutsenko (2) (RUS)Alexey Gavrilov (RUS)6-1 6-7(3) 7-5[H2H]
R16John van Lottum (1) (NLD)Dmitriy Tomashevich (UZB)7-6(4) 6-4[H2H]
R16Viktor Bruthans (SVK)Dmitri Vlasov (6) (RUS)7-6(5) 6-3[H2H]
R16Denis Golovanov (4) (RUS)Anton Kokurin (UZB)7-6(3) 6-4[H2H]
R16Mikhail Elgin (RUS)Artem Derepasko (5) (RUS)6-4 6-4[H2H]
R16Rogier Wassen (7) (NLD)Melle Van Gemerden (NLD)7-5 6-2[H2H]
R16Oleg Ogorodov (3) (UZB)Denis Gremelmayr (GER)0-6 6-3 7-6(7)[H2H]
R16Alexey Gavrilov (RUS)Aisam Qureshi (8) (PAK)4-6 6-4 7-5[H2H]
R16Vadim Kutsenko (2) (RUS)Alexander Shvets (BLR)5-7 6-3 6-4[H2H]
R32John van Lottum (1) (NLD)Malte Commandeur (WC) (GER)6-3 6-1[H2H]
R32Dmitriy Tomashevich (UZB)Todor Enev (BUL)6-2 6-2[H2H]
R32Viktor Bruthans (SVK)Murad Inoyatov (WC) (UZB)6-1 6-2[H2H]
R32Dmitri Vlasov (6) (RUS)Alexey Kedryuk (Q) (KAZ)6-4 7-6(8)[H2H]
R32Denis Golovanov (4) (RUS)Dmitri Mazur (UZB)6-4 6-1[H2H]
R32Anton Kokurin (UZB)Alexander Sikanov (Q) (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Mikhail Elgin (RUS)Lior Dahan (ISR)6-4 7-5[H2H]
R32Artem Derepasko (5) (RUS)Pavel Ivanov (Q) (RUS)6-0 6-2[H2H]
R32Rogier Wassen (7) (NLD)Sergei Krotiouk (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Melle Van Gemerden (NLD)Abdul-Hamid Makhkamov (WC) (UZB)6-3 6-4[H2H]
R32Denis Gremelmayr (GER)Farrukh Dustov (WC) (UZB)6-1 6-4[H2H]
R32Oleg Ogorodov (3) (UZB)Vladimir Pavicevic (SRB)6-3 4-6 6-4[H2H]
R32Aisam Qureshi (8) (PAK)Artemon Apostu-Efremov (ROU)6-2 6-2[H2H]
R32Alexey Gavrilov (RUS)Branislav Sekac (SVK)7-6(5) 4-6 6-3[H2H]
R32Alexander Shvets (BLR)Juraj Hasko (SVK)6-3 6-7(3) 6-3[H2H]
R32Vadim Kutsenko (2) (RUS)Andrey Merinov (Q) (RUS)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FAisam Qureshi (2) (PAK)
Rogier Wassen (NLD)
Alexey Kedryuk (KAZ)
Alexander Shvets (BLR)
6-2 6-4
SFAlexey Kedryuk (KAZ)
Alexander Shvets (BLR)
Lior Dahan (ISR)
Sergei Krotiouk (RUS)
6-4 6-3
SFAisam Qureshi (2) (PAK)
Rogier Wassen (NLD)
Artem Derepasko (RUS)
Mikhail Elgin (RUS)
WO
QFLior Dahan (ISR)
Sergei Krotiouk (RUS)
Farrukh Dustov (WC) (UZB)
Murad Inoyatov (UZB)
6-1 4-6 6-2
QFAlexey Kedryuk (KAZ)
Alexander Shvets (BLR)
Viktor Bruthans (4) (SVK)
Branislav Sekac (SVK)
1-6 7-6(6) 6-2
QFArtem Derepasko (RUS)
Mikhail Elgin (RUS)
Anton Kokurin (UZB)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
6-4 6-3
QFAisam Qureshi (2) (PAK)
Rogier Wassen (NLD)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Kirill Ivanov-Smolensky (RUS)
6-2 6-2
R16Lior Dahan (ISR)
Sergei Krotiouk (RUS)
Denis Golovanov (1) (RUS)
Vadim Kutsenko (RUS)
6-4 6-4
R16Farrukh Dustov (WC) (UZB)
Murad Inoyatov (UZB)
Malte Commandeur (WC) (GER)
Alexander Karpenko (UKR)
6-4 7-6(2)
R16Viktor Bruthans (4) (SVK)
Branislav Sekac (SVK)
Alexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
6-1 6-1
R16Alexey Kedryuk (KAZ)
Alexander Shvets (BLR)
Todor Enev (BUL)
Dmitri Vlasov (RUS)
6-3 6-3
R16Anton Kokurin (UZB)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
Juraj Hasko (SVK)
Michal Varsanyi (SVK)
6-4 6-4
R16Artem Derepasko (RUS)
Mikhail Elgin (RUS)
Oleg Ogorodov (3) (UZB)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-2 6-4
R16Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Kirill Ivanov-Smolensky (RUS)
Denis Gremelmayr (Q) (GER)
Timo Nigri (GER)
7-6(4) 6-3
R16Aisam Qureshi (2) (PAK)
Rogier Wassen (NLD)
Vladimir Bistryavichus (WC) (UZB)
Dmitri Mazur (UZB)
6-1 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrey Merinov (6) (RUS)Kirill Ivanov-Smolensky (1) (RUS)7-6(5) 5-7 7-5[H2H]
Q1Alexey Kedryuk (2) (KAZ)Dmitri Sitak (5) (RUS)7-6(6) 4-6 6-2[H2H]
Q1Alexander Sikanov (3) (RUS)Evgueni Plougarev (MDA)6-3 6-1[H2H]
Q1Pavel Ivanov (7) (RUS)Aleksandr Yarmola (4) (UKR)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q2Kirill Ivanov-Smolensky (1) (RUS)Nikolay Mishin (RUS)6-3 7-6(4)[H2H]
Q2Andrey Merinov (6) (RUS)Andrei Mazkun (RUS)7-6(3) 7-5[H2H]
Q2Alexey Kedryuk (2) (KAZ)Nikolai Dyachok (UKR)3-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Dmitri Sitak (5) (RUS)Denis Kurmatov (UZB)6-2 6-4[H2H]
Q2Alexander Sikanov (3) (RUS)Dias Doskarayev (KAZ)4-6 6-2 7-5[H2H]
Q2Evgueni Plougarev (MDA)Timo Nigri (8) (GER)6-2 3-6 7-5[H2H]
Q2Aleksandr Yarmola (4) (UKR)Vladimir Bistryavichus (UZB)6-2 6-3[H2H]
Q2Pavel Ivanov (7) (RUS)Sobir Ochilov (WC) (UZB)6-4 6-2[H2H]
Q3Kirill Ivanov-Smolensky (1) (RUS)Eduard Koifman (KGZ)6-7(6) 6-0 6-0[H2H]
Q3Nikolay Mishin (RUS)Andrei Khlebnikov (UZB)6-1 6-4[H2H]
Q3Andrei Mazkun (RUS)Vadim Sergueev (RUS)6-4 4-2 Retired[H2H]
Q3Andrey Merinov (6) (RUS)Denis Istomin (WC) (UZB)6-3 6-4[H2H]
Q3Alexey Kedryuk (2) (KAZ)Alexander Maltsev (UZB)6-3 5-7 6-1[H2H]
Q3Nikolai Dyachok (UKR)Sarvar Ikramov (WC) (UZB)6-1 6-3[H2H]
Q3Denis Kurmatov (UZB)Dennis Isaev (WC) (UZB)6-4 6-1[H2H]
Q3Dmitri Sitak (5) (RUS)Teymuraz Gabashvili (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q3Alexander Sikanov (3) (RUS)Denis Salimsakov (UZB)7-6(4) 6-4[H2H]
Q3Dias Doskarayev (KAZ)Ivan Kokurin (WC) (UZB)6-2 6-2[H2H]
Q3Evgueni Plougarev (MDA)Alexander Karpenko (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q3Timo Nigri (8) (GER)Alexei Filenkov (RUS)7-6(1) 7-5[H2H]
Q3Aleksandr Yarmola (4) (UKR)Michael Ouvarov ()6-3 6-2[H2H]
Q3Vladimir Bistryavichus (UZB)Suhrob Tairov (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q3Sobir Ochilov (WC) (UZB)Sanjar Shodiev (UZB)6-1 6-1[H2H]
Q3Pavel Ivanov (7) (RUS)Anton Mavrin (WC) (UZB)6-2 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Denis Gremelmayr (1) (GER)
Timo Nigri (GER)
Pavel Ivanov (2) (RUS)
Andrey Merinov (RUS)
6-2 2-6 6-2
Q2Denis Gremelmayr (1) (GER)
Timo Nigri (GER)
Nikolai Dyachok (UKR)
Alexander Maltsev (UZB)
6-1 3-6 6-1
Q2Pavel Ivanov (2) (RUS)
Andrey Merinov (RUS)
Sarvar Ikramov (WC) (UZB)
Dennis Isaev (UZB)
6-0 6-4