ATP Bucharest Challenger Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Bucharest Challenger Discussion!


Share This...


Bucharest Challenger Event Details:

2001-05-28Clay
OutdoorBucharest, Romania
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bucharest Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIrakli Labadze (4) (GEO)Emilio Benfele-Alvarez (5) (ESP)6-4 6-2[H2H]
SFEmilio Benfele-Alvarez (5) (ESP)Filippo Volandri (ITA)6-3 2-6 6-2[H2H]
SFIrakli Labadze (4) (GEO)Ronald Agenor (8) (USA)4-6 6-1 7-5[H2H]
QFEmilio Benfele-Alvarez (5) (ESP)Orlin Stanoytchev (BUL)6-2 3-6 6-2[H2H]
QFFilippo Volandri (ITA)Tomas Zib (7) (CZE)6-1 6-3[H2H]
QFIrakli Labadze (4) (GEO)Oscar Serrano-Gamez (6) (ESP)6-2 6-4[H2H]
QFRonald Agenor (8) (USA)Attila Savolt (2) (HUN)6-2 4-6 6-4[H2H]
R16Orlin Stanoytchev (BUL)Filippo Messori (ITA)3-6 6-0 7-6(6)[H2H]
R16Emilio Benfele-Alvarez (5) (ESP)Yuriy Schukin (KAZ)6-4 6-2[H2H]
R16Filippo Volandri (ITA)Denis Golovanov (RUS)6-4 6-7(3) 6-3[H2H]
R16Tomas Zib (7) (CZE)Vince Spadea (USA)4-6 6-2 6-4[H2H]
R16Oscar Serrano-Gamez (6) (ESP)Oliver Gross (GER)1-6 6-3 6-2[H2H]
R16Irakli Labadze (4) (GEO)Juan Giner (Q) (ESP)3-6 6-3 7-5[H2H]
R16Ronald Agenor (8) (USA)Christian Banzer (WC) (GER)6-2 6-1[H2H]
R16Attila Savolt (2) (HUN)Marco Meneschincheri (PR) (ITA)6-4 6-1[H2H]
R32Orlin Stanoytchev (BUL)Markus Hantschk (1) (GER)6-4 6-4[H2H]
R32Filippo Messori (ITA)Florian Grewe (WC) (GER)6-1 6-2[H2H]
R32Yuriy Schukin (KAZ)Solon Peppas (GRC)7-6(8) 6-2[H2H]
R32Emilio Benfele-Alvarez (5) (ESP)Renzo Furlan (ITA)5-7 7-6(9) 6-2[H2H]
R32Filippo Volandri (ITA)Kevin Kim (3) (USA)6-4 6-1[H2H]
R32Denis Golovanov (RUS)Vasilis Mazarakis (GRC)3-6 6-4 6-3[H2H]
R32Vince Spadea (USA)Diego Hipperdinger (ESP)7-6(5) 2-6 6-1[H2H]
R32Tomas Zib (7) (CZE)Mose Navarra (ITA)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Oscar Serrano-Gamez (6) (ESP)Olivier Patience (Q) (FRA)6-3 6-2[H2H]
R32Oliver Gross (GER)Victor Hanescu (WC) (ROU)7-6(7) 4-6 6-0[H2H]
R32Juan Giner (Q) (ESP)Leonardo Azzaro (Q) (ITA)6-2 4-6 6-3[H2H]
R32Irakli Labadze (4) (GEO)Francisco Costa (BRA)4-6 7-6(3) 6-4[H2H]
R32Ronald Agenor (8) (USA)Oleg Ogorodov (UZB)5-7 6-4 6-1[H2H]
R32Christian Banzer (WC) (GER)Roger Krajcovic (WC) (HUN)6-1 6-0[H2H]
R32Marco Meneschincheri (PR) (ITA)Eric Prodon (Q) (FRA)7-6(3) 6-3[H2H]
R32Attila Savolt (2) (HUN)Stefano Tarallo (ITA)6-2 7-5[H2H]
Men's Doubles
FMark Merklein (1) (BHS)
Paul Rosner (RSA)
Ionut Moldovan (2) (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
6-4 6-4
SFMark Merklein (1) (BHS)
Paul Rosner (RSA)
Mose Navarra (ITA)
Gavin Sontag (USA)
6-4 4-6 6-2
SFIonut Moldovan (2) (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Filippo Messori (ITA)
Attila Savolt (HUN)
7-5 5-7 6-4
QFMark Merklein (1) (BHS)
Paul Rosner (RSA)
Petr Kovacka (CZE)
Tomas Zib (CZE)
6-2 6-4
QFMose Navarra (ITA)
Gavin Sontag (USA)
Victor Hanescu (WC) (ROU)
Victor Ionita (ROU)
6-3 6-4
QFFilippo Messori (ITA)
Attila Savolt (HUN)
Wim Neefs (4) (BEL)
Djalmar Sistermans (NLD)
6-3 6-4
QFIonut Moldovan (2) (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Emilio Benfele-Alvarez (ESP)
Denis Golovanov (RUS)
7-6(1) 6-0
R16Mark Merklein (1) (BHS)
Paul Rosner (RSA)
Artemon Apostu-Efremov (Q) (ROU)
Catalin-Ionut Gard (ROU)
7-6(2) 6-1
R16Petr Kovacka (CZE)
Tomas Zib (CZE)
Juan Giner (ESP)
Jerry Turek (CAN)
6-3 6-2
R16Victor Hanescu (WC) (ROU)
Victor Ionita (ROU)
Irakli Labadze (3) (GEO)
Oleg Ogorodov (UZB)
6-3 5-7 6-4
R16Mose Navarra (ITA)
Gavin Sontag (USA)
Kelly Gullett (USA)
Kevin Kim (USA)
6-2 7-5
R16Filippo Messori (ITA)
Attila Savolt (HUN)
Olivier Patience (FRA)
Orlin Stanoytchev (BUL)
7-6(4) 7-6(5)
R16Wim Neefs (4) (BEL)
Djalmar Sistermans (NLD)
Francisco Costa (BRA)
Diego Del Rio (ARG)
4-6 7-6(5) 6-2
R16Emilio Benfele-Alvarez (ESP)
Denis Golovanov (RUS)
Florian Grewe (WC) (GER)
Roger Krajcovic (HUN)
6-1 6-2
R16Ionut Moldovan (2) (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Christian Banzer (WC) (GER)
Marius Tomescu (ROU)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Eric Prodon (5) (FRA)Oliver Marach (1) (AUT)6-1 6-2[H2H]
Q1Juan Giner (7) (ESP)Gabriel Moraru (ROU)6-4 3-6 6-2[H2H]
Q1Leonardo Azzaro (3) (ITA)Artemon Apostu-Efremov (ROU)7-5 6-1[H2H]
Q1Olivier Patience (4) (FRA)Ionut Moldovan (6) (ROU)6-4 6-2[H2H]
Q2Oliver Marach (1) (AUT)Claudiu Antonescu (ROU)6-1 6-3[H2H]
Q2Eric Prodon (5) (FRA)Michael Berrer (GER)6-3 6-4[H2H]
Q2Gabriel Moraru (ROU)Frantisek Cermak (2) (CZE)6-2 6-0[H2H]
Q2Juan Giner (7) (ESP)Kenneth Carlsen (WC) (DNK)4-6 7-5 6-4[H2H]
Q2Leonardo Azzaro (3) (ITA)Catalin-Ionut Gard (ROU)6-1 6-4[H2H]
Q2Artemon Apostu-Efremov (ROU)Remus Farcas (ROU)6-4 6-3[H2H]
Q2Olivier Patience (4) (FRA)Jerry Turek (CAN)7-5 3-6 6-2[H2H]
Q2Ionut Moldovan (6) (ROU)Victor Ionita (ROU)6-2 6-7(5) 6-1[H2H]
Q3Oliver Marach (1) (AUT)Eden Lica (ROU)6-2 6-4[H2H]
Q3Claudiu Antonescu (ROU)Stefan Vargolici (ROU)6-3 6-4[H2H]
Q3Michael Berrer (GER)Melvyn Op der Heijde (NLD)1-6 7-6(4) 6-4[H2H]
Q3Eric Prodon (5) (FRA)Marcel-Ioan Miron (WC) (ROU)6-2 6-0[H2H]
Q3Frantisek Cermak (2) (CZE)Kelly Gullett (USA)6-1 6-3[H2H]
Q3Gabriel Moraru (ROU)David Abelson (CAN)6-2 6-2[H2H]
Q3Kenneth Carlsen (WC) (DNK)Florin Mergea (WC) (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q3Juan Giner (7) (ESP)Marian-Stefan Enciu (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Leonardo Azzaro (3) (ITA)Razvan Iliescu (ROU)6-4 6-1[H2H]
Q3Catalin-Ionut Gard (ROU)Teodor Bolanu (WC) (ROU)4-6 6-1 6-1[H2H]
Q3Remus Farcas (ROU)Teodor-Dacian Craciun (ROU)6-4 4-6 6-2[H2H]
Q3Artemon Apostu-Efremov (ROU)Mark Merklein (8) (BHS)6-2 6-4[H2H]
Q3Olivier Patience (4) (FRA)Gavin Sontag (USA)6-2 7-5[H2H]
Q3Jerry Turek (CAN)Bogdan Nitescu (WC) (ROU)7-6(3) 6-1[H2H]
Q3Victor Ionita (ROU)Constantin Obretin (WC) (ROU)7-6(2) 6-4[H2H]
Q3Ionut Moldovan (6) (ROU)Razvan Verone (ROU)6-2 7-5[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Catalin-Ionut Gard (ROU)
David Abelson (2) (CAN)
Ronald Agenor (USA)
6-2 6-2
Q2Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Catalin-Ionut Gard (ROU)
Leonardo Azzaro (1) (ITA)
Oliver Marach (AUT)
6-2 3-6 7-6(5)
Q2David Abelson (2) (CAN)
Ronald Agenor (USA)
Teodor-Dacian Craciun (WC) (ROU)
Razvan Iliescu (ROU)
6-3 6-3