ATP Brazil F4 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Brazil F4 Futures Discussion!


Share This...


Brazil F4 Futures Event Details:

2016-07-18Hard
OutdoorBrazil
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Brazil F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJose Pereira (1) (BRA)Mateo Nicolas Martinez (6) (ARG)7-5 7-5[H2H]
SFJose Pereira (1) (BRA)Leonardo Civita-Telles (WC) (BRA)6-1 3-6 6-3[H2H]
SFMateo Nicolas Martinez (6) (ARG)Carlos Eduardo Severino (2) (BRA)6-4 6-4[H2H]
QFJose Pereira (1) (BRA)Andrew Carter (8) (USA)6-1 6-2[H2H]
QFLeonardo Civita-Telles (WC) (BRA)Ricardo Hocevar (3) (BRA)6-4 6-4[H2H]
QFMateo Nicolas Martinez (6) (ARG)Filipe Brandao (BRA)6-2 6-3[H2H]
QFCarlos Eduardo Severino (2) (BRA)Andre Miele (5) (BRA)6-3 7-6(3)[H2H]
R16Jose Pereira (1) (BRA)Nicolas Santos (BRA)7-5 6-1[H2H]
R16Andrew Carter (8) (USA)Alex Blumenberg (BRA)6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Ricardo Hocevar (3) (BRA)Alan Kohen ()6-2 6-1[H2H]
R16Leonardo Civita-Telles (WC) (BRA)Oscar Jose Gutierrez (7) (BRA)1-6 6-1 6-4[H2H]
R16Mateo Nicolas Martinez (6) (ARG)Federico Moreno (ARG)6-7(3) 6-4 6-1[H2H]
R16Filipe Brandao (BRA)Alexandre Tsuchiya (4) (BRA)6-2 6-4[H2H]
R16Andre Miele (5) (BRA)Marvin Bernardo Becker Spiering (BRA)6-2 4-6 6-1[H2H]
R16Carlos Eduardo Severino (2) (BRA)Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (BRA)7-6(6) 6-3[H2H]
R32Jose Pereira (1) (BRA)Igor Marcondes (BRA)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Nicolas Santos (BRA)Felipe D'annunzio (ARG)6-2 6-2[H2H]
R32Alex Blumenberg (BRA)Andre Russo (BRA)6-1 6-2[H2H]
R32Andrew Carter (8) (USA)Gabriel Decamps (WC) (BRA)6-2 6-7(4) 6-4[H2H]
R32Ricardo Hocevar (3) (BRA)Federico Nicolas Bertucci (ARG)7-6(6) 6-2[H2H]
R32Alan Kohen ()Alejo Vilaro (ARG)7-5 4-6 6-4[H2H]
R32Leonardo Civita-Telles (WC) (BRA)Lourenco Gasperini (WC) (BRA)6-0 6-4[H2H]
R32Oscar Jose Gutierrez (7) (BRA)Facundo Jofre (ARG)6-1 6-3[H2H]
R32Mateo Nicolas Martinez (6) (ARG)Enrique Bogo (BRA)6-3 6-2[H2H]
R32Federico Moreno (ARG)Fernando Yamacita (BRA)6-4 3-6 7-6(2)[H2H]
R32Filipe Brandao (BRA)Eduardo Russi (WC) (BRA)6-2 6-3[H2H]
R32Alexandre Tsuchiya (4) (BRA)Marcelo Tebet (BRA)6-4 6-3[H2H]
R32Andre Miele (5) (BRA)Luis Britto (BRA)6-0 6-1[H2H]
R32Marvin Bernardo Becker Spiering (BRA)Fermin Peralta Martinez (ARG)6-7(5) 6-3 6-2[H2H]
R32Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (BRA)Juan Manuel Matute (ARG)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Carlos Eduardo Severino (2) (BRA)Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FRicardo Hocevar (1) (BRA)
Andre Miele (BRA)
Leonardo Civita-Telles (WC) (BRA)
Gabriel Decamps (BRA)
7-6(8) 6-4
SFRicardo Hocevar (1) (BRA)
Andre Miele (BRA)
Andrew Carter (3) (USA)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
7-5 6-1
SFLeonardo Civita-Telles (WC) (BRA)
Gabriel Decamps (BRA)
Filipe Brandao (4) (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
6-4 6-2
QFRicardo Hocevar (1) (BRA)
Andre Miele (BRA)
Marcelo Tebet (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
6-7(4) 6-3 20-18
QFAndrew Carter (3) (USA)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Federico Nicolas Bertucci (ARG)
Federico Moreno (ARG)
WO
QFFilipe Brandao (4) (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Luis Britto (BRA)
Nicolas Santos (BRA)
6-4 6-4
QFLeonardo Civita-Telles (WC) (BRA)
Gabriel Decamps (BRA)
Felipe Muzzi (WC) (BRA)
Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)
3-6 6-2 11-9
R16Ricardo Hocevar (1) (BRA)
Andre Miele (BRA)
Fermin Peralta Martinez (ARG)
Alejo Vilaro (ARG)
6-3 3-6 10-7
R16Marcelo Tebet (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
Jeff Guerrero (MEX)
Gonzalo Lavaselli (ARG)
6-3 3-6 10-3
R16Andrew Carter (3) (USA)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Alan Kohen ()
Juan Manuel Matute (ARG)
6-4 6-4
R16Federico Nicolas Bertucci (ARG)
Federico Moreno (ARG)
Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)
Ighor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)
6-1 6-4
R16Luis Britto (BRA)
Nicolas Santos (BRA)
Enrique Bogo (BRA)
Lourenco Gasperini (BRA)
6-4 6-1
R16Filipe Brandao (4) (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Facundo Jofre (ARG)
Agustin Suarez Gonzalez (ARG)
6-1 6-1
R16Felipe Muzzi (WC) (BRA)
Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)
Osni Junior (WC) (BRA)
Renato Lima (BRA)
6-7(6) 7-6(7) 10-5
R16Leonardo Civita-Telles (WC) (BRA)
Gabriel Decamps (BRA)
Eduardo Russi (2) (BRA)
Carlos Eduardo Severino (BRA)
3-6 7-5 10-6
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Luis Britto (BRA)Agustin Suarez Gonzalez (1) (ARG)7-5 6-3[H2H]
Q1Enrique Bogo (BRA)Asdrubal Gobernate (BRA)7-6(7) 6-4[H2H]
Q1Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (3) (BRA)Victor Bertoldo (BRA)6-2 7-5[H2H]
Q1Felipe Meligeni Rodrigues Alves (4) (BRA)Osni Junior (WC) (BRA)7-5 6-3[H2H]
Q1Marcelo Tebet (BRA)Johann SOARES Valinho (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q1Andre Russo (BRA)Igour Kenji Yoshimori (BRA)6-1 6-3[H2H]
Q1Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)Hugo Moura ()6-2 6-1[H2H]
Q1Felipe D'annunzio (ARG)Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)4-6 7-6(5) 6-3[H2H]
Q2Agustin Suarez Gonzalez (1) (ARG)Gilbert SOARES KLIER Junior (WC) (BRA)6-3 7-6(8)[H2H]
Q2Luis Britto (BRA)Cristian Luciano Pastore (WC) (ARG)6-4 6-3[H2H]
Q2Asdrubal Gobernate (BRA)Jeff Guerrero (2) (MEX)6-0 7-5[H2H]
Q2Enrique Bogo (BRA)Renato Teixeira Mendes (BRA)6-0 6-1[H2H]
Q2Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (3) (BRA)Enrico dos Santos Lima (BRA)6-0 6-4[H2H]
Q2Victor Bertoldo (BRA)Leonardo BORLENGHI Ruas (BRA)6-2 6-3[H2H]
Q2Felipe Meligeni Rodrigues Alves (4) (BRA)Kevin Borges Pereira (BRA)6-1 6-2[H2H]
Q2Osni Junior (WC) (BRA)Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q2Marcelo Tebet (BRA)Gonzalo Lavaselli (5) (ARG)6-4 6-1[H2H]
Q2Johann SOARES Valinho (BRA)Joao BAZIOTTI DE Campos (BRA)6-2 4-6 6-3[H2H]
Q2Igour Kenji Yoshimori (BRA)Pedro RAMPAZZO BAZIOTTI DE Campos (BRA)7-6(4) 7-5[H2H]
Q2Andre Russo (BRA)Angelo Yasuro Ito Tost (BRA)6-0 6-4[H2H]
Q2Hugo Moura ()Joao Vitor Cieri De Moura (BRA)6-3 4-6 7-5[H2H]
Q2Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)Ighor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)6-1 6-3[H2H]
Q2Felipe D'annunzio (ARG)Gabriel GUELL Bernardi (BRA)6-0 6-2[H2H]
Q2Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)Matheus Haruo Yoshida Moucachen (BRA)6-4 6-2[H2H]
Q3Agustin Suarez Gonzalez (1) (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Gilbert SOARES KLIER Junior (WC) (BRA)Lucas BOTTARI LOBAO DOS Santos (WC) (BRA)6-2 6-0[H2H]
Q3Luis Britto (BRA)Vitor Martins Rocha (BRA)7-5 6-2[H2H]
Q3UndecidedCristian Luciano Pastore (WC) (ARG)Bye[H2H]
Q3Jeff Guerrero (2) (MEX)ByeBye[H2H]
Q3Asdrubal Gobernate (BRA)Victor Zampieri Adorno (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Enrique Bogo (BRA)Fermin Tenti (ARG)6-4 6-4[H2H]
Q3UndecidedRenato Teixeira Mendes (BRA)Bye[H2H]
Q3Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (3) (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Enrico dos Santos Lima (BRA)Carlos Henrique Hooper (BRA)5-7 6-2 6-1[H2H]
Q3Victor Bertoldo (BRA)Gabriel FIGUEIREDO Balestero (BRA)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q3UndecidedLeonardo BORLENGHI Ruas (BRA)Bye[H2H]
Q3Felipe Meligeni Rodrigues Alves (4) (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Kevin Borges Pereira (BRA)Pedro DE GODOY Mancini (WC) (BRA)6-0 6-3[H2H]
Q3Osni Junior (WC) (BRA)Gabriel Ciro DA Silva (BRA)7-6(9) 6-3[H2H]
Q3UndecidedGabriel Pascotto Tumasonis (BRA)Bye[H2H]
Q3Gonzalo Lavaselli (5) (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Marcelo Tebet (BRA)Breno Lodis (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q3Johann SOARES Valinho (BRA)Matheus MACEDO Ribeiro (WC) (BRA)6-1 6-3[H2H]
Q3UndecidedJoao BAZIOTTI DE Campos (BRA)Bye[H2H]
Q3Pedro RAMPAZZO BAZIOTTI DE Campos (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Igour Kenji Yoshimori (BRA)Guilherme DE BARROS Carvalho (BRA)6-4 5-7 7-5[H2H]
Q3Angelo Yasuro Ito Tost (BRA)Thiago Yuji Yoshimori (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q3UndecidedAndre Russo (BRA)Bye[H2H]
Q3Hugo Moura ()ByeBye[H2H]
Q3Joao Vitor Cieri De Moura (BRA)Giovanni CURY Fragalle (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)Matheus RAMOS Nakamura (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3UndecidedIghor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)Bye[H2H]
Q3Gabriel GUELL Bernardi (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Felipe D'annunzio (ARG)Renato Lima (BRA)6-4 1-6 6-1[H2H]
Q3Matheus Haruo Yoshida Moucachen (BRA)Tulio Antunes Crepaldi (BRA)3-2 Retired[H2H]
Q3UndecidedGabriel De Andrade Bendazoli (BRA)Bye[H2H]