ATP Brazil F3 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Brazil F3 Futures Discussion!


Share This...


Brazil F3 Futures Event Details:

2016-07-11Clay
OutdoorBrazil
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Brazil F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGabriel Alejandro Hidalgo (4) (ARG)Ricardo Hocevar (3) (BRA)6-3 6-4[H2H]
SFGabriel Alejandro Hidalgo (4) (ARG)Fernando Yamacita (BRA)6-3 6-3[H2H]
SFRicardo Hocevar (3) (BRA)Igor Marcondes (BRA)6-4 6-3[H2H]
QFFernando Yamacita (BRA)Andre Miele (5) (BRA)6-1 6-4[H2H]
QFGabriel Alejandro Hidalgo (4) (ARG)Federico Nicolas Bertucci (ARG)7-5 6-0[H2H]
QFRicardo Hocevar (3) (BRA)Lourenco Gasperini (WC) (BRA)7-5 6-2[H2H]
QFIgor Marcondes (BRA)Rafael Matos (BRA)7-5 6-2[H2H]
R16Fernando Yamacita (BRA)Federico Moreno (ARG)6-1 6-3[H2H]
R16Andre Miele (5) (BRA)Facundo Jofre (ARG)6-3 6-4[H2H]
R16Gabriel Alejandro Hidalgo (4) (ARG)Leonardo Civita-Telles (BRA)[H2H]
R16Federico Nicolas Bertucci (ARG)Mateo Nicolas Martinez (7) (ARG)6-0 6-2[H2H]
R16Lourenco Gasperini (WC) (BRA)Ryusei Makiguchi (6) (JPN)6-7(5) 6-3 6-4[H2H]
R16Ricardo Hocevar (3) (BRA)Augusto Laranja (BRA)6-4 6-0[H2H]
R16Igor Marcondes (BRA)Tiago Lopes (BRA)6-2 7-5[H2H]
R16Rafael Matos (BRA)Oscar Jose Gutierrez (BRA)7-5 2-6 6-3[H2H]
R32Federico Moreno (ARG)Carlos Eduardo Severino (1) (BRA)6-3 6-2[H2H]
R32Fernando Yamacita (BRA)Juan Manuel Matute (ARG)6-3 4-6 6-4[H2H]
R32Facundo Jofre (ARG)Gonzalo Lavaselli (ARG)6-2 3-6 6-4[H2H]
R32Andre Miele (5) (BRA)Tulio Antunes Crepaldi (WC) (BRA)6-0 6-0[H2H]
R32Gabriel Alejandro Hidalgo (4) (ARG)Pedro Iamachkine (PER)6-2 6-1[H2H]
R32Leonardo Civita-Telles (BRA)Felipe D'annunzio (ARG)6-3 6-2[H2H]
R32Federico Nicolas Bertucci (ARG)Henrique Nappi Zuliani (WC) (BRA)6-0 6-0[H2H]
R32Mateo Nicolas Martinez (7) (ARG)Gustavo Puga (BRA)6-0 6-0[H2H]
R32Ryusei Makiguchi (6) (JPN)Marvin Bernardo Becker Spiering (BRA)3-6 6-3 6-1[H2H]
R32Lourenco Gasperini (WC) (BRA)Gilbert SOARES KLIER Junior (WC) (BRA)6-4 6-4[H2H]
R32Augusto Laranja (BRA)Alejo Vilaro (ARG)6-4 6-2[H2H]
R32Ricardo Hocevar (3) (BRA)Fermin Peralta Martinez (ARG)6-4 7-5[H2H]
R32Igor Marcondes (BRA)Andrew Carter (8) (USA)6-4 6-1[H2H]
R32Tiago Lopes (BRA)Carlos Oliveira (BRA)6-2 6-2[H2H]
R32Rafael Matos (BRA)Filipe Brandao (BRA)1-6 6-2 6-3[H2H]
R32Oscar Jose Gutierrez (BRA)Daniel Dutra da Silva (2) (BRA)6-1 6-4[H2H]
Men's Doubles
FDaniel Dutra da Silva (BRA)
Eduardo Russi (BRA)
Filipe Brandao (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
1-6 6-4 [10-4]
SFDaniel Dutra da Silva (BRA)
Eduardo Russi (BRA)
Ryusei Makiguchi (4) (JPN)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
7-5 6-4
SFFilipe Brandao (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Federico Nicolas Bertucci (ARG)
Federico Moreno (ARG)
6-4 0-6 10-8
QFDaniel Dutra da Silva (BRA)
Eduardo Russi (BRA)
Igor Marcondes (1) (BRA)
Rafael Matos (BRA)
6-4 6-2
QFRyusei Makiguchi (4) (JPN)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Andrew Carter (USA)
Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (BRA)
7-6(11) 6-2
QFFederico Nicolas Bertucci (ARG)
Federico Moreno (ARG)
Gabriel Alejandro Hidalgo (3) (ARG)
Juan Manuel Matute (ARG)
6-1 3-6 10-5
QFFilipe Brandao (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Tiago Lopes (BRA)
Carlos Eduardo Severino (BRA)
6-2 6-2
R16Igor Marcondes (1) (BRA)
Rafael Matos (BRA)
Marcelo Tebet (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
6-7(5) 7-6(5) 10-6
R16Daniel Dutra da Silva (BRA)
Eduardo Russi (BRA)
Henrique Nappi Zuliani (WC) (BRA)
Juliano Neris (BRA)
6-1 6-2
R16Ryusei Makiguchi (4) (JPN)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Tulio Antunes Crepaldi (WC) (BRA)
Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)
6-2 7-5
R16Andrew Carter (USA)
Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (BRA)
Jeff Guerrero (MEX)
Gonzalo Lavaselli (ARG)
6-1 6-2
R16Federico Nicolas Bertucci (ARG)
Federico Moreno (ARG)
Facundo Jofre (ARG)
Agustin Suarez Gonzalez (ARG)
6-2 6-2
R16Gabriel Alejandro Hidalgo (3) (ARG)
Juan Manuel Matute (ARG)
Fermin Peralta Martinez (ARG)
Alejo Vilaro (ARG)
3-6 6-1 10-8
R16Tiago Lopes (BRA)
Carlos Eduardo Severino (BRA)
Asdrubal Gobernate (WC) (BRA)
Breno Henrique SIMONATO Pereira (BRA)
6-3 6-1
R16Filipe Brandao (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Ricardo Hocevar (2) (BRA)
Andre Miele (BRA)
6-0 3-6 10-8
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alejo Vilaro (1) (ARG)Gabriel Ciro DA Silva (BRA)6-7(3) 6-2 6-0[H2H]
Q1Fermin Peralta Martinez (2) (ARG)Marcello Moreira (WC) (BRA)7-5 6-3[H2H]
Q1Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)Fermin Tenti (ARG)3-6 6-1 6-4[H2H]
Q1Pedro Iamachkine (PER)Ighor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q1Leonardo Civita-Telles (WC) (BRA)Enrique Bogo (BRA)6-2 6-7(6) 7-5[H2H]
Q1Gustavo Puga (BRA)Eduardo Russi (6) (BRA)6-0 5-7 6-3[H2H]
Q1Gonzalo Lavaselli (7) (ARG)Andre Russo (BRA)6-3 6-1[H2H]
Q1Felipe D'annunzio (ARG)Agustin Suarez Gonzalez (8) (ARG)7-5 6-3[H2H]
Q2Alejo Vilaro (1) (ARG)Victor Castro (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q2Gabriel Ciro DA Silva (BRA)Leonardo Reami Da Cunha (BRA)6-3 6-0[H2H]
Q2Fermin Peralta Martinez (2) (ARG)Gabriel Roveri Sidney (BRA)6-4 7-6(1)[H2H]
Q2Marcello Moreira (WC) (BRA)Johann SOARES Valinho (BRA)7-6(5) 6-3[H2H]
Q2Fermin Tenti (ARG)Marcelo Tebet (BRA)6-2 6-4[H2H]
Q2Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)Asdrubal Gobernate (BRA)7-6(7) 6-4[H2H]
Q2Pedro Iamachkine (PER)Jeff Guerrero (4) (MEX)6-3 6-3[H2H]
Q2Ighor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)Gabriel Batagin (BRA)3-0 Retired[H2H]
Q2Leonardo Civita-Telles (WC) (BRA)Fabio Costa (WC) (BRA)6-4 6-7(5) 6-3[H2H]
Q2Enrique Bogo (BRA)Gabriel FIGUEIREDO Balestero (BRA)6-0 6-0[H2H]
Q2Eduardo Russi (6) (BRA)Kevin Borges Pereira (BRA)6-3 6-0[H2H]
Q2Gustavo Puga (BRA)Enrico dos Santos Lima (BRA)6-4 6-0[H2H]
Q2Gonzalo Lavaselli (7) (ARG)Breno Henrique SIMONATO Pereira (BRA)6-1 6-2[H2H]
Q2Andre Russo (BRA)Pedro De Souza V. Mendonca (BRA)6-2 6-3[H2H]
Q2Agustin Suarez Gonzalez (8) (ARG)Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)6-3 3-6 7-6(2)[H2H]
Q2Felipe D'annunzio (ARG)Vitor Martins Rocha (WC) (BRA)6-2 6-3[H2H]
Q3Alejo Vilaro (1) (ARG)Cristian Luciano Pastore (ARG)6-1 6-1[H2H]
Q3Victor Castro (BRA)Gabriel GUELL Bernardi (BRA)6-4 6-2[H2H]
Q3Leonardo Reami Da Cunha (BRA)Joao Vitor Cieri De Moura (BRA)6-3 6-1[H2H]
Q3Gabriel Ciro DA Silva (BRA)Angelo Yasuro Ito Tost (BRA)6-1 6-2[H2H]
Q3Fermin Peralta Martinez (2) (ARG)Victor Zampieri Adorno (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q3Gabriel Roveri Sidney (BRA)Pedro Ortega (BRA)6-4 6-3[H2H]
Q3Johann SOARES Valinho (BRA)Renato Teixeira Mendes (BRA)6-2 6-4[H2H]
Q3Marcello Moreira (WC) (BRA)Victor Bertoldo (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Fermin Tenti (ARG)Guilherme DE FREITAS Coco (3) (BRA)6-3 6-1[H2H]
Q3Marcelo Tebet (BRA)Vinicius Silva (BRA)6-3 6-4[H2H]
Q3Asdrubal Gobernate (BRA)Igour Kenji Yoshimori (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q3Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)6-3 5-7 6-3[H2H]
Q3Jeff Guerrero (4) (MEX)Hugo Moura ()6-0 6-1[H2H]
Q3Pedro Iamachkine (PER)Matheus RAMOS Nakamura (BRA)6-1 6-0[H2H]
Q3Gabriel Batagin (BRA)Gustavo GARCIA AGRA Naufal (WC) (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q3Ighor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)Jonas Rodrigues (BRA)6-2 6-0[H2H]
Q3Fabio Costa (WC) (BRA)Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (5) (BRA)6-4 4-6 6-0[H2H]
Q3Leonardo Civita-Telles (WC) (BRA)Joao BAZIOTTI DE Campos (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q3Enrique Bogo (BRA)Renato Lima (BRA)7-6(4) 6-3[H2H]
Q3Gabriel FIGUEIREDO Balestero (BRA)Pedro RAMPAZZO BAZIOTTI DE Campos (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q3Eduardo Russi (6) (BRA)Thiago Yuji Yoshimori (BRA)6-1 6-0[H2H]
Q3Kevin Borges Pereira (BRA)Guilherme Cotarelli Fikaris (WC) (BRA)7-5 6-4[H2H]
Q3Enrico dos Santos Lima (BRA)Matheus Haruo Yoshida Moucachen (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Gustavo Puga (BRA)Carlos Henrique Hooper (BRA)6-2 6-1[H2H]
Q3Gonzalo Lavaselli (7) (ARG)Leonardo Bonatto (BRA)6-0 6-1[H2H]
Q3Breno Henrique SIMONATO Pereira (BRA)Leonardo BORLENGHI Ruas (BRA)2-6 7-5 7-6(5)[H2H]
Q3Andre Russo (BRA)Fabio Miranda Campos (BRA)6-0 6-0[H2H]
Q3Pedro De Souza V. Mendonca (BRA)Giovanni CURY Fragalle (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q3Agustin Suarez Gonzalez (8) (ARG)Guilherme DE BARROS Carvalho (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q3Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)Thiago Moreira (BRA)6-0 6-4[H2H]
Q3Vitor Martins Rocha (WC) (BRA)Juliano Neris (WC) (BRA)6-3 6-1[H2H]
Q3Felipe D'annunzio (ARG)Gerardo Irarrazabal (9) ()6-1 6-3[H2H]