ATP Brazil F2 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Brazil F2 Futures Discussion!


Share This...


Brazil F2 Futures Event Details:

2016-07-04Clay
OutdoorBrazil
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Brazil F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFernando Romboli (5) (BRA)Oscar Jose Gutierrez (BRA)6-4 6-3[H2H]
SFOscar Jose Gutierrez (BRA)Rafael Matos (BRA)6-4 2-6 6-1[H2H]
SFFernando Romboli (5) (BRA)Tiago Lopes (BRA)6-2 6-4[H2H]
QFOscar Jose Gutierrez (BRA)Nicolas Santos (BRA)6-4 6-3[H2H]
QFRafael Matos (BRA)Wilson Leite (BRA)6-4 3-6 6-1[H2H]
QFTiago Lopes (BRA)Gabriel Alejandro Hidalgo (4) (ARG)6-2 6-4[H2H]
QFFernando Romboli (5) (BRA)Ricardo Hocevar (2) (BRA)3-6 7-6(5) 6-0[H2H]
R16Oscar Jose Gutierrez (BRA)Carlos Eduardo Severino (1) (BRA)6-3 6-4[H2H]
R16Nicolas Santos (BRA)Mateo Nicolas Martinez (8) (ARG)6-2 3-6 6-3[H2H]
R16Rafael Matos (BRA)Alexandre Tsuchiya (3) (BRA)4-6 6-3 6-1[H2H]
R16Wilson Leite (BRA)Ryusei Makiguchi (7) (JPN)6-1 6-2[H2H]
R16Tiago Lopes (BRA)Andre Miele (6) (BRA)6-4 6-1[H2H]
R16Gabriel Alejandro Hidalgo (4) (ARG)Juan Manuel Matute (ARG)6-1 6-4[H2H]
R16Fernando Romboli (5) (BRA)Filipe Brandao (BRA)6-2 6-2[H2H]
R16Ricardo Hocevar (2) (BRA)Alejo Vilaro (ARG)6-0 6-4[H2H]
R32Carlos Eduardo Severino (1) (BRA)Breno Henrique SIMONATO Pereira (WC) (BRA)6-0 6-0[H2H]
R32Oscar Jose Gutierrez (BRA)Alex Blumenberg (BRA)6-2 3-0 Retired[H2H]
R32Nicolas Santos (BRA)Igor Marcondes (BRA)7-5 6-4[H2H]
R32Mateo Nicolas Martinez (8) (ARG)Lourenco Gasperini (BRA)6-3 6-4[H2H]
R32Alexandre Tsuchiya (3) (BRA)Gerardo Irarrazabal ()7-5 6-2[H2H]
R32Rafael Matos (BRA)Agustin Suarez Gonzalez (ARG)3-6 6-2 6-4[H2H]
R32Wilson Leite (BRA)Eduardo Russi (WC) (BRA)6-1 6-2[H2H]
R32Ryusei Makiguchi (7) (JPN)Eduardo Ribeiro (BRA)6-4 6-1[H2H]
R32Andre Miele (6) (BRA)Federico Moreno (ARG)6-2 6-2[H2H]
R32Tiago Lopes (BRA)Marcelo Tebet (BRA)6-4 3-6 6-3[H2H]
R32Juan Manuel Matute (ARG)Fernando Yamacita (BRA)6-7(3) 6-4 6-4[H2H]
R32Gabriel Alejandro Hidalgo (4) (ARG)Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (BRA)7-5 6-3[H2H]
R32Fernando Romboli (5) (BRA)Vinicius Ono (WC) (BRA)6-0 4-6 6-2[H2H]
R32Filipe Brandao (BRA)Fermin Peralta Martinez (ARG)5-7 6-2 7-5[H2H]
R32Alejo Vilaro (ARG)Federico Nicolas Bertucci (ARG)6-1 2-6 6-3[H2H]
R32Ricardo Hocevar (2) (BRA)Mateus DE CARVALHO CARDOSO Alves (WC) (BRA)6-1 6-1[H2H]
Men's Doubles
FFilipe Brandao (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Marcelo Tebet (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
7-5 7-6(1)
SFFilipe Brandao (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Tiago Lopes (BRA)
Carlos Eduardo Severino (BRA)
6-2 6-1
SFMarcelo Tebet (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
Ricardo Hocevar (2) (BRA)
Wilson Leite (BRA)
6-2 5-7 11-9
QFFilipe Brandao (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Guilherme DE FREITAS Coco (WC) (BRA)
Vinicius Ono (BRA)
6-4 6-1
QFTiago Lopes (BRA)
Carlos Eduardo Severino (BRA)
Mateus DE CARVALHO CARDOSO Alves (WC) (BRA)
Breno Henrique SIMONATO Pereira (BRA)
6-3 4-6 11-9
QFMarcelo Tebet (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
Pedro Iamachkine (WC) (PER)
Gabriel Roveri Sidney (BRA)
6-3 6-3
QFRicardo Hocevar (2) (BRA)
Wilson Leite (BRA)
Federico Nicolas Bertucci (ARG)
Federico Moreno (ARG)
4-6 7-5 11-9
R16Guilherme DE FREITAS Coco (WC) (BRA)
Vinicius Ono (BRA)
Fernando Romboli (1) (BRA)
Eduardo Russi (BRA)
2-6 7-5 10-8
R16Filipe Brandao (BRA)
Oscar Jose Gutierrez (BRA)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
Gerardo Irarrazabal ()
7-5 6-2
R16Tiago Lopes (BRA)
Carlos Eduardo Severino (BRA)
Igor Marcondes (3) (BRA)
Rafael Matos (BRA)
6-3 3-6 10-8
R16Mateus DE CARVALHO CARDOSO Alves (WC) (BRA)
Breno Henrique SIMONATO Pereira (BRA)
Fermin Peralta Martinez (ARG)
Alejo Vilaro (ARG)
3-6 7-6(4) 11-9
R16Pedro Iamachkine (WC) (PER)
Gabriel Roveri Sidney (BRA)
Luis Britto (BRA)
Nicolas Santos (BRA)
6-4 6-7(3) 10-3
R16Marcelo Tebet (BRA)
Fernando Yamacita (BRA)
Ryusei Makiguchi (4) (JPN)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
0-6 6-3 10-5
R16Federico Nicolas Bertucci (ARG)
Federico Moreno (ARG)
Jeff Guerrero (MEX)
Gonzalo Lavaselli (ARG)
6-1 6-7(6) 10-7
R16Ricardo Hocevar (2) (BRA)
Wilson Leite (BRA)
Juan Manuel Matute (ARG)
Agustin Suarez Gonzalez (ARG)
1-6 7-6(4) 11-9
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Fernando Romboli (1) (BRA)Luis Britto (BRA)6-1 6-2[H2H]
Q1Alejo Vilaro (2) (ARG)Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)6-3 6-3[H2H]
Q1Lourenco Gasperini (BRA)Guilherme DE FREITAS Coco (3) (BRA)7-6(4) 6-2[H2H]
Q1Fermin Peralta Martinez (4) (ARG)Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)6-2 6-7(11) 6-2[H2H]
Q1Eduardo Ribeiro (BRA)Enrico dos Santos Lima (BRA)4-6 6-4 6-4[H2H]
Q1Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (6) (BRA)Felipe D'annunzio (ARG)6-0 6-1[H2H]
Q1Marcelo Tebet (BRA)Gonzalo Lavaselli (7) (ARG)6-4 3-6 6-1[H2H]
Q1Gerardo Irarrazabal (9) ()Agustin Suarez Gonzalez (8) (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q2Fernando Romboli (1) (BRA)Gustavo BORGES RODRIGUES DA Cunha (WC) (BRA)6-0 6-1[H2H]
Q2Luis Britto (BRA)Cristian Luciano Pastore (ARG)6-4 6-2[H2H]
Q2Alejo Vilaro (2) (ARG)Angelo Yasuro Ito Tost (BRA)6-2 6-0[H2H]
Q2Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)Gabriel Roveri Sidney (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q2Guilherme DE FREITAS Coco (3) (BRA)Rafael Tosetto (BRA)6-7(4) 7-6(4) 7-6(5)[H2H]
Q2Lourenco Gasperini (BRA)Victor Castro (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q2Fermin Peralta Martinez (4) (ARG)Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)6-2 7-5[H2H]
Q2Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)Asdrubal Gobernate (BRA)4-6 7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Eduardo Ribeiro (BRA)Jeff Guerrero (5) (MEX)6-4 6-4[H2H]
Q2Enrico dos Santos Lima (BRA)Pedro RAMPAZZO BAZIOTTI DE Campos (BRA)6-2 6-4[H2H]
Q2Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (6) (BRA)Joao Vitor Cieri De Moura (BRA)6-0 6-1[H2H]
Q2Felipe D'annunzio (ARG)Felipe Muzzi (WC) (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q2Gonzalo Lavaselli (7) (ARG)Kevin Borges Pereira (BRA)6-4 6-2[H2H]
Q2Marcelo Tebet (BRA)Fermin Tenti (ARG)7-6(6) 7-6(5)[H2H]
Q2Agustin Suarez Gonzalez (8) (ARG)Pedro De Souza V. Mendonca (BRA)6-2 6-3[H2H]
Q2Gerardo Irarrazabal (9) ()Rafael LIMA Wagner (BRA)6-1 6-3[H2H]
Q3Fernando Romboli (1) (BRA)Gabriel Ciro DA Silva (BRA)7-6(7) 6-2[H2H]
Q3Gustavo BORGES RODRIGUES DA Cunha (WC) (BRA)Matheus MATHEUS JOSE GIROLDO Lima (WC) (BRA)6-0 6-2[H2H]
Q3Cristian Luciano Pastore (ARG)Jonas Rodrigues (BRA)3-6 7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Luis Britto (BRA)Leonardo Bonatto (BRA)6-1 6-0[H2H]
Q3Alejo Vilaro (2) (ARG)Gabriel Batagin (BRA)6-3 6-4[H2H]
Q3Angelo Yasuro Ito Tost (BRA)Guilherme DE BARROS Carvalho (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Marvin Bernardo Becker Spiering (WC) (BRA)Gustavo GARCIA AGRA Naufal (WC) (BRA)6-0 6-1[H2H]
Q3Gabriel Roveri Sidney (BRA)Tulio Antunes Crepaldi (BRA)6-3 6-3[H2H]
Q3Guilherme DE FREITAS Coco (3) (BRA)Vinicius Silva (BRA)6-2 7-6(2)[H2H]
Q3Rafael Tosetto (BRA)Ighor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)7-5 2-6 6-2[H2H]
Q3Lourenco Gasperini (BRA)Victor Bertoldo (BRA)6-4 6-3[H2H]
Q3Victor Castro (BRA)Leonardo BORLENGHI Ruas (BRA)5-7 6-1 6-2[H2H]
Q3Fermin Peralta Martinez (4) (ARG)Vitor de Figueiredo Wagner (WC) (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA)Renato Lima (BRA)6-4 7-5[H2H]
Q3Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)Giovanni CURY Fragalle (BRA)6-1 6-3[H2H]
Q3Asdrubal Gobernate (BRA)Carlos Henrique Hooper (BRA)6-2 6-1[H2H]
Q3Jeff Guerrero (5) (MEX)Thiago Moreira (BRA)6-4 6-0[H2H]
Q3Eduardo Ribeiro (BRA)Joao Ferreira (PRT)7-5 6-7(5) 6-3[H2H]
Q3Pedro RAMPAZZO BAZIOTTI DE Campos (BRA)Victor Zampieri Adorno (BRA)6-7(2) 6-3 6-1[H2H]
Q3Enrico dos Santos Lima (BRA)Gabriel Bugiga (BRA)6-3 6-7(3) 6-1[H2H]
Q3Gustavo DE OLIVEIRA Cruz (6) (BRA)Pedro Gabriel Rodrigues (BRA)6-4 6-2[H2H]
Q3Joao Vitor Cieri De Moura (BRA)Felipe Dias (BRA)1-6 6-1 6-3[H2H]
Q3Felipe D'annunzio (ARG)Renato Teixeira Mendes (BRA)6-0 6-0[H2H]
Q3Felipe Muzzi (WC) (BRA)Matheus RAMOS Nakamura (BRA)4-6 6-1 6-1[H2H]
Q3Gonzalo Lavaselli (7) (ARG)Gabriel FIGUEIREDO Balestero (BRA)6-3 7-5[H2H]
Q3Kevin Borges Pereira (BRA)Guilherme Calixto (WC) (BRA)6-0 6-4[H2H]
Q3Marcelo Tebet (BRA)Matheus Haruo Yoshida Moucachen (BRA)6-1 6-1[H2H]
Q3Fermin Tenti (ARG)Enrique Bogo (BRA)2-6 7-5 6-1[H2H]
Q3Agustin Suarez Gonzalez (8) (ARG)Andre Russo (BRA)6-2 7-6(1)[H2H]
Q3Pedro De Souza V. Mendonca (BRA)Igour Kenji Yoshimori (BRA)6-0 6-4[H2H]
Q3Rafael LIMA Wagner (BRA)Thiago Yuji Yoshimori (BRA)6-2 6-3[H2H]
Q3Gerardo Irarrazabal (9) ()Hugo Moura ()6-2 6-2[H2H]