ATP Bratislava Challenger Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Bratislava Challenger Discussion!


Share This...


Bratislava Challenger Event Details:

2000-10-02Hard
OutdoorBratislava, Slovak Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bratislava Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavide Sanguinetti (6Q) (ITA)Rainer Schuettler (1) (GER)7-5 6-1[H2H]
SFRainer Schuettler (1) (GER)Jan Kroslak (SVK)7-6(2) 6-3[H2H]
SFDavide Sanguinetti (6Q) (ITA)Michal Tabara (8) (CZE)7-6(5) 6-3[H2H]
QFRainer Schuettler (1) (GER)Julien Boutter (7) (FRA)5-7 6-2 6-3[H2H]
QFJan Kroslak (SVK)Martin Damm (3) (CZE)6-2 6-3[H2H]
QFDavide Sanguinetti (6Q) (ITA)Alexander Popp (4) (GER)7-6(5) 6-2[H2H]
QFMichal Tabara (8) (CZE)Slava Dosedel (2) (CZE)6-2 6-1[H2H]
R16Rainer Schuettler (1) (GER)Antony Dupuis (FRA)6-4 6-4[H2H]
R16Julien Boutter (7) (FRA)John van Lottum (NLD)7-6(3) 6-4[H2H]
R16Martin Damm (3) (CZE)Karol Beck (WC) (SVK)7-6(5) 6-2[H2H]
R16Jan Kroslak (SVK)Oscar Burrieza-Lopez (ESP)6-2 1-0 Retired[H2H]
R16Davide Sanguinetti (6Q) (ITA)Nenad Zimonjic (Q) (SRB)7-5 1-6 6-3[H2H]
R16Alexander Popp (4) (GER)Neville Godwin (RSA)6-3 6-4[H2H]
R16Michal Tabara (8) (CZE)Radek Stepanek (Q) (CZE)6-4 6-2[H2H]
R16Slava Dosedel (2) (CZE)Lionel Roux (FRA)6-2 6-1[H2H]
R32Rainer Schuettler (1) (GER)Sebastien Lareau (CAN)6-2 6-2[H2H]
R32Antony Dupuis (FRA)Lorenzo Manta (SUI)2-6 6-4 7-5[H2H]
R32John van Lottum (NLD)Jan Siemerink (NLD)4-6 6-3 7-6(10)[H2H]
R32Julien Boutter (7) (FRA)Ladislav Svarc (WC) (SVK)6-1 6-3[H2H]
R32Martin Damm (3) (CZE)Michael Llodra (FRA)4-6 7-5 6-2[H2H]
R32Karol Beck (WC) (SVK)Clemens Trimmel (AUT)6-4 7-6(2)[H2H]
R32Oscar Burrieza-Lopez (ESP)Julian Knowle (AUT)6-1 6-3[H2H]
R32Jan Kroslak (SVK)Bohdan Ulihrach (5) (CZE)6-2 0-1 Retired[H2H]
R32Davide Sanguinetti (6Q) (ITA)Tomas Zib (CZE)6-2 6-4[H2H]
R32Nenad Zimonjic (Q) (SRB)Miloslav Grolmus (WC) (SVK)6-1 6-4[H2H]
R32Neville Godwin (RSA)Martin Lee ()7-6(3) 5-7 6-3[H2H]
R32Alexander Popp (4) (GER)Laurence Tieleman (ITA)5-7 7-5 6-2[H2H]
R32Michal Tabara (8) (CZE)Lars Burgsmuller (Q) (GER)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Radek Stepanek (Q) (CZE)Cyril Saulnier (FRA)7-5 6-4[H2H]
R32Lionel Roux (FRA)Petr Luxa (CZE)6-3 1-6 6-3[H2H]
R32Slava Dosedel (2) (CZE)Michael Kohlmann (LL) (GER)6-3 6-7(7) 6-3[H2H]
Men's Doubles
FPaul Hanley (AUS)
Paul Rosner (RSA)
Jonathan Erlich (2) (ISR)
Aleksandar Kitinov ()
6-4 6-4
SFPaul Hanley (AUS)
Paul Rosner (RSA)
Davide Sanguinetti (WC) (ITA)
Radek Stepanek (CZE)
6-4 6-4
SFJonathan Erlich (2) (ISR)
Aleksandar Kitinov ()
Lars Burgsmuller (4) (GER)
Michael Kohlmann (GER)
7-6(3) 6-4
QFPaul Hanley (AUS)
Paul Rosner (RSA)
Petr Luxa (CZE)
David Skoch (CZE)
6-0 Retired
QFDavide Sanguinetti (WC) (ITA)
Radek Stepanek (CZE)
Martin Hromec (WC) (SVK)
Igor Zelenay (SVK)
6-1 6-4
QFLars Burgsmuller (4) (GER)
Michael Kohlmann (GER)
Ivo Heuberger (SUI)
Rainer Schuettler (GER)
6-1 6-4
QFJonathan Erlich (2) (ISR)
Aleksandar Kitinov ()
Petr Dezort (CZE)
Radomir Vasek (CZE)
6-0 6-3
R16Paul Hanley (AUS)
Paul Rosner (RSA)
Petr Pala (1) (CZE)
Pavel Vizner (CZE)
7-6(4) 6-3
R16Petr Luxa (CZE)
David Skoch (CZE)
Lorenzo Manta (SUI)
Laurence Tieleman (ITA)
6-3 6-3
R16Martin Hromec (WC) (SVK)
Igor Zelenay (SVK)
Petr Kovacka (3) (CZE)
Pavel Kudrnac (CZE)
7-6(5) 6-4
R16Davide Sanguinetti (WC) (ITA)
Radek Stepanek (CZE)
Slava Dosedel (WC) (CZE)
Jan Kroslak (SVK)
6-4 4-6 7-6(4)
R16Ivo Heuberger (SUI)
Rainer Schuettler (GER)
Sander Groen (NLD)
Jan Siemerink (NLD)
6-3 6-4
R16Lars Burgsmuller (4) (GER)
Michael Kohlmann (GER)
Julien Cuaz (FRA)
Lionel Roux (FRA)
6-4 6-2
R16Petr Dezort (CZE)
Radomir Vasek (CZE)
Julian Knowle (AUT)
Kyle Spencer ()
6-3 6-4
R16Jonathan Erlich (2) (ISR)
Aleksandar Kitinov ()
Boris Borgula (Q) (SVK)
Oscar Burrieza-Lopez (ESP)
WO
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Davide Sanguinetti (1) (ITA)Radomir Vasek (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q1Radek Stepanek (7) (CZE)Vladimir Platenik (SVK)6-3 6-4[H2H]
Q1Nenad Zimonjic (SRB)Michael Kohlmann (3) (GER)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q1Lars Burgsmuller (4) (GER)Martin Hromec (SVK)3-6 7-6(1) 6-1[H2H]
Q2Davide Sanguinetti (1) (ITA)Lukas Dlouhy (WC) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q2Radomir Vasek (CZE)Boris Borgula (8) (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q2Vladimir Platenik (SVK)Martin Bartonek (CZE)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q2Radek Stepanek (7) (CZE)Paul Hanley (AUS)6-1 1-6 6-3[H2H]
Q2Michael Kohlmann (3) (GER)Jonathan Erlich (ISR)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q2Nenad Zimonjic (SRB)Ivo Klec (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q2Lars Burgsmuller (4) (GER)Frantisek Babej (SVK)6-4 6-3[H2H]
Q2Martin Hromec (SVK)Robin Vik (6) (CZE)6-1 2-6 6-3[H2H]
Q3Davide Sanguinetti (1) (ITA)Matej Liptak (WC) (SVK)6-3 6-4[H2H]
Q3Lukas Dlouhy (WC) (CZE)Ivan Toth (WC) (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q3Radomir Vasek (CZE)Ladislav Simon (SVK)6-2 6-0[H2H]
Q3Boris Borgula (8) (SVK)Jakub Hasek (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Vladimir Platenik (SVK)Petr Kralert (2) (CZE)6-2 0-6 6-3[H2H]
Q3Martin Bartonek (CZE)Tomas Catar (WC) (SVK)6-7(6) 6-4 6-3[H2H]
Q3Paul Hanley (AUS)Petr Dezort (CZE)6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Radek Stepanek (7) (CZE)Igor Zelenay (WC) (SVK)6-4 6-1[H2H]
Q3Michael Kohlmann (3) (GER)Thomas Messmer (GER)6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Jonathan Erlich (ISR)Igor Brukner (CZE)5-7 6-1 6-3[H2H]
Q3Ivo Klec (SVK)Tomas Jecminek (CZE)6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Nenad Zimonjic (SRB)Ivo Heuberger (5) (SUI)6-3 3-6 7-5[H2H]
Q3Lars Burgsmuller (4) (GER)David Skoch (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q3Frantisek Babej (SVK)Peter Capkovic (WC) (SVK)7-6(5) 6-3[H2H]
Q3Martin Hromec (SVK)Michael Berrer (GER)7-6(6) 7-5[H2H]
Q3Robin Vik (6) (CZE)Gabriel Trifu (ROU)6-2 6-7(5) 6-4[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Boris Borgula (SVK)
Oscar Burrieza-Lopez (ESP)
Frantisek Babej (WC) (SVK)
Karol Beck (SVK)
6-1 6-3
Q2Frantisek Babej (WC) (SVK)
Karol Beck (SVK)
Martin Bartonek (1) (CZE)
Igor Brukner (CZE)
6-3 7-6(4)
Q2Boris Borgula (SVK)
Oscar Burrieza-Lopez (ESP)
Tomas Catar (2) (SVK)
Vladimir Platenik (SVK)
6-4 6-4