ATP Bermuda Challenger Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Bermuda Challenger Discussion!


Share This...


Bermuda Challenger Event Details:

2000-04-24Clay
OutdoorBermuda, Bermuda
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Bermuda Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndrew Ilie (1) (AUS)Michal Tabara (CZE)4-6 6-3 6-2[H2H]
SFAndrew Ilie (1) (AUS)Jason Stoltenberg (3) (AUS)1-6 7-5 6-2[H2H]
SFMichal Tabara (CZE)Laurence Tieleman (ITA)6-4 6-1[H2H]
QFAndrew Ilie (1) (AUS)Agustin Calleri (ARG)6-3 6-4[H2H]
QFJason Stoltenberg (3) (AUS)Thierry Guardiola (FRA)7-5 6-3[H2H]
QFMichal Tabara (CZE)Andre Sa (4) (BRA)1-6 7-5 6-1[H2H]
QFLaurence Tieleman (ITA)Sebastien Lareau (CAN)3-6 7-6(5) 6-3[H2H]
R16Andrew Ilie (1) (AUS)Alexander Popp (GER)6-2 6-1[H2H]
R16Agustin Calleri (ARG)Markus Hantschk (8) (GER)6-3 6-2[H2H]
R16Jason Stoltenberg (3) (AUS)Jan Siemerink (NLD)6-4 6-4[H2H]
R16Thierry Guardiola (FRA)Nicolas Massu (5) (CHL)7-5 6-4[H2H]
R16Michal Tabara (CZE)Ronald Agenor (6) (USA)6-3 6-3[H2H]
R16Andre Sa (4) (BRA)Richey Reneberg (WC) (USA)6-4 6-7(5) 6-1[H2H]
R16Laurence Tieleman (ITA)Jiri Vanek (7) (CZE)4-6 6-3 6-3[H2H]
R16Sebastien Lareau (CAN)Gianluca Pozzi (2) (ITA)6-4 6-2[H2H]
R32Andrew Ilie (1) (AUS)James Blake (WC) (USA)7-6(2) 6-1[H2H]
R32Alexander Popp (GER)Paradorn Srichaphan (THA)6-2 6-3[H2H]
R32Agustin Calleri (ARG)Luis Horna (SE) (PER)3-1 Retired[H2H]
R32Markus Hantschk (8) (GER)Michael Russell (Q) (USA)6-3 7-5[H2H]
R32Jason Stoltenberg (3) (AUS)Tomas Zib (CZE)6-4 6-2[H2H]
R32Jan Siemerink (NLD)James Sekulov (AUS)6-1 6-7(4) 6-2[H2H]
R32Thierry Guardiola (FRA)Mariano Hood (SE) (ARG)7-5 1-6 6-2[H2H]
R32Nicolas Massu (5) (CHL)Sebastian Prieto (Q) (ARG)6-4 2-6 7-6(4)[H2H]
R32Ronald Agenor (6) (USA)Jeff Salzenstein (Q) (USA)6-2 7-6(4)[H2H]
R32Michal Tabara (CZE)Paul Kilderry (WC) (AUS)6-0 7-5[H2H]
R32Richey Reneberg (WC) (USA)Todd Woodbridge (WC) (AUS)6-4 6-2[H2H]
R32Andre Sa (4) (BRA)Fredrik Jonsson (SWE)6-0 6-4[H2H]
R32Jiri Vanek (7) (CZE)Giorgio Galimberti (Q) (ITA)6-1 6-2[H2H]
R32Laurence Tieleman (ITA)Jan Kroslak (SVK)6-3 6-7(4) 6-4[H2H]
R32Sebastien Lareau (CAN)Leander Paes (IND)4-6 6-2 6-3[H2H]
R32Gianluca Pozzi (2) (ITA)Lorenzo Manta (SUI)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FLeander Paes (1) (IND)
Jan Siemerink (NLD)
Jeff Coetzee (3) (RSA)
Brent Haygarth (RSA)
6-3 6-2
SFLeander Paes (1) (IND)
Jan Siemerink (NLD)
Jocelyn Robichaud (CAN)
Michael Sell (USA)
4-6 6-3 7-6(4)
SFJeff Coetzee (3) (RSA)
Brent Haygarth (RSA)
James Greenhalgh (WC) (NZL)
Andrew Ilie (AUS)
6-3 6-4
QFLeander Paes (1) (IND)
Jan Siemerink (NLD)
Karsten Braasch (GER)
Dirk Dier (GER)
6-1 3-6 6-3
QFJocelyn Robichaud (CAN)
Michael Sell (USA)
Mariano Hood (4) (ARG)
Sebastian Prieto (ARG)
6-2 6-4
QFJeff Coetzee (3) (RSA)
Brent Haygarth (RSA)
Mark Merklein (BHS)
Peter Tramacchi (AUS)
7-6(5) 6-2
QFJames Greenhalgh (WC) (NZL)
Andrew Ilie (AUS)
James Blake (WC) (USA)
Taylor Dent (USA)
5-7 6-4 7-5
R16Leander Paes (1) (IND)
Jan Siemerink (NLD)
Tuomas Ketola (Q) (FIN)
Gareth Williams (RSA)
6-3 7-6(8)
R16Karsten Braasch (GER)
Dirk Dier (GER)
Michael Tebbutt (AUS)
Jack Waite (USA)
6-4 6-4
R16Mariano Hood (4) (ARG)
Sebastian Prieto (ARG)
Giorgio Galimberti (ITA)
Jim Thomas (USA)
6-1 3-6 6-0
R16Jocelyn Robichaud (CAN)
Michael Sell (USA)
Michael Kohlmann (GER)
Lorenzo Manta (SUI)
7-6(5) 4-6 7-6(5)
R16Mark Merklein (BHS)
Peter Tramacchi (AUS)
Luke Jensen (WC) (USA)
Murphy Jensen (USA)
6-3 3-6 7-5
R16Jeff Coetzee (3) (RSA)
Brent Haygarth (RSA)
Paul Kilderry (AUS)
Patrick Rafter (AUS)
6-4 4-6 6-1
R16James Greenhalgh (WC) (NZL)
Andrew Ilie (AUS)
Brandon Coupe (USA)
Jeff Salzenstein (USA)
6-1 1-6 6-4
R16James Blake (WC) (USA)
Taylor Dent (USA)
Jim Grabb (2) (USA)
Richey Reneberg (USA)
6-7(6) 6-1 7-6(5)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jeff Salzenstein (USA)Johan Ortegren (SWE)6-1 6-7(8) 6-3[H2H]
Q1Michael Russell (2) (USA)Mark Merklein (BHS)6-2 6-4[H2H]
Q1Sebastian Prieto (3) (ARG)Jose Acasuso (6) (ARG)6-2 6-1[H2H]
Q1Giorgio Galimberti (5) (ITA)Taylor Dent (4) (USA)6-2 6-2[H2H]
Q2Johan Ortegren (SWE)Michael Kohlmann (1) (GER)6-3 6-4[H2H]
Q2Jeff Salzenstein (USA)Bernd Karbacher (7) (GER)6-4 6-4[H2H]
Q2Michael Russell (2) (USA)Zack Fleishman (USA)6-4 3-6 7-5[H2H]
Q2Mark Merklein (BHS)Marcio Carlsson (8) (BRA)7-6(8) 6-2[H2H]
Q2Sebastian Prieto (3) (ARG)Karsten Braasch (GER)6-3 3-6 6-4[H2H]
Q2Jose Acasuso (6) (ARG)Dirk Dier (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Taylor Dent (4) (USA)Jack Waite (WC) (USA)6-1 6-3[H2H]
Q2Giorgio Galimberti (5) (ITA)James Greenhalgh (WC) (NZL)1-6 6-3 1-1 Retired[H2H]
Q3Michael Kohlmann (1) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Johan Ortegren (SWE)Fernando Gonzalez (CHL)6-2 7-5[H2H]
Q3Jeff Salzenstein (USA)Donald Evans (WC) ()6-1 6-3[H2H]
Q3Bernd Karbacher (7) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Michael Russell (2) (USA)ByeBye[H2H]
Q3Zack Fleishman (USA)James Collieson (WC) (BMU)6-2 6-3[H2H]
Q3Mark Merklein (BHS)ByeBye[H2H]
Q3Marcio Carlsson (8) (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Sebastian Prieto (3) (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Karsten Braasch (GER)Johan Karlsson (WC) (SWE)6-4 6-3[H2H]
Q3Dirk Dier (GER)Jim Thomas (USA)6-4 6-7(6) 7-5[H2H]
Q3Jose Acasuso (6) (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Taylor Dent (4) (USA)ByeBye[H2H]
Q3Jack Waite (WC) (USA)Ben Atkinson (WC) (GBR)6-2 6-2[H2H]
Q3James Greenhalgh (WC) (NZL)Michael Tebbutt (AUS)4-6 7-6(6) 6-4[H2H]
Q3Giorgio Galimberti (5) (ITA)ByeBye[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tuomas Ketola (1) (FIN)
Gareth Williams (RSA)
Enrique Abaroa (2) (MEX)
David Roditi (MEX)
6-4 6-2
Q2Tuomas Ketola (1) (FIN)
Gareth Williams (RSA)
Ronald Agenor (WC) (USA)
James Collieson (BMU)
6-2 6-2
Q2Enrique Abaroa (2) (MEX)
David Roditi (MEX)
Marcio Carlsson (BRA)
Andre Sa (BRA)
6-4 7-6(5)