ATP Belarus F4 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Belarus F4 Futures Discussion!


Share This...


Belarus F4 Futures Event Details:

2010-10-18Hard
IndoorMinsk, Belarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSiarhei Betau (4) (BLR)Jerzy Janowicz (1) (POL)4-6 7-6(6) 7-6(3) [H2H]
SFJerzy Janowicz (1) (POL)Alexander Bury (8) (BLR)6-3 6-4 [H2H]
SFSiarhei Betau (4) (BLR)Samuel Groth (2) (AUS)6-4 7-5 [H2H]
QFJerzy Janowicz (1) (POL)Stefan Borg (SWE)6-3 6-4 [H2H]
QFAlexander Bury (8) (BLR)Marcin Gawron (3) (POL)4-6 6-4 6-3 [H2H]
QFSiarhei Betau (4) (BLR)Victor Baluda (Q) (RUS)7-6(1) 6-2 [H2H]
QFSamuel Groth (2) (AUS)Robert Godlewski (Q) (POL)7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Jerzy Janowicz (1) (POL)Vadim Alekseenko (Q) (UKR)6-4 6-3 [H2H]
R16Stefan Borg (SWE)Vladimir Ivanov (Q) (EST)7-5 6-3 [H2H]
R16Marcin Gawron (3) (POL)Aleksandr Agafonov (UKR)6-2 6-3 [H2H]
R16Alexander Bury (8) (BLR)Vladislav Dubinsky (Q) (RUS)7-6(2) 6-3 [H2H]
R16Victor Baluda (Q) (RUS)Radu Albot (7) (MDA)6-2 6-4 [H2H]
R16Siarhei Betau (4) (BLR)Vitali Reshetnikov (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R16Robert Godlewski (Q) (POL)Stanislav Poplavskyy (UKR)6-4 6-4 [H2H]
R16Samuel Groth (2) (AUS)Yaraslau Shyla (WC) (BLR)6-3 6-2 [H2H]
R32Jerzy Janowicz (1) (POL)Egor Gerasimov (WC) (BLR)3-6 6-1 6-1 [H2H]
R32Vadim Alekseenko (Q) (UKR)Igor Rud (LL) (RUS)6-1 6-3 [H2H]
R32Vladimir Ivanov (Q) (EST)Dovydas Sakinis (LTU)1-6 7-6(9) 6-2 [H2H]
R32Stefan Borg (SWE)Mikhail Ledovskikh (5) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
R32Marcin Gawron (3) (POL)Dzmitry Zhyrmont (BLR)6-3 7-5 [H2H]
R32Aleksandr Agafonov (UKR)Gleb Alekseenko (UKR)6-4 6-4 [H2H]
R32Vladislav Dubinsky (Q) (RUS)Fedor Doudtchik (Q) (BLR)6-3 4-6 7-5 [H2H]
R32Alexander Bury (8) (BLR)Pavel Filin (WC) (BLR)6-3 7-6(4) [H2H]
R32Radu Albot (7) (MDA)Andriej Kapas (Q) (POL)6-3 6-4 [H2H]
R32Victor Baluda (Q) (RUS)Andrei Vasilevski (BLR)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Vitali Reshetnikov (RUS)Vladzimir Kruk (LL) (BLR)6-1 3-6 6-0 [H2H]
R32Siarhei Betau (4) (BLR)Nikolai Fidirko (BLR)6-2 6-0 [H2H]
R32Robert Godlewski (Q) (POL)Denis Molcianov (6) (MDA)4-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (UKR)Ivan Anikanov (UKR)6-2 6-2 [H2H]
R32Yaraslau Shyla (WC) (BLR)Ilya Karachun (WC) (BLR)6-0 6-0 [H2H]
R32Samuel Groth (2) (AUS)Andrei Levine (Q) (RUS)7-6(3) 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FSiarhei Betau (4) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Vitali Reshetnikov (3) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
6-3 6-3
SFSiarhei Betau (4) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
6-1 6-7(2) [10-2]
SFVitali Reshetnikov (3) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
Egor Gerasimov (WC) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
7-5 4-6 [10-6]
QFGleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Alexander Bury (1) (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
6-7(3) 6-4 [10-2]
QFSiarhei Betau (4) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Marcin Gawron (POL)
Andriej Kapas (POL)
6-4 7-5
QFVitali Reshetnikov (3) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
Victor Baluda (RUS)
Arko Zoutendijk (NED)
6-1 7-6(7)
QFEgor Gerasimov (WC) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
Andrei Levine (RUS)
Igor Rud (RUS)
6-3 6-4
R16Alexander Bury (1) (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
Aliaksandr Bulitski (WC) (BLR)
Aleksei Taranda (BLR)
6-0 6-1
R16Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Pavel Filin (BLR)
Spartak Rahachou (BLR)
6-1 6-3
R16Siarhei Betau (4) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
Dovydas Sakinis (LTU)
6-3 6-3
R16Marcin Gawron (POL)
Andriej Kapas (POL)
Yahor Yatsyk (WC) (BLR)
Yaroslav Zubko (BLR)
2-6 6-4 [10-6]
R16Victor Baluda (RUS)
Arko Zoutendijk (NED)
Stefan Borg (SWE)
Robert Godlewski (POL)
6-4 3-6 [10-8]
R16Vitali Reshetnikov (3) (RUS)
Andrei Vasilevski (BLR)
Aleksandr Agafonov (UKR)
Vladimir Ivanov (EST)
6-4 6-1
R16Andrei Levine (RUS)
Igor Rud (RUS)
Ivan Anikanov (UKR)
Pavel Katliarov (BLR)
6-3 6-4
R16Egor Gerasimov (WC) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
Radu Albot (2) (MDA)
Denis Molcianov (MDA)
6-2 2-0 Retired
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vadim Alekseenko (1) (UKR)Aliaksandr Bulitski (BLR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Robert Godlewski (2) (POL)Yaroslav Zubko (BLR)6-3 7-5 [H2H]
Q1Vladislav Dubinsky (RUS)Vladzimir Kruk (3) (BLR)2-6 6-3 7-5 [H2H]
Q1Andrei Levine (4) (RUS)Pavel Jakunin (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q1Victor Baluda (5) (RUS)Dmitry Kalyuzhny (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q1Fedor Doudtchik (6) (BLR)Igor Rud (11) (RUS)2-6 6-4 6-4 [H2H]
Q1Andriej Kapas (9) (POL)Ilya Lebedev (7) (RUS)6-4 7-6(3) [H2H]
Q1Vladimir Ivanov (8) (EST)Mikhail Biryukov (10) (RUS)7-6(1) 6-4 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (1) (UKR)Arko Zoutendijk (NED)6-0 7-6(4) [H2H]
Q2Aliaksandr Bulitski (BLR)Julian Onken (GER)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q2Robert Godlewski (2) (POL)Yurii Dzhavakian (WC) (UKR)3-6 6-2 6-3 [H2H]
Q2Yaroslav Zubko (BLR)Oleg Khotkov (UKR)7-6(4) 1-6 7-5 [H2H]
Q2Vladzimir Kruk (3) (BLR)Aliaksandr Pesniak (WC) (BLR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Vladislav Dubinsky (RUS)Evgeny Nazarchuk (WC) (BLR)6-4 7-6(10) [H2H]
Q2Andrei Levine (4) (RUS)Beka Komakhidze (RUS)7-5 7-5 [H2H]
Q2Pavel Jakunin (GER)Denys Pume (UKR)3-6 7-6(2) 6-3 [H2H]
Q2Victor Baluda (5) (RUS)Spartak Rahachou (WC) (BLR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Dmitry Kalyuzhny (RUS)Aliaksandr Klygin (WC) (BLR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Fedor Doudtchik (6) (BLR)Ilya Ivashka (BLR)6-2 7-5 [H2H]
Q2Igor Rud (11) (RUS)Kirill Komarov (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q2Ilya Lebedev (7) (RUS)David Virabian (LAT)6-1 6-3 [H2H]
Q2Andriej Kapas (9) (POL)Ruslan Miroshnychenko (UKR)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Vladimir Ivanov (8) (EST)Yahor Yatsyk (BLR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Mikhail Biryukov (10) (RUS)Aleksei Taranda (WC) (BLR)6-1 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Belarus F4 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Belarus F4 Futures?