ATP Belarus F4 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Belarus F4 Futures Discussion!


Share This...


Belarus F4 Futures Event Details:

2008-08-11Clay
OutdoorMinsk, Belarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPhilippe De Bonnevie (6) (FRA)Andrei Levine (RUS)6-0 6-1 [H2H]
SFPhilippe De Bonnevie (6) (FRA)Vladzimir Kruk (WC) (BLR)6-3 6-4 [H2H]
SFAndrei Levine (RUS)Dmytro Petrov (UKR)3-6 7-6(5) 7-6(4) [H2H]
QFPhilippe De Bonnevie (6) (FRA)Marco Bella (ITA)6-4 4-6 6-2 [H2H]
QFVladzimir Kruk (WC) (BLR)Andrei Vasilevski (WC) (BLR)6-7(2) 7-5 6-2 [H2H]
QFAndrei Levine (RUS)Andrei Karatchenia (5) (BLR)7-6(2) 6-2 [H2H]
QFDmytro Petrov (UKR)Deniss Pavlovs (2) (LAT)6-3 6-2 [H2H]
R16Marco Bella (ITA)Jan Mertl (1) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R16Philippe De Bonnevie (6) (FRA)Mikhail Balmashev (Q) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R16Andrei Vasilevski (WC) (BLR)Igor Rud (Q) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
R16Vladzimir Kruk (WC) (BLR)Aleksey Bessonov (Q) (BLR)6-4 6-2 [H2H]
R16Andrei Karatchenia (5) (BLR)Alexander Bury (BLR)6-1 6-4 [H2H]
R16Andrei Levine (RUS)Dmitri Sitak (3Q) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
R16Dmytro Petrov (UKR)Ivan Anikanov (UKR)3-6 6-2 6-4 [H2H]
R16Deniss Pavlovs (2) (LAT)Dzmitry Zhyrmont (BLR)6-1 6-0 [H2H]
R32Jan Mertl (1) (CZE)Pavel Filin (WC) (BLR)6-4 6-4 [H2H]
R32Marco Bella (ITA)Nick Trkulja (AUS)6-3 4-6 7-6(2) [H2H]
R32Mikhail Balmashev (Q) (RUS)Andemir Karanashev (RUS)6-4 2-6 7-6(5) [H2H]
R32Philippe De Bonnevie (6) (FRA)Adam Fass (USA)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Andrei Vasilevski (WC) (BLR)Mikhail Vasiliev (4) (RUS)2-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Igor Rud (Q) (RUS)Roman Tudoreanu (MDA)4-6 6-1 6-2 [H2H]
R32Vladzimir Kruk (WC) (BLR)Alexander Malko (Q) (BLR)6-1 6-1 [H2H]
R32Aleksey Bessonov (Q) (BLR)Siarhei Betau (8) (BLR)6-4 6-2 [H2H]
R32Andrei Karatchenia (5) (BLR)Vitali Reshetnikov (Q) (RUS)6-0 6-3 [H2H]
R32Alexander Bury (BLR)Yaraslau Shyla (WC) (BLR)6-1 6-2 [H2H]
R32Andrei Levine (RUS)Vladimir Uzhylovsky (Q) (UKR)6-3 6-2 [H2H]
R32Dmitri Sitak (3Q) (RUS)Patricio Konortoff (ARG)6-2 6-4 [H2H]
R32Ivan Anikanov (UKR)Vladislav Bondarenko (7) (UKR)6-0 5-7 6-3 [H2H]
R32Dmytro Petrov (UKR)Pavel Katliarov (BLR)6-4 7-5 [H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (BLR)Ricardo Seritti (Q) (ARG)6-1 3-1 Retired[H2H]
R32Deniss Pavlovs (2) (LAT)Aleksandr Agafonov (UKR)5-7 6-4 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FIvan Anikanov (3) (UKR)
Pavel Katliarov (BLR)
Aleksandr Agafonov (4) (UKR)
Dmytro Petrov (UKR)
6-4 6-1
SFAleksandr Agafonov (4) (UKR)
Dmytro Petrov (UKR)
Siarhei Betau (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
6-4 6-2
SFIvan Anikanov (3) (UKR)
Pavel Katliarov (BLR)
Philippe De Bonnevie (2) (FRA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
6-1 6-4
QFSiarhei Betau (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Ivan Kobzar (WC) (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
6-4 7-5
QFAleksandr Agafonov (4) (UKR)
Dmytro Petrov (UKR)
Pavel Filin (WC) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
6-1 6-3
QFIvan Anikanov (3) (UKR)
Pavel Katliarov (BLR)
Aleksey Bessonov (BLR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
6-4 6-1
QFPhilippe De Bonnevie (2) (FRA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Nikolai Fidirko (BLR)
Anton Stryhas (BLR)
7-6(4) 7-5
R16Siarhei Betau (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Deniss Pavlovs (1) (LAT)
Dmitri Sitak (RUS)
6-4 6-2 [10-8]
R16Ivan Kobzar (WC) (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
Artem Baradach (WC) (BLR)
Mikhail Trukshanin (BLR)
6-1 6-3
R16Aleksandr Agafonov (4) (UKR)
Dmytro Petrov (UKR)
Andemir Karanashev (RUS)
Roman Kislyanskiy (RUS)
1-6 6-3 [10-2]
R16Pavel Filin (WC) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
Alexander Gigitashvili (RUS)
Igor Rud (RUS)
6-4 6-2
R16Aleksey Bessonov (BLR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Alexander Bury (BLR)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-4 6-2
R16Ivan Anikanov (3) (UKR)
Pavel Katliarov (BLR)
Patricio Konortoff (ARG)
Walter Larrea (ARG)
6-3 6-4
R16Nikolai Fidirko (BLR)
Anton Stryhas (BLR)
Mikhail Balmashev (RUS)
Demetre Taktakishvili (GEO)
7-6(4) 6-3
R16Philippe De Bonnevie (2) (FRA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Adam Fass (USA)
Nick Trkulja (AUS)
6-4 2-6 [10-6]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dmitri Sitak (1) (RUS)Artsion Prostak (BLR)7-5 6-2 [H2H]
Q1Vitali Reshetnikov (2) (RUS)Nikolai Fidirko (BLR)6-3 7-5 [H2H]
Q1Ricardo Seritti (ARG)Alexander Gigitashvili (3) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q1Aleksey Bessonov (4) (BLR)Ruslan Kukresh (WC) (BLR)6-4 6-4 [H2H]
Q1Igor Rud (RUS)Hleb Panou (WC) (BLR)6-0 6-1 [H2H]
Q1Alexander Malko (BLR)Yahor Yatsyk (WC) (BLR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Mikhail Balmashev (RUS)Mikhail Trukshanin (BLR)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q1Vladimir Uzhylovsky (9) (UKR)Anton Stryhas (8) (BLR)6-1 6-3 [H2H]
Q2Dmitri Sitak (1) (RUS)Roman Kislyanskiy (RUS)7-5 6-3 [H2H]
Q2Artsion Prostak (BLR)Aliaksandr Bulitski (WC) (BLR)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q2Vitali Reshetnikov (2) (RUS)Oleg Potapov (BLR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Nikolai Fidirko (BLR)Yaroslav Zubko (WC) (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Alexander Gigitashvili (3) (RUS)Evgeny Radzevich (BLR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Ricardo Seritti (ARG)Henadzi Urbanovich (BLR)6-2 1-6 6-4 [H2H]
Q2Aleksey Bessonov (4) (BLR)Ivan Umnikov (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q2Ruslan Kukresh (WC) (BLR)Ilya Zemtsov (BLR)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q2Igor Rud (RUS)Vladimir Ivanov (5) (EST)7-5 5-1 Retired[H2H]
Q2Hleb Panou (WC) (BLR)Aliaksei Kavalenka (BLR)6-2 7-6(4) [H2H]
Q2Yahor Yatsyk (WC) (BLR)Alexander Bokov (6) (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q2Alexander Malko (BLR)Aliaksandr Siamionau (BLR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Mikhail Balmashev (RUS)Demetre Taktakishvili (7) (GEO)6-3 6-4 [H2H]
Q2Mikhail Trukshanin (BLR)Oleksiy Zhornyak (10) (UKR)4-6 6-1 7-6(5) [H2H]
Q2Anton Stryhas (8) (BLR)Ivan Derepa (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Vladimir Uzhylovsky (9) (UKR)Vadzim Dembouski (BLR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Dmitri Sitak (1) (RUS)Spartak Rahachou (BLR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Ivan Doubagraev (BLR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Artsion Prostak (BLR)Ryhor Harahliad (WC) (BLR)6-0 7-6(2) [H2H]
Q3Aliaksandr Bulitski (WC) (BLR)Igor Lakhno (UKR)2-6 7-5 6-3 [H2H]
Q3Vitali Reshetnikov (2) (RUS)Maksim Smaliarchuk (BLR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Oleg Potapov (BLR)Nikolay Gromov (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Yaroslav Zubko (WC) (BLR)Artsiom Maksimchyk (BLR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Nikolai Fidirko (BLR)Artem Baradach (WC) (BLR)6-3 7-6(9) [H2H]
Q3Alexander Gigitashvili (3) (RUS)Emil Alikhanbekov (AZE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Evgeny Radzevich (BLR)Dzianis Kliazovich (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Henadzi Urbanovich (BLR)Kiril Garkusha (BLR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Ricardo Seritti (ARG)Aleksandr Vasilevski (BLR)6-1 1-0 Retired[H2H]
Q3Aleksey Bessonov (4) (BLR)Alexandr Ivanov (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ivan Umnikov (RUS)Aliaksandr Pesniak (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Ilya Zemtsov (BLR)Vitali Vasilevski (BLR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ruslan Kukresh (WC) (BLR)Yauheni Yakauleu (BLR)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Vladimir Ivanov (5) (EST)Igor Sobolta (UKR)7-6(2) 3-6 6-3 [H2H]
Q3Igor Rud (RUS)Dmitry Grigorov (WC) (BLR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Hleb Panou (WC) (BLR)Beka Komakhidze (RUS)7-6(5) 6-1 [H2H]
Q3Aliaksei Kavalenka (BLR)Mikita Sabaleuski (BLR)7-6(8) 6-1 [H2H]
Q3Alexander Bokov (6) (RUS)Dzmitry Kharytaniuk (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Yahor Yatsyk (WC) (BLR)Ihar Maksimenka (BLR)6-3 7-6(1) [H2H]
Q3Alexander Malko (BLR)Serguey Zayka (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Aliaksandr Siamionau (BLR)Dmitri Marfinsky (RUS)5-7 6-4 6-1 [H2H]
Q3Demetre Taktakishvili (7) (GEO)Mikita Karpovich (BLR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Mikhail Balmashev (RUS)Dmitry Leshev (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Mikhail Trukshanin (BLR)Vladimir Skarmakhovic (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Oleksiy Zhornyak (10) (UKR)Irakli Marutian (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q3Anton Stryhas (8) (BLR)Stepan Khotulev (RUS)6-4 7-6(0) [H2H]
Q3Ivan Derepa (UKR)Yury Shychko (BLR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Vadzim Dembouski (BLR)Yan Khursan (BLR)2-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Vladimir Uzhylovsky (9) (UKR)Yauhen Barsukov (BLR)6-1 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Belarus F4 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Belarus F4 Futures?