ATP Belarus F3 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Belarus F3 Futures Discussion!


Share This...


Belarus F3 Futures Event Details:

2018-08-20Hard
OutdoorBelarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFrancesco Vilardo (3) (ITA)Marek Gengel (7) (CZE)6-1 6-3[H2H]
SFFrancesco Vilardo (3) (ITA)David Poljak (2) (CZE)6-4 3-6 6-2[H2H]
SFMarek Gengel (7) (CZE)Igor Smilansky (5) (ISR)6-4 6-4[H2H]
QFFrancesco Vilardo (3) (ITA)Sarp Agabigun (TUR)4-6 7-5 6-1[H2H]
QFIgor Smilansky (5) (ISR)Yan Bondarevskiy (RUS)6-3 5-7 7-6(5)[H2H]
QFDavid Poljak (2) (CZE)Giorgio Ricca (ITA)6-2 6-4[H2H]
QFMarek Gengel (7) (CZE)Joshua Paris (GBR)6-4 1-6 6-2[H2H]
R16Yan Bondarevskiy (RUS)Sergey Betov (1) (BLR)6-4 6-3[H2H]
R16Giorgio Ricca (ITA)Cengiz AKSU (TUN)6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Francesco Vilardo (3) (ITA)Scott Duncan (q) (GBR)6-0 4-6 6-3[H2H]
R16Marek Gengel (7) (CZE)Ben Jones (q) (GBR)3-6 6-4 6-2[H2H]
R16Joshua Paris (GBR)Yannai Barkai (ISR)6-2 6-1[H2H]
R16Igor Smilansky (5) (ISR)Oleksii Krutykh (UKR)4-6 6-2 6-3[H2H]
R16Sarp Agabigun (TUR)Koray Kirci (TUR)6-7(6) 6-3 6-2[H2H]
R16David Poljak (2) (CZE)George Tsivadze (q) (GEO)6-3 6-3[H2H]
R32Igor Smilansky (5) (ISR)Aleksei Khomich (q) (BLR)4-6 6-1 6-2[H2H]
R32Cengiz AKSU (TUN)Roman Khassanov (6) (KAZ)6-1 6-4[H2H]
R32Giorgio Ricca (ITA)Alexander Zgirovsky (WC) (BLR)6-1 6-2[H2H]
R32David Poljak (2) (CZE)Dzianis Zharyn (WC) (BLR)6-1 6-1[H2H]
R32Scott Duncan (q) (GBR)Aliaksandr Liaonenka (WC) (BLR)6-2 6-1[H2H]
R32Marek Gengel (7) (CZE)Grigoriy Lomakin (KAZ)6-2 6-1[H2H]
R32Yan Bondarevskiy (RUS)Mert Naci Turker (q) (TUR)6-4 6-4[H2H]
R32Joshua Paris (GBR)JONATHAN Gray (4) (GBR)4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Yannai Barkai (ISR)Mikhail Kniazeu (WC) ()6-1 6-3[H2H]
R32Koray Kirci (TUR)Alon Elia (8) (ISR)6-3 6-1[H2H]
R32Sarp Agabigun (TUR)Niklas Johansson (SWE)6-3 6-0[H2H]
R32George Tsivadze (q) (GEO)Beibit Zhukayev (q) (KAZ)6-3 6-3[H2H]
R32Sergey Betov (1) (BLR)Fran Zvonimir Zgombic ()6-4 6-1[H2H]
R32Francesco Vilardo (3) (ITA)Arturs Lazdins (q) ()6-3 6-0[H2H]
R32Ben Jones (q) (GBR)Timofey Skatov (JE) (RUS)6-2 4-6 7-6(6)[H2H]
R32Oleksii Krutykh (UKR)Ivan Liutarevich (q) (BLR)6-3 6-4[H2H]
Men's Doubles
FGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Marek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
7-5 7-6(4)
SFGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Timofey Skatov (RUS)
Alexander Zgirovsky (BLR)
4-6 6-2 10-6
SFMarek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
Aliaksandr Liaonenka (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
6-2 6-3
QFMarek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
Yan Bondarevskiy (RUS)
Oleksii Krutykh (UKR)
6-3 6-4
QFAliaksandr Liaonenka (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
Sagadat Ayap (KAZ)
Ivan Liutarevich (BLR)
3-6 6-3 10-7
QFGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Martin Beran (CAN)
Joshua Paris (GBR)
4-6 7-6(3) 10-7
QFTimofey Skatov (RUS)
Alexander Zgirovsky (BLR)
Giorgio Ricca (ITA)
Francesco Vilardo (ITA)
6-4 6-3
R16Timofey Skatov (RUS)
Alexander Zgirovsky (BLR)
Conor Berg (USA)
Scott Duncan (GBR)
6-4 6-4
R16Martin Beran (CAN)
Joshua Paris (GBR)
Cengiz AKSU (TUN)
Mert Naci Turker (TUR)
7-6(5) 3-6 10-2
R16Grigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Roman Khassanov (KAZ)
Beibit Zhukayev (KAZ)
6-0 6-4
R16Aliaksandr Liaonenka (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
Mikhail Kniazeu ()
Dzianis Zharyn (BLR)
6-3 7-5
R16Sagadat Ayap (KAZ)
Ivan Liutarevich (BLR)
Yannai Barkai (ISR)
Igor Smilansky (ISR)
6-2 6-3
R16Yan Bondarevskiy (RUS)
Oleksii Krutykh (UKR)
Sarp Agabigun (TUR)
Koray Kirci (TUR)
7-6(2) 6-3
R16Marek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
Niklas Johansson (SWE)
Arturs Lazdins ()
7-6(10) 6-3
R16Giorgio Ricca (ITA)
Francesco Vilardo (ITA)
Daniil Klimov (GER)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
6-3 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ben Jones (q) (GBR)Razvan Baiant (CAN)6-2 6-1[H2H]
Q1Ivan Liutarevich (q) (BLR)Aleksandr Bulitski ()6-3 6-4[H2H]
Q1Scott Duncan (q) (GBR)Nazar Achour (CAN)7-5 6-1[H2H]
Q1George Tsivadze (q) (GEO)Danila Moroz ()6-1 6-0[H2H]
Q1Aleksei Khomich (q) (BLR)Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)6-2 7-5[H2H]
Q1Beibit Zhukayev (q) (KAZ)Daniil Klimov (GER)6-2 6-3[H2H]
Q1Mert Naci Turker (q) (TUR)Martin Beran (CAN)7-5 4-6 6-4[H2H]
Q1Arturs Lazdins (q) ()Yahor Yatsyk (BLR)3-0 ret.[H2H]
Q3Razvan Baiant (CAN)Andrei Molyak (RUS)7-5 5-7 6-2[H2H]
Q3Ben Jones (q) (GBR)Conor Berg (USA)3-6 7-6(7) 7-5[H2H]
Q3Yahor Yatsyk (BLR)Daniil Khitrou ()6-2 4-1 ret.[H2H]
Q3Daniil Klimov (GER)Mohammad Khaled Abou Khamis ()6-1 6-0[H2H]
Q3Aleksei Khomich (q) (BLR)Annei Laska (BLR)6-1 6-0[H2H]
Q3Mert Naci Turker (q) (TUR)Zura Tkemaladze (GEO)6-2 7-5[H2H]
Q3George Tsivadze (q) (GEO)Zhan Skindzer (BLR)6-1 6-3[H2H]
Q3Ivan Liutarevich (q) (BLR)Tsimafei Basalyha (BLR)6-3 7-5[H2H]
Q3Aleksandr Bulitski ()Aliaksandr Prudnikau (BLR)6-7(7) 6-0 6-0[H2H]
Q3Martin Beran (CAN)Artsiom Bardzin (BLR)6-1 6-1[H2H]
Q3Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)Aleksandr Kalinin ()4-6 7-6(5) 7-5[H2H]
Q3Beibit Zhukayev (q) (KAZ)Heorhi Evert ()6-0 6-0[H2H]
Q3Scott Duncan (q) (GBR)Sagadat Ayap (KAZ)6-3 7-6(4)[H2H]
Q3Nazar Achour (CAN)Piotr Paliukhovich (BLR)6-2 7-5[H2H]
Q3Arturs Lazdins (q) ()Aliaksey Matsiush ()6-2 6-1[H2H]
Q3Danila Moroz ()Pavel Liavonchyk ()4-6 7-5 6-2[H2H]