ATP Belarus F3 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Belarus F3 Futures Discussion!


Share This...


Belarus F3 Futures Event Details:

2010-10-11Hard
IndoorMinsk, Belarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJerzy Janowicz (1) (POL)Alexander Bury (7) (BLR)7-6(6) 6-3 [H2H]
SFJerzy Janowicz (1) (POL)Siarhei Betau (5) (BLR)7-5 6-4 [H2H]
SFAlexander Bury (7) (BLR)Jurgen Zopp (2) (EST)7-6 6-4 [H2H]
QFJerzy Janowicz (1) (POL)Victor Baluda (Q) (RUS)7-6(4) 6-1 [H2H]
QFSiarhei Betau (5) (BLR)Marcin Gawron (3) (POL)3-6 7-6(3) 6-4 [H2H]
QFAlexander Bury (7) (BLR)Denis Matsukevitch (4) (RUS)6-4 7-5 [H2H]
QFJurgen Zopp (2) (EST)Samuel Groth (6) (AUS)6-2 7-6(0) [H2H]
R16Jerzy Janowicz (1) (POL)Mikhail Biryukov (Q) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
R16Victor Baluda (Q) (RUS)Ivan Nedelko (8) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R16Marcin Gawron (3) (POL)Pavel Filin (WC) (BLR)6-1 6-1 [H2H]
R16Siarhei Betau (5) (BLR)Robert Godlewski (Q) (POL)6-2 6-2 [H2H]
R16Alexander Bury (7) (BLR)Vladimir Ivanov (Q) (EST)6-3 6-2 [H2H]
R16Denis Matsukevitch (4) (RUS)Pavel Katliarov (BLR)6-3 6-4 [H2H]
R16Samuel Groth (6) (AUS)Nikolai Fidirko (BLR)6-3 6-2 [H2H]
R16Jurgen Zopp (2) (EST)Ivan Anikanov (UKR)6-4 6-3 [H2H]
R32Jerzy Janowicz (1) (POL)Roman Tudoreanu (MDA)6-4 6-1 [H2H]
R32Mikhail Biryukov (Q) (RUS)Stefan Borg (SWE)3-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Victor Baluda (Q) (RUS)Vladzimir Kruk (Q) (BLR)6-4 6-3 [H2H]
R32Ivan Nedelko (8) (RUS)Vadim Alekseenko (Q) (UKR)7-5 7-6(6) [H2H]
R32Marcin Gawron (3) (POL)Egor Gerasimov (WC) (BLR)6-4 7-5 [H2H]
R32Pavel Filin (WC) (BLR)Andrei Vasilevski (BLR)6-4 6-4 [H2H]
R32Robert Godlewski (Q) (POL)Dzmitry Zhyrmont (BLR)7-5 6-4 [H2H]
R32Siarhei Betau (5) (BLR)Arko Zoutendijk (Q) (NED)6-1 6-1 [H2H]
R32Alexander Bury (7) (BLR)Andrei Ciumac (MDA)7-5 6-4 [H2H]
R32Vladimir Ivanov (Q) (EST)Yaroslav Zubko (WC) (BLR)7-5 6-4 [H2H]
R32Pavel Katliarov (BLR)Fedor Doudtchik (Q) (BLR)3-6 6-3 7-5 [H2H]
R32Denis Matsukevitch (4) (RUS)Dovydas Sakinis (LTU)3-6 6-2 6-1 [H2H]
R32Samuel Groth (6) (AUS)Aleksandr Agafonov (UKR)6-3 6-4 [H2H]
R32Nikolai Fidirko (BLR)Yaraslau Shyla (WC) (BLR)3-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Ivan Anikanov (UKR)Stanislav Poplavskyy (UKR)7-6(4) 4-6 6-2 [H2H]
R32Jurgen Zopp (2) (EST)Gleb Alekseenko (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FSiarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Alexander Bury (1) (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
7-6(2) 3-6 [10-7]
SFAlexander Bury (1) (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
Marcin Gawron (4) (POL)
Andriej Kapas (POL)
6-3 6-2
SFSiarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Stefan Borg (SWE)
Robert Godlewski (POL)
4-6 6-2 [10-6]
QFAlexander Bury (1) (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Andrei Vasilevski (BLR)
6-1 7-5
QFMarcin Gawron (4) (POL)
Andriej Kapas (POL)
Egor Gerasimov (WC) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
6-4 6-4
QFStefan Borg (SWE)
Robert Godlewski (POL)
Gleb Alekseenko (3) (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
6-1 7-5
QFSiarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Victor Baluda (RUS)
Arko Zoutendijk (NED)
6-4 6-3
R16Alexander Bury (1) (BLR)
Nikolai Fidirko (BLR)
Ilya Ivashka (WC) (BLR)
Spartak Rahachou (BLR)
6-4 6-4
R16Stanislav Poplavskyy (UKR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Pavel Filin (BLR)
Yaroslav Zubko (BLR)
6-7(5) 7-6(3) [10-6]
R16Marcin Gawron (4) (POL)
Andriej Kapas (POL)
Mikhail Biryukov (RUS)
Pavel Katliarov (BLR)
7-5 6-2
R16Egor Gerasimov (WC) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
Aleksandr Agafonov (UKR)
Andrei Ciumac (MDA)
6-3 6-1
R16Stefan Borg (SWE)
Robert Godlewski (POL)
Vladimir Ivanov (EST)
Jurgen Zopp (EST)
6-2 6-1
R16Gleb Alekseenko (3) (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Ivan Anikanov (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
1-6 6-4 [10-4]
R16Victor Baluda (RUS)
Arko Zoutendijk (NED)
Vladzimir Kruk (BLR)
Yahor Yatsyk (BLR)
6-4 5-7 [10-8]
R16Siarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Aliaksandr Klygin (WC) (BLR)
Aliaksandr Pesniak (BLR)
6-0 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vadim Alekseenko (1) (UKR)Denis Rybanov (A) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q1Robert Godlewski (2) (POL)Yahor Yatsyk (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q1Vladzimir Kruk (3) (BLR)Aliaksandr Bulitski (BLR)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q1Victor Baluda (4) (RUS)Pavel Jakunin (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q1Arko Zoutendijk (NED)Andriej Kapas (5) (POL)5-7 7-6(4) 6-4 [H2H]
Q1Vladimir Ivanov (6) (EST)Kirill Komarov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q1Fedor Doudtchik (7) (BLR)Ruslan Miroshnychenko (UKR)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q1Mikhail Biryukov (8) (RUS)Anton Dubrov (BLR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (1) (UKR)Oleg Khotkov (UKR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Denis Rybanov (A) (RUS)Julian Onken (GER)3-6 4-2 Retired[H2H]
Q2Robert Godlewski (2) (POL)Eduard Biaskosty (WC) (BLR)6-1 6-3 [H2H]
Q2Yahor Yatsyk (BLR)Alexandr Kushakov (UKR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Vladzimir Kruk (3) (BLR)Alexander Kritskiy (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q2Aliaksandr Bulitski (BLR)Aliaksandr Pesniak (WC) (BLR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Victor Baluda (4) (RUS)Beka Komakhidze (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Pavel Jakunin (GER)Aliaksandr Klygin (WC) (BLR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Andriej Kapas (5) (POL)Denys Pume (UKR)6-4 7-6(4) [H2H]
Q2Arko Zoutendijk (NED)Levan Mamtadzhi (WC) (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q2Vladimir Ivanov (6) (EST)Spartak Rahachou (BLR)7-5 6-1 [H2H]
Q2Kirill Komarov (RUS)Yauhen Barsukov (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Fedor Doudtchik (7) (BLR)Jaunius Laurynas (LTU)6-1 6-2 [H2H]
Q2Ruslan Miroshnychenko (UKR)Aleksei Taranda (WC) (BLR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Mikhail Biryukov (8) (RUS)Ilya Ivashka (BLR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Anton Dubrov (BLR)Ilya Karachun (WC) (BLR)7-6(4) 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Belarus F3 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Belarus F3 Futures?