ATP Belarus F3 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Belarus F3 Futures Discussion!


Share This...


Belarus F3 Futures Event Details:

2008-08-04Clay
OutdoorPinsk, Belarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Mertl (1) (CZE)Dzmitry Zhyrmont (6) (BLR)6-4 6-2 [H2H]
SFJan Mertl (1) (CZE)Siarhei Betau (4) (BLR)6-3 6-3 [H2H]
SFDzmitry Zhyrmont (6) (BLR)Deniss Pavlovs (2) (LAT)0-6 6-1 6-2 [H2H]
QFJan Mertl (1) (CZE)Vladislav Bondarenko (5) (UKR)5-7 6-4 6-2 [H2H]
QFSiarhei Betau (4) (BLR)Dmytro Petrov (UKR)6-2 6-4 [H2H]
QFDzmitry Zhyrmont (6) (BLR)Andrei Karatchenia (3) (BLR)2-6 7-5 6-3 [H2H]
QFDeniss Pavlovs (2) (LAT)Stepan Khotulev (Q) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
R16Jan Mertl (1) (CZE)Andemir Karanashev (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R16Vladislav Bondarenko (5) (UKR)Ivan Anikanov (UKR)6-4 2-6 6-3 [H2H]
R16Siarhei Betau (4) (BLR)Pavel Katliarov (BLR)6-4 6-3 [H2H]
R16Dmytro Petrov (UKR)Patricio Konortoff (ARG)6-2 6-0 [H2H]
R16Dzmitry Zhyrmont (6) (BLR)Marco Bella (ITA)6-0 6-1 [H2H]
R16Andrei Karatchenia (3) (BLR)Giacomo Pirozzi (ITA)6-2 7-6(3) [H2H]
R16Stepan Khotulev (Q) (RUS)Aleksey Bessonov (Q) (BLR)6-2 6-2 [H2H]
R16Deniss Pavlovs (2) (LAT)Pavel Filin (WC) (BLR)6-3 6-7(4) 7-6(1) [H2H]
R32Jan Mertl (1) (CZE)Maxim Kanakov (Q) (RUS)7-5 4-6 6-4 [H2H]
R32Andemir Karanashev (RUS)Alexander Bury (WC) (BLR)4-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Ivan Anikanov (UKR)Andrea Falgheri (ITA)5-7 6-0 6-4 [H2H]
R32Vladislav Bondarenko (5) (UKR)Nikolai Fidirko (Q) (BLR)6-3 6-2 [H2H]
R32Siarhei Betau (4) (BLR)Vitali Reshetnikov (Q) (RUS)1-6 7-5 6-1 [H2H]
R32Pavel Katliarov (BLR)Stanislav Pribilov (Q) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
R32Patricio Konortoff (ARG)Artem Baradach (Q) (BLR)6-4 6-4 [H2H]
R32Dmytro Petrov (UKR)Adam Fass (8) (USA)6-2 6-2 [H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (6) (BLR)Nick Trkulja (AUS)6-1 1-6 6-4 [H2H]
R32Marco Bella (ITA)Dmitri Marfinsky (Q) (RUS)6-2 0-6 7-6(5) [H2H]
R32Giacomo Pirozzi (ITA)Yaraslau Shyla (WC) (BLR)2-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Andrei Karatchenia (3) (BLR)Aleksandr Agafonov (UKR)6-2 6-2 [H2H]
R32Aleksey Bessonov (Q) (BLR)Vladyslav Klymenko (7) (UKR)0-6 7-6(4) 7-6(3) [H2H]
R32Stepan Khotulev (Q) (RUS)Adolfo Gomez-Pinter (ESP)6-3 7-6(8) [H2H]
R32Pavel Filin (WC) (BLR)Dmitry Frumkin (WC) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
R32Deniss Pavlovs (2) (LAT)Roman Tudoreanu (MDA)6-4 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FSiarhei Betau (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Vladyslav Klymenko (2) (UKR)
Deniss Pavlovs (LAT)
6-3 5-7 [10-6]
SFSiarhei Betau (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Aleksandr Agafonov (UKR)
Dmytro Petrov (UKR)
7-6(5) 6-2
SFVladyslav Klymenko (2) (UKR)
Deniss Pavlovs (LAT)
Alexander Bury (3) (BLR)
Andrei Karatchenia (BLR)
6-4 7-6(5)
QFAleksandr Agafonov (UKR)
Dmytro Petrov (UKR)
Patricio Konortoff (ARG)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-3 6-3
QFSiarhei Betau (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Adam Fass (4) (USA)
Adolfo Gomez-Pinter (ESP)
6-1 6-4
QFAlexander Bury (3) (BLR)
Andrei Karatchenia (BLR)
Ivan Anikanov (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
3-6 6-1 [10-8]
QFVladyslav Klymenko (2) (UKR)
Deniss Pavlovs (LAT)
Aleksey Bessonov (BLR)
Igor Rud (RUS)
6-1 6-4
R16Aleksandr Agafonov (UKR)
Dmytro Petrov (UKR)
Pavel Katliarov (1) (BLR)
Dmitri Sitak (RUS)
6-2 6-3
R16Patricio Konortoff (ARG)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Mikita Karpovich (WC) (BLR)
Aleksandr Vasilevski (BLR)
7-6(5) 4-6 [10-7]
R16Adam Fass (4) (USA)
Adolfo Gomez-Pinter (ESP)
Irakli Marutian (RUS)
Demetre Taktakishvili (GEO)
6-3 6-4
R16Siarhei Betau (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Andemir Karanashev (RUS)
Roman Kislyanskiy (RUS)
6-2 6-2
R16Ivan Anikanov (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
Spartak Rahachou (WC) (BLR)
Yaroslav Zubko (BLR)
7-6(3) 6-4
R16Alexander Bury (3) (BLR)
Andrei Karatchenia (BLR)
Artem Baradach (BLR)
Mikhail Trukshanin (BLR)
6-2 6-2
R16Aleksey Bessonov (BLR)
Igor Rud (RUS)
Nikolai Fidirko (WC) (BLR)
Stepan Khotulev (RUS)
6-3 6-2
R16Vladyslav Klymenko (2) (UKR)
Deniss Pavlovs (LAT)
Alexander Bokov (RUS)
Artsiom Maksimchyk (BLR)
6-1 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vitali Reshetnikov (1) (RUS)Ruslan Kukresh (BLR)6-2 6-7(3) 6-3 [H2H]
Q1Maxim Kanakov (2) (RUS)Igor Rud (RUS)6-4 7-5 [H2H]
Q1Stanislav Pribilov (RUS)Igor Lakhno (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Aleksey Bessonov (4) (BLR)Aliaksandr Bulitski (BLR)6-2 6-2 [H2H]
Q1Nikolai Fidirko (BLR)Roman Kislyanskiy (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q1Dmitri Marfinsky (RUS)Yauheni Yakauleu (BLR)6-2 6-3 [H2H]
Q1Stepan Khotulev (RUS)Spartak Rahachou (BLR)7-5 6-2 [H2H]
Q1Artem Baradach (BLR)Ilya Zemtsov (BLR)6-2 6-0 [H2H]
Q2Vitali Reshetnikov (1) (RUS)Ivan Derepa (UKR)6-3 7-5 [H2H]
Q2Ruslan Kukresh (BLR)Artsion Prostak (BLR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Maxim Kanakov (2) (RUS)Aleksandr Vasilevski (BLR)3-6 6-4 6-1 [H2H]
Q2Igor Rud (RUS)Igor Sobolta (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Stanislav Pribilov (RUS)Alexander Gigitashvili (3) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q2Igor Lakhno (UKR)Ricardo Seritti (ARG)7-6(5) 7-6(4) [H2H]
Q2Aleksey Bessonov (4) (BLR)Mikhail Balmashev (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q2Aliaksandr Bulitski (BLR)Vladzimir Filipovich (BLR)3-6 6-0 6-3 [H2H]
Q2Roman Kislyanskiy (RUS)Demetre Taktakishvili (5) (GEO)6-0 6-2 [H2H]
Q2Nikolai Fidirko (BLR)Mikhail Trukshanin (BLR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Dmitri Marfinsky (RUS)Alexander Bokov (6) (RUS)6-3 2-0 Retired[H2H]
Q2Yauheni Yakauleu (BLR)Kiril Karchmit (BLR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Stepan Khotulev (RUS)Alexey Golovachev (7) (RUS)6-2 7-5 [H2H]
Q2Spartak Rahachou (BLR)Irakli Marutian (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q2Ilya Zemtsov (BLR)Yaroslav Zubko (BLR)6-4 4-6 6-1 [H2H]
Q2Artem Baradach (BLR)Yan Khursan (BLR)6-1 6-4 [H2H]
Q3Vitali Reshetnikov (1) (RUS)Bye
Q3Ivan Derepa (UKR)Vitali Vasilevski (BLR)7-5 6-1 [H2H]
Q3Artsion Prostak (BLR)Ryhor Harahliad (BLR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Ruslan Kukresh (BLR)Yury Shychko (BLR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Maxim Kanakov (2) (RUS)Bye
Q3Aleksandr Vasilevski (BLR)Ivan Doubagraev (BLR)6-0 6-4 [H2H]
Q3Igor Rud (RUS)Ivan Umnikov (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Igor Sobolta (UKR)Vladimir Skarmakhovic (BLR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Alexander Gigitashvili (3) (RUS)Bye
Q3Stanislav Pribilov (RUS)Alexander Malko (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Ricardo Seritti (ARG)Mikita Sabaleuski (BLR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Igor Lakhno (UKR)Mark Mozer (BLR)3-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Aleksey Bessonov (4) (BLR)Bye
Q3Mikhail Balmashev (RUS)Ihar Maksimenka (BLR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Aliaksandr Bulitski (BLR)Andrey Abragin (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Vladzimir Filipovich (BLR)Bye
Q3Demetre Taktakishvili (5) (GEO)Bye
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Alexandr Ivanov (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q3Mikhail Trukshanin (BLR)Aliaksandr Siamionau (BLR)7-6(7) 6-7(1) 6-1 [H2H]
Q3Nikolai Fidirko (BLR)Yahor Yatsyk (BLR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Alexander Bokov (6) (RUS)Bye
Q3Dmitri Marfinsky (RUS)Artsiom Maksimchyk (BLR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Kiril Karchmit (BLR)Dmitry Leshev (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q3Yauheni Yakauleu (BLR)Mikita Karpovich (BLR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Alexey Golovachev (7) (RUS)Bye
Q3Stepan Khotulev (RUS)Kiril Garkusha (BLR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Irakli Marutian (RUS)Maksim Smaliarchuk (BLR)2-6 6-2 7-6(6) [H2H]
Q3Spartak Rahachou (BLR)Aliaksandr Linenka (BLR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Ilya Zemtsov (BLR)Dzmitry Yeliseyenka (BLR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Yaroslav Zubko (BLR)Evgeny Radzevich (BLR)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Artem Baradach (BLR)Kirill Nasonov (RUS)6-4 2-6 6-3 [H2H]
Q3Yan Khursan (BLR)Bye


What's your opinion on the ATP Belarus F3 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Belarus F3 Futures?