ATP Belarus F2 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Belarus F2 Futures Discussion!


Share This...


Belarus F2 Futures Event Details:

2018-08-13Hard
OutdoorBelarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSergey Betov (2) (BLR)David Poljak (3) (CZE)7-5 1-6 6-0[H2H]
SFSergey Betov (2) (BLR)Anil Yuksel (TUR)6-4 6-3[H2H]
SFDavid Poljak (3) (CZE)Ivan Liutarevich (q) (BLR)7-6(0) 4-6 6-4[H2H]
QFIvan Liutarevich (q) (BLR)Yannai Barkai (ISR)6-3 6-2[H2H]
QFSergey Betov (2) (BLR)Marek Gengel (CZE)7-5 6-3[H2H]
QFAnil Yuksel (TUR)Giorgio Ricca (ITA)7-5 6-3[H2H]
QFDavid Poljak (3) (CZE)Aleksandr Bulitski (q) ()6-4 6-3[H2H]
R16Aleksandr Bulitski (q) ()Igor Smilansky (7) (ISR)4-6 6-4 6-4[H2H]
R16Sergey Betov (2) (BLR)Conor Berg (q) (USA)7-6(5) 7-5[H2H]
R16Anil Yuksel (TUR)Francesco Vilardo (4) (ITA)6-3 1-6 6-3[H2H]
R16Giorgio Ricca (ITA)JONATHAN Gray (6) (GBR)6-4 7-5[H2H]
R16David Poljak (3) (CZE)Koray Kirci (TUR)7-6(0) 4-6 6-2[H2H]
R16Yannai Barkai (ISR)Joshua Paris (GBR)6-4 1-6 6-3[H2H]
R16Marek Gengel (CZE)Daniil Klimov (q) (GER)6-3 6-2[H2H]
R16Ivan Liutarevich (q) (BLR)Grigoriy Lomakin (KAZ)6-3 4-3 def.[H2H]
R32David Poljak (3) (CZE)Denis Matsukevitch (RUS)7-6(2) 6-3[H2H]
R32JONATHAN Gray (6) (GBR)Alon Elia (ISR)6-3 2-6 7-5[H2H]
R32Yannai Barkai (ISR)Yan Bondarevskiy (q) (RUS)6-4 6-4[H2H]
R32Igor Smilansky (7) (ISR)Martin Borisiouk (WC) (BLR)6-3 6-3[H2H]
R32Aleksandr Bulitski (q) ()Cengiz AKSU (q) (TUN)6-2 6-7(2) 6-2[H2H]
R32Conor Berg (q) (USA)Ryan James Storrie (GBR)6-3 3-6 7-6(5)[H2H]
R32Grigoriy Lomakin (KAZ)Fernando Yamacita (LL) (BRA)6-7(2) 6-3 6-3[H2H]
R32Koray Kirci (TUR)George Tsivadze (q) (GEO)6-4 6-4[H2H]
R32Anil Yuksel (TUR)Fran Zvonimir Zgombic ()6-4 6-4[H2H]
R32Francesco Vilardo (4) (ITA)Aleksei Khomich (WC) (BLR)6-4 6-3[H2H]
R32Ivan Liutarevich (q) (BLR)Mert Naci Turker (q) (TUR)2-6 7-6(2) 6-1[H2H]
R32Marek Gengel (CZE)Beibit Zhukayev (WC) (KAZ)7-5 6-2[H2H]
R32Sergey Betov (2) (BLR)Sarp Agabigun (TUR)6-7(8) 6-4 6-4[H2H]
R32Giorgio Ricca (ITA)Alexander Zgirovsky (WC) (BLR)6-3 0-6 6-2[H2H]
R32Joshua Paris (GBR)Roman Khassanov (8) (KAZ)6-2 3-1 ret.[H2H]
R32Daniil Klimov (q) (GER)Gabriel Petit (5) (FRA)7-6(4) 6-3[H2H]
Men's Doubles
FConor Berg (USA)
Scott Duncan (GBR)
Marek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
7-6(1) 6-4
SFConor Berg (USA)
Scott Duncan (GBR)
Aliaksandr Liaonenka (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
6-0 6-3
SFMarek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
Giorgio Ricca (ITA)
Francesco Vilardo (ITA)
6-4 6-2
QFMarek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
Koray Kirci (TUR)
Anil Yuksel (TUR)
6-3 6-4
QFGiorgio Ricca (ITA)
Francesco Vilardo (ITA)
Roman Khassanov (KAZ)
Denis Matsukevitch (RUS)
6-7(4) 6-1 10-5
QFConor Berg (USA)
Scott Duncan (GBR)
Cengiz AKSU (TUN)
Niklas Johansson (SWE)
4-6 7-6(5) 10-6
QFAliaksandr Liaonenka (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
Mikhail Kniazeu ()
Dzianis Zharyn (BLR)
3-6 6-1 10-8
R16Aliaksandr Liaonenka (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
Martin Beran (CAN)
Joshua Paris (GBR)
7-6(8) 2-6 10-3
R16Mikhail Kniazeu ()
Dzianis Zharyn (BLR)
Martin Borisiouk (BLR)
Alexander Zgirovsky (BLR)
7-6(5) 7-6(7)
R16Cengiz AKSU (TUN)
Niklas Johansson (SWE)
Sarp Agabigun (TUR)
Mert Naci Turker (TUR)
6-4 6-3
R16Conor Berg (USA)
Scott Duncan (GBR)
Igor Smilansky (ISR)
Fernando Yamacita (BRA)
6-3 7-6(1)
R16Roman Khassanov (KAZ)
Denis Matsukevitch (RUS)
Sagadat Ayap (KAZ)
Aleksei Khomich (BLR)
6-4 3-6 10-6
R16Giorgio Ricca (ITA)
Francesco Vilardo (ITA)
Yannai Barkai (ISR)
Alon Elia (ISR)
6-7(4) 7-6(5) 10-4
R16Koray Kirci (TUR)
Anil Yuksel (TUR)
Grigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
4-6 7-6(6) 11-9
R16Marek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
Yan Bondarevskiy (RUS)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
7-6(7) 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yan Bondarevskiy (q) (RUS)Yahor Yatsyk (BLR)6-4 6-4[H2H]
Q1Conor Berg (q) (USA)Dzianis Zharyn (BLR)6-4 6-2[H2H]
Q1George Tsivadze (q) (GEO)Aliaksandr Liaonenka (BLR)7-6(4) 7-5[H2H]
Q1Aleksandr Bulitski (q) ()Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)6-2 6-0[H2H]
Q1Cengiz AKSU (q) (TUN)Martin Beran (CAN)6-7(5) 6-1 6-3[H2H]
Q1Daniil Klimov (q) (GER)Fernando Yamacita (LL) (BRA)6-4 1-6 6-2[H2H]
Q1Ivan Liutarevich (q) (BLR)Sagadat Ayap (KAZ)2-6 6-3 6-0[H2H]
Q1Mert Naci Turker (q) (TUR)Nazar Achour (CAN)6-3 6-4[H2H]
Q3Dzianis Zharyn (BLR)Mert Alkaya (TUN)6-0 6-3[H2H]
Q3Aleksandr Bulitski (q) ()Niklas Johansson (SWE)7-5 6-2[H2H]
Q3George Tsivadze (q) (GEO)Mikhail Kniazeu ()6-2 6-1[H2H]
Q3Yan Bondarevskiy (q) (RUS)Zhan Skindzer (BLR)6-2 6-2[H2H]
Q3Conor Berg (q) (USA)Artsiom Cherkasau (BLR)6-0 6-0[H2H]
Q3Aliaksandr Liaonenka (BLR)Uladzislau Zhuk (BLR)6-2 6-4[H2H]
Q3Cengiz AKSU (q) (TUN)Zura Tkemaladze (GEO)6-1 7-6(4)[H2H]
Q3Daniil Klimov (q) (GER)Renat Sakhabutdinov (RUS)6-3 6-0[H2H]
Q3Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)Artsiom Bardzin (BLR)6-1 3-6 6-2[H2H]
Q3Martin Beran (CAN)Aleksandr Kalinin ()6-4 6-3[H2H]
Q3Fernando Yamacita (LL) (BRA)Razvan Baiant (CAN)6-2 6-3[H2H]
Q3Mert Naci Turker (q) (TUR)Maxim Tybar (BLR)7-5 6-4[H2H]
Q3Nazar Achour (CAN)Ilya Filichev ()6-0 3-6 6-3[H2H]
Q3Ivan Liutarevich (q) (BLR)Aliaksandr Prudnikau (BLR)6-3 6-3[H2H]
Q3Sagadat Ayap (KAZ)Danila Moroz ()6-7(5) 6-2 6-2[H2H]
Q3Yahor Yatsyk (BLR)Daniil Khitrou ()6-1 7-6(5)[H2H]