ATP Belarus F1 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Belarus F1 Futures Discussion!


Share This...


Belarus F1 Futures Event Details:

2013-08-12Hard
OutdoorMinsk, Belarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FEgor Gerasimov (3) (BLR)Andrey Rublev (RUS)7-6(2) 4-6 6-4 [H2H]
SFAndrey Rublev (RUS)Stanislav Poplavskyy (UKR)6-3 6-4 [H2H]
SFEgor Gerasimov (3) (BLR)Yaraslau Shyla (BLR)6-2 6-2 [H2H]
QFAndrey Rublev (RUS)Jules Marie (1) (FRA)7-6(6) 3-6 6-1 [H2H]
QFStanislav Poplavskyy (UKR)Lukas Mugevicius (WC) (LTU)7-5 3-6 6-2 [H2H]
QFEgor Gerasimov (3) (BLR)Pavel Filin (BLR)6-2 6-3 [H2H]
QFYaraslau Shyla (BLR)Bar Tzuf Botzer (7) (ISR)6-3 7-6(2) [H2H]
R16Jules Marie (1) (FRA)Ivan Anikanov (UKR)6-3 6-4 [H2H]
R16Andrey Rublev (RUS)Konstantin Gerlakh (RUS)7-5 6-1 [H2H]
R16Lukas Mugevicius (WC) (LTU)Vladimir Uzhylovsky (4) (UKR)6-3 6-4 [H2H]
R16Stanislav Poplavskyy (UKR)Maxim Ratniuk (Q) (UKR)6-0 6-2 [H2H]
R16Pavel Filin (BLR)Alexander Bury (Q) (BLR)3-1 Retired[H2H]
R16Egor Gerasimov (3) (BLR)Tal Goldengoren (ISR)6-3 7-5 [H2H]
R16Bar Tzuf Botzer (7) (ISR)Vladzimir Kruk (Q) (BLR)6-4 6-2 [H2H]
R16Yaraslau Shyla (BLR)Marat Deviatiarov (UKR)6-4 3-6 7-5 [H2H]
R32Jules Marie (1) (FRA)Siarhei Betau (Q) (BLR)6-1 7-5 [H2H]
R32Ivan Anikanov (UKR)Ilya Ivashka (BLR)7-5 6-4 [H2H]
R32Konstantin Gerlakh (RUS)Maksim Malyshev (Q) (UKR)6-3 6-3 [H2H]
R32Andrey Rublev (RUS)Andrei Vasilevski (8) (BLR)6-4 6-4 [H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (4) (UKR)Andrei Andrukhou (WC) (BLR)6-2 6-3 [H2H]
R32Lukas Mugevicius (WC) (LTU)Anton Manegin (RUS)6-7(2) 6-2 6-2 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (UKR)Arda Uzumcu (Q) (TUR)6-1 6-3 [H2H]
R32Maxim Ratniuk (Q) (UKR)Aliaksandr Prudnikau (LL) (BLR)6-4 6-3 [H2H]
R32Alexander Bury (Q) (BLR)Andrei Ciumac (5) (MDA)4-6 6-4 7-6(5) [H2H]
R32Pavel Filin (BLR)Yahor Yatsyk (BLR)6-3 6-1 [H2H]
R32Tal Goldengoren (ISR)Anton Dubrov (Q) (BLR)4-6 7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Egor Gerasimov (3) (BLR)Artur Dubinski (WC) (BLR)6-1 6-4 [H2H]
R32Bar Tzuf Botzer (7) (ISR)Ilya Lebedev (Q) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R32Vladzimir Kruk (Q) (BLR)Aliaksandr Halinko (WC) (BLR)6-3 6-2 [H2H]
R32Yaraslau Shyla (BLR)Anton Galkin (RUS)6-4 7-6(6) [H2H]
R32Marat Deviatiarov (UKR)Fabrice Martin (2) (FRA)6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FYaraslau Shyla (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Jules Marie (4) (FRA)
Fabrice Martin (FRA)
6-4 7-6(2)
SFYaraslau Shyla (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Andrei Ciumac (1) (MDA)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
7-6(1) 4-6 [10-4]
SFJules Marie (4) (FRA)
Fabrice Martin (FRA)
Siarhei Betau (2) (BLR)
Alexander Bury (BLR)
6-2 4-6 [10-6]
QFAndrei Ciumac (1) (MDA)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Alexander Krasnorutskiy (RUS)
Anton Manegin (RUS)
WO
QFYaraslau Shyla (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Yahor Yatsyk (BLR)
6-4 6-0
QFJules Marie (4) (FRA)
Fabrice Martin (FRA)
Pavel Filin (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
6-1 6-2
QFSiarhei Betau (2) (BLR)
Alexander Bury (BLR)
Konstantin Gerlakh (RUS)
Tal Goldengoren (ISR)
6-3 6-4
R16Andrei Ciumac (1) (MDA)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Anton Galkin (RUS)
Vladimir Geller (RUS)
7-5 6-4
R16Alexander Krasnorutskiy (RUS)
Anton Manegin (RUS)
Marat Deviatiarov (UKR)
Lukas Mugevicius (LTU)
7-5 6-4
R16Yaraslau Shyla (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Artsiom Dabryian (BLR)
Oleksiy Odazhyu (UKR)
6-1 6-0
R16Stanislav Poplavskyy (UKR)
Yahor Yatsyk (BLR)
Maksim Malyshev (A) (UKR)
Pavlo Zhukov (UKR)
6-3 6-4
R16Pavel Filin (BLR)
Vladzimir Kruk (BLR)
Aleksei Khomich (WC) (BLR)
Pavel Korenets (BLR)
6-1 6-1
R16Jules Marie (4) (FRA)
Fabrice Martin (FRA)
Andrei Andrukhou (WC) (BLR)
Aliaksandr Halinko (BLR)
6-3 6-0
R16Konstantin Gerlakh (RUS)
Tal Goldengoren (ISR)
Ivan Anikanov (UKR)
Andrey Rublev (RUS)
7-6(5) 6-7(2) [10-6]
R16Siarhei Betau (2) (BLR)
Alexander Bury (BLR)
Nikita Chubkov (WC) (BLR)
Anton Dubrov (BLR)
6-7(4) 6-2 [10-8]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexander Bury (1WC) (BLR)Kirill Komarov (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q1Siarhei Betau (2) (BLR)Aliaksandr Prudnikau (BLR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Vladzimir Kruk (3) (BLR)Ivan Liutarevich (BLR)6-7(2) 6-4 6-0 [H2H]
Q1Maxim Ratniuk (UKR)Dmitry Surchenko (4) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q1Ilya Lebedev (5) (RUS)Aliaksandr Bulitski (BLR)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q1Maksim Malyshev (UKR)Gokberk Ergeneman (TUR)5-7 6-4 6-3 [H2H]
Q1Arda Uzumcu (TUR)Alexey Nikiforov (7) (RUS)5-7 7-5 7-6(6) [H2H]
Q1Anton Dubrov (BLR)Vladimir Geller (RUS)6-4 5-7 7-5 [H2H]
Q2Alexander Bury (1WC) (BLR)Pavlo Zhukov (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Kirill Komarov (RUS)Matthias Haselier (GER)6-0 7-5 [H2H]
Q2Siarhei Betau (2) (BLR)Alexander Dubrovin (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Aliaksandr Prudnikau (BLR)Denis Markov (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Vladzimir Kruk (3) (BLR)Aleksei Khomich (BLR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Ivan Liutarevich (BLR)Dzianis Zhaunerchyk (BLR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Dmitry Surchenko (4) (RUS)Andrei Novikov (BLR)7-5 6-3 [H2H]
Q2Maxim Ratniuk (UKR)Artem Vu (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Ilya Lebedev (5) (RUS)Artsiom Dabryian (BLR)6-0 6-0 [H2H]
Q2Aliaksandr Bulitski (BLR)Anton Bandaryk (BLR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Gokberk Ergeneman (TUR)Oleksiy Odazhyu (6) (UKR)3-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Maksim Malyshev (UKR)Kirill Belotserkovsky (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q2Alexey Nikiforov (7) (RUS)Andrei Novikov (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Arda Uzumcu (TUR)Nikita Chubkov (BLR)6-1 1-6 5-0 Retired[H2H]
Q2Anton Dubrov (BLR)Pavel Korenets (BLR)6-4 6-0 [H2H]
Q2Vladimir Geller (RUS)Timofey Senkevich (BLR)6-4 5-0 Retired[H2H]
Q3Alexander Bury (1WC) (BLR)Bye
Q3Pavlo Zhukov (UKR)Bye
Q3Kirill Komarov (RUS)Aliaksandr Klygin (BLR)WO[H2H]
Q3Matthias Haselier (GER)Bye
Q3Siarhei Betau (2) (BLR)Bye
Q3Alexander Dubrovin (RUS)Bye
Q3Denis Markov (RUS)Kiril Garkusha (BLR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Aliaksandr Prudnikau (BLR)Bye
Q3Vladzimir Kruk (3) (BLR)Bye
Q3Aleksei Khomich (BLR)Bye
Q3Ivan Liutarevich (BLR)Simas Malakauskas (LTU)6-4 6-2 [H2H]
Q3Dzianis Zhaunerchyk (BLR)Bye
Q3Dmitry Surchenko (4) (RUS)Bye
Q3Andrei Novikov (BLR)Bye
Q3Maxim Ratniuk (UKR)Kasparas Zemaitelis (LTU)6-3 6-3 [H2H]
Q3Artem Vu (UKR)Bye
Q3Ilya Lebedev (5) (RUS)Bye
Q3Artsiom Dabryian (BLR)Bye
Q3Aliaksandr Bulitski (BLR)Anton Chekhov (RUS)7-6(5) 7-6(5) [H2H]
Q3Anton Bandaryk (BLR)Bye
Q3Oleksiy Odazhyu (6) (UKR)Bye
Q3Gokberk Ergeneman (TUR)Bye
Q3Maksim Malyshev (UKR)Eduard Biaskosty (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Kirill Belotserkovsky (UKR)Bye
Q3Alexey Nikiforov (7) (RUS)Bye
Q3Andrei Novikov (BLR)Bye
Q3Nikita Chubkov (BLR)Vadim Chergov (BUL)6-7(1) 6-4 6-4 [H2H]
Q3Arda Uzumcu (TUR)Bye
Q3Pavel Korenets (BLR)Bye
Q3Anton Dubrov (BLR)Bye
Q3Vladimir Geller (RUS)Aleh Shtsinnikau (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Timofey Senkevich (BLR)Bye


What's your opinion on the ATP Belarus F1 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Belarus F1 Futures?