ATP Belarus F2 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Belarus F2 Futures Discussion!


Share This...


Belarus F2 Futures Event Details:

2010-08-16Clay
OutdoorMinsk, Belarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGuillermo Olaso (1) (ESP)Siarhei Betau (5) (BLR)6-1 7-6(5) [H2H]
SFGuillermo Olaso (1) (ESP)Patrick Taubert (Q) (GER)6-7(2) 6-3 6-3 [H2H]
SFSiarhei Betau (5) (BLR)David Savic (2) (YUG)4-6 6-3 6-2 [H2H]
QFGuillermo Olaso (1) (ESP)Aleksandr Agafonov (UKR)6-3 7-6(2) [H2H]
QFPatrick Taubert (Q) (GER)Radu Albot (8) (MDA)3-6 6-1 6-3 [H2H]
QFSiarhei Betau (5) (BLR)Andrea Falgheri (4) (ITA)6-4 6-2 [H2H]
QFDavid Savic (2) (YUG)Andemir Karanashev (Q) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
R16Guillermo Olaso (1) (ESP)Vladzimir Kruk (BLR)6-1 6-4 [H2H]
R16Aleksandr Agafonov (UKR)Marcos Giraldi Requena (Q) (ESP)3-6 6-3 6-3 [H2H]
R16Patrick Taubert (Q) (GER)Michal Schmid (3) (CZE)6-4 7-5 [H2H]
R16Radu Albot (8) (MDA)Gleb Alekseenko (UKR)6-3 2-6 6-2 [H2H]
R16Siarhei Betau (5) (BLR)Kiryl Harbatsiuk (Q) (BLR)6-3 6-2 [H2H]
R16Andrea Falgheri (4) (ITA)Egor Gerasimov (WC) (BLR)7-6(1) 6-1 [H2H]
R16Andemir Karanashev (Q) (RUS)Oleksandr Nedovyesov (UKR)WO[H2H]
R16David Savic (2) (YUG)Andrei Levine (RUS)6-0 6-4 [H2H]
R32Guillermo Olaso (1) (ESP)Viktor Simaghin (WC) (GER)6-0 6-0 [H2H]
R32Vladzimir Kruk (BLR)Evgeny Khomenko (Q) (UKR)6-1 6-1 [H2H]
R32Marcos Giraldi Requena (Q) (ESP)Fedor Doudtchik (Q) (BLR)6-2 7-6(2) [H2H]
R32Aleksandr Agafonov (UKR)Alexander Bury (7) (BLR)7-5 6-3 [H2H]
R32Michal Schmid (3) (CZE)Pavel Filin (WC) (BLR)6-3 7-5 [H2H]
R32Patrick Taubert (Q) (GER)Dzmitry Zhyrmont (BLR)6-3 7-5 [H2H]
R32Gleb Alekseenko (UKR)Giulio Torroni (ITA)6-3 7-6(4) [H2H]
R32Radu Albot (8) (MDA)Andrei Ciumac (MDA)5-7 6-1 7-6(3) [H2H]
R32Siarhei Betau (5) (BLR)Stefan Borg (SWE)6-3 6-2 [H2H]
R32Kiryl Harbatsiuk (Q) (BLR)Yaraslau Shyla (WC) (BLR)6-3 6-2 [H2H]
R32Egor Gerasimov (WC) (BLR)Andrei Vasilevski (BLR)7-5 1-0 Retired[H2H]
R32Andrea Falgheri (4) (ITA)Pavel Katliarov (BLR)6-3 6-4 [H2H]
R32Oleksandr Nedovyesov (UKR)Nikolai Fidirko (6) (BLR)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Andemir Karanashev (Q) (RUS)Denys Pume (Q) (UKR)6-4 6-3 [H2H]
R32Andrei Levine (RUS)Ilia Chkonia (LL) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R32David Savic (2) (YUG)Ivan Anikanov (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FNikolai Fidirko (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Andrei Levine (RUS)
David Savic (YUG)
6-4 7-5
SFAndrei Levine (RUS)
David Savic (YUG)
Radu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
7-6(4) 6-4
SFNikolai Fidirko (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Siarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
5-7 6-3 [10-5]
QFAndrei Levine (RUS)
David Savic (YUG)
Egor Gerasimov (BLR)
Pavel Katliarov (BLR)
6-4 6-1
QFRadu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
Alexander Bury (4) (BLR)
Kiryl Harbatsiuk (BLR)
6-3 1-6 [10-8]
QFNikolai Fidirko (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Andemir Karanashev (RUS)
Vadim Kutsenko (UZB)
WO
QFSiarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Ilya Ivashka (BLR)
Yaroslav Zubko (BLR)
7-5 6-3
R16Andrei Levine (RUS)
David Savic (YUG)
Gleb Alekseenko (1) (UKR)
Ivan Anikanov (UKR)
6-3 4-6 [10-6]
R16Egor Gerasimov (BLR)
Pavel Katliarov (BLR)
Stefan Borg (SWE)
Artun Klimenka (BLR)
4-6 6-3 [10-4]
R16Alexander Bury (4) (BLR)
Kiryl Harbatsiuk (BLR)
Kiril Garkusha (BLR)
Roman Usov (RUS)
6-0 6-0
R16Radu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
Pavel Filin (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
7-6(3) 7-6(2)
R16Andemir Karanashev (RUS)
Vadim Kutsenko (UZB)
Vladzimir Kruk (BLR)
Patrick Taubert (GER)
5-7 6-1 [10-8]
R16Nikolai Fidirko (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Yura Dashkevich (WC) (BLR)
Spartak Rahachou (BLR)
6-2 6-3
R16Ilya Ivashka (BLR)
Yaroslav Zubko (BLR)
Yauhen Barsukov (WC) (BLR)
Yan Khursan (BLR)
6-3 6-2
R16Siarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Fedor Doudtchik (WC) (BLR)
Ilya Karachun (BLR)
7-5 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Patrick Taubert (1) (GER)Boris Sikalchuk (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q1Kiryl Harbatsiuk (2) (BLR)Artun Klimenka (BLR)6-1 6-3 [H2H]
Q1Andemir Karanashev (3) (RUS)Yaroslav Zubko (BLR)6-0 6-2 [H2H]
Q1Marcos Giraldi Requena (ESP)Araik Arutunyan (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q1Vadim Kutsenko (UZB)Mattla Campus (ITA)6-1 6-3 [H2H]
Q1Denys Pume (UKR)Stepan Khotulev (RUS)6-3 6-7(3) 6-0 [H2H]
Q1Fedor Doudtchik (BLR)Oleksiy Odazhyu (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q1Evgeny Khomenko (UKR)Ilia Chkonia (RUS)6-7(4) 6-3 6-3 [H2H]
Q2Patrick Taubert (1) (GER)Yauhen Barsukov (BLR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Boris Sikalchuk (RUS)Spartak Rahachou (BLR)7-6(4) 1-6 6-4 [H2H]
Q2Kiryl Harbatsiuk (2) (BLR)Oleg Khotkov (UKR)6-1 7-6(3) [H2H]
Q2Artun Klimenka (BLR)Kiril Garkusha (BLR)6-3 6-0 [H2H]
Q2Andemir Karanashev (3) (RUS)Ilya Karachun (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Yaroslav Zubko (BLR)Roman Usov (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q2Marcos Giraldi Requena (ESP)Roman Kislyanskiy (4) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Araik Arutunyan (RUS)Denis Markov (RUS)4-6 7-5 6-2 [H2H]
Q2Mattla Campus (ITA)Aliaksandr Meliuk (BLR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Vadim Kutsenko (UZB)Yura Dashkevich (BLR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Stepan Khotulev (RUS)Igor Rud (RUS)6-1 7-6(0) [H2H]
Q2Denys Pume (UKR)Andrei Novikov (BLR)6-2 6-0 [H2H]
Q2Fedor Doudtchik (BLR)Yan Khursan (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Oleksiy Odazhyu (UKR)Aliaksandr Klygin (BLR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Ilia Chkonia (RUS)Kirill Komarov (RUS)6-3 7-6(0) [H2H]
Q2Evgeny Khomenko (UKR)Timofey Senkevich (BLR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Patrick Taubert (1) (GER)Bye
Q3Yauhen Barsukov (BLR)Anton Yudkin (RUS)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q3Boris Sikalchuk (RUS)Ivan Kalinkin (BLR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Spartak Rahachou (BLR)Aliaksei Kavalenka (BLR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Kiryl Harbatsiuk (2) (BLR)Bye
Q3Oleg Khotkov (UKR)Svyatoslav Knyazev (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q3Artun Klimenka (BLR)Alexander Dubrovin (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Kiril Garkusha (BLR)Bye
Q3Andemir Karanashev (3) (RUS)Bye
Q3Ilya Karachun (BLR)Dmitriy Borodkin (KAZ)7-6(5) 6-1 [H2H]
Q3Yaroslav Zubko (BLR)Pavle Vashakidze (GEO)6-0 6-0 [H2H]
Q3Roman Usov (RUS)Eduard Biaskosty (BLR)3-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (4) (RUS)Bye
Q3Marcos Giraldi Requena (ESP)Aliaksandr Bulitski (BLR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Denis Markov (RUS)Aliaksandr Pesniak (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Araik Arutunyan (RUS)Vadim Lobanov (WC) (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Mattla Campus (ITA)Bye
Q3Aliaksandr Meliuk (BLR)Siarhey Drozdov (WC) (BLR)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Yura Dashkevich (BLR)Vigen Manukyan (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Vadim Kutsenko (UZB)Bye
Q3Stepan Khotulev (RUS)Bye
Q3Igor Rud (RUS)Pavel Kuzin (UKR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Denys Pume (UKR)Edgar Gasparyan (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Andrei Novikov (BLR)Bye
Q3Yan Khursan (BLR)Bye
Q3Fedor Doudtchik (BLR)Vugar Aliev (AZE)6-2 6-1 [H2H]
Q3Oleksiy Odazhyu (UKR)Victor Komlev (RUS)4-0 Retired[H2H]
Q3Aliaksandr Klygin (BLR)Ivan Umnikov (RUS)6-2 7-6(3) [H2H]
Q3Ilia Chkonia (RUS)Bye
Q3Kirill Komarov (RUS)Ruslan Rakhimov (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Timofey Senkevich (BLR)Andreii Andriienko (WC) (UKR)6-7(3) 6-2 6-1 [H2H]
Q3Evgeny Khomenko (UKR)Makar Kozhemyachko (BLR)6-3 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Belarus F2 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Belarus F2 Futures?