ATP Belarus F1 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Belarus F1 Futures Discussion!


Share This...

CLICK BELOW TO SEE ANY OF THIS WEEK'S DRAWS...

Belarus F1 Futures Event Details:

2010-08-09Clay
OutdoorMinsk, Belarus
Seeds:
View Past Years Draws: 2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Belarus F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGuillermo Olaso (1) (ESP)Aleksandr Nedovyesov (UKR)6-2 6-2[H2H]
SFGuillermo Olaso (1) (ESP)Alexander Bury (7) (BLR)4-6 6-1 6-1[H2H]
SFAleksandr Nedovyesov (UKR)Radu Albot (8) (MDA)6-2 7-5[H2H]
QFGuillermo Olaso (1) (ESP)Nikolai Fidirko (5) (BLR)6-4 6-4[H2H]
QFAlexander Bury (7) (BLR)Gleb Alekseenko (UKR)6-2 6-4[H2H]
QFRadu Albot (8) (MDA)Pavel Filin (WC) (BLR)6-0 6-3[H2H]
QFAleksandr Nedovyesov (UKR)Kiryl Harbatsiuk (BLR)6-2 6-1[H2H]
R16Guillermo Olaso (1) (ESP)Andemir Karanashev (Q) (RUS)6-3 7-5[H2H]
R16Nikolai Fidirko (5) (BLR)Egor Gerasimov (WC) (BLR)6-7(3) 6-4 7-6(0)[H2H]
R16Gleb Alekseenko (UKR)Pavel Katliarov (BLR)6-4 6-3[H2H]
R16Alexander Bury (7) (BLR)Boris Sikalchuk (Q) (RUS)6-1 6-2[H2H]
R16Radu Albot (8) (MDA)Fedor Doudtchik (Q) (BLR)6-0 6-4[H2H]
R16Pavel Filin (WC) (BLR)Andrei Ciumac ()4-6 6-2 6-0[H2H]
R16Kiryl Harbatsiuk (BLR)Igor Rud (Q) (RUS)6-4 5-7 6-1[H2H]
R16Aleksandr Nedovyesov (UKR)Aleksandr Agafonov (UKR)6-1 6-1[H2H]
R32Guillermo Olaso (1) (ESP)Denis Markov (Q) (RUS)6-0 6-2[H2H]
R32Andemir Karanashev (Q) (RUS)Araik Arutunyan (Q) (RUS)6-4 6-2[H2H]
R32Egor Gerasimov (WC) (BLR)Ivan Anikanov (UKR)4-6 7-5 6-0[H2H]
R32Nikolai Fidirko (5) (BLR)Ervand Gasparyan (RUS)6-4 1-6 6-4[H2H]
R32Pavel Katliarov (BLR)Andrea Falgheri (3) (ITA)7-5 7-6(5)[H2H]
R32Gleb Alekseenko (UKR)Vladzimir Kruk (BLR)6-3 6-2[H2H]
R32Boris Sikalchuk (Q) (RUS)Viktor Simaghin (WC) ()6-0 6-1[H2H]
R32Alexander Bury (7) (BLR)Stefan Borg (SWE)6-4 6-0[H2H]
R32Radu Albot (8) (MDA)Denys Pume (Q) (UKR)6-3 6-3[H2H]
R32Fedor Doudtchik (Q) (BLR)Yaroslav Zubko (WC) (BLR)6-7(5) 6-2 6-2[H2H]
R32Pavel Filin (WC) (BLR)Andrei Vasilevski (BLR)6-4 6-2[H2H]
R32Andrei Ciumac ()Siarhei Betau (4) (BLR)6-3 4-6 6-2[H2H]
R32Kiryl Harbatsiuk (BLR)Giulio Torroni (6) (ITA)6-3 3-6 6-4[H2H]
R32Igor Rud (Q) (RUS)Dzmitry Zhyrmont (BLR)3-6 6-4 6-2[H2H]
R32Aleksandr Agafonov (UKR)Oleksiy Odazhyu (Q) (UKR)6-3 6-3[H2H]
R32Aleksandr Nedovyesov (UKR)Michal Schmid (2) (CZE)6-7(5) 7-6(3) 6-2[H2H]
Men's Doubles
FGuillermo Olaso (ESP)
Michal Schmid (CZE)
Alexander Bury (3) (BLR)
Kiryl Harbatsiuk (BLR)
2-6 6-2 [10-8]
SFGuillermo Olaso (ESP)
Michal Schmid (CZE)
Siarhei Betau (4) (BLR)
Aleksandr Nedovyesov (UKR)
6-2 6-3
SFAlexander Bury (3) (BLR)
Kiryl Harbatsiuk (BLR)
Nikolai Fidirko (2) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
6-2 6-3
QFGuillermo Olaso (ESP)
Michal Schmid (CZE)
Gleb Alekseenko (1) (UKR)
Ivan Anikanov (UKR)
6-2 7-6(5)
QFSiarhei Betau (4) (BLR)
Aleksandr Nedovyesov (UKR)
Radu Albot (MDA)
Andrei Ciumac ()
6-1 6-3
QFAlexander Bury (3) (BLR)
Kiryl Harbatsiuk (BLR)
Ervand Gasparyan (RUS)
Vadim Kutsenko (RUS)
7-6(1) 7-5
QFNikolai Fidirko (2) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Stefan Borg (SWE)
Artun Klimenka (BLR)
6-2 6-3
R16Gleb Alekseenko (1) (UKR)
Ivan Anikanov (UKR)
Egor Gerasimov (BLR)
Pavel Katliarov (BLR)
3-6 6-3 [10-8]
R16Guillermo Olaso (ESP)
Michal Schmid (CZE)
Andrea Falgheri (ITA)
Giulio Torroni (ITA)
6-3 6-4
R16Siarhei Betau (4) (BLR)
Aleksandr Nedovyesov (UKR)
Aleksandr Agafonov (UKR)
Igor Rud (RUS)
6-3 6-2
R16Radu Albot (MDA)
Andrei Ciumac ()
Vladzimir Kruk (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
6-1 7-6(5)
R16Ervand Gasparyan (RUS)
Vadim Kutsenko (RUS)
Pavel Filin (WC) (BLR)
Yaroslav Zubko (BLR)
4-6 6-2 [10-4]
R16Alexander Bury (3) (BLR)
Kiryl Harbatsiuk (BLR)
Andemir Karanashev (RUS)
Roman Kislyanskiy (RUS)
6-2 6-3
R16Stefan Borg (SWE)
Artun Klimenka (BLR)
Ilya Ivashka (WC) (BLR)
Spartak Rahachou (BLR)
6-4 6-2
R16Nikolai Fidirko (2) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Aliaksandr Bulitski (WC) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
6-2 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andemir Karanashev (1) (RUS)Victor Komlev (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q1Boris Sikalchuk (RUS)Roman Kislyanskiy (2) (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q1Igor Rud (RUS)Ruslan Miroshnychenko (UKR)6-2 6-0[H2H]
Q1Araik Arutunyan (RUS)Dimitry Mamedov (UKR)6-3 6-2[H2H]
Q1Fedor Doudtchik (BLR)Ilia Chkonia (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q1Denis Markov (RUS)Aggelos Venizelos ()6-0 4-6 6-2[H2H]
Q1Denys Pume (UKR)Ilya Ivashka (BLR)6-3 6-2[H2H]
Q1Oleksiy Odazhyu (UKR)Pavel Kuzin (UKR)3-6 7-6(7) 6-0[H2H]
Q2Andemir Karanashev (1) (RUS)Marcos Giraldi Requena (ESP)6-7(5) 6-2 6-3[H2H]
Q2Victor Komlev (RUS)Andreii Andriienko (UKR)6-1 6-3[H2H]
Q2Roman Kislyanskiy (2) (RUS)Artun Klimenka (BLR)6-3 1-6 6-3[H2H]
Q2Boris Sikalchuk (RUS)Yaraslau Shyla (BLR)6-3 6-3[H2H]
Q2Ruslan Miroshnychenko (UKR)Aliaksandr Klygin (BLR)6-3 6-3[H2H]
Q2Igor Rud (RUS)Aliaksandr Bulitski (BLR)6-2 6-2[H2H]
Q2Araik Arutunyan (RUS)Evgeny Khomenko (UKR)2-6 6-4 6-0[H2H]
Q2Dimitry Mamedov (UKR)Andrei Novikov (BLR)7-5 7-5[H2H]
Q2Fedor Doudtchik (BLR)Oleg Khotkov (UKR)6-2 7-5[H2H]
Q2Ilia Chkonia (RUS)Mattla Campus (ITA)3-6 6-1 7-6(3)[H2H]
Q2Denis Markov (RUS)Yauhen Barsukov (BLR)6-4 6-4[H2H]
Q2Aggelos Venizelos ()Yura Dashkevich (BLR)6-1 1-6 6-4[H2H]
Q2Denys Pume (UKR)Kiril Garkusha (BLR)6-0 6-1[H2H]
Q2Ilya Ivashka (BLR)Yan Khursan (BLR)6-4 6-4[H2H]
Q2Pavel Kuzin (UKR)Vugar Aliev (AZE)6-2 7-6(5)[H2H]
Q2Oleksiy Odazhyu (UKR)Dmitry Kalyuzhny (RUS)6-3 7-5[H2H]
Q3Andemir Karanashev (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Marcos Giraldi Requena (ESP)Edgar Gasparyan (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q3Victor Komlev (RUS)Norbert Nagyi (AUT)6-4 6-4[H2H]
Q3Andreii Andriienko (UKR)Siarhey Drozdov (BLR)6-3 6-4[H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (2) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Artun Klimenka (BLR)Irakli Marutian (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Yaraslau Shyla (BLR)Alexander Dubrovin (RUS)6-0 6-0[H2H]
Q3Boris Sikalchuk (RUS)Svyatoslav Knyazev (RUS)7-6(2) 6-1[H2H]
Q3Ruslan Miroshnychenko (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Aliaksandr Klygin (BLR)Ilya Karachun (BLR)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q3Aliaksandr Bulitski (BLR)Pavle Vashakidze (GEO)6-0 6-0[H2H]
Q3Igor Rud (RUS)Vyacheslav Lytvynenko (UKR)6-1 6-0[H2H]
Q3Evgeny Khomenko (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Araik Arutunyan (RUS)Aliaksandr Meliuk (BLR)6-4 6-3[H2H]
Q3Andrei Novikov (BLR)Vadim Lobanov (UKR)6-2 6-0[H2H]
Q3Dimitry Mamedov (UKR)Kirill Komarov (RUS)6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Oleg Khotkov (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Fedor Doudtchik (BLR)Alexey Akulshin (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q3Mattla Campus (ITA)Aliaksei Kavalenka (WC) (BLR)6-4 5-7 6-2[H2H]
Q3Ilia Chkonia (RUS)Fredrik Fassio-Samuelsson (SWE)WO[H2H]
Q3Yauhen Barsukov (BLR)ByeBye[H2H]
Q3Denis Markov (RUS)Alexandr Ivanov (RUS)7-5 7-6(3)[H2H]
Q3Aggelos Venizelos ()Mikita Karpovich (BLR)6-3 6-0[H2H]
Q3Yura Dashkevich (BLR)Igor Zhuravlev (RUS)6-2 7-5[H2H]
Q3Kiril Garkusha (BLR)ByeBye[H2H]
Q3Denys Pume (UKR)Anton Peskov (WC) (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Ilya Ivashka (BLR)Vigen Manukyan (RUS)6-3 6-0[H2H]
Q3Yan Khursan (BLR)Ivan Umnikov (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q3Vugar Aliev (AZE)Roman Usov (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Pavel Kuzin (UKR)Spartak Rahachou (BLR)6-4 6-4[H2H]
Q3Dmitry Kalyuzhny (RUS)Denis Rybanov (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q3Oleksiy Odazhyu (UKR)Evgeny Nazarchuk (BLR)6-0 6-0[H2H]


What's your opinion on the ATP Belarus F1 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Belarus F1 Futures?