ATP Azerbaijan F6 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Azerbaijan F6 Futures Discussion!


Share This...


Azerbaijan F6 Futures Event Details:

2016-03-21Carpet
IndoorAzerbaijan
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Azerbaijan F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarek Jaloviec (CZE)Evgeny Elistratov (3) (RUS)6-3 6-4[H2H]
SFMarek Jaloviec (CZE)Vitaly Kozyukov (RUS)6-4 7-6(6)[H2H]
SFEvgeny Elistratov (3) (RUS)Alexander Igoshin (2) (RUS)6-3 6-2[H2H]
QFMarek Jaloviec (CZE)Daniel Altmaier (GER)6-2 5-7 7-5[H2H]
QFVitaly Kozyukov (RUS)David Poljak (CZE)6-2 6-1[H2H]
QFEvgeny Elistratov (3) (RUS)Danylo Kalenichenko (UKR)7-6(2) 6-4[H2H]
QFAlexander Igoshin (2) (RUS)Ilya Lebedev (RUS)6-3 6-7(10) 6-1[H2H]
R16Marek Jaloviec (CZE)Yan Sabanin (RUS)5-7 6-4 6-4[H2H]
R16Daniel Altmaier (GER)Marat Deviatiarov (5) (UKR)6-4 3-2 Retired[H2H]
R16David Poljak (CZE)Evgeny Tyurnev (4) (RUS)4-6 6-3 6-2[H2H]
R16Vitaly Kozyukov (RUS)Alexey Aleshchev (WC) (RUS)6-2 6-4[H2H]
R16Danylo Kalenichenko (UKR)Haadin Bava (IND)6-3 6-2[H2H]
R16Evgeny Elistratov (3) (RUS)George Tsivadze (GEO)7-6(5) 2-6 6-4[H2H]
R16Ilya Lebedev (RUS)Anton Galkin (7) (RUS)7-5 5-7 6-3[H2H]
R16Alexander Igoshin (2) (RUS)Kenneth Raisma (EST)6-4 6-4[H2H]
R32Marek Jaloviec (CZE)Roberto Ortega-Olmedo (1) (ESP)7-5 6-3[H2H]
R32Yan Sabanin (RUS)Timur Khabibulin ()6-3 6-4[H2H]
R32Daniel Altmaier (GER)Fedor Chervyakov (RUS)6-1 6-4[H2H]
R32Marat Deviatiarov (5) (UKR)Lucas Catarina ()6-4 6-2[H2H]
R32Evgeny Tyurnev (4) (RUS)Giorgi Javakhishvili (GEO)6-2 6-1[H2H]
R32David Poljak (CZE)Vadym Ursu (UKR)6-1 6-3[H2H]
R32Alexey Aleshchev (WC) (RUS)Dmitry Surchenko (RUS)7-5 6-3[H2H]
R32Vitaly Kozyukov (RUS)Lukas Mugevicius (8) (LAT)6-3 6-0[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (UKR)Pirmin Haenle (6) (GER)6-1 6-1[H2H]
R32Haadin Bava (IND)Ilija Vucic (SRB)7-6(3) 7-6(4)[H2H]
R32George Tsivadze (GEO)Sagadat Ayap (KAZ)6-2 7-5[H2H]
R32Evgeny Elistratov (3) (RUS)Pavel Filin (BLR)6-3 6-3[H2H]
R32Anton Galkin (7) (RUS)Egor Matvievici (WC) (MDA)6-3 6-1[H2H]
R32Ilya Lebedev (RUS)Shalva Dzhanashia (WC) (RUS)6-2 6-2[H2H]
R32Kenneth Raisma (EST)Pavel Motl (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Alexander Igoshin (2) (RUS)Robert Ziganshin (WC) (RUS)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FAlexander Igoshin (2) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Evgeny Elistratov (RUS)
Vitaly Kozyukov (RUS)
6-4 6-4
SFEvgeny Elistratov (RUS)
Vitaly Kozyukov (RUS)
Roberto Ortega-Olmedo (1) (ESP)
Ilija Vucic (SRB)
6-3 6-4
SFAlexander Igoshin (2) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Fedor Chervyakov (RUS)
Vadym Ursu (UKR)
7-6(4) 6-4
QFRoberto Ortega-Olmedo (1) (ESP)
Ilija Vucic (SRB)
Giorgi Javakhishvili (GEO)
George Tsivadze (GEO)
3-6 6-3 15-13
QFEvgeny Elistratov (RUS)
Vitaly Kozyukov (RUS)
Pirmin Haenle (3) (GER)
Danylo Kalenichenko (UKR)
6-3 6-4
QFFedor Chervyakov (RUS)
Vadym Ursu (UKR)
Timur Khabibulin ()
Ivan Liutarevich (BLR)
1-4 Retired
QFAlexander Igoshin (2) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Pavel Filin (BLR)
Yahor Yatsyk (BLR)
WO
R16Roberto Ortega-Olmedo (1) (ESP)
Ilija Vucic (SRB)
Ivan Davydov (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
6-4 6-2
R16Giorgi Javakhishvili (GEO)
George Tsivadze (GEO)
Joe Cooper (GBR)
Pavel Motl (CZE)
6-4 6-3
R16Pirmin Haenle (3) (GER)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Hendrik Inno (WC) (EST)
Oskar Lusti (EST)
6-2 6-2
R16Evgeny Elistratov (RUS)
Vitaly Kozyukov (RUS)
Arif Guliyev (WC) (AZE)
Sergei Lysov (RUS)
7-5 6-1
R16Fedor Chervyakov (RUS)
Vadym Ursu (UKR)
Anton Galkin (RUS)
Ilya Lebedev (RUS)
6-2 6-4
R16Timur Khabibulin ()
Ivan Liutarevich (BLR)
Haadin Bava (4) (IND)
Lukas Mugevicius (LAT)
7-5 6-3
R16Pavel Filin (BLR)
Yahor Yatsyk (BLR)
Mahmud Mahmudov (WC) (AZE)
Egor Matvievici (MDA)
6-3 6-1
R16Alexander Igoshin (2) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Marek Jaloviec (CZE)
David Poljak (CZE)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Sagadat Ayap (10) (KAZ)Ivan Davydov (1) (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q1Marek Jaloviec (2) (CZE)Pavel Motl (16) (CZE)6-7(4) 7-5 7-5[H2H]
Q1Vitaly Kozyukov (3) (RUS)Vladimir Korolev (12) (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q1David Poljak (4) (CZE)Shonigmatjon Shofayziyev (11) (UZB)6-1 6-3[H2H]
Q1Dmitry Surchenko (5) (RUS)Oskar Lusti (15) (EST)6-3 6-1[H2H]
Q1Giorgi Javakhishvili (6) (GEO)Ivan Liutarevich (9) (BLR)6-1 5-7 6-4[H2H]
Q1Ilija Vucic (7) (SRB)Pierre Durali (FRA)5-7 6-1 6-1[H2H]
Q1Pavel Filin (14) (BLR)Stanislav Korshunov (8) (RUS)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Ivan Davydov (1) (RUS)Gennady Ushakov (RUS)7-6(3) 6-3[H2H]
Q2Sagadat Ayap (10) (KAZ)Igor Perunov (RUS)4-6 7-6(7) 6-4[H2H]
Q2Marek Jaloviec (2) (CZE)Aliaksandr Prudnikau (BLR)6-4 6-4[H2H]
Q2Pavel Motl (16) (CZE)Arif Guliyev (AZE)6-4 6-2[H2H]
Q2Vitaly Kozyukov (3) (RUS)Vazha Shubladze (GEO)6-3 6-1[H2H]
Q2Vladimir Korolev (12) (RUS)Irakli Metreveli (GEO)6-2 6-2[H2H]
Q2David Poljak (4) (CZE)Kuatbek Abiyev (KAZ)6-2 6-7(5) 6-4[H2H]
Q2Shonigmatjon Shofayziyev (11) (UZB)Gleb Smolyakov (RUS)6-4 6-2[H2H]
Q2Dmitry Surchenko (5) (RUS)Max Colorado (USA)6-2 6-1[H2H]
Q2Oskar Lusti (15) (EST)Joe Cooper (GBR)7-6(4) 6-4[H2H]
Q2Giorgi Javakhishvili (6) (GEO)Grigory Potemkin (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q2Ivan Liutarevich (9) (BLR)Rasul Akhmadaliev (UZB)6-2 6-2[H2H]
Q2Ilija Vucic (7) (SRB)Henry Britton (GBR)6-4 6-0[H2H]
Q2Pierre Durali (FRA)Bolat Mamyr (13) (KAZ)7-6(2) 6-4[H2H]
Q2Stanislav Korshunov (8) (RUS)Yahor Yatsyk (BLR)WO[H2H]
Q2Pavel Filin (14) (BLR)Elshan Abbasov (AZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Ivan Davydov (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Gennady Ushakov (RUS)Muhammadali Huseynov (AZE)6-0 6-4[H2H]
Q3UndecidedIgor Perunov (RUS)Bye[H2H]
Q3UndecidedSagadat Ayap (10) (KAZ)Bye[H2H]
Q3Marek Jaloviec (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Aliaksandr Prudnikau (BLR)Shahbaaz Khan (IND)7-5 4-6 6-4[H2H]
Q3UndecidedArif Guliyev (AZE)Bye[H2H]
Q3UndecidedPavel Motl (16) (CZE)Bye[H2H]
Q3Vitaly Kozyukov (3) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Vazha Shubladze (GEO)Kaysar Bekimov (KAZ)6-2 6-4[H2H]
Q3UndecidedIrakli Metreveli (GEO)Bye[H2H]
Q3UndecidedVladimir Korolev (12) (RUS)Bye[H2H]
Q3David Poljak (4) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Kuatbek Abiyev (KAZ)Sardor Pulatov (UZB)6-1 6-1[H2H]
Q3UndecidedGleb Smolyakov (RUS)Bye[H2H]
Q3UndecidedShonigmatjon Shofayziyev (11) (UZB)Bye[H2H]
Q3Dmitry Surchenko (5) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Max Colorado (USA)Sergei Lysov (RUS)7-6(4) 7-5[H2H]
Q3UndecidedJoe Cooper (GBR)Bye[H2H]
Q3UndecidedOskar Lusti (15) (EST)Bye[H2H]
Q3Giorgi Javakhishvili (6) (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Grigory Potemkin (RUS)Mahmud Mahmudov (AZE)6-0 6-0[H2H]
Q3UndecidedRasul Akhmadaliev (UZB)Bye[H2H]
Q3UndecidedIvan Liutarevich (9) (BLR)Bye[H2H]
Q3Ilija Vucic (7) (SRB)ByeBye[H2H]
Q3Henry Britton (GBR)Vsevolod Tsurikov (RUS)6-0 6-0[H2H]
Q3Pierre Durali (FRA)Hendrik Inno (EST)6-3 7-5[H2H]
Q3UndecidedBolat Mamyr (13) (KAZ)Bye[H2H]
Q3Stanislav Korshunov (8) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Yahor Yatsyk (BLR)Jonathan Binding (GBR)6-4 3-6 7-6(4)[H2H]
Q3UndecidedElshan Abbasov (AZE)Bye[H2H]
Q3UndecidedPavel Filin (14) (BLR)Bye[H2H]