ATP Azerbaijan F5 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Azerbaijan F5 Futures Discussion!


Share This...


Azerbaijan F5 Futures Event Details:

2016-03-14Carpet
IndoorAzerbaijan
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Azerbaijan F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMichal Konecny (1) (CZE)Vadym Ursu (UKR)6-4 6-2[H2H]
SFMichal Konecny (1) (CZE)Danylo Kalenichenko (UKR)2-6 6-3 6-4[H2H]
SFVadym Ursu (UKR)Evgeny Elistratov (3) (RUS)4-6 6-4 6-4[H2H]
QFMichal Konecny (1) (CZE)Anton Galkin (6) (RUS)6-1 6-2[H2H]
QFDanylo Kalenichenko (UKR)David Poljak (CZE)6-3 6-3[H2H]
QFEvgeny Elistratov (3) (RUS)Vitaly Kozyukov (RUS)6-2 6-4[H2H]
QFVadym Ursu (UKR)Daniel Altmaier (8) (GER)6-4 6-7(4) 6-1[H2H]
R16Michal Konecny (1) (CZE)Vladimir Korolev (RUS)6-4 1-6 6-0[H2H]
R16Anton Galkin (6) (RUS)Lucas Catarina ()1-6 7-6(4) 6-1[H2H]
R16Danylo Kalenichenko (UKR)Robert Ziganshin (WC) (RUS)6-1 6-0[H2H]
R16David Poljak (CZE)Marek Jaloviec (CZE)6-0 7-5[H2H]
R16Vitaly Kozyukov (RUS)Marat Deviatiarov (5) (UKR)6-4 6-3[H2H]
R16Evgeny Elistratov (3) (RUS)Ivan Liutarevich (BLR)7-6(8) 6-4[H2H]
R16Daniel Altmaier (8) (GER)Peter Vajda (SVK)6-4 6-1[H2H]
R16Vadym Ursu (UKR)Alexander Igoshin (2) (RUS)6-3 7-5[H2H]
R32Michal Konecny (1) (CZE)Fedor Chervyakov (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Vladimir Korolev (RUS)Dmitry Surchenko (RUS)7-5 7-5[H2H]
R32Lucas Catarina ()Timur Khabibulin ()7-6(3) 4-6 6-1[H2H]
R32Anton Galkin (6) (RUS)Ivan Davydov (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (UKR)Evgeny Tyurnev (4) (RUS)6-7(1) 6-4 7-6(4)[H2H]
R32Robert Ziganshin (WC) (RUS)Rasul Gojayev (WC) (AZE)6-2 6-2[H2H]
R32David Poljak (CZE)Kenneth Raisma (EST)6-4 2-6 6-1[H2H]
R32Marek Jaloviec (CZE)Artur Dubinski (7) (BLR)6-1 4-0 Retired[H2H]
R32Marat Deviatiarov (5) (UKR)Filippo Baldi (ITA)6-2 6-4[H2H]
R32Vitaly Kozyukov (RUS)Yan Sabanin (RUS)7-5 6-3[H2H]
R32Ivan Liutarevich (BLR)Haadin Bava (IND)4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Evgeny Elistratov (3) (RUS)Ilya Lebedev (RUS)6-1 1-6 6-4[H2H]
R32Daniel Altmaier (8) (GER)Alexey Aleshchev (WC) (RUS)6-1 6-7(4) 6-2[H2H]
R32Peter Vajda (SVK)Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)6-4 6-4[H2H]
R32Vadym Ursu (UKR)Bogdan Didenko (WC) (UKR)6-2 6-3[H2H]
R32Alexander Igoshin (2) (RUS)George Tsivadze (GEO)7-6(2) 6-2[H2H]
Men's Doubles
FMarat Deviatiarov (2) (UKR)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Alexander Igoshin (1) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
6-4 6-4
SFAlexander Igoshin (1) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Marek Jaloviec (CZE)
David Poljak (CZE)
6-1 6-4
SFMarat Deviatiarov (2) (UKR)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
Dmitry Surchenko (RUS)
7-5 6-2
QFAlexander Igoshin (1) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Fedor Chervyakov (RUS)
Vadym Ursu (UKR)
6-7(4) 6-4 11-9
QFMarek Jaloviec (CZE)
David Poljak (CZE)
Timur Khabibulin (3) ()
Evgeny Tyurnev (RUS)
6-3 6-3
QFShonigmatjon Shofayziyev (UZB)
Dmitry Surchenko (RUS)
Joe Cooper (4) (GBR)
Michal Konecny (CZE)
6-2 7-5
QFMarat Deviatiarov (2) (UKR)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Daniel Altmaier (GER)
Filippo Baldi (ITA)
7-6(5) 6-3
R16Alexander Igoshin (1) (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Evgeny Elistratov (RUS)
Vitaly Kozyukov (RUS)
6-3 6-7(5) 10-8
R16Fedor Chervyakov (RUS)
Vadym Ursu (UKR)
George Tsivadze (GEO)
Yahor Yatsyk (BLR)
6-3 7-6(5)
R16Timur Khabibulin (3) ()
Evgeny Tyurnev (RUS)
Rasul Gojayev (WC) (AZE)
Robert Ziganshin (RUS)
6-1 6-1
R16Marek Jaloviec (CZE)
David Poljak (CZE)
Aliaksandr Prudnikau (WC) (BLR)
Sardor Pulatov (UZB)
6-3 3-6 10-8
R16Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
Dmitry Surchenko (RUS)
Ivan Davydov (RUS)
Dmitry Mnushkin (RUS)
2-6 6-2 12-10
R16Joe Cooper (4) (GBR)
Michal Konecny (CZE)
Sagadat Ayap (KAZ)
Lucas Catarina ()
6-1 6-2
R16Daniel Altmaier (GER)
Filippo Baldi (ITA)
Haadin Bava (WC) (IND)
Shahbaaz Khan (IND)
6-3 7-6(7)
R16Marat Deviatiarov (2) (UKR)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Anton Galkin (RUS)
Ilya Lebedev (RUS)
6-1 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ivan Davydov (1) (RUS)Igor Perunov (RUS)6-7(2) 6-3 7-5[H2H]
Q1Marek Jaloviec (2) (CZE)Pavel Filin (15) (BLR)6-1 6-0[H2H]
Q1Vitaly Kozyukov (3) (RUS)Dmitry Mnushkin (13) (RUS)7-6(5) 6-1[H2H]
Q1David Poljak (4) (CZE)Sagadat Ayap (10) (KAZ)6-2 6-0[H2H]
Q1Dmitry Surchenko (5) (RUS)Shahbaaz Khan (IND)6-4 6-2[H2H]
Q1Vladimir Korolev (12) (RUS)Giorgi Javakhishvili (6) (GEO)6-0 5-2 Retired[H2H]
Q1Shonigmatjon Shofayziyev (11) (UZB)Hendrik Inno (EST)6-4 1-6 7-6(5)[H2H]
Q1Ivan Liutarevich (9) (BLR)Stanislav Korshunov (8) (RUS)7-6(3) 6-4[H2H]
Q2Ivan Davydov (1) (RUS)Rasul Akhmadaliev (UZB)6-2 6-2[H2H]
Q2Igor Perunov (RUS)Bolat Mamyr (14) (KAZ)6-1 6-1[H2H]
Q2Marek Jaloviec (2) (CZE)Pierre Durali (FRA)6-2 6-2[H2H]
Q2Pavel Filin (15) (BLR)Irakli Metreveli (GEO)7-5 6-0[H2H]
Q2Vitaly Kozyukov (3) (RUS)Aliaksandr Prudnikau (BLR)6-2 3-6 6-0[H2H]
Q2Dmitry Mnushkin (13) (RUS)Grigory Potemkin (RUS)6-2 7-6(4)[H2H]
Q2David Poljak (4) (CZE)Sardor Pulatov (UZB)6-2 6-2[H2H]
Q2Sagadat Ayap (10) (KAZ)Artem Kukharenko (RUS)2-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Dmitry Surchenko (5) (RUS)Pavel Motl (CZE)7-5 6-4[H2H]
Q2Shahbaaz Khan (IND)David Szintai (16) (HUN)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Giorgi Javakhishvili (6) (GEO)Igor Khoroshilov (RUS)4-6 6-4 6-3[H2H]
Q2Vladimir Korolev (12) (RUS)Max Colorado (USA)6-3 6-4[H2H]
Q2Hendrik Inno (EST)Juraj Masar (7) (SVK)6-7(3) 6-4 Retired[H2H]
Q2Shonigmatjon Shofayziyev (11) (UZB)Kuatbek Abiyev (KAZ)6-2 7-6(5)[H2H]
Q2Stanislav Korshunov (8) (RUS)Gennady Ushakov (RUS)7-6(2) 6-1[H2H]
Q2Ivan Liutarevich (9) (BLR)Dominik Sproch (SVK)6-3 6-3[H2H]
Q3Ivan Davydov (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Rasul Akhmadaliev (UZB)ByeBye[H2H]
Q3Igor Perunov (RUS)Gleb Smolyakov (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3UndecidedBolat Mamyr (14) (KAZ)Bye[H2H]
Q3Marek Jaloviec (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Pierre Durali (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Irakli Metreveli (GEO)Joe Cooper (GBR)3-6 6-3 3-0 Retired[H2H]
Q3UndecidedPavel Filin (15) (BLR)Bye[H2H]
Q3Vitaly Kozyukov (3) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Aliaksandr Prudnikau (BLR)ByeBye[H2H]
Q3Grigory Potemkin (RUS)Arif Guliyev (AZE)6-1 7-5[H2H]
Q3UndecidedDmitry Mnushkin (13) (RUS)Bye[H2H]
Q3David Poljak (4) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Sardor Pulatov (UZB)ByeBye[H2H]
Q3Artem Kukharenko (RUS)Oskar Lusti (EST)7-6(3) 6-4[H2H]
Q3UndecidedSagadat Ayap (10) (KAZ)Bye[H2H]
Q3Dmitry Surchenko (5) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Pavel Motl (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Shahbaaz Khan (IND)Vsevolod Tsurikov (RUS)6-0 6-0[H2H]
Q3UndecidedDavid Szintai (16) (HUN)Bye[H2H]
Q3Giorgi Javakhishvili (6) (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Igor Khoroshilov (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Max Colorado (USA)Yahor Yatsyk (BLR)6-3 6-1[H2H]
Q3UndecidedVladimir Korolev (12) (RUS)Bye[H2H]
Q3Juraj Masar (7) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Hendrik Inno (EST)Mahmud Mahmudov (AZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Kuatbek Abiyev (KAZ)Muhammadali Huseynov (AZE)6-0 6-1[H2H]
Q3UndecidedShonigmatjon Shofayziyev (11) (UZB)Bye[H2H]
Q3Stanislav Korshunov (8) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Gennady Ushakov (RUS)Vazha Shubladze (GEO)7-6(6) 7-5[H2H]
Q3Dominik Sproch (SVK)Kaysar Bekimov (KAZ)6-4 6-1[H2H]
Q3UndecidedIvan Liutarevich (9) (BLR)Bye[H2H]