ATP Azerbaijan F3 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Azerbaijan F3 Futures Discussion!


Share This...


Azerbaijan F3 Futures Event Details:

2016-02-08Carpet
IndoorAzerbaijan
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Azerbaijan F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMikelis Libietis (LVA)Timur Khabibulin ()6-3 6-2[H2H]
SFMikelis Libietis (LVA)Michal Konecny (1) (CZE)2-6 6-4 6-3[H2H]
SFTimur Khabibulin ()Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)6-2 4-6 6-1[H2H]
QFMichal Konecny (1) (CZE)Ilya Lebedev (RUS)6-4 6-3[H2H]
QFMikelis Libietis (LVA)Artur Dubinski (BLR)7-6(6) 6-1[H2H]
QFEvgeny Karlovskiy (3) (RUS)Anton Zaitcev (7) (RUS)6-0 6-3[H2H]
QFTimur Khabibulin ()Peter Vajda (SVK)3-6 6-4 6-3[H2H]
R16Michal Konecny (1) (CZE)David Poljak (CZE)6-1 5-7 7-5[H2H]
R16Ilya Lebedev (RUS)Ilya Vasilyev (WC) (RUS)6-1 2-6 6-0[H2H]
R16Artur Dubinski (BLR)Andrea Pellegrino (ITA)2-6 6-3 6-3[H2H]
R16Mikelis Libietis (LVA)Alexander Igoshin (8) (RUS)7-6(3) 7-6(2)[H2H]
R16Anton Zaitcev (7) (RUS)Filippo Baldi (ITA)1-6 6-0 6-2[H2H]
R16Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)Victor Baluda (RUS)6-7(5) 6-4 6-3[H2H]
R16Peter Vajda (SVK)Pietro Licciardi (ITA)6-3 6-2[H2H]
R16Timur Khabibulin ()Enrico Dalla Valle (ITA)7-5 6-4[H2H]
R32Michal Konecny (1) (CZE)Fran Zvonimir Zgombic ()7-6(5) 6-4[H2H]
R32David Poljak (CZE)Rasul Gojayev (WC) (AZE)6-1 6-0[H2H]
R32Ilya Lebedev (RUS)Ben Mclachlan (NZL)6-2 6-4[H2H]
R32Ilya Vasilyev (WC) (RUS)Dmytro Badanov (5) (UKR)7-5 6-2[H2H]
R32Andrea Pellegrino (ITA)Sanjar Fayziev (4) (UZB)6-3 6-1[H2H]
R32Artur Dubinski (BLR)Stanislav Poplavskyy (UKR)6-2 7-5[H2H]
R32Mikelis Libietis (LVA)Joy Vigani (ITA)6-2 6-4[H2H]
R32Alexander Igoshin (8) (RUS)Yan Sabanin (RUS)6-4 6-2[H2H]
R32Anton Zaitcev (7) (RUS)Pirmin Haenle (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Filippo Baldi (ITA)Fedor Chervyakov (RUS)6-0 1-0 Retired[H2H]
R32Victor Baluda (RUS)Christian Hirschmueller (GER)6-3 7-5[H2H]
R32Evgeny Karlovskiy (3) (RUS)George Tsivadze (GEO)6-1 2-0 Retired[H2H]
R32Pietro Licciardi (ITA)Benjamin Balleret (6) (MCO)6-3 7-6(2)[H2H]
R32Peter Vajda (SVK)Nidzhat Ibragimov (WC) (RUS)6-2 6-2[H2H]
R32Enrico Dalla Valle (ITA)Julian Ocleppo (ITA)6-4 6-1[H2H]
R32Timur Khabibulin ()Petru-Alexandru Luncanu (2) (ROU)7-5 6-4[H2H]
Men's Doubles
FAlexander Igoshin (2) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Joe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
6-1 6-4
SFJoe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
Marek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
6-2 6-3
SFAlexander Igoshin (2) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Mikelis Libietis (3) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
7-6(5) 6-3
QFJoe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
Victor Baluda (RUS)
Ivan Kalinin (RUS)
7-6(5) 5-7 11-9
QFMarek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
Pietro Licciardi (4) (ITA)
Julian Ocleppo (ITA)
6-3 6-0
QFMikelis Libietis (3) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
Ilya Lebedev (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
7-6(2) 6-4
QFAlexander Igoshin (2) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Enrico Dalla Valle (ITA)
Andrea Pellegrino (ITA)
6-2 6-4
R16Joe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
Pirmin Haenle (1) (GER)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
7-5 6-4
R16Victor Baluda (RUS)
Ivan Kalinin (RUS)
Dmytro Badanov (UKR)
George Tsivadze (GEO)
7-6(13) 6-3
R16Pietro Licciardi (4) (ITA)
Julian Ocleppo (ITA)
Rasul Gojayev (WC) (AZE)
Milos Nikolic (AUS)
6-2 7-5
R16Marek Gengel (CZE)
David Poljak (CZE)
Yuriy Kryvoy (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
6-0 6-1
R16Ilya Lebedev (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Artur Dubinski (BLR)
Maxim Tybar (BLR)
6-4 0-6 10-6
R16Mikelis Libietis (3) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
Sanjar Fayziev (UZB)
Timur Khabibulin ()
7-5 6-3
R16Enrico Dalla Valle (ITA)
Andrea Pellegrino (ITA)
Arif Guliyev (WC) (AZE)
Ilya Vasilyev (RUS)
6-1 6-1
R16Alexander Igoshin (2) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Odil Akramov (UZB)
Fedor Chervyakov (RUS)
6-1 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yan Sabanin (1) (RUS)Yuriy Kryvoy (10) (UKR)7-5 6-4[H2H]
Q1Julian Ocleppo (2) (ITA)Igor Perunov (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q1Ilya Lebedev (3) (RUS)Maxim Tybar (11) (BLR)6-2 6-3[H2H]
Q1Christian Hirschmueller (4) (GER)Marek Gengel (CZE)6-4 6-2[H2H]
Q1Andrea Pellegrino (12) (ITA)Fran Zvonimir Zgombic (5) ()6-1 1-6 6-2[H2H]
Q1Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)Odil Akramov (UZB)6-2 7-6(3)[H2H]
Q1David Poljak (7) (CZE)Gil Uwe Grund ()6-4 6-4[H2H]
Q1Joy Vigani (16) (ITA)Pavel Krainik (8) (CAN)7-6(4) 7-5[H2H]
Q2Yan Sabanin (1) (RUS)Aleksa Petrovic (SRI)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Yuriy Kryvoy (10) (UKR)Gleb Smolyakov (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q2Julian Ocleppo (2) (ITA)Ivan Kalinin (RUS)6-4 6-1[H2H]
Q2Igor Perunov (RUS)Milos Nikolic (15) (AUS)7-5 6-1[H2H]
Q2Ilya Lebedev (3) (RUS)Mikhail Fomenkov (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q2Maxim Tybar (11) (BLR)Arif Guliyev (AZE)6-2 6-0[H2H]
Q2Christian Hirschmueller (4) (GER)Florian Jakob ()6-4 6-2[H2H]
Q2Marek Gengel (CZE)Timur Razmaitov (9) ()4-6 7-5 6-4[H2H]
Q2Fran Zvonimir Zgombic (5) ()Robert Willekes Macdonald ()6-7(6) 6-4 6-4[H2H]
Q2Andrea Pellegrino (12) (ITA)Sharobiddin Abzalov (UZB)7-5 6-1[H2H]
Q2Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)Rasul Akhmadaliev (UZB)6-0 6-3[H2H]
Q2Odil Akramov (UZB)Michal Marko (14) (SVK)6-4 7-6(3)[H2H]
Q2David Poljak (7) (CZE)Victor Lochmann ()6-0 6-1[H2H]
Q2Gil Uwe Grund ()Kirill Kivattsev (13) (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q2Pavel Krainik (8) (CAN)Mahmud Mahmudov (AZE)6-0 6-0[H2H]
Q2Joy Vigani (16) (ITA)Vasif Mutallibov (AZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Yan Sabanin (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedAleksa Petrovic (SRI)Bye[H2H]
Q3Gleb Smolyakov (RUS)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedYuriy Kryvoy (10) (UKR)Bye[H2H]
Q3Julian Ocleppo (2) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedIvan Kalinin (RUS)Bye[H2H]
Q3Igor Perunov (RUS)Azizhon Turgunov (UZB)6-2 4-6 6-0[H2H]
Q3UndecidedMilos Nikolic (15) (AUS)Bye[H2H]
Q3Ilya Lebedev (3) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMikhail Fomenkov (RUS)Bye[H2H]
Q3Arif Guliyev (AZE)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMaxim Tybar (11) (BLR)Bye[H2H]
Q3Christian Hirschmueller (4) (GER)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedFlorian Jakob ()Bye[H2H]
Q3Marek Gengel (CZE)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedTimur Razmaitov (9) ()Bye[H2H]
Q3Fran Zvonimir Zgombic (5) ()ByeBye[H2H]
Q3UndecidedRobert Willekes Macdonald ()Bye[H2H]
Q3Sharobiddin Abzalov (UZB)Joe Cooper (GBR)6-3 6-3[H2H]
Q3UndecidedAndrea Pellegrino (12) (ITA)Bye[H2H]
Q3Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedRasul Akhmadaliev (UZB)Bye[H2H]
Q3Odil Akramov (UZB)Nikita Matveyko (RUS)6-4 6-2[H2H]
Q3UndecidedMichal Marko (14) (SVK)Bye[H2H]
Q3David Poljak (7) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedVictor Lochmann ()Bye[H2H]
Q3Gil Uwe Grund ()Grigory Potemkin (RUS)6-4 7-5[H2H]
Q3UndecidedKirill Kivattsev (13) (RUS)Bye[H2H]
Q3Pavel Krainik (8) (CAN)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedMahmud Mahmudov (AZE)Bye[H2H]
Q3Vasif Mutallibov (AZE)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedJoy Vigani (16) (ITA)Bye[H2H]