ATP Azerbaijan F2 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Azerbaijan F2 Futures Discussion!


Share This...


Azerbaijan F2 Futures Event Details:

2016-02-01Carpet
IndoorAzerbaijan
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Azerbaijan F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FVictor Baluda (RUS)Michal Konecny (1) (CZE)7-5 7-6(2)[H2H]
SFMichal Konecny (1) (CZE)Alexander Igoshin (8) (RUS)7-6(3) 7-6(6)[H2H]
SFVictor Baluda (RUS)Stanislav Poplavskyy (UKR)5-7 6-3 4-1 Retired[H2H]
QFMichal Konecny (1) (CZE)Evgeny Karlovskiy (5) (RUS)7-6(4) 6-7(5) 7-6(3)[H2H]
QFAlexander Igoshin (8) (RUS)Benjamin Balleret (3) (MCO)2-6 6-3 6-2[H2H]
QFStanislav Poplavskyy (UKR)Filippo Baldi (ITA)6-4 6-4[H2H]
QFVictor Baluda (RUS)Anton Zaitcev (6) (RUS)7-6(3) 6-1[H2H]
R16Michal Konecny (1) (CZE)Borna Gojo ()6-1 6-2[H2H]
R16Evgeny Karlovskiy (5) (RUS)Pietro Licciardi (ITA)6-4 6-1[H2H]
R16Benjamin Balleret (3) (MCO)Pirmin Haenle (GER)7-6(4) 6-4[H2H]
R16Alexander Igoshin (8) (RUS)David Poljak (CZE)6-4 4-6 7-6(3)[H2H]
R16Filippo Baldi (ITA)George Tsivadze (GEO)7-5 6-2[H2H]
R16Stanislav Poplavskyy (UKR)Artur Dubinski (BLR)6-3 6-4[H2H]
R16Anton Zaitcev (6) (RUS)Fran Zvonimir Zgombic ()7-5 6-0[H2H]
R16Victor Baluda (RUS)Markos Kalovelonis (GRC)7-5 6-3[H2H]
R32Michal Konecny (1) (CZE)Christian Hirschmueller (GER)6-3 6-4[H2H]
R32Borna Gojo ()Dominik Suc (CZE)6-3 6-2[H2H]
R32Pietro Licciardi (ITA)Mikelis Libietis (LVA)6-3 7-6(3)[H2H]
R32Evgeny Karlovskiy (5) (RUS)Peter Vajda (SVK)7-6(9) 7-6(3)[H2H]
R32Benjamin Balleret (3) (MCO)Emin Agaev (WC) (AZE)6-3 7-6(6)[H2H]
R32Pirmin Haenle (GER)Mahmud Mahmudov (WC) (AZE)6-0 6-0[H2H]
R32David Poljak (CZE)Nidzhat Ibragimov (WC) (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Alexander Igoshin (8) (RUS)Thomas Brechemier (FRA)6-3 6-2[H2H]
R32Filippo Baldi (ITA)Dmytro Badanov (7) (UKR)6-4 6-2[H2H]
R32George Tsivadze (GEO)Timur Khabibulin ()6-4 6-3[H2H]
R32Artur Dubinski (BLR)Petar Conkic (SRB)2-6 6-4 6-1[H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (UKR)Sanjar Fayziev (4) (UZB)7-6(5) 4-6 7-5[H2H]
R32Anton Zaitcev (6) (RUS)Fedor Chervyakov (RUS)6-1 4-6 6-0[H2H]
R32Fran Zvonimir Zgombic ()Pavel Krainik (CAN)4-6 6-2 6-3[H2H]
R32Markos Kalovelonis (GRC)Florian Jakob (WC) ()7-5 6-4[H2H]
R32Victor Baluda (RUS)Petru-Alexandru Luncanu (2) (ROU)6-1 7-6(4)[H2H]
Men's Doubles
FMikelis Libietis (4) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
Sanjar Fayziev (UZB)
Timur Khabibulin ()
7-6(2) 6-7(2) [10-6]
SFMikelis Libietis (4) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
Markos Kalovelonis (1) (GRC)
Anton Zaitcev (RUS)
6-4 6-2
SFSanjar Fayziev (UZB)
Timur Khabibulin ()
Alexander Igoshin (3) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
4-6 6-4 10-3
QFMarkos Kalovelonis (1) (GRC)
Anton Zaitcev (RUS)
Pietro Licciardi (ITA)
Julian Ocleppo (ITA)
6-3 6-1
QFMikelis Libietis (4) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
Ilya Lebedev (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
4-6 6-2 13-11
QFAlexander Igoshin (3) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Enrico Dalla Valle (ITA)
Andrea Pellegrino (ITA)
6-3 6-2
QFSanjar Fayziev (UZB)
Timur Khabibulin ()
Pirmin Haenle (2) (GER)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
7-5 6-3
R16Markos Kalovelonis (1) (GRC)
Anton Zaitcev (RUS)
Fedor Chervyakov (RUS)
George Tsivadze (GEO)
7-6(6) 6-1
R16Pietro Licciardi (ITA)
Julian Ocleppo (ITA)
Pavel Krainik (CAN)
Fran Zvonimir Zgombic ()
6-3 6-3
R16Mikelis Libietis (4) (LVA)
Ben Mclachlan (NZL)
Victor Baluda (RUS)
Ivan Kalinin (RUS)
6-4 6-3
R16Ilya Lebedev (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Joe Cooper (GBR)
Michal Konecny (CZE)
6-3 7-5
R16Enrico Dalla Valle (ITA)
Andrea Pellegrino (ITA)
Artur Dubinski (BLR)
Maxim Tybar (BLR)
7-5 7-6(4)
R16Alexander Igoshin (3) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Marek Gengel (CZE)
Dominik Suc (CZE)
6-3 6-4
R16Sanjar Fayziev (UZB)
Timur Khabibulin ()
Emin Agaev (WC) (AZE)
Benjamin Balleret (MCO)
6-0 6-3
R16Pirmin Haenle (2) (GER)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
Rasul Gojayev (WC) (AZE)
Arif Guliyev (AZE)
6-2 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Fran Zvonimir Zgombic (9) ()Milos Nikolic (AUS)7-5 6-4[H2H]
Q1Peter Vajda (2) (SVK)Maxim Ratniuk (10) (UKR)6-4 7-6(2)[H2H]
Q1Borna Gojo (WC) ()Timur Razmaitov (14) ()6-3 7-5[H2H]
Q1Stanislav Poplavskyy (11) (UKR)Nikita Matveyko (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q1Thomas Brechemier (5) (FRA)Yuriy Kryvoy (16) (UKR)7-5 4-6 6-1[H2H]
Q1Christian Hirschmueller (6) (GER)Isa Mammetgulyyev (15) (TKM)6-3 6-2[H2H]
Q1Pavel Krainik (13) (CAN)Julian Ocleppo (7) (ITA)7-6(10) 3-6 6-1[H2H]
Q1David Poljak (12) (CZE)Marek Gengel (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q2Milos Nikolic (AUS)Ben Mclachlan (1) (NZL)6-3 6-3[H2H]
Q2Fran Zvonimir Zgombic (9) ()Gil Uwe Grund ()6-3 6-4[H2H]
Q2Peter Vajda (2) (SVK)Rasul Akhmadaliev (UZB)6-2 6-1[H2H]
Q2Maxim Ratniuk (10) (UKR)Filipp Smalyanyy (RUS)6-3 3-6 7-6(6)[H2H]
Q2Borna Gojo (WC) ()Enrico Dalla Valle (3) (ITA)6-4 6-4[H2H]
Q2Timur Razmaitov (14) ()Odil Akramov (UZB)6-3 7-6(5)[H2H]
Q2Nikita Matveyko (RUS)Yan Sabanin (4) (RUS)7-6(5) 6-1[H2H]
Q2Stanislav Poplavskyy (11) (UKR)Andrea Pellegrino (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q2Thomas Brechemier (5) (FRA)Michal Marko (SVK)6-2 6-4[H2H]
Q2Yuriy Kryvoy (16) (UKR)Joy Vigani (ITA)1-6 7-6(5) 7-6(7)[H2H]
Q2Christian Hirschmueller (6) (GER)Kirill Kivattsev (RUS)7-6(5) 6-3[H2H]
Q2Isa Mammetgulyyev (15) (TKM)Grigory Potemkin (RUS)6-3 6-7(7) 7-6(4)[H2H]
Q2Julian Ocleppo (7) (ITA)Joe Cooper (GBR)6-3 6-2[H2H]
Q2Pavel Krainik (13) (CAN)Maksim Zubkou (WC) (BLR)6-1 6-2[H2H]
Q2Marek Gengel (CZE)Ilya Lebedev (8) (RUS)0-6 6-3 6-4[H2H]
Q2David Poljak (12) (CZE)Maxim Tybar (BLR)6-4 6-1[H2H]
Q3Ben Mclachlan (1) (NZL)ByeBye[H2H]
Q3Milos Nikolic (AUS)Michael-Ray Pallares-Gonzalez (DOM)6-2 7-5[H2H]
Q3Gil Uwe Grund ()Arif Guliyev (WC) (AZE)6-2 6-1[H2H]
Q3UndecidedFran Zvonimir Zgombic (9) ()Bye[H2H]
Q3Peter Vajda (2) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Rasul Akhmadaliev (UZB)Gleb Smolyakov (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q3Filipp Smalyanyy (RUS)Rasul Gojayev (WC) (AZE)6-1 6-1[H2H]
Q3UndecidedMaxim Ratniuk (10) (UKR)Bye[H2H]
Q3Enrico Dalla Valle (3) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Borna Gojo (WC) ()Ilya Vasilyev (RUS)6-3 7-6(2)[H2H]
Q3Odil Akramov (UZB)Denis Klok (RUS)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3UndecidedTimur Razmaitov (14) ()Bye[H2H]
Q3Yan Sabanin (4) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Nikita Matveyko (RUS)Sharobiddin Abzalov (UZB)6-2 6-4[H2H]
Q3Andrea Pellegrino (ITA)Saida'lo Saidkarimov (UZB)7-6(4) 6-2[H2H]
Q3UndecidedStanislav Poplavskyy (11) (UKR)Bye[H2H]
Q3Thomas Brechemier (5) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Michal Marko (SVK)Andrey Kashchenko (TKM)6-1 6-1[H2H]
Q3Joy Vigani (ITA)Aleksa Petrovic (SRI)6-3 6-0[H2H]
Q3UndecidedYuriy Kryvoy (16) (UKR)Bye[H2H]
Q3Christian Hirschmueller (6) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Kirill Kivattsev (RUS)Yuriy Roguskiy (TKM)6-0 6-2[H2H]
Q3Grigory Potemkin (RUS)Atly Kurbanov (TKM)6-2 6-4[H2H]
Q3UndecidedIsa Mammetgulyyev (15) (TKM)Bye[H2H]
Q3Julian Ocleppo (7) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Joe Cooper (GBR)Victor Gurevich (WC) (USA)6-4 6-4[H2H]
Q3Maksim Zubkou (WC) (BLR)Mirali Gasanov (WC) (TKM)6-2 6-2[H2H]
Q3UndecidedPavel Krainik (13) (CAN)Bye[H2H]
Q3Ilya Lebedev (8) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Marek Gengel (CZE)Alexandru Danes (FRA)6-4 3-6 6-3[H2H]
Q3Maxim Tybar (BLR)Ivan Kalinin (WC) (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q3UndecidedDavid Poljak (12) (CZE)Bye[H2H]