ATP Azerbaijan F2 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Azerbaijan F2 Futures Discussion!


Share This...


Azerbaijan F2 Futures Event Details:

2010-02-22Hard
OutdoorBaku, Azerbaijan
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Azerbaijan F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJerzy Janowicz (1) (POL)Mikhail Ledovskikh (RUS)6-4 7-6(6)[H2H]
SFJerzy Janowicz (1) (POL)Denis Matsukevitch (7) (RUS)6-4 3-6 7-6(2)[H2H]
SFMikhail Ledovskikh (RUS)Ervin Eleskovic (SWE)6-1 7-6(5)[H2H]
QFJerzy Janowicz (1) (POL)Erling Tveit (NOR)6-7(4) 6-4 6-4[H2H]
QFDenis Matsukevitch (7) (RUS)Aleksandr Agafonov (Q) (UKR)6-4 6-1[H2H]
QFMikhail Ledovskikh (RUS)Andrei Gorban ()6-3 6-3[H2H]
QFErvin Eleskovic (SWE)Petru-Alexandru Luncanu (2) (ROU)7-5 6-3[H2H]
R16Jerzy Janowicz (1) (POL)Jiri Kosler (CZE)7-6(3) 7-6(5)[H2H]
R16Erling Tveit (NOR)Valery Rudnev (5) (RUS)6-4 7-5[H2H]
R16Aleksandr Agafonov (Q) (UKR)Mikhail Biryukov (Q) (RUS)3-6 6-3 7-5[H2H]
R16Denis Matsukevitch (7) (RUS)Dzmitry Zhyrmont (BLR)6-0 2-6 6-2[H2H]
R16Mikhail Ledovskikh (RUS)Alexander Lobkov (8) (RUS)6-3 6-2[H2H]
R16Andrei Gorban ()Antal Van Der Duim (NLD)6-3 6-4[H2H]
R16Ervin Eleskovic (SWE)Mao-Xin Gong (CHN)7-6(4) 4-6 6-3[H2H]
R16Petru-Alexandru Luncanu (2) (ROU)Siarhei Betau (BLR)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Jerzy Janowicz (1) (POL)Adrian Sikora (Q) (SVK)6-4 6-4[H2H]
R32Jiri Kosler (CZE)Henadzi Urbanovich (WC) (BLR)6-0 6-4[H2H]
R32Erling Tveit (NOR)Emanuele Molina (Q) (ITA)6-7(5) 6-3 6-3[H2H]
R32Valery Rudnev (5) (RUS)Di Wu (CHN)6-3 6-3[H2H]
R32Aleksandr Agafonov (Q) (UKR)Andrej Martin (3) (SVK)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Mikhail Biryukov (Q) (RUS)Dovydas Sakinis (Q) (LAT)6-2 6-3[H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (BLR)Vugar Aliev (WC) (AZE)6-2 6-2[H2H]
R32Denis Matsukevitch (7) (RUS)Vladimir Ivanov (Q) (EST)7-5 6-3[H2H]
R32Alexander Lobkov (8) (RUS)Ze Zhang (CHN)7-6(6) 6-4[H2H]
R32Mikhail Ledovskikh (RUS)Matus Horecny (Q) (SVK)6-1 6-2[H2H]
R32Andrei Gorban ()Erkin Aliyev (WC) (AZE)6-3 6-0[H2H]
R32Antal Van Der Duim (NLD)Matwe Middelkoop (4) (NLD)7-6(2) 7-6(5)[H2H]
R32Mao-Xin Gong (CHN)Marek Semjan (6) (SVK)6-1 7-6(5)[H2H]
R32Ervin Eleskovic (SWE)Alessandro Bega (Q) (ITA)7-5 6-3[H2H]
R32Siarhei Betau (BLR)Nikolaus Moser (AUT)6-4 6-2[H2H]
R32Petru-Alexandru Luncanu (2) (ROU)Fakhraddin Shirinov (WC) (AZE)6-1 6-1[H2H]
Men's Doubles
FMatwe Middelkoop (4) (NLD)
Antal Van Der Duim (NLD)
Di Wu (CHN)
Ze Zhang (CHN)
7-6(8) 7-5
SFMatwe Middelkoop (4) (NLD)
Antal Van Der Duim (NLD)
Matus Horecny (SVK)
Marek Semjan (SVK)
7-6(4) 6-0
SFDi Wu (CHN)
Ze Zhang (CHN)
Yu Chang (CHN)
Chuan Jiang (CHN)
6-2 6-2
QFMatus Horecny (SVK)
Marek Semjan (SVK)
Petru-Alexandru Luncanu (1) (ROU)
Denis Matsukevitch (RUS)
3-6 7-6(4) [10-7]
QFMatwe Middelkoop (4) (NLD)
Antal Van Der Duim (NLD)
Jiri Kosler (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
6-1 6-4
QFYu Chang (CHN)
Chuan Jiang (CHN)
Siarhei Betau (3) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
3-6 6-4 [10-4]
QFDi Wu (CHN)
Ze Zhang (CHN)
Mao-Xin Gong (2) (CHN)
Zhe Li (CHN)
7-5 5-7 [10-5]
R16Petru-Alexandru Luncanu (1) (ROU)
Denis Matsukevitch (RUS)
Bye
R16Matus Horecny (SVK)
Marek Semjan (SVK)
Alexei Filenkov (RUS)
Bertram Steinberger (AUT)
7-6(6) 6-4
R16Matwe Middelkoop (4) (NLD)
Antal Van Der Duim (NLD)
Erkin Aliyev (AZE)
Konstantin Burchuladze (GEO)
6-1 6-0
R16Jiri Kosler (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Fakhraddin Shirinov (AZE)
Henadzi Urbanovich (BLR)
6-4 6-3
R16Yu Chang (CHN)
Chuan Jiang (CHN)
Alessandro Bega (ITA)
Emanuele Molina (ITA)
7-6(4) 6-3
R16Siarhei Betau (3) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Vugar Aliev (AZE)
Vladzimir Kruk (BLR)
6-2 7-6(1)
R16Di Wu (CHN)
Ze Zhang (CHN)
Samir Gafarov (WC) (AZE)
Vasif Mutallibov (AZE)
6-0 6-0
R16Mao-Xin Gong (2) (CHN)
Zhe Li (CHN)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Adrian Sikora (1) (SVK)Alexei Filenkov (14) (RUS)6-1 7-6(1)[H2H]
Q1Alessandro Bega (13) (ITA)Zhe Li (2) (CHN)2-6 6-3 7-6(2)[H2H]
Q1Dovydas Sakinis (3) (LAT)Alexander Zhurbin (15) (RUS)6-4 6-3[H2H]
Q1Vladimir Ivanov (11) (EST)Yu Chang (4) (CHN)2-6 7-6(3) 7-6(1)[H2H]
Q1Aleksandr Agafonov (5) (UKR)Vladzimir Kruk (12) (BLR)6-4 6-2[H2H]
Q1Matus Horecny (6) (SVK)Bertram Steinberger (9) (AUT)7-6(4) 6-4[H2H]
Q1Emanuele Molina (10) (ITA)Marko Danis (7) (SVK)0-6 6-4 6-4[H2H]
Q1Mikhail Biryukov (8) (RUS)Georgi Revazishvili (16) (GEO)6-3 3-6 6-4[H2H]
Q2Adrian Sikora (1) (SVK)ByeBye[H2H]
Q2Alexei Filenkov (14) (RUS)Stepan Khotulev (RUS)7-6(5) 6-1[H2H]
Q2Zhe Li (2) (CHN)ByeBye[H2H]
Q2Alessandro Bega (13) (ITA)Roman Suladze (GEO)6-1 4-0 Retired[H2H]
Q2Dovydas Sakinis (3) (LAT)ByeBye[H2H]
Q2Alexander Zhurbin (15) (RUS)Hasier Pastor (ESP)6-7(6) 6-2 6-2[H2H]
Q2Yu Chang (4) (CHN)ByeBye[H2H]
Q2Vladimir Ivanov (11) (EST)Aleksandre Metreveli (GEO)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Aleksandr Agafonov (5) (UKR)ByeBye[H2H]
Q2Vladzimir Kruk (12) (BLR)Alexander Igoshin (RUS)6-1 3-6 6-4[H2H]
Q2Matus Horecny (6) (SVK)Denis Rybanov (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q2Bertram Steinberger (9) (AUT)Nikita Kushnarev (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q2Marko Danis (7) (SVK)Vasif Mutallibov (AZE)6-0 6-1[H2H]
Q2Emanuele Molina (10) (ITA)Chuan Jiang (CHN)6-3 7-5[H2H]
Q2Mikhail Biryukov (8) (RUS)Eldar Artemiev (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q2Georgi Revazishvili (16) (GEO)Samir Gafarov (AZE)6-1 6-0[H2H]