ATP Austria F3 Futures Draw (Men's) - 2012

Click Here To Join The Austria F3 Futures Discussion!


Share This...


Austria F3 Futures Event Details:

2012-07-23Clay
OutdoorBad Waltersdorf, Austria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Austria F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBlaz Rola (3) (SLO)Nicolas Reissig (WC) (AUT)6-3 6-2 [H2H]
SFNicolas Reissig (WC) (AUT)Daniel Smethurst (1) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
SFBlaz Rola (3) (SLO)Pascal Brunner (AUT)6-3 6-4 [H2H]
QFDaniel Smethurst (1) (GBR)Marcus Weiglhofer (AUT)2-6 7-5 6-4 [H2H]
QFNicolas Reissig (WC) (AUT)Alexander Slabinsky (GBR)6-3 6-4 [H2H]
QFBlaz Rola (3) (SLO)Markus Eriksson (7) (SWE)6-4 6-7(1) 6-2 [H2H]
QFPascal Brunner (AUT)Tomislav Ternar (8) (SLO)5-7 7-5 6-1 [H2H]
R16Daniel Smethurst (1) (GBR)Saso Bende (Q) (SLO)6-1 7-5 [H2H]
R16Marcus Weiglhofer (AUT)Michal Milko (SVK)6-2 6-1 [H2H]
R16Alexander Slabinsky (GBR)James Marsalek (4) (GBR)6-4 7-6(6) [H2H]
R16Nicolas Reissig (WC) (AUT)Mislav Hizak (5) (CRO)4-6 6-3 6-0 [H2H]
R16Markus Eriksson (7) (SWE)Ivan Kosec (Q) (SVK)6-2 6-3 [H2H]
R16Blaz Rola (3) (SLO)Michael Eibl (AUT)6-2 6-1 [H2H]
R16Tomislav Ternar (8) (SLO)Bjorn Propst (AUT)6-1 6-2 [H2H]
R16Pascal Brunner (AUT)Mikhail Vasiliev (2) (RUS)7-5 6-2 [H2H]
R32Daniel Smethurst (1) (GBR)Gianmarco Cacace (LL) (ITA)6-2 6-1 [H2H]
R32Saso Bende (Q) (SLO)Filip Vittek (SVK)6-4 6-3 [H2H]
R32Michal Milko (SVK)Christian Trubrig (Q) (AUT)6-3 5-7 6-2 [H2H]
R32Marcus Weiglhofer (AUT)Lukas Jastraunig (6) (AUT)7-6(4) 6-4 [H2H]
R32James Marsalek (4) (GBR)Mario Turcan (Q) (SVK)6-1 6-2 [H2H]
R32Alexander Slabinsky (GBR)Patrick Ofner (WC) (AUT)6-2 6-0 [H2H]
R32Nicolas Reissig (WC) (AUT)Radoslav Novodomec (Q) (SVK)6-0 6-2 [H2H]
R32Mislav Hizak (5) (CRO)Michael Bois (FRA)6-4 6-1 [H2H]
R32Markus Eriksson (7) (SWE)Martin Rmus (Q) (SLO)7-5 6-2 [H2H]
R32Ivan Kosec (Q) (SVK)Ryan Agar (AUS)3-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Michael Eibl (AUT)Richard Ruckelshausen (WC) (AUT)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Blaz Rola (3) (SLO)Josip Mesin (CRO)6-1 6-2 [H2H]
R32Tomislav Ternar (8) (SLO)Johannes Schretter (WC) (AUT)6-3 4-6 6-3 [H2H]
R32Bjorn Propst (AUT)Julian Onken (Q) (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Pascal Brunner (AUT)David Thurner (GER)4-6 6-2 6-2 [H2H]
R32Mikhail Vasiliev (2) (RUS)Danylo Kalenichenko (Q) (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FMaximilian Neuchrist (1) (AUT)
Mate Pavic (CRO)
James Marsalek (2) (GBR)
Daniel Smethurst (GBR)
6-4 6-3
SFMaximilian Neuchrist (1) (AUT)
Mate Pavic (CRO)
Martin Rmus (SLO)
Blaz Rola (SLO)
6-3 3-6 [10-6]
SFJames Marsalek (2) (GBR)
Daniel Smethurst (GBR)
Saso Bende (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
7-5 5-7 [10-7]
QFMaximilian Neuchrist (1) (AUT)
Mate Pavic (CRO)
Pascal Brunner (AUT)
Lukas Jastraunig (AUT)
6-7(4) 6-4 [13-11]
QFMartin Rmus (SLO)
Blaz Rola (SLO)
Matthias Hirschmann (AUT)
Patrick Schmolzer (AUT)
6-1 6-1
QFSaso Bende (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
Richard Ruckelshausen (3) (AUT)
Alexander Slabinsky (GBR)
5-7 6-4 [10-7]
QFJames Marsalek (2) (GBR)
Daniel Smethurst (GBR)
Gianmarco Cacace (ITA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
7-5 6-3
R16Maximilian Neuchrist (1) (AUT)
Mate Pavic (CRO)
Bye
R16Pascal Brunner (AUT)
Lukas Jastraunig (AUT)
Joshua Boots (AUS)
Erik Elliott (USA)
6-3 6-2
R16Martin Rmus (SLO)
Blaz Rola (SLO)
Ryan Agar (4) (AUS)
Sebastian Bader (AUT)
6-2 6-3
R16Matthias Hirschmann (AUT)
Patrick Schmolzer (AUT)
Tomas Kubis (SVK)
Radoslav Novodomec (SVK)
6-4 7-6(4)
R16Saso Bende (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
Michael Eibl (AUT)
Nicolas Reissig (AUT)
7-6(7) 6-3
R16Richard Ruckelshausen (3) (AUT)
Alexander Slabinsky (GBR)
Bye
R16Gianmarco Cacace (ITA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Markus Ahne (AUT)
Patrick Ofner (AUT)
6-0 6-3
R16James Marsalek (2) (GBR)
Daniel Smethurst (GBR)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Christian Trubrig (1) (AUT)Filipp Kekercheni (UKR)6-2 6-4 [H2H]
Q1Julian Onken (GER)Jan Simon (SVK)6-2 6-0 [H2H]
Q1Saso Bende (3) (SLO)Jacob Kahoun (SUI)7-5 6-0 [H2H]
Q1Radoslav Novodomec (SVK)Phillippe Frederic Martin Pales (SVK)6-2 6-4 [H2H]
Q1Danylo Kalenichenko (UKR)Erik Elliott (USA)6-3 6-4 [H2H]
Q1Martin Rmus (11) (SLO)Ercole Di Ianni (ITA)6-2 6-0 [H2H]
Q1Ivan Kosec (9) (SVK)Maxi Pongratz (AUT)7-5 6-7(4) 6-0 [H2H]
Q1Mario Turcan (SVK)Gianmarco Cacace (ITA)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Christian Trubrig (1) (AUT)Maximilian Waz (AUT)7-5 6-4 [H2H]
Q2Filipp Kekercheni (UKR)Alexander Thomas Grabher (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q2Julian Onken (GER)Lukas Weinhandl (2) (AUT)6-1 3-6 6-3 [H2H]
Q2Jan Simon (SVK)Thomas Haeusler (AUT)7-6(9) 6-2 [H2H]
Q2Saso Bende (3) (SLO)Ivan Galic (AUT)6-7(5) 6-2 6-2 [H2H]
Q2Jacob Kahoun (SUI)Stefan Hirn (WC) (AUT)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Phillippe Frederic Martin Pales (SVK)Jan Marek (4) (CZE)WO[H2H]
Q2Radoslav Novodomec (SVK)Markus Ahne (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q2Danylo Kalenichenko (UKR)Tomas Hrabec (5) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q2Erik Elliott (USA)Michal Lukacovic (SVK)6-0 6-0 [H2H]
Q2Ercole Di Ianni (ITA)Christian Bartmann (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Martin Rmus (11) (SLO)Jens Hauser (SUI)6-7(8) 6-3 6-4 [H2H]
Q2Maxi Pongratz (AUT)Matthias Hirschmann (AUT)1-6 6-2 6-4 [H2H]
Q2Ivan Kosec (9) (SVK)Tim Srkala (SUI)6-4 7-6(1) [H2H]
Q2Gianmarco Cacace (ITA)Ziga Papez (SLO)6-0 6-1 [H2H]
Q2Mario Turcan (SVK)Niccolo Mugelli (10) (ITA)6-1 6-2 [H2H]
Q3Christian Trubrig (1) (AUT)Bye
Q3Maximilian Waz (AUT)Matvey Khomentovskiy (RUS)6-0 3-6 6-3 [H2H]
Q3Filipp Kekercheni (UKR)Anthony Loconte (ITA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Alexander Thomas Grabher (AUT)Nenad Vladusic (SRB)6-4 6-4 [H2H]
Q3Lukas Weinhandl (2) (AUT)Bye
Q3Julian Onken (GER)Manuel Bellutti (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Jan Simon (SVK)Ivan Kiriakov (AUS)WO[H2H]
Q3Thomas Haeusler (AUT)Bernd Kossler (AUT)7-6(6) 5-7 7-6(1) [H2H]
Q3Saso Bende (3) (SLO)Bye
Q3Ivan Galic (AUT)Marco Weissenegger (AUT)6-1 6-3 [H2H]
Q3Stefan Hirn (WC) (AUT)Peter Mick (SVK)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jacob Kahoun (SUI)Jerome Bernard (WC) (FRA)6-1 3-6 6-3 [H2H]
Q3Jan Marek (4) (CZE)Bye
Q3Phillippe Frederic Martin Pales (SVK)Roland Jordan Perlitz (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Markus Ahne (AUT)Rudolf Kurz (AUT)3-6 Retired[H2H]
Q3Radoslav Novodomec (SVK)Marek Lukacovic (SVK)6-4 6-1 [H2H]
Q3Tomas Hrabec (5) (CZE)Bye
Q3Danylo Kalenichenko (UKR)David Altmann (AUT)6-4 6-4 [H2H]
Q3Michal Lukacovic (SVK)Calvin Knie (AUT)7-5 6-4 [H2H]
Q3Erik Elliott (USA)Eduardo Pequerul (ARG)6-1 6-4 [H2H]
Q3Ercole Di Ianni (ITA)Boris Melamed (6) (GER)7-6(1) 3-6 6-3 [H2H]
Q3Christian Bartmann (GER)Lukas Mudra (CZE)6-2 5-7 6-3 [H2H]
Q3Jens Hauser (SUI)Joshua Boots (AUS)7-6(5) 1-6 6-2 [H2H]
Q3Martin Rmus (11) (SLO)Andreas Kopp (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Maxi Pongratz (AUT)Sebastian Bader (7) (AUT)6-4 6-4 [H2H]
Q3Matthias Hirschmann (AUT)Matthaeus Nguyen (AUT)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Tim Srkala (SUI)Georgyi Malyshev (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ivan Kosec (9) (SVK)Danilo Casanova (SUI)6-3 6-2 [H2H]
Q3Gianmarco Cacace (ITA)Andrey Yuzhnyy (8) (RUS)6-4 5-7 7-6(5) [H2H]
Q3Ziga Papez (SLO)Nicolas Grandjean (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q3Mario Turcan (SVK)Nejc Lemic (SLO)6-4 7-5 [H2H]
Q3Niccolo Mugelli (10) (ITA)Jan Brenk (CZE)6-2 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Austria F3 Futures draw (Men's) 2012?
Who will win Austria F3 Futures?