ATP Austria F5 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Austria F5 Futures Discussion!


Share This...


Austria F5 Futures Event Details:

2009-07-13Clay
OutdoorTelfs, Austria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Austria F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJohannes Ager (4) (AUT)Aljaz Bedene (Q) (SLO)6-3 7-6(2) [H2H]
SFAljaz Bedene (Q) (SLO)Armin Sandbichler (7) (AUT)7-5 7-6(6) [H2H]
SFJohannes Ager (4) (AUT)Peter Gojowczyk (2) (GER)6-2 6-2 [H2H]
QFArmin Sandbichler (7) (AUT)Nicola Ghedin (Q) (ITA)6-1 6-4 [H2H]
QFAljaz Bedene (Q) (SLO)Marcel Zimmermann (GER)6-1 4-1 Retired[H2H]
QFJohannes Ager (4) (AUT)Michal Pazicky (SVK)3-6 6-1 6-3 [H2H]
QFPeter Gojowczyk (2) (GER)Philip Lang (Q) (AUT)6-3 3-6 6-4 [H2H]
R16Nicola Ghedin (Q) (ITA)Philipp Oswald (1WC) (AUT)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R16Armin Sandbichler (7) (AUT)Gyorgy Balazs (HUN)6-2 7-5 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (GER)Karel Triska (LL) (CZE)5-7 6-3 6-3 [H2H]
R16Aljaz Bedene (Q) (SLO)Andraz Bedene (Q) (SLO)6-3 7-5 [H2H]
R16Michal Pazicky (SVK)Ricardas Berankis (6) (LTU)1-6 6-2 6-4 [H2H]
R16Johannes Ager (4) (AUT)Tim Van Terheijden (Q) (NED)6-2 4-6 6-3 [H2H]
R16Philip Lang (Q) (AUT)Roman Jebavy (8) (CZE)6-2 1-6 7-5 [H2H]
R16Peter Gojowczyk (2) (GER)Mateusz Kowalczyk (POL)6-3 6-1 [H2H]
R32Philipp Oswald (1WC) (AUT)Marc-Andre Stratling (GER)7-5 6-3 [H2H]
R32Nicola Ghedin (Q) (ITA)Matthias Wolf (LL) (ITA)6-1 3-6 6-4 [H2H]
R32Gyorgy Balazs (HUN)Ivan Galic (WC) (AUT)6-1 6-0 [H2H]
R32Armin Sandbichler (7) (AUT)Marek Michalicka (CZE)0-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (GER)Attila Balazs (3) (HUN)6-7(4) 6-3 2-0 Retired[H2H]
R32Karel Triska (LL) (CZE)Richard Waite (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Andraz Bedene (Q) (SLO)Marko Danis (WC) (SVK)7-6(3) 6-4 [H2H]
R32Aljaz Bedene (Q) (SLO)Andrej Martin (5) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
R32Ricardas Berankis (6) (LTU)Roman Kutac (CZE)6-1 Retired[H2H]
R32Michal Pazicky (SVK)Luca Roshardt (Q) (SUI)6-3 6-4 [H2H]
R32Tim Van Terheijden (Q) (NED)Marco Mirnegg (AUT)1-3 Retired[H2H]
R32Johannes Ager (4) (AUT)Jiri Kosler (CZE)6-4 6-0 [H2H]
R32Roman Jebavy (8) (CZE)Gerald Melzer (AUT)6-4 1-6 6-2 [H2H]
R32Philip Lang (Q) (AUT)Zoran Golubovic (Q) (SLO)6-2 6-2 [H2H]
R32Mateusz Kowalczyk (POL)Pascal Brunner (WC) (AUT)7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (2) (GER)Filippo Leonardi (ITA)6-2 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FGerald Melzer (1) (AUT)
Philipp Oswald (AUT)
Roman Jebavy (2) (CZE)
Mateusz Kowalczyk (POL)
7-5 4-6 [10-7]
SFGerald Melzer (1) (AUT)
Philipp Oswald (AUT)
Aljaz Bedene (3) (SLO)
Andrej Martin (SVK)
6-4 6-2
SFRoman Jebavy (2) (CZE)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Andraz Bedene (SLO)
Philip Lang (AUT)
6-4 6-4
QFGerald Melzer (1) (AUT)
Philipp Oswald (AUT)
Michael Tymkiw (AUS)
Tim Van Terheijden (NED)
7-5 6-3
QFAljaz Bedene (3) (SLO)
Andrej Martin (SVK)
Timon Reichelt (GER)
George Von Massow (GER)
7-5 6-4
QFAndraz Bedene (SLO)
Philip Lang (AUT)
Pascal Brunner (4) (AUT)
Roman Kutac (CZE)
WO
QFRoman Jebavy (2) (CZE)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Marco Jutz (AUT)
Antonio Lupieri (CRO)
6-1 6-2
R16Gerald Melzer (1) (AUT)
Philipp Oswald (AUT)
Bye
R16Michael Tymkiw (AUS)
Tim Van Terheijden (NED)
Lukas Jastraunig (AUT)
Walter Kubicka (AUT)
6-4 6-3
R16Aljaz Bedene (3) (SLO)
Andrej Martin (SVK)
Bye
R16Timon Reichelt (GER)
George Von Massow (GER)
Nicola Ghedin (ITA)
Matthias Wolf (ITA)
6-4 6-2
R16Andraz Bedene (SLO)
Philip Lang (AUT)
Marko Danis (SVK)
Michal Pazicky (SVK)
6-0 Retired
R16Pascal Brunner (4) (AUT)
Roman Kutac (CZE)
Bye
R16Marco Jutz (AUT)
Antonio Lupieri (CRO)
Sebastian Bader (AUT)
Lukas Koncilia (AUT)
6-4 6-3
R16Roman Jebavy (2) (CZE)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Aljaz Bedene (1) (SLO)Bastian Trinker (AUT)6-1 6-3 [H2H]
Q1Zoran Golubovic (2) (SLO)Otakar Lucak (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q1Luca Roshardt (10) (SUI)Patrick Eichenberger (3) (SUI)1-6 4-3 Retired[H2H]
Q1Nicola Ghedin (16) (ITA)Timon Reichelt (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q1Philip Lang (9) (AUT)Lukas Jastraunig (AUT)7-6(2) 4-6 6-4 [H2H]
Q1Richard Waite (6) (GER)Matthias Wolf (14) (ITA)6-4 7-5 [H2H]
Q1Andraz Bedene (SLO)Karel Triska (7) (CZE)6-4 1-6 6-4 [H2H]
Q1Tim Van Terheijden (8) (NED)Norbert Gombos (13) (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q2Aljaz Bedene (1) (SLO)Soma Kesthely (NOR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Bastian Trinker (AUT)Rok Bonin (12) (SLO)7-5 6-2 [H2H]
Q2Zoran Golubovic (2) (SLO)Luca Barlocchi (SUI)6-4 1-6 6-2 [H2H]
Q2Otakar Lucak (CZE)Marko Djokovic (SRB)2-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Patrick Eichenberger (3) (SUI)George Von Massow (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q2Luca Roshardt (10) (SUI)Walter Kubicka (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q2Timon Reichelt (GER)Andrew Gregory (4) (AUS)3-6 6-3 3-0 Retired[H2H]
Q2Nicola Ghedin (16) (ITA)Fabian Spaar (SUI)6-3 6-0 [H2H]
Q2Lukas Jastraunig (AUT)Stepan Khotulev (5) (RUS)6-4 5-7 6-3 [H2H]
Q2Philip Lang (9) (AUT)Irakli Dshandshgava (AUT)5-7 6-2 6-2 [H2H]
Q2Richard Waite (6) (GER)Soren Goritzka (GER)6-4 3-4 Retired[H2H]
Q2Matthias Wolf (14) (ITA)Michael Tymkiw (AUS)6-3 6-1 [H2H]
Q2Karel Triska (7) (CZE)Lukas Michl (CZE)6-3 6-0 [H2H]
Q2Andraz Bedene (SLO)Antonio Lupieri (CRO)6-4 6-2 [H2H]
Q2Tim Van Terheijden (8) (NED)Enej Bonin (SLO)6-4 6-1 [H2H]
Q2Norbert Gombos (13) (SVK)Manuel Ferdik (AUT)6-0 6-1 [H2H]
Q3Aljaz Bedene (1) (SLO)Bye
Q3Soma Kesthely (NOR)Marco Jutz (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q3Bastian Trinker (AUT)Gibril Diarra (AUT)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Rok Bonin (12) (SLO)Florian Farnleitner (AUT)2-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Zoran Golubovic (2) (SLO)Bye
Q3Luca Barlocchi (SUI)Peter Grissmann (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q3Otakar Lucak (CZE)Mike Urbanija (SLO)6-4 6-0 [H2H]
Q3Marko Djokovic (SRB)Marin Draganja (15) (CRO)7-5 6-1 [H2H]
Q3Patrick Eichenberger (3) (SUI)Bye
Q3George Von Massow (GER)Nikola Dimitrov (BUL)6-4 6-1 [H2H]
Q3Walter Kubicka (AUT)Philipp Dittmer (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Luca Roshardt (10) (SUI)Tibor Vukajlovic (SUI)6-0 6-1 [H2H]
Q3Andrew Gregory (4) (AUS)Bye
Q3Timon Reichelt (GER)Lukas Ollert (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Fabian Spaar (SUI)Martin Lazarcik (SVK)6-1 6-1 [H2H]
Q3Nicola Ghedin (16) (ITA)Liridon Berjani (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q3Stepan Khotulev (5) (RUS)Bye
Q3Lukas Jastraunig (AUT)Peter Suran (SVK)6-3 6-4 [H2H]
Q3Irakli Dshandshgava (AUT)Sebastian Bader (AUT)6-2 7-5 [H2H]
Q3Philip Lang (9) (AUT)Bye
Q3Richard Waite (6) (GER)Bye
Q3Soren Goritzka (GER)Gaetano Marrone (ITA)6-4 7-5 [H2H]
Q3Michael Tymkiw (AUS)Cosmin Georgescu (ROU)7-5 6-1 [H2H]
Q3Matthias Wolf (14) (ITA)Rainer Froeschl (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Karel Triska (7) (CZE)Bye
Q3Lukas Michl (CZE)Tomas Rohan (CZE)6-2 6-3 [H2H]
Q3Antonio Lupieri (CRO)Thomas Statzberger (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Q3Andraz Bedene (SLO)Marc Rath (11) (AUT)1-6 7-6(2) 6-3 [H2H]
Q3Tim Van Terheijden (8) (NED)Bye
Q3Enej Bonin (SLO)Tomas Hrabec (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q3Manuel Ferdik (AUT)Stefan Merunka (BIH)6-3 6-3 [H2H]
Q3Norbert Gombos (13) (SVK)Lukas Weinhandl (AUT)7-5 4-6 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Austria F5 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Austria F5 Futures?