ATP Austria F3 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Austria F3 Futures Discussion!


Share This...


Austria F3 Futures Event Details:

2013-07-08Clay
OutdoorTelfs, Austria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Austria F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJanez Semrajc (Q) (SLO)Marc Rath (2) (AUT)7-5 6-1 [H2H]
SFJanez Semrajc (Q) (SLO)Nicolas Reissig (1) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
SFMarc Rath (2) (AUT)Tristan-Samuel Weissborn (4) (AUT)7-5 6-1 [H2H]
QFNicolas Reissig (1) (AUT)Gavin Van Peperzeel (AUS)6-2 6-2 [H2H]
QFJanez Semrajc (Q) (SLO)Peter Heller (3) (GER)6-2 6-2 [H2H]
QFTristan-Samuel Weissborn (4) (AUT)Daniel Lustig (CZE)6-4 6-1 [H2H]
QFMarc Rath (2) (AUT)Federico Gaio (7) (ITA)6-4 6-3 [H2H]
R16Nicolas Reissig (1) (AUT)Sebastian Wagner (Q) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Gavin Van Peperzeel (AUS)Lukas Jastraunig (8) (AUT)6-4 6-3 [H2H]
R16Peter Heller (3) (GER)Quentin Robert (Q) (REU)6-2 6-1 [H2H]
R16Janez Semrajc (Q) (SLO)Tomislav Ternar (SLO)6-4 6-2 [H2H]
R16Daniel Lustig (CZE)Tihomir Grozdanov (BUL)6-7(6) 6-3 6-3 [H2H]
R16Tristan-Samuel Weissborn (4) (AUT)Dominic Weidinger (WC) (AUT)6-1 6-4 [H2H]
R16Federico Gaio (7) (ITA)Alejandro Mendoza (Q) (BOL)6-4 6-3 [H2H]
R16Marc Rath (2) (AUT)Mario Haider-Maurer (AUT)4-6 7-6(9) 6-1 [H2H]
R32Nicolas Reissig (1) (AUT)Thomas Jan Dafcik (Q) (GER)6-1 6-1 [H2H]
R32Sebastian Wagner (Q) (GER)Sebastian Stiefelmeyer (WC) (AUT)7-5 6-4 [H2H]
R32Gavin Van Peperzeel (AUS)Patrick Ofner (AUT)2-6 6-3 6-1 [H2H]
R32Lukas Jastraunig (8) (AUT)Adrian Bodmer (Q) (SUI)6-4 6-1 [H2H]
R32Peter Heller (3) (GER)Florian Lakat (Q) (FRA)7-5 6-2 [H2H]
R32Quentin Robert (Q) (REU)Markus Ahne (WC) (AUT)6-2 7-6(0) [H2H]
R32Tomislav Ternar (SLO)Thomas Statzberger (AUT)6-4 6-2 [H2H]
R32Janez Semrajc (Q) (SLO)Bastian Trinker (5) (AUT)7-5 4-6 6-1 [H2H]
R32Tihomir Grozdanov (BUL)Dennis Novak (6) (AUT)6-4 6-4 [H2H]
R32Daniel Lustig (CZE)Alexander Ritschard (SUI)6-2 6-2 [H2H]
R32Dominic Weidinger (WC) (AUT)Lukas Koncilia (WC) (AUT)6-2 2-1 Default[H2H]
R32Tristan-Samuel Weissborn (4) (AUT)Christian Trubrig (AUT)6-4 7-6(9) [H2H]
R32Federico Gaio (7) (ITA)David Thurner (GER)7-5 5-2 Retired[H2H]
R32Alejandro Mendoza (Q) (BOL)Luka Zaninovic (CRO)6-3 7-5 [H2H]
R32Mario Haider-Maurer (AUT)Daniel Uhlig (GER)6-1 4-1 Retired[H2H]
R32Marc Rath (2) (AUT)Jacob Kahoun (Q) (SUI)6-0 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FMarc Rath (3) (AUT)
Bastian Trinker (AUT)
Lukas Jastraunig (1) (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
7-5 7-6(9)
SFLukas Jastraunig (1) (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Janez Semrajc (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
7-6(2) 7-6(5)
SFMarc Rath (3) (AUT)
Bastian Trinker (AUT)
Nikita Bronnikov (RUS)
Daniel Lustig (CZE)
6-3 6-0
QFLukas Jastraunig (1) (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Dennis Novak (AUT)
Nicolas Reissig (AUT)
2-1 Retired
QFJanez Semrajc (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
Jacob Kahoun (SUI)
Alexander Mozgovoy (RUS)
6-4 6-3
QFMarc Rath (3) (AUT)
Bastian Trinker (AUT)
Thomas Jan Dafcik (GER)
Jordan Wenninger (GER)
7-5 6-1
QFNikita Bronnikov (RUS)
Daniel Lustig (CZE)
Peter Heller (2) (GER)
Gavin Van Peperzeel (AUS)
6-4 7-5
R16Lukas Jastraunig (1) (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Bye
R16Dennis Novak (AUT)
Nicolas Reissig (AUT)
Sebastian Wagner (GER)
Luka Zaninovic (CRO)
6-2 7-6(4)
R16Janez Semrajc (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
Thomas Statzberger (4) (AUT)
Sebastian Stiefelmeyer (AUT)
7-5 6-4
R16Jacob Kahoun (SUI)
Alexander Mozgovoy (RUS)
Patrick Ofner (AUT)
Dominic Weidinger (AUT)
7-5 6-3
R16Thomas Jan Dafcik (GER)
Jordan Wenninger (GER)
Lorenz Fink (AUT)
Alexander Thomas Grabher (AUT)
6-1 6-4
R16Marc Rath (3) (AUT)
Bastian Trinker (AUT)
David Johansson (SWE)
Jonas Trinker (AUT)
6-2 7-5
R16Nikita Bronnikov (RUS)
Daniel Lustig (CZE)
Alejandro Mendoza (BOL)
Bastian Parada (CHI)
6-1 6-3
R16Peter Heller (2) (GER)
Gavin Van Peperzeel (AUS)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Thomas Jan Dafcik (GER)Philipp Lener (AUT)6-7(3) 6-4 6-0 [H2H]
Q1Sebastian Wagner (2) (GER)Luca Barlocchi (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q1Janez Semrajc (3WC) (SLO)Filipp Kekercheni (UKR)6-2 7-5 [H2H]
Q1Quentin Robert (REU)Martin Caro (SVK)6-1 6-1 [H2H]
Q1Jacob Kahoun (SUI)Alexander Mozgovoy (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q1Alejandro Mendoza (6) (BOL)Jordan Wenninger (GER)6-2 7-6(5) [H2H]
Q1Florian Lakat (FRA)Matthias Haim (AUT)1-6 6-4 6-1 [H2H]
Q1Adrian Bodmer (SUI)Alexander Thomas Grabher (AUT)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Q2Thomas Jan Dafcik (GER)Marko Danis (1) (SVK)6-2 2-6 6-4 [H2H]
Q2Philipp Lener (AUT)Adrian Gruber (AUT)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q2Sebastian Wagner (2) (GER)Bastian Parada (CHI)6-3 7-6(1) [H2H]
Q2Luca Barlocchi (SUI)Mario Turcan (WC) (SVK)6-1 6-7(4) 6-1 [H2H]
Q2Janez Semrajc (3WC) (SLO)Matej Leljak (SLO)6-0 6-2 [H2H]
Q2Filipp Kekercheni (UKR)Oliver Mrose (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q2Martin Caro (SVK)Maxi Pongratz (4) (AUT)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q2Quentin Robert (REU)Jonas Trinker (AUT)6-7(3) 6-3 7-5 [H2H]
Q2Jacob Kahoun (SUI)Stefan Hirn (5) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q2Alexander Mozgovoy (RUS)Patrick Grams (GER)6-4 7-6(4) [H2H]
Q2Alejandro Mendoza (6) (BOL)Mark Burgos (FRA)1-6 6-4 7-5 [H2H]
Q2Jordan Wenninger (GER)Lorenz Ilg (GER)6-4 2-6 6-4 [H2H]
Q2Florian Lakat (FRA)Lorenz Fink (AUT)6-7(3) 6-1 6-3 [H2H]
Q2Matthias Haim (AUT)Nikita Sankov (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q2Alexander Thomas Grabher (AUT)Ivan Dudic (CRO)6-0 6-0 [H2H]
Q2Adrian Bodmer (SUI)Boris Melamed (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Marko Danis (1) (SVK)Bye
Q3Thomas Jan Dafcik (GER)Lars Veldheer (NED)6-1 6-1 [H2H]
Q3Philipp Lener (AUT)Peter Lang (SUI)6-1 6-2 [H2H]
Q3Adrian Gruber (AUT)Oliver Grimbly (RSA)6-0 6-0 [H2H]
Q3Sebastian Wagner (2) (GER)Bye
Q3Bastian Parada (CHI)Bernd Kossler (AUT)7-5 6-7(4) 6-3 [H2H]
Q3Mario Turcan (WC) (SVK)Nenad Vladusic (AUT)1-6 7-6(0) 6-2 [H2H]
Q3Luca Barlocchi (SUI)Bye
Q3Janez Semrajc (3WC) (SLO)Bye
Q3Matej Leljak (SLO)Calvin Knie (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q3Filipp Kekercheni (UKR)Jan Simon (SVK)6-2 6-1 [H2H]
Q3Oliver Mrose (SUI)Bye
Q3Maxi Pongratz (4) (AUT)Bye
Q3Martin Caro (SVK)Alexander Pichler (AUT)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jonas Trinker (AUT)Anton Sankov (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Quentin Robert (REU)Bye
Q3Stefan Hirn (5) (AUT)Bye
Q3Jacob Kahoun (SUI)David Johansson (SWE)6-3 6-3 [H2H]
Q3Alexander Mozgovoy (RUS)Peter Mick (SVK)1-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Patrick Grams (GER)Bye
Q3Alejandro Mendoza (6) (BOL)Bye
Q3Mark Burgos (FRA)Markus Neuhauser (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q3Lorenz Ilg (GER)Taher Daifallah (AUT)6-1 6-2 [H2H]
Q3Jordan Wenninger (GER)Bye
Q3Florian Lakat (FRA)Bye
Q3Lorenz Fink (AUT)Alexander Hager (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q3Matthias Haim (AUT)Nikita Bronnikov (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q3Nikita Sankov (RUS)Bye
Q3Ivan Dudic (CRO)Bye
Q3Alexander Thomas Grabher (AUT)Demur Davitadze (GEO)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Adrian Bodmer (SUI)Georgyi Malyshev (RUS)6-3 7-5 [H2H]
Q3Boris Melamed (GER)Bye


What's your opinion on the ATP Austria F3 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Austria F3 Futures?