ATP Austria F3 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Austria F3 Futures Discussion!


Share This...


Austria F3 Futures Event Details:

2009-02-02Carpet
IndoorBergheim By Salzburg 3, Austria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Austria F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJohannes Ager (AUT)Kevin Deden (8) (GER)3-6 6-2 6-3 [H2H]
SFKevin Deden (8) (GER)Kamil Capkovic (1) (SVK)6-3 7-6(4) [H2H]
SFJohannes Ager (AUT)Bastian Knittel (GER)6-3 7-6(4) [H2H]
QFKamil Capkovic (1) (SVK)Ivan Cerovic (5) (CRO)7-6(5) 6-3 [H2H]
QFKevin Deden (8) (GER)Jiri Skoloudik (CZE)7-6(3) 6-5 Retired[H2H]
QFBastian Knittel (GER)Armin Sandbichler (AUT)7-6(2) 6-3 [H2H]
QFJohannes Ager (AUT)David Sodek (Q) (CZE)6-1 7-6(3) [H2H]
R16Kamil Capkovic (1) (SVK)Aljaz Bedene (Q) (SLO)6-2 5-2 Retired[H2H]
R16Ivan Cerovic (5) (CRO)Jiri Krkoska (Q) (CZE)7-6(6) 6-4 [H2H]
R16Jiri Skoloudik (CZE)James Mcgee (IRL)5-7 7-6(7) 7-6(2) [H2H]
R16Kevin Deden (8) (GER)Andrei Karatchenia (BLR)7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Armin Sandbichler (AUT)Tomislav Ternar (Q) (SLO)6-1 6-4 [H2H]
R16Bastian Knittel (GER)Michal Pazicky (LL) (SVK)6-7(4) 6-3 6-4 [H2H]
R16Johannes Ager (AUT)Vjekoslav Skenderovic (6) (YUG)6-1 6-2 [H2H]
R16David Sodek (Q) (CZE)Marc Sieber (2) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Kamil Capkovic (1) (SVK)Marin Bradaric (CRO)1-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Aljaz Bedene (Q) (SLO)Patrick Linke (WC) (AUT)7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Jiri Krkoska (Q) (CZE)Gerald Melzer (WC) (AUT)7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Ivan Cerovic (5) (CRO)Miloslav Mecir (SVK)6-3 6-3 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (CZE)Matteo Viola (4) (ITA)6-2 3-6 6-4 [H2H]
R32James Mcgee (IRL)Nicolas Reissig (WC) (AUT)7-6(4) 6-2 [H2H]
R32Andrei Karatchenia (BLR)Dominik Wirlend (WC) (AUT)1-6 6-4 7-6(3) [H2H]
R32Kevin Deden (8) (GER)Patrick Taubert (GER)6-4 4-6 7-5 [H2H]
R32Tomislav Ternar (Q) (SLO)Kornel Bardoczky (7) (HUN)6-3 Retired[H2H]
R32Armin Sandbichler (AUT)Ante Nakic-Alfirevic (CRO)6-1 6-0 [H2H]
R32Michal Pazicky (LL) (SVK)Zoran Golubovic (Q) (SLO)6-3 7-6(2) [H2H]
R32Bastian Knittel (GER)Roman Jebavy (3) (CZE)6-3 7-5 [H2H]
R32Vjekoslav Skenderovic (6) (YUG)Lado Chikhladze (Q) (GEO)7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Johannes Ager (AUT)Bjorn Propst (Q) (AUT)6-1 6-1 [H2H]
R32David Sodek (Q) (CZE)Marko Sabolcki (Q) (SLO)6-4 7-6(4) [H2H]
R32Marc Sieber (2) (GER)Christian Magg (AUT)6-4 5-7 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FJiri Krkoska (4) (CZE)
James Mcgee (IRL)
Kevin Deden (2) (GER)
Bastian Knittel (GER)
6-3 6-7(6) [10-4]
SFJiri Krkoska (4) (CZE)
James Mcgee (IRL)
Gerald Kamitz (AUT)
Bjorn Propst (AUT)
6-2 6-3
SFKevin Deden (2) (GER)
Bastian Knittel (GER)
Richard Hampel (CZE)
David Sodek (CZE)
WO
QFGerald Kamitz (AUT)
Bjorn Propst (AUT)
Ivan Cerovic (1) (CRO)
Vjekoslav Skenderovic (YUG)
6-2 6-0
QFJiri Krkoska (4) (CZE)
James Mcgee (IRL)
Janos Zibrat (WC) (SLO)
Tim Zibrat (SLO)
6-1 6-1
QFRichard Hampel (CZE)
David Sodek (CZE)
Marc Rath (3) (AUT)
Patrick Taubert (GER)
4-6 6-4 [10-6]
QFKevin Deden (2) (GER)
Bastian Knittel (GER)
Andrei Karatchenia (BLR)
Jiri Skoloudik (CZE)
7-5 6-2
R16Ivan Cerovic (1) (CRO)
Vjekoslav Skenderovic (YUG)
Marko Sabolcki (WC) (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
6-3 6-1
R16Gerald Kamitz (AUT)
Bjorn Propst (AUT)
Gerald Melzer (AUT)
Dominik Wirlend (AUT)
7-6(4) 6-4
R16Jiri Krkoska (4) (CZE)
James Mcgee (IRL)
Nicholas Edlefsen (USA)
Christoph Palmanshofer (AUT)
6-3 6-2
R16Janos Zibrat (WC) (SLO)
Tim Zibrat (SLO)
Marin Bradaric (CRO)
Ante Nakic-Alfirevic (CRO)
6-3 6-3
R16Richard Hampel (CZE)
David Sodek (CZE)
Aljaz Bedene (SLO)
Miloslav Mecir (SVK)
6-3 6-4
R16Marc Rath (3) (AUT)
Patrick Taubert (GER)
Daniel Geib (AUT)
Soma Kesthely (NOR)
6-4 7-5
R16Andrei Karatchenia (BLR)
Jiri Skoloudik (CZE)
Florian Farnleitner (AUT)
Marcus Weiglhofer (AUT)
6-2 6-4
R16Kevin Deden (2) (GER)
Bastian Knittel (GER)
Sebastian Kollmann (AUT)
Maxi Pongratz (AUT)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1David Sodek (10) (CZE)Dino Salopek (CRO)6-3 6-2 [H2H]
Q1Jiri Krkoska (2) (CZE)Luca Serena (ITA)6-7(4) 7-6(4) 7-6(5) [H2H]
Q1Bjorn Propst (16) (AUT)Michal Pazicky (3) (SVK)6-4 6-3 [H2H]
Q1Marko Sabolcki (SLO)Tibor Simic (11) (CRO)7-6(7) 7-5 [H2H]
Q1Aljaz Bedene (SLO)Gerald Kamitz (AUT)6-2 2-6 6-4 [H2H]
Q1Lado Chikhladze (9WC) (GEO)Robert Raguz (CRO)6-1 7-6(3) [H2H]
Q1Zoran Golubovic (7) (SLO)Michal Franek (13) (CZE)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q1Tomislav Ternar (14) (SLO)Vladimir Zinyakov (RUS)6-3 6-7(1) 6-4 [H2H]
Q2Dino Salopek (CRO)Marco Kirschner (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2David Sodek (10) (CZE)Janos Zibrat (SLO)6-4 6-1 [H2H]
Q2Jiri Krkoska (2) (CZE)Marcus Weiglhofer (AUT)6-2 6-4 [H2H]
Q2Luca Serena (ITA)Franjo Raspudic (BIH)7-6(8) 6-3 [H2H]
Q2Michal Pazicky (3) (SVK)Patrick Eichler (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Bjorn Propst (16) (AUT)Mike Steinherr (GER)6-7(9) 6-4 6-4 [H2H]
Q2Marko Sabolcki (SLO)Nadin Teofil Indre (ROU)3-6 6-4 6-1 [H2H]
Q2Tibor Simic (11) (CRO)Martin Martinicky (SVK)6-3 6-1 [H2H]
Q2Gerald Kamitz (AUT)Richard Hampel (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q2Aljaz Bedene (SLO)Andraz Bedene (SLO)WO[H2H]
Q2Robert Raguz (CRO)Ruben Haug (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Lado Chikhladze (9WC) (GEO)Wesley Koolhof (NED)6-4 6-3 [H2H]
Q2Zoran Golubovic (7) (SLO)Petr Satral (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q2Michal Franek (13) (CZE)Johannes Schullern (WC) (AUT)6-1 6-7(5) 6-4 [H2H]
Q2Vladimir Zinyakov (RUS)Laszlo Szendroi (WC) (HUN)6-1 6-3 [H2H]
Q2Tomislav Ternar (14) (SLO)Jurgen Gundera (AUT)6-4 Retired[H2H]
Q3Dino Salopek (CRO)Dennis Bloemke (1) (GER)2-6 7-6(5) 6-1 [H2H]
Q3Marco Kirschner (GER)Stefano Rodighiero (ITA)6-4 6-3 [H2H]
Q3Janos Zibrat (SLO)Ricards Opmanis (LAT)7-6(1) 6-4 [H2H]
Q3David Sodek (10) (CZE)Nicola Remedi (ITA)6-3 6-4 [H2H]
Q3Jiri Krkoska (2) (CZE)Marc Rath (AUT)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Marcus Weiglhofer (AUT)Florian Farnleitner (AUT)6-4 7-6(3) [H2H]
Q3Franjo Raspudic (BIH)Domen Korelc (SLO)6-3 6-1 [H2H]
Q3Luca Serena (ITA)Daniel Geib (15) (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q3Michal Pazicky (3) (SVK)Lukas Michl (CZE)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Patrick Eichler (GER)Tim Zibrat (SLO)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Mike Steinherr (GER)Marton Fucsovics (HUN)6-4 2-1 Retired[H2H]
Q3Bjorn Propst (16) (AUT)Navid Johannigmann (WC) (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Nadin Teofil Indre (ROU)Erik Crepaldi (4) (ITA)7-5 7-5 [H2H]
Q3Marko Sabolcki (SLO)Manuel Ferdik (AUT)6-1 6-0 [H2H]
Q3Martin Martinicky (SVK)Armin Hirner (AUT)6-0 6-0 [H2H]
Q3Tibor Simic (11) (CRO)Norbert Nagyi (WC) (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q3Gerald Kamitz (AUT)Lazare Kukhalashvili (5) (GEO)6-2 6-2 [H2H]
Q3Richard Hampel (CZE)Michael Koran (SUI)6-4 6-2 [H2H]
Q3Aljaz Bedene (SLO)Tom Kocevar-Desman (SLO)6-1 6-2 [H2H]
Q3Andraz Bedene (SLO)Pavel Katliarov (12) (BLR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ruben Haug (GER)Filippo Leonardi (6) (ITA)7-6(5) 4-6 7-6(5) [H2H]
Q3Robert Raguz (CRO)Soma Kesthely (WC) (NOR)6-3 7-6(8) [H2H]
Q3Wesley Koolhof (NED)Ante Bilic (CRO)6-4 1-6 6-4 [H2H]
Q3Lado Chikhladze (9WC) (GEO)Sebastian Hagn (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Zoran Golubovic (7) (SLO)Tobias Simon (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Petr Satral (CZE)Dominik Suc (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q3Johannes Schullern (WC) (AUT)Patrick Mayer (WC) (AUT)3-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Michal Franek (13) (CZE)Maxi Pongratz (WC) (AUT)6-7(0) 6-4 6-2 [H2H]
Q3Laszlo Szendroi (WC) (HUN)Phillip Regnat (8) (GER)6-7(2) 6-4 Retired[H2H]
Q3Vladimir Zinyakov (RUS)Artsiom Maksimchyk (BLR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Jurgen Gundera (AUT)Nicholas Edlefsen (USA)4-6 7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Tomislav Ternar (14) (SLO)Marko Pazman (CRO)6-4 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Austria F3 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Austria F3 Futures?