ATP Austria F1 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Austria F1 Futures Discussion!


Share This...


Austria F1 Futures Event Details:

2017-07-03Clay
IndoorAUT
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Austria F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLenny Hampel (1) (AUT)Pascal Brunner (AUT)4-6 6-4 6-3[H2H]
SFPascal Brunner (AUT)Mate Delic (3) (CRO)6-4 6-3[H2H]
SFLenny Hampel (1) (AUT)Andrea Pellegrino (4) (ITA)6-3 6-3[H2H]
QFPascal Brunner (AUT)Tsung-Hua Yang (6) ()6-2 6-4[H2H]
QFMate Delic (3) (CRO)Adrian Bodmer (8) (SUI)7-6(1) 3-6 6-3[H2H]
QFAndrea Pellegrino (4) (ITA)Marc-Andrea Huesler ()6-4 6-4[H2H]
QFLenny Hampel (1) (AUT)Calin Manda (q) (ROU)6-1 3-0 ret.[H2H]
R16Pascal Brunner (AUT)Maximilian Neuchrist (2) (AUT)6-3 7-6(6)[H2H]
R16Tsung-Hua Yang (6) ()Nicholas Horton (AUS)7-6(4) 6-3[H2H]
R16Mate Delic (3) (CRO)Toby Martin ()6-0 6-1[H2H]
R16Adrian Bodmer (8) (SUI)Philipp Schroll (AUT)6-3 6-4[H2H]
R16Andrea Pellegrino (4) (ITA)Jakob Aichhorn (WC) (AUT)6-3 6-0[H2H]
R16Lenny Hampel (1) (AUT)Alexander Erler (WC) (AUT)4-6 6-4 6-3[H2H]
R16Calin Manda (q) (ROU)Jakob Sude (GER)6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Marc-Andrea Huesler ()Tobias Simon (5) (GER)6-3 6-1[H2H]
R32Pascal Brunner (AUT)Matvey Khomentovskiy (RUS)6-3 6-2[H2H]
R32Tsung-Hua Yang (6) ()Bernd Kossler (AUT)6-4 6-3[H2H]
R32Tobias Simon (5) (GER)Mick Veldheer (WC) ()6-2 6-3[H2H]
R32Jakob Sude (GER)Gavin Van Peperzeel (7) (AUS)6-2 6-3[H2H]
R32Maximilian Neuchrist (2) (AUT)Andrew Ruppli (SUI)6-3 6-3[H2H]
R32Toby Martin ()Manuel Bernard (q) (ITA)6-2 6-2[H2H]
R32Mate Delic (3) (CRO)Neil Oberleitner (q) (AUT)4-6 6-1 6-1[H2H]
R32Adrian Bodmer (8) (SUI)Robin Peham (q) (AUT)6-3 6-2[H2H]
R32Nicholas Horton (AUS)Igor Saveljic (LL) (MNE)6-1 6-4[H2H]
R32Andrea Pellegrino (4) (ITA)Lukas Ollert ()6-2 6-1[H2H]
R32Alexander Erler (WC) (AUT)Dominic Weidinger (AUT)6-1 2-0 ret.[H2H]
R32Lenny Hampel (1) (AUT)Jonas Trinker (q) (AUT)7-5 6-7(6) 6-2[H2H]
R32Calin Manda (q) (ROU)Matthias Haim (WC) (AUT)6-3 6-3[H2H]
R32Philipp Schroll (AUT)Johannes Bangratz (q) (AUT)6-4 1-6 6-4[H2H]
R32Marc-Andrea Huesler ()Alexander Weis (q) (ITA)6-4 6-4[H2H]
R32Jakob Aichhorn (WC) (AUT)Georg Winkler (q) (ITA)6-3 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMarc-Andrea Huesler ()
Lukas Ollert ()
Pascal Brunner (AUT)
Gavin Van Peperzeel (AUS)
7-5 7-5
SFMarc-Andrea Huesler ()
Lukas Ollert ()
Lenny Hampel (AUT)
Maximilian Neuchrist (AUT)
7-6(5) 4-6 10-3
SFPascal Brunner (AUT)
Gavin Van Peperzeel (AUS)
Adrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
6-4 7-6(1)
QFAdrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Matvey Khomentovskiy (RUS)
Philipp Schroll (AUT)
6-1 1-6 10-8
QFLenny Hampel (AUT)
Maximilian Neuchrist (AUT)
Neil Oberleitner (AUT)
Robin Peham (AUT)
6-3 6-0
QFMarc-Andrea Huesler ()
Lukas Ollert ()
Nicholas Horton (AUS)
Igor Saveljic (MNE)
6-3 7-5
QFPascal Brunner (AUT)
Gavin Van Peperzeel (AUS)
Jonas Trinker (AUT)
Mick Veldheer ()
6-4 6-2
R16Jonas Trinker (AUT)
Mick Veldheer ()
Michalis Sakellaridis (GRE)
Jonathan Stenberg (SWE)
6-1 6-2
R16Adrian Bodmer (SUI)
Jakob Sude (GER)
Alexander Erler (AUT)
Matthias Haim (AUT)
6-2 6-4
R16Lenny Hampel (AUT)
Maximilian Neuchrist (AUT)
Manuel Bernard (ITA)
Horst Rieder (ITA)
6-0 6-0
R16Neil Oberleitner (AUT)
Robin Peham (AUT)
Andrew Weisser (USA)
Urs-Florian Widow ()
6-1 7-6(4)
R16Marc-Andrea Huesler ()
Lukas Ollert ()
Besir Durguti (MKD)
Tsung-Hua Yang ()
6-3 6-3
R16Nicholas Horton (AUS)
Igor Saveljic (MNE)
Jessy Kalambay (SUI)
Calin Manda (ROU)
6-4 7-5
R16Matvey Khomentovskiy (RUS)
Philipp Schroll (AUT)
Toby Martin ()
Dominic Weidinger (AUT)
w/o
R16Pascal Brunner (AUT)
Gavin Van Peperzeel (AUS)
Jakob Aichhorn (AUT)
Bernd Kossler (AUT)
7-5 3-6 10-7
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jonas Trinker (q) (AUT)Christopher Hutterer (AUT)6-4 6-2[H2H]
Q1Robin Peham (q) (AUT)Horst Rieder (ITA)6-4 6-1[H2H]
Q1Calin Manda (q) (ROU)matic Zaplotnik (SLO)6-4 6-3[H2H]
Q1Alexander Weis (q) (ITA)Jonathan Stenberg (SWE)5-5 ret.[H2H]
Q1Georg Winkler (q) (ITA)Mark Burgos (FRA)4-6 6-4 6-3[H2H]
Q1Johannes Bangratz (q) (AUT)Igor Saveljic (LL) (MNE)6-1 5-7 7-6(2)[H2H]
Q1Manuel Bernard (q) (ITA)Markus Neuhauser (AUT)6-2 3-6 6-2[H2H]
Q1Neil Oberleitner (q) (AUT)Bernie Schranz (AUT)6-3 6-0[H2H]
Q2Mark Burgos (FRA)Dominik Hruncak (SVK)6-4 1-6 7-5[H2H]
Q2Jonas Trinker (q) (AUT)Fabian Kerkletz (AUT)6-3 6-1[H2H]
Q2Igor Saveljic (LL) (MNE)Matthias Essl (AUT)6-2 6-0[H2H]
Q2Jonathan Stenberg (SWE)Fabian Gruber (AUT)7-5 6-7(5) 7-6(4)[H2H]
Q2Robin Peham (q) (AUT)Besir Durguti (MKD)4-6 6-2 7-6(3)[H2H]
Q2Markus Neuhauser (AUT)Maximilien Sanson ()6-4 7-6(3)[H2H]
Q2Calin Manda (q) (ROU)Sebastian Brzezinski ()6-2 7-5[H2H]
Q2Horst Rieder (ITA)Lorenzo Di Maro (ITA)6-2 6-4[H2H]
Q2Alexander Weis (q) (ITA)Philip Aplienz (AUT)6-1 6-2[H2H]
Q2Georg Winkler (q) (ITA)Aleksa Daskalovic (SRB)6-2 7-6(3)[H2H]
Q2Bernie Schranz (AUT)Michalis Sakellaridis (GRE)7-6(3) 6-4[H2H]
Q2Johannes Bangratz (q) (AUT)Tommaso Metti (ITA)7-6(3) 6-1[H2H]
Q2Christopher Hutterer (AUT)Tom Clavel (NLD)6-4 6-3[H2H]
Q2Manuel Bernard (q) (ITA)Franz Lukas (AUT)6-2 6-1[H2H]
Q2Neil Oberleitner (q) (AUT)Jessy Kalambay (SUI)6-4 7-5[H2H]
Q2matic Zaplotnik (SLO)Sandro Kopp (AUT)5-7 7-5 6-1[H2H]
Q3Tommaso Metti (ITA)Laurin Aerne (SUI)6-1 6-1[H2H]
Q3Lorenzo Di Maro (ITA)Marco Di Maro (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q3Besir Durguti (MKD)Yannick Pfleiderer (AUT)6-3 6-3[H2H]
Q3Fabian Gruber (AUT)Jernej Zaplotnik (SLO)7-5 6-1[H2H]
Q3Jonathan Stenberg (SWE)Christopher Traut ()1-6 6-1 7-6(5)[H2H]
Q3Robin Peham (q) (AUT)Lukas Matic (AUT)6-1 6-7(6) 7-5[H2H]
Q3Markus Neuhauser (AUT)Bjorn Nareyka (AUT)6-4 6-2[H2H]
Q3Aleksa Daskalovic (SRB)Ruslan Khunarikov (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Georg Winkler (q) (ITA)Yanik Kaelin ()6-0 7-6(2)[H2H]
Q3Philip Aplienz (AUT)Oscar Callo ()6-2 6-1[H2H]
Q3Michalis Sakellaridis (GRE)Johan Claesson (SWE)4-1 ret.[H2H]
Q3Sandro Kopp (AUT)Robin Forster (LIE)6-0 6-0[H2H]
Q3Matthias Essl (AUT)Victor Haddad (MEX)6-4 6-4[H2H]
Q3Bernie Schranz (AUT)Andrew Weisser (USA)6-2 6-1[H2H]
Q3Dominik Hruncak (SVK)Sebastian Buehler ()6-4 6-1[H2H]
Q3Tom Clavel (NLD)Moritz Trocker (ITA)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q3Johannes Bangratz (q) (AUT)Erwin Troebinger (ITA)6-2 6-0[H2H]
Q3Christopher Hutterer (AUT)Anze Arh (SLO)7-6(2) 6-1[H2H]
Q3Franz Lukas (AUT)Urs-Florian Widow ()7-5 2-6 6-0[H2H]
Q3Fabian Kerkletz (AUT)Marco Moises (AUT)6-2 6-0[H2H]
Q3Manuel Bernard (q) (ITA)Daniel Marta (AUT)6-0 6-0[H2H]
Q3Neil Oberleitner (q) (AUT)Vital Flurin Leuch (LIE)6-3 7-5[H2H]
Q3matic Zaplotnik (SLO)Pietro Pirolt (AUT)6-2 6-0[H2H]
Q3Sebastian Brzezinski ()Frank Schnell ()6-2 6-2[H2H]