ATP Austria F6 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Austria F6 Futures Discussion!


Share This...


Austria F6 Futures Event Details:

2009-07-20Clay
OutdoorKramsach, Austria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Austria F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndrej Martin (3) (SVK)Janez Semrajc (SLO)4-6 6-3 6-4 [H2H]
SFAndrej Martin (3) (SVK)Aljaz Bedene (SE) (SLO)7-5 7-6(4) [H2H]
SFJanez Semrajc (SLO)Adrien Puget (LL) (FRA)6-3 6-0 [H2H]
QFAljaz Bedene (SE) (SLO)James Lemke (AUS)6-2 7-5 [H2H]
QFAndrej Martin (3) (SVK)Marek Michalicka (CZE)6-4 6-3 [H2H]
QFAdrien Puget (LL) (FRA)Jeremy Blandin (6) (FRA)6-4 6-4 [H2H]
QFJanez Semrajc (SLO)Matteo Viola (2) (ITA)7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Aljaz Bedene (SE) (SLO)Antonio Lupieri (Q) (CRO)6-2 6-3 [H2H]
R16James Lemke (AUS)Tihomir Grozdanov (7) (BUL)7-6(4) 6-2 [H2H]
R16Andrej Martin (3) (SVK)Michal Pazicky (SVK)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R16Marek Michalicka (CZE)Philip Lang (LL) (AUT)4-6 7-5 6-2 [H2H]
R16Jeremy Blandin (6) (FRA)Lorenz Ilg (Q) (GER)3-6 6-1 6-4 [H2H]
R16Adrien Puget (LL) (FRA)Gerald Kamitz (WC) (AUT)6-4 7-5 [H2H]
R16Janez Semrajc (SLO)Armin Sandbichler (AUT)7-6(11) 6-3 [H2H]
R16Matteo Viola (2) (ITA)Filip Zeman (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R32Aljaz Bedene (SE) (SLO)Johannes Ager (1) (AUT)6-2 6-4 [H2H]
R32Antonio Lupieri (Q) (CRO)Richard Waite (Q) (GER)2-6 6-2 6-4 [H2H]
R32James Lemke (AUS)Gerald Melzer (AUT)4-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Tihomir Grozdanov (7) (BUL)Dimitrios Kleftakos (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Andrej Martin (3) (SVK)Andrei Plotniy (RUS)6-2 6-4 [H2H]
R32Michal Pazicky (SVK)Adrian Sikora (SVK)6-3 6-2 [H2H]
R32Marek Michalicka (CZE)Lukas Jastraunig (Q) (AUT)6-1 4-6 6-2 [H2H]
R32Philip Lang (LL) (AUT)Andraz Bedene (WC) (SLO)6-1 2-6 6-0 [H2H]
R32Jeremy Blandin (6) (FRA)Marc Rath (WC) (AUT)6-3 6-3 [H2H]
R32Lorenz Ilg (Q) (GER)Lukas Weinhandl (Q) (AUT)6-4 6-3 [H2H]
R32Gerald Kamitz (WC) (AUT)Tobias Obenaus (Q) (AUT)4-6 6-0 6-4 [H2H]
R32Adrien Puget (LL) (FRA)Otakar Lucak (Q) (CZE)4-6 6-3 6-0 [H2H]
R32Janez Semrajc (SLO)Roman Jebavy (8) (CZE)6-1 6-2 [H2H]
R32Armin Sandbichler (AUT)Nicolas Reissig (AUT)2-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Filip Zeman (CZE)Albano Olivetti (Q) (FRA)4-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Matteo Viola (2) (ITA)Pascal Brunner (WC) (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FPascal Brunner (AUT)
Philip Lang (AUT)
Michal Pazicky (3) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
7-5 7-5
SFPascal Brunner (AUT)
Philip Lang (AUT)
Gerald Melzer (1) (AUT)
Tim Van Terheijden (NED)
6-4 6-2
SFMichal Pazicky (3) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Aljaz Bedene (2) (SLO)
Andrej Martin (SVK)
6-2 6-3
QFGerald Melzer (1) (AUT)
Tim Van Terheijden (NED)
Manuel Ferdik (AUT)
Bernhard Wallner (AUT)
6-2 6-4
QFPascal Brunner (AUT)
Philip Lang (AUT)
Roman Jebavy (4) (CZE)
Marek Michalicka (CZE)
6-1 6-0
QFMichal Pazicky (3) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Florian Farnleitner (AUT)
Gerald Kamitz (AUT)
7-5 4-6 [12-10]
QFAljaz Bedene (2) (SLO)
Andrej Martin (SVK)
Stepan Khotulev (RUS)
Andrei Plotniy (RUS)
7-6(3) 6-2
R16Gerald Melzer (1) (AUT)
Tim Van Terheijden (NED)
Bye
R16Manuel Ferdik (AUT)
Bernhard Wallner (AUT)
Peter Grissmann (AUT)
Armin Hirner (AUT)
6-4 6-2
R16Roman Jebavy (4) (CZE)
Marek Michalicka (CZE)
David Thurner (GER)
Richard Waite (GER)
6-3 6-2
R16Pascal Brunner (AUT)
Philip Lang (AUT)
Sebastian Bader (WC) (AUT)
Lukas Koncilia (AUT)
6-3 6-4
R16Florian Farnleitner (AUT)
Gerald Kamitz (AUT)
Timon Reichelt (GER)
George Von Massow (GER)
7-5 7-6(2)
R16Michal Pazicky (3) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Andrew Gregory (WC) (AUS)
Michael Tymkiw (AUS)
6-4 6-3
R16Stepan Khotulev (RUS)
Andrei Plotniy (RUS)
Marc Rath (AUT)
Luis Rattenhuber (GER)
5-7 6-2 [10-5]
R16Aljaz Bedene (2) (SLO)
Andrej Martin (SVK)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tobias Obenaus (AUT)Florian Farnleitner (AUT)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q1Antonio Lupieri (CRO)Miha Mlakar (SLO)6-3 6-4 [H2H]
Q1Richard Waite (3) (GER)Robert Januch (SVK)7-5 1-6 6-4 [H2H]
Q1Lorenz Ilg (GER)Ivan Vukovic (4) (CRO)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q1Lukas Weinhandl (AUT)Bernhard Wallner (AUT)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q1Albano Olivetti (FRA)Timon Reichelt (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q1Otakar Lucak (CZE)Philip Lang (11) (AUT)6-1 7-6(1) [H2H]
Q1Lukas Jastraunig (AUT)Adrien Puget (FRA)7-6(4) 3-6 6-4 [H2H]
Q2Tobias Obenaus (AUT)Andrew Gregory (1) (AUS)7-6(1) 3-6 6-2 [H2H]
Q2Florian Farnleitner (AUT)Peter Grissmann (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q2Miha Mlakar (SLO)Stepan Khotulev (2) (RUS)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q2Antonio Lupieri (CRO)Luca Barlocchi (SUI)7-5 4-6 6-2 [H2H]
Q2Richard Waite (3) (GER)Walter Kubicka (AUT)4-6 6-1 6-0 [H2H]
Q2Robert Januch (SVK)Dragomir Culjat (CRO)6-2 6-4 [H2H]
Q2Ivan Vukovic (4) (CRO)Christian Bartmann (GER)7-6(6) 6-0 [H2H]
Q2Lorenz Ilg (GER)Wolfgang Wenus (10) (GER)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q2Lukas Weinhandl (AUT)Bastian Trinker (AUT)6-3 7-5 [H2H]
Q2Bernhard Wallner (AUT)Soma Kesthely (NOR)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Albano Olivetti (FRA)Martin Rmus (6) (SLO)7-5 4-6 6-2 [H2H]
Q2Timon Reichelt (GER)Teri Groll (14) (FRA)2-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Otakar Lucak (CZE)David Thurner (7) (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q2Philip Lang (11) (AUT)Mike Urbanija (SLO)6-3 Retired[H2H]
Q2Lukas Jastraunig (AUT)Tim Van Terheijden (8) (NED)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Adrien Puget (FRA)Ken Groll (FRA)6-3 7-6(3) [H2H]
Q3Andrew Gregory (1) (AUS)George Von Massow (GER)6-7(3) 6-4 7-6(7) [H2H]
Q3Tobias Obenaus (AUT)Michael Tymkiw (AUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Peter Grissmann (AUT)Martin Gerstl (GER)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Florian Farnleitner (AUT)Stefan Merunka (BIH)6-3 6-3 [H2H]
Q3Stepan Khotulev (2) (RUS)Julian Onken (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Miha Mlakar (SLO)Christopher Hahn (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Luca Barlocchi (SUI)David Johansson (WC) (SWE)6-2 6-1 [H2H]
Q3Antonio Lupieri (CRO)Matthias Wolf (15) (ITA)6-2 6-1 [H2H]
Q3Richard Waite (3) (GER)Jason Sechrist (USA)6-1 6-0 [H2H]
Q3Walter Kubicka (AUT)Ruslan Chomaev (WC) (RUS)6-7(3) 6-4 6-3 [H2H]
Q3Dragomir Culjat (CRO)Martin Lazarcik (SVK)6-2 7-6(4) [H2H]
Q3Robert Januch (SVK)Luca Roshardt (13) (SUI)6-2 6-4 [H2H]
Q3Ivan Vukovic (4) (CRO)Lukas Koncilia (WC) (AUT)6-0 6-2 [H2H]
Q3Christian Bartmann (GER)Tinotenda Chanakira (ZIM)6-3 6-3 [H2H]
Q3Lorenz Ilg (GER)Philipp Dittmer (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Wolfgang Wenus (10) (GER)Michal Kozelsky (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Bastian Trinker (AUT)Max Krammer (5WC) (AUT)6-1 6-3 [H2H]
Q3Lukas Weinhandl (AUT)Peter Suran (SVK)4-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Soma Kesthely (NOR)Jerome Benoit (SUI)6-1 6-2 [H2H]
Q3Bernhard Wallner (AUT)Christoph Lessiak (9WC) (AUT)7-6(8) 1-0 Retired[H2H]
Q3Martin Rmus (6) (SLO)Sebastian Bader (AUT)7-5 6-4 [H2H]
Q3Albano Olivetti (FRA)Marko Lovrinovic (CRO)7-6(4) 3-6 6-4 [H2H]
Q3Timon Reichelt (GER)Gianluca Marchiori (ITA)6-7(4) 6-1 6-3 [H2H]
Q3Teri Groll (14) (FRA)Philipp Lener (WC) (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q3David Thurner (7) (GER)Lukas Ollert (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Otakar Lucak (CZE)Lukas Michl (CZE)6-7(1) 6-0 6-4 [H2H]
Q3Mike Urbanija (SLO)Manuel Ferdik (AUT)6-2 6-2 [H2H]
Q3Philip Lang (11) (AUT)Mario Peinthor (WC) (AUT)7-5 4-6 6-1 [H2H]
Q3Tim Van Terheijden (8) (NED)Antoine Escoffier (FRA)1-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Lukas Jastraunig (AUT)Gibril Diarra (AUT)6-4 6-4 [H2H]
Q3Ken Groll (FRA)Marco Jutz (WC) (AUT)6-1 6-4 [H2H]
Q3Adrien Puget (FRA)Sergei Pershin (12) (RUS)6-1 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Austria F6 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Austria F6 Futures?