ATP Austria F3 Futures Draw (Men's) - 2005

Click Here To Join The Austria F3 Futures Discussion!


Share This...


Austria F3 Futures Event Details:

2005-02-07Carpet
IndoorBergheim by Salzburg, Austria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Austria F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLado Chikhladze (Q) (GEO)Bostjan Osabnik (SLO)2-6 7-6(3) 7-6(4) [H2H]
SFBostjan Osabnik (SLO)Lamine Ouahab (ALG)6-3 6-4 [H2H]
SFLado Chikhladze (Q) (GEO)Lars Uebel (GER)7-6(4) 1-6 6-2 [H2H]
QFLamine Ouahab (ALG)Radim Zitko (CZE)6-4 6-4 [H2H]
QFBostjan Osabnik (SLO)Roman Valent (Q) (SUI)6-3 3-6 6-4 [H2H]
QFLars Uebel (GER)Jaroslav Pospisil (3) (CZE)2-6 6-2 7-6(3) [H2H]
QFLado Chikhladze (Q) (GEO)Marco Pedrini (SE) (ITA)3-6 7-5 6-1 [H2H]
R16Radim Zitko (CZE)Stefan Wiespeiner (LL) (AUT)6-3 6-1 [H2H]
R16Lamine Ouahab (ALG)Alessandro Accardo (ITA)6-3 4-6 6-1 [H2H]
R16Bostjan Osabnik (SLO)Markus Hantschk (4) (GER)6-2 6-1 [H2H]
R16Roman Valent (Q) (SUI)Jakub Hasek (6) (CZE)4-6 6-3 7-5 [H2H]
R16Lars Uebel (GER)Andrei Stoliarov (7) (RUS)6-2 6-3 [H2H]
R16Jaroslav Pospisil (3) (CZE)Markus Krenn (Q) (AUT)7-6(5) 3-6 6-0 [H2H]
R16Marco Pedrini (SE) (ITA)Evgueni Smirnov (8) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R16Lado Chikhladze (Q) (GEO)Jochen Matschke (WC) (GER)6-1 6-2 [H2H]
R32Radim Zitko (CZE)Giancarlo Petrazzuolo (1) (ITA)4-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Stefan Wiespeiner (LL) (AUT)Markus Egger (Q) (AUT)3-6 7-5 6-2 [H2H]
R32Lamine Ouahab (ALG)Patrick Linke (WC) (AUT)6-2 6-2 [H2H]
R32Alessandro Accardo (ITA)Martin Stepanek (5) (CZE)1-1 Retired[H2H]
R32Markus Hantschk (4) (GER)Grega Zemlja (SLO)2-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Bostjan Osabnik (SLO)Martin Fischer (WC) (AUT)7-5 6-1 [H2H]
R32Roman Valent (Q) (SUI)Maciej Dilaj (POL)6-4 7-6(2) [H2H]
R32Jakub Hasek (6) (CZE)Nikolai Dyachok (LL) (UKR)4-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Andrei Stoliarov (7) (RUS)Ladislav Chramosta (SE) (CZE)6-0 2-1 Retired[H2H]
R32Lars Uebel (GER)Armin Sandbichler (Q) (AUT)6-4 6-0 [H2H]
R32Markus Krenn (Q) (AUT)Tobias Kamke (Q) (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Jaroslav Pospisil (3) (CZE)Mario Haider-Maurer (Q) (AUT)6-1 6-4 [H2H]
R32Evgueni Smirnov (8) (RUS)Kristofer Wachter (WC) (AUT)6-3 6-3 [H2H]
R32Marco Pedrini (SE) (ITA)Massimo Ocera (ITA)6-2 4-6 6-0 [H2H]
R32Lado Chikhladze (Q) (GEO)Patrick Schmolzer (Q) (AUT)6-4 7-5 [H2H]
R32Jochen Matschke (WC) (GER)Kornel Bardoczky (2) (HUN)0-1 Retired[H2H]
Men's Doubles
FLars Uebel (GER)
Roman Valent (SUI)
Jaroslav Pospisil (3) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
6-2 7-6(2)
SFLars Uebel (GER)
Roman Valent (SUI)
Maciej Dilaj (POL)
Piotr Dilaj (POL)
6-2 6-2
SFJaroslav Pospisil (3) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Martin Fischer (AUT)
Armin Sandbichler (AUT)
6-1 6-0
QFLars Uebel (GER)
Roman Valent (SUI)
Gilles Kremer (LUX)
Mike Scheidweiler (LUX)
4-6 6-3 6-3
QFMaciej Dilaj (POL)
Piotr Dilaj (POL)
Ladislav Chramosta (CZE)
Lukas Rosol (CZE)
WO
QFJaroslav Pospisil (3) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Nikolai Dyachok (UKR)
Evgueni Smirnov (RUS)
6-4 6-4
QFMartin Fischer (AUT)
Armin Sandbichler (AUT)
Andrei Stoliarov (2) (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
7-5 6-4
R16Gilles Kremer (LUX)
Mike Scheidweiler (LUX)
Massimo Ocera (1) (ITA)
Marco Pedrini (ITA)
6-4 6-3
R16Lars Uebel (GER)
Roman Valent (SUI)
Markus Krenn (AUT)
Wolfgang Schranz (AUT)
6-2 6-0
R16Ladislav Chramosta (CZE)
Lukas Rosol (CZE)
Alessandro Accardo (4) (ITA)
Giancarlo Petrazzuolo (ITA)
6-3 6-2
R16Maciej Dilaj (POL)
Piotr Dilaj (POL)
Matus Horecny (SVK)
Mirko Zapletal (CZE)
6-4 6-4
R16Nikolai Dyachok (UKR)
Evgueni Smirnov (RUS)
Sascha Ruckelshausen (WC) (GER)
Stefan Wiespeiner (AUT)
6-3 6-2
R16Jaroslav Pospisil (3) (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Patrick Linke (WC) (AUT)
Gerald Mandl (AUT)
WO
R16Martin Fischer (AUT)
Armin Sandbichler (AUT)
Markus Egger (Q) (AUT)
Stefan Hirn (AUT)
6-1 6-4
R16Andrei Stoliarov (2) (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Thomas Schiessling (WC) (AUT)
Kristofer Wachter (AUT)
5-7 6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Roman Valent (1) (SUI)Sascha Ruckelshausen (WC) (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q1Markus Krenn (AUT)Nikolai Dyachok (2) (UKR)7-6(4) 7-6(5) [H2H]
Q1Lado Chikhladze (16) (GEO)Philipp Jelinek (AUT)6-1 6-4 [H2H]
Q1Markus Egger (11) (AUT)Stefan Wiespeiner (4) (AUT)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q1Mario Haider-Maurer (AUT)Nicolae-Razvan Cozma (AUT)6-1 6-4 [H2H]
Q1Tobias Kamke (6) (GER)Jan Marek (CZE)6-1 6-4 [H2H]
Q1Armin Sandbichler (AUT)Lukas Rosol (CZE)7-5 3-6 6-2 [H2H]
Q1Patrick Schmolzer (9) (AUT)Rok Jarc (8) (SLO)7-5 6-2 [H2H]
Q2Roman Valent (1) (SUI)Marek Sramek (SVK)6-4 7-6(4) [H2H]
Q2Sascha Ruckelshausen (WC) (GER)Saso Bende (SLO)6-4 7-6(8) [H2H]
Q2Nikolai Dyachok (2) (UKR)Philipp Oswald (AUT)6-4 6-4 [H2H]
Q2Markus Krenn (AUT)Gilles Kremer (14) (LUX)6-3 6-4 [H2H]
Q2Philipp Jelinek (AUT)Aleksandr Yarmola (3) (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Lado Chikhladze (16) (GEO)Mike Scheidweiler (LUX)6-4 6-2 [H2H]
Q2Stefan Wiespeiner (4) (AUT)Mark Pichler (AUT)7-5 6-0 [H2H]
Q2Markus Egger (11) (AUT)Stefan Hirn (AUT)6-4 6-4 [H2H]
Q2Mario Haider-Maurer (AUT)Gerald Kamitz (WC) (AUT)6-1 6-2 [H2H]
Q2Nicolae-Razvan Cozma (AUT)Dmitri Kotchetkov (13) (RUS)7-5 6-1 [H2H]
Q2Tobias Kamke (6) (GER)Dusan Lojda (CZE)6-2 6-3 [H2H]
Q2Jan Marek (CZE)Jakub Nijaki (15) (POL)6-7(4) 7-6(5) 6-4 [H2H]
Q2Lukas Rosol (CZE)Mauro Commisso (ITA)6-7(7) 6-2 6-4 [H2H]
Q2Armin Sandbichler (AUT)Patrick Telawetz (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q2Rok Jarc (8) (SLO)Marc Meigel (WC) (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Patrick Schmolzer (9) (AUT)Mirko Zapletal (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q3Roman Valent (1) (SUI)Martin Fafl (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Marek Sramek (SVK)Maris Sipkovs (LAT)6-1 6-1 [H2H]
Q3Saso Bende (SLO)David Simson (WC) (AUT)6-1 5-7 6-1 [H2H]
Q3Sascha Ruckelshausen (WC) (GER)Michal Varsanyi (12) (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q3Nikolai Dyachok (2) (UKR)Tobias Obenaus (WC) (AUT)7-6(1) 6-3 [H2H]
Q3Philipp Oswald (AUT)Stefano Vukov (CRO)6-1 2-0 Retired[H2H]
Q3Markus Krenn (AUT)Christoph Radecke (GER)6-4 6-7(2) 6-2 [H2H]
Q3Gilles Kremer (14) (LUX)Wojciech Owsiak (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Aleksandr Yarmola (3) (UKR)Florian Farnleitner (WC) (AUT)6-4 6-2 [H2H]
Q3Philipp Jelinek (AUT)Frederic De Fays (BEL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Mike Scheidweiler (LUX)Nikolai Soloviev (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q3Lado Chikhladze (16) (GEO)Piotr Dilaj (POL)7-6(9) 6-3 [H2H]
Q3Stefan Wiespeiner (4) (AUT)Andrej Pintaric (SLO)6-7(5) 6-2 6-3 [H2H]
Q3Mark Pichler (AUT)Mario Tupy (AUT)3-6 6-4 7-6(5) [H2H]
Q3Stefan Hirn (AUT)Petr Frelich (CZE)6-4 6-2 [H2H]
Q3Markus Egger (11) (AUT)Roman Kelecic (CRO)6-1 6-2 [H2H]
Q3Mario Haider-Maurer (AUT)Max Raditschnigg (5) (AUT)6-4 6-4 [H2H]
Q3Gerald Kamitz (WC) (AUT)Tomislav Raca (CRO)7-6(8) 7-6(2) [H2H]
Q3Nicolae-Razvan Cozma (AUT)Gunther Fercher (WC) (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q3Dmitri Kotchetkov (13) (RUS)Stefan Dollhaubl (AUT)6-4 6-4 [H2H]
Q3Tobias Kamke (6) (GER)Bertram Steinberger (WC) (AUT)7-6(3) 4-6 7-5 [H2H]
Q3Dusan Lojda (CZE)Daniel Boehner (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q3Jan Marek (CZE)Robert Godlewski (POL)6-2 6-4 [H2H]
Q3Jakub Nijaki (15) (POL)Helmut Fellner (AUT)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q3Lukas Rosol (CZE)Christian Magg (7) (AUT)6-3 7-5 [H2H]
Q3Mauro Commisso (ITA)Peter Miklusicak (SVK)6-7(6) 6-3 7-5 [H2H]
Q3Armin Sandbichler (AUT)Matus Horecny (SVK)1-6 7-6(8) 6-1 [H2H]
Q3Patrick Telawetz (AUT)Dmytro Tolok (10) (UKR)6-2 7-6(5) [H2H]
Q3Rok Jarc (8) (SLO)Patrick Gamauf (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q3Marc Meigel (WC) (GER)Michael Schneider (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Mirko Zapletal (CZE)Gerrard Blum (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Patrick Schmolzer (9) (AUT)Andrea Fantechi (ITA)6-1 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Austria F3 Futures draw (Men's) 2005?
Who will win Austria F3 Futures?